10 najboljih čajeva za kašalj

10 najboljih čajeva za kašalj

Zanima vas koji je najbolji čaj za kašalj? Lekari ovaj napitak ne preskaču kad od njih potražite savet za lečenje. Sledi spisak najboljih čajeva na ovom polju.

Kašalj može biti izazvan virusom, ali može biti i pokazatelj upale onda kada je praćen visokom temperaturom. Razlikujemo dve vrste kašlja – onaj suvi, nadražajni kašalj kod kojeg se ništa ne izbacuje i produktivni kašalj kod kojeg se izbacuje šlajm.

Ukoliko je kašljanje  posledica upale pluća i bakterijske infekcije, lekar će vam preporučiti antibiotik. Pa ipak, čak i tad, savetovaće vam da unosite dovoljno tečnosti i pijete neki čaj za kašalj koji će pomoći da se sekrecija razgradi .

Verovatno znate da čajevi imaju biljne komoponente koje su lekovite, svaka na svoj način. Evo koje najbolje deluju na kašalj .

Najbolji čaj za kašalj

Čaj od belog sleza

Jedan od onih čajeva za kašalj koji se prvi preporučuju upravo je onaj od belog sleza.  Posebno je dobar za onaj dosadni, suvi kašalj jer smiruje iziritiranu sluzokožu grla . Sam čaj je pomalo sluzav i kao takav pokazao se odličan u razgrađivanju sluzi koja izaziva kašljanje i njeno brže izbacivanje. Za pripremu koristi se koren belog sleza koji se prelije sa 2 dl vode. Međutim, voda kojom se preliva, ne treba da bude vrela, nego hladna. Potrebno ju je prokuvati samo da bi se iz nje uklonile eventualne bakterije. Ovakav napitak treba da odstoji poklopljen barem 2 sata. Nakon toga može da se pije kao lek za kašalj.

Koliko je dobar za ovu namenu, govori i činjenica da je beli slez vrlo često sastojak brojnih sirupa za iškašljavanje.

Čaj od luka za kašalj

Čaj od luka za kašalj je vrlo, vrlo efikasan, ali iskreno rečeno, nimalo prijatnog ukusa. Priprema se relativno jednostvano, ali pije dosta teško. Ipak, vredi se žrtvovati jer kada je kašalj u pitanju, jedan je od najboljih čajeva.

Crni luk sadrži kvercetin, moćan antioksidant koji će pomoći da vaš imuni sistem izađe na kraj sa virusom i sa samim kašljem. Tu su i drugi sastojci koji pomažu da se sluz razredi i vrlo brzo, efekat ovog čaja protiv kašlja,  bude vidljiv u vidu izbacivanja nepoželjnog šlajma, što je ujedno i jedini načini da ga se rešite.

Kako je pripema čaj od luka ?

Za razliku od onih prilika kada spremate supu ili neko drugo jelo u kojem ima luka, sada koristite neoljušten crni luk. Dobro operite glavicu i presecite na četiri dela. Prelijte se pola litre vode i stavite da proključa. Nakon toga ostavite da malo odstoji, procedite.

Naš je savet da dodate med i limun. Neće škoditi, već će naprotiv učiniti ovaj čaj protv kašlja mnogo podnošljivijim i efikasnijim.

Onima koji ne vole čajeve, imamo da poručimo sledeće. Kao prvo, jako je važno da ojačate imunitet kako do kašlja ne bi ni dolazilo tako često. Kao drugo, osim čajeva postoje i druga prirodna rešenja koja će vam se možda više dopasti, a koja mogu biti itekako delotvorna kada je kašalj u pitanju.

Čaj od lovora za kašalj

najbolji čaj za kašalj

Ako ste od onih koji još nisu probali lovor u svojstvu leka za kašalj, dobro pazite sad. Ovo je jedan od onih čajeva koji je će pomoći da se suvi, nadražajni kašalj i grebanje u grlu pretvore u zreo produktvni kašalj koji za rezultat ima izbacivanje šlajma i brže lečenje. Verovatno svi imate ovaj začin kod kuće koji jelima daje odličnu aromu, a iz tanjira se obično sklanja kao suvišan sastojak. Ipak, valja znati koliko je dobar i lekovit, ne samo za kašalj, nego i za jačanje imunog sitema u celini. Bogat je vitaminima B, C i A, i mineralima kao što su gvožđe, mangan, kalijum, kalcijum . Kako ga ne možete baš jesti, možete iskoristiti njegove prednosti pijući čaj.

Kako se priprema čaj protiv kašlja od lovora?

Trebaju vam svega 3 lista lovora koja ćete sitno iseckati. Stavite da se kuvaju preliveni sa šoljom vode, do ključanja. Nakon toga, ostavite malo da se ohladi i spreman je za piće. I njega možete zasladiti medom.

Čaj od đumbira za kašalj

Uporan kašalj i česte virusne infekcije pokazatelj su pada imuniteta, a u tom slučaju najbolji način da ubijete dve muve jednim udarcem jeste da pripemite čaj koji jača imunitiet i smiruje kašalj. Đumbir je idealan izbor za to.

Deluje kao dekongestiv, odnosno odčepljuje disajne puteve i olakšave izbacivanje sluzi koja iritira grlo i izazva bronhitis. Da ga pripremite, potrebno je da iseckate koren đumbira na 10-ak režnjeva. Kuvajte ih u pola litra vode na laganoj vatri barem dvadestetak minuta.

Đumbir je prilično specifičan i jako aromatičan, pa vam možda bude i prejak. U tom slučaju, možete mu dodati još vode. Pripremite ga uostalom onako kako vam prija i kako ga možete piti. Verujte nam, ovo je super – efiksan čaj za bronhitis i kašalj koji ćete prosto obaožavati. Generalno se preporučuje kod svih simptoma prehlade.

Majčina dušica za kašalj

Pitajte ozbiljne travare koji je najbolji lek za smirenje kašlja i odmah će vam preporučiti čaj od majčine dušice. Eksprimenti i istraživanja pokazali su da može da smanji potrebu za kašljanjem i da razređuje sluz nakupljenu u bronhijama,a svemu tome najviše doprinosi aktivni sastojak ove biljke – timol.

Kao se priprema ovaj od majčine dušice za bronhitis i kašalj?

Kašiku suvih cvetova  prelijete sa dva decilitra vode i kuvate 10-15 minuta.

Ova biljka ima sposobnost da najduže očuva sve te aktivne sastojke i zato je jako rasporstranjena njena primena za lečenje raznih bolesti, a ne samo kašlja.

Majčina dušica je odličan začin, pa je dobro da je posadite u jednoj saksiji i imate uvek pri ruci. Možete je koristi ti da doda ukus vašim kulinarijama, ali i za lek – zlu ne trebalo!

Žalfija za kašalj

Žalfija ili kadulja je još jedna biljka koju možete isprbati kao čaj za smirenje kašlja. Ovaj napitak  je prilično gorak i može biti neprijatan za piće, ali čini čuda, posebno onda kada vam treba nešto za smirenje nadraženog grla koje izaziva konstantno grebanje i potrebu za kašljucanjem. Iako  ovde možda i nema sluzi koja bi začepila nos ili bronhije, činjenica je da ovakav suvi kašalj može biti jako iscrpljujuć i da može bukvalno da vas izmori.

E pa, čaj od žalfije za kašalj tada je prava stvar jer deluje antiseptično i umirujuće i na samo grlo, ali i razređuje nakupljenu sluz ako je ima. Odličan i za bolove u grlu, ali tada se korsiti za ispiranje. U ovom slučaju, pije se.

Čaj od žalfije priprema se tako što se kašika suvog bilja prelije šoljom vrele vode, poklopi i ostavi da odstoji. Nakon 20-ak minuta, možete ga piti! Najbolje 3 puta u toku dana.

Čaj od ljuske oraha protiv kašlja

Ako ste do sada bacali ljuske od oraha, nemojte to više činiti jer se do njih pravi odličan čaj protiv kašlja. Evo kako. Treba vam 10 oraha, celih i zrelih. Dobro ih operite spolja, a zatim razbijte. Prelijte ih sa vodom. Treba vam litar vode. Sve to kuvajte u jednoj šerpi na laganoj vatri  dok nivo tečnosti ne ispari do pola. Nakon toga ohladite čaj od ljuske oraha i iscedite.

Ne pijete ga u velikim količinama , po celu šolju, nego po 50 ml. Pije se 3 puta na dan, ali ne preterano dugo , već dok ne osetite olakšanje po pitanju kašlja.

čaj protiv kašlja

Čaj od jagorčevine za kašalj

Jagorčevina je, kao i beli slez, vrlo čest sastojak dečijih sirupa za kašalj,kao i bršljan. E sad, bršljan ima otrovne bobice i iako se za kašalj koristi čaj od lista, bolje je da, radi predostrožnosti, nabavite neki preparat sa esktraktom bršljana. Bršljan u prirodnom obliku upotrbite protiv celulita. Jagorčevina je ipak nešto drugo i bolja alternativa kada je čaj u pitanju. Kao i bršljan, bogata je saponoidima koji imaju svojstvo da podstaknu produktivni kašalj. Takođe je bogata i flavonoidima koji imaju antibakterijska svojstva i bore se protiv virusa.

Ni čaj od jagorčevine nije sasvim bezazlena varijanta pa nekim ljudima ne prija i može izazvati iritacije, zato ga koristite sa oprezom ako ga niste do sada probali.

Kako se priprema čaj od jagorčevine za kašalj?

1 litar vrele vode prelijte preko 50g  čaja od jagorčevine . Ostavite da pola sata da voda pokupi aktivne materije. Nakon toga, procedite. Ovu dozu pijete tokom celog dana. Rasporedite na 5 jednakih doza tokom dana i vrlo brzo primetićete da kašalj postaje zreliji.

Čaj od zove za kašalj

Možda više uživate u soku od ove biljke, ali ako vas muči kašalj već neko vreme isprobajte čaj od zove. On je dobar za jačanje imuniteta i borbu sa virusima koji mogu biti uzrok dosadnog, upornog kašlja. Aktivni sastojci koji su zaslužni su za to su antrihinin i sambunigrin,antocijanini i flavonoidi pored obilja vitamina i minerala.

Verovali ili ne, ali studije su pokazale da je zova odličan borac protiv virusa gripa!

Da napravite čaj za iskašljavanje trebaju vam suvi cvetovi zove koje prelijete vrelom vodom.

Još je efikasnija varijanta mešavina od 30g cveta zove, 30 g morača i 30 g belog sleza. To sve pomešajte suvo, a onda mešavinu  koristite kao čaj za kašalj. Prelijete kašiku mešavine čašom vrele vode i ostavite da stoji poklopljeno 2 sata. Posle toga pije se po jedna kašika, na svaka 2 sata.Zova podstiče izlučivanje morkraće i drugih tečnosti, pa samim tim i izbacivanje svih toksina, virusa, bakterija. Smatra se univerzalnim lekom, a veruje se da je korisna i u borbi protiv raka.

Bokvica za kašalj

Čak i oni koji nemaju mnogo znanja o lekovitim biljkama znaju šta je i kako izgleda bokvica, jer je ima na svakom koraku. A jeste li znali koliko je lekovita i koliko je moćna za kašalj?  Evo kako se pravi čaj od bokvice.

Potrebni su vam sušeni listovi ove biljke. Ako je sami berete i sušite, birajte mesta koja su udaljena od saobraćaja.Jedna kašičica prelije se sa čašom vrele vode i zatim se skloni i ostavi da odstoji poklopljeno. Pije se tri puta dnevno, ali je najbitnije da ga ne preskočite ujutru.Čaj od bokvice potpomaže sekreciju i olakšava iskašljavanje pa je idealan čaj za bronhitis i kašalj.

Opšti saveti za pripremu čaja

  • Kao što možete primetiti, ne pripremaju se svi čajevi na isti način. Neki se kuvaju duže, neke je dovoljno preliti vrelom vodom i ne kuvaju se jer izgube aktivne sastojke, neki se preliju hladnom vodom. Pratite zato uputstva za pripremu čaja.
  • Vodite i računa o dozama, neki od čajeva za kašalj mogu biti prilično jaki i previše dobrog, ma koliko da je u jednom trenutku neophodno, nije dobro. Idealno je da se pre upotrebe čaja posavetujete sa lekarom, a posebno onda ako čajeva za kašalj planirate da dajete deci.
  • Mnogi od ovih čajeva su dobri kada se iskombinuju jedni sa drugima, naravno pod uslovom da se pripremaju na isti ili sličan način. Uz dodatak limuna i meda, dobiju i na ukusu ik na efikasnosti. Tako je jedna od boljih kombinacija za kašalj mešavina crnog luka i oraha. Takođe je dobra mešavina žalfije, majčine dušice i đumbira.
  • Čajeve uvek kuvajte i držite poklopljene kako aktivni sastojci ne bi isparili. U suprotnom, njihovo dejstvo bude slabije, a istini za volju, neki od njih su gorki i nisu baš ukusni napitak koji biste rado pili i kada ne kašljete.

A kad smo već kod ukusa koji ne prijaju, da pomenemo da su i sirupi za imunitet koji sadrže gore pomenute biljke podjednako dobra, ako ne i bolja alternativa čajevima za kašalj.

Sada znate kako se izborite sa suvim kašljem i rešite problem na potpuno prirodan način. Skuvajte jedan od ovih napitaka i brzo ćete primetiti boljitak.  I možda ne možemo da poželimo „Prijatno!“ jer nije uvek tako. Ali možemo „Uzdravlje“, jer to vam svakako želimo!