Kako do guste kose? Otkrivamo vam način!

Kako do guste kose? Otkrivamo vam način!

Konačno otkrijte kako do guste kose o kojoj sanjate!  Tajna leži u ovih nekoliko stvari, a mi vas u sledećim redovima upoznajemo sa njima.

Na tržištu se nude instant rešenja, zatim predlog nadograđivanja kose, reklamiraju se razni preparati, koji zbog svog jakog hemijskog sastava nažalost mogu doneti više štete nego koristi…

Osnovne stvari koje treba da znamo o našoj kosi

Da bismo postigli efekat ponovnog rasta i uspeli imati gustu kosu, moramo znati šta nju čini zapravo i šta joj pomaže kada je njen oporavak u pitanju.

Svaka ljudska dlaka ima strukturu biljke: sa korenom i stablom. Stablo je vidljivi deo. Koren je umetnut u bulbu, koja je izvor ishrane za folikul. Folikul dlake je izvor stem-ćelija pomoću kojih kosa raste i jedne su od najaktivnijih ćelija u organizmu. Tokom ovog procesa, stvara se sve više i keratina, koji je važan za čvrstinu vlasi.

Obnavljanjem kose, ali i njenim opadanjem, bave se naizmenični ciklusi rasta i mirovanja folikula.

Normalno je da vam dnevno otpadne oko 100 dlaka.

Pravilna higijena da kosa bude gušća

Posmatrajte svoju kosu kao i telo – kao deo sebe koji se takođe treba negovati.

Kao što pažljivo birate kupke, losion ili ulje za telo, hranite ga time, tako isto treba da se brine i o kosi – pažljivo birati šampone i regeneratore, maske za kosu, truditi se da svi ovi preparati budu na prirodnoj bazi i to je već prvi korak kako doći do guste kose.

*Koliko je pravilan izbor preparata važan, reći će vam i ovo iskustvo moje prijateljice Ivane koja je uspela prirodnim putem da oporavi svoju kosu. Nekada istanjena kosa koja opada, transformisala se u gustu i jaku kosu! Isto što je njoj pomoglo, može pomoći i vama da imate gušću kosu. Obavezno procitajte njeno iskustvo na linku: https://minutzamene.com/masna-i-slaba-kosa-puna-peruti-vise-nije-moj-problem/

Sem toga, važno je znati i kako oprati pravilno kosu i koliko često to činiti. Evo osnovnih saveta:

  • Najbolje je prati kosu na svaka dva-tri dana i to nekim blagim šamponom. Voda treba biti mlaka.
  • Prilikom šamponiranja, masirajte kožu glave jer time takođe podstičete i prokrvljenost temena, što je jako važno.
  • Balzam stavljajte samo na krajeve. Dovoljno ga je držati na kosi minut, dva pa isperite.
  • Ukoliko je vaša kosa masna, bez obzira na to, nemojte je češće prati od preporučenog, eventualno na dva dana, ali nekim prirodnim, blagim šamponom bez sulfata.

Jednom nedeljno, pružite vašoj kosi specijalan tretman: nanesite neku masku (najbolje da je same pripremite) ili neko hranljivo, dobro ulje (npr. kokosovo ulje).

Ili možete i same pripremiti ovaj recept za gustu kosu: u pitanju je eliksir koji će učiniti da imate dugu i jaku kosu, a ono što vam je potrebno jeste crveni luk.

Očistite 2-4 crvena luka pa iscedite njihov sok; u sok dodajte jednu kašiku meda i promešajte. Masirajte koren kose i ostavite da deluje 15-30 minuta. Nakon toga, kosu operite na uobičajen način. Primenjujte ovo 2-3 puta mesečno.

kosa koja gusta

Maske su važne i neizostavni deo negovanja, jer pospešuju rast kose.

Takođe, kada je pravilna nega kose u pitanju, nemojte je raščešljavati dok je mokra! Tada se dlake brže i lakše kidaju.

Izbegavajte feniranje i presovanje kose. Pronađite malo vremena i ostavite kosu da se sama, prirodno prosuši.

Greška koju često čine dame je da peškirom trljaju vlažnu kosu. Nemojte to raditi, već je samo uvijte u peškir i pustite ga da upije vlagu.  Saznajte sve o pravilnom sušenju kose.

Ono što isto spada u osnovnu higijenu kose, a uz to vam pomaže i da kosa bude gušća, jeste redovno skraćivanje krajeva. Em će vam kosa izgledati svežije i negovanije, em će biti zdravija. Dakle, ne izbegavajte frizera.

S obzirom da je šampon osnovni preparat koji koristimo pri pranju i higijeni kože glave i kose, sledeća tema kojom ćemo se pozabaviti je kako odabrati odgovarajući šampon za sebe.

Dobar šampon – odgovor kako do guste kose

Pre svega, nije svaki šampon pogodan za sve tipove kose. U zavisnosti kakav je vaš, trebalo bi da pažljivo izaberete onaj koji vam najviše odgovara.

Evo nekih osnovnih odlika koje bi svaki šampon za određeni tip trebalo da ima, pa se možete voditi ovim pri odabiru:

  • Za suvu kosu birajte blag šampon koji sadrži vitamine, masti i specijalne biljne dodatke;
  • Za masnu kosu su vam potrebni blagi šamponi sa aktivnim prirodnim sastojcima koji će normalizovati teme. Šampon bez sulfata, na primer, dobro je rešenje u ovom slučaju.
  • Za kombinovanu kosu vaš šampon treba sadržati supstance za uklanjanje masnoće i hidrataciju kože;
  • Farbanoj kosi je neophodan šampon koji će je dobro nahraniti.

Evo detaljnog vodiča za izbor šampona za kosu!

Ukoliko vam kosa sporo raste i nije previše gusta, ono što će vam pomoći za njen brži rast je ispiranje čajem od koprive, ruzmarina, kamilice ili lavande.

S obzirom da mnogi šamponi mogu biti previše hemijski štetni i agresivno delovati na vaše teme i kosu, mi bismo vam preporučili da se bolje upoznate sa osobenostima šampona bez sulfata. Oni ne sadrže hemikalije koje oštećuju kosu i stanjuju vlasi, što je odlična stvar za sve vas koji se trudite da dođete do guste kose.

Ako želite do dobijete gustu kosu, možete upotrebljavati i šampon za volumen: kada njim perete kosu, usredsredite se na koren i vrhovima prstiju masirajte vlasište da biste otklonili izumrle ćelije kože i nakupljenu masnoću.

Dodatna preporuka za poboljšanje ponovnog rasta kose: jednom nedeljno masirajte glavu 10 minuta. Možete izabrati i neko biljno ulje za kosu i laganim kružnim pokretima utrljavati u teme.

Šta kada imamo perut?

Ukoliko vam se pojavila perut na koži glave i u kosi, logično je da ćete se prvo pozabaviti tim problemom, pa onda tražiti načine da poboljšate i kvalitet svoje kose.

Najbolje je kupiti neki šampon specijalizovan za uklanjanje peruti bez sulfata kao što je Vlasilan, ali mi vam preporučujemo da pokušate da se ovog problema rešite i na prirodan način, a ova dva preparata su odlična kada je u pitanju eliminacija peruti:

  • Soda bikarbona: prirodni je eksfolijant, što znači da pomaže pri uklanjanju mrtvih ćelija skalpa i reguliše Ph nivo kože. Njome radite piling kose.

Recept: stavite 1 kašiku sode bikarbone u ½-1 šolju mlake vode. Dobro promešajte i iskoristite ovo kao šampon. Ostavite da odstoji malo na glavi pre nego što ga isperete.

  • Sok od limuna: limunska kiselina je odlična u borbi protiv peruti – ubija gljivice koje su uzrok nastajanja peruti. Uzmite oko 2 kašike svežeg limunovog soka i izmasirajte skalp time. Ostavite da odstoji 1-2 pa isperite. Kosu zatim isperite limunovom vodom (pomešajte 3-4 kašike svežeg soka od limuna sa šoljom vode).

Predlažemo vam da, ukoliko imate ovaj problem, saznate više kako uspešno ukloniti perut.

Specijalan šampon za gustu kosu

Sem varijante da koristite neki kupovni šampon za gušći rast kose koji provereno deluje , saznajte u narednim redovima kako možete doći do guste kose na prirodan način!

Ovaj recept je već dosta rasprostranjen i primenjivan, a utisci žena koje su ga isprobale su pozitivni, pa smo rešili da sa vama podelimo tajnu koja će vam biti korak do guste kose. Zovu ga i Bojanin šampon.

Potrebni sastojci:

50 ml ricinusovog ulja, 100ml rastvora pantenola, 1 bočica AD kapi u vodenom rastvoru, 750ml šampona od koprive i 30ml kapi od koprive.

U šampon dodajte ulje, rstvor i AD kapi. Sve snažno promućkajte. Koristite ga pri svakom pranju kose; prstima ga dobro umasirajte u sam koren vlasi, sačekajte 5 minuta i isperite. Uvek ga promućkajte pre upotrebe.

A kako deluje?

  • Kopriva ubrzava perifernu cirkulaciju i prokrvljenost kože glave.
  • Pantenol: pantotenska kiselina deluje na očuvanje pravilne funkcije kože glave i stimulaciju njenih regenerativnih procesa.
  • Ricinusovo ulje jača kutikulu vlasi i uništava gljivice koje su odgovorne za pojavu peruti. Na kožu skalpa deluje zaštitno, umirujuće i zaceljujuće.
  • AD kapi imaju regenerativno dejstvo na skalp glave.

Kao i sve ćelije tela, i kosa ima potrebu da se nahrani da bi se razvijala i rasla, a tu hranu bulbus dlake crpi iz rezervi koje se nalaze u krvi. Zato je vrlo važno i da se zdravo hranimo, ako želimo jaku i bujnu kosu.

Ipak, to samo po sebi nije dovoljno i vrlo je važno da koristite šampon koji nije agresivan. Ukoliko vam je komplikovano da same napravite, možete i kupiti prirodan šampon bez sulfata  i ima sve ove potrebne sastojke.

Preparati za gustu kosu

Preparata je na našem tržištu mnogo i svi oni obećavaju dobre rezultate. Međutim, treba dovoljno mudro i pažljivo birati preparate koje nanosimo na sebe, naročito ako želimo da postignemo bolji efekat od prethodnog.

Kao što smo već i rekli, šampon treba da je prirodan, blag i prilagođen vašem tipu kose. Ne treba da sadrži sulfate i hemijske dodatke koji utiču na to da se kosa kida i još više tanji, već da hrani dlaku, deluje na koren stimulativno i rasno.

Šampon za gušći rast kose, kada je prirodan, može se koristiti prilikom svakog pranja, a između pranja je proporučljivo povremeno koristiti i neku masku za još bolji stimulans korena dlake.

Maska za gustu kosu

Maska za gustu kosu ima taj zadatak da kosi, korenu i celom folikulu dlake pruži takav stimulans koji će je trgnuti i pomoći da dobro odreaguje na sve što se na nju nanese.

Jedna takva maska se veoma jednostavno i brzo priprema. Sve što će vam biti potrebno je malo ricinusovog ulja, dve kašike meda i jedno celo jaje. Ove sastojke dobro izmešate. Ostavite na sobnoj temperaturi nekih pola sata, da se sastojci dobro ujednače. Laganim pokretima utrljavate u kožu glave, dobrih 15 minuta, kao kad vršite masažu. Ostavite tako da maska deluje bar pola sata. a zatim isperete mlakom vodom i šamponom.

Ova maska je odlična jer hrani koren i oblaže dlaku celom dužinom, dajući joj puniji efekat. Možete je nanositi jednom nedeljno.

Ampule za gustu kosu

Ampule za gustu kosu, sve su popularnije na našim prostorima. Devojke kao da su poludele za njima, a tome i prethodi dobar razlog.

Ampule protiv opadanja kose su napravljene tako da sadrže visoki procenat pantenola u sebi. Pored pantenola, one sadrže placentu i provitamin B koji omekšava kosu i onemogućava joj da se kida prilikom češljanja. Tretman ampulama, preporučuje se svima koji imaju problem sa pojačanim opadanjem, tankom i slabom, krhkom kosom, ali i onima koji žele da upotpune svoju dlaku i podstaknu rast nove kose iz korena.

Placenta upravo to i omogućava, buđenje novih vlasi i lepši, bogatiji volumen.

Ampula se cela, utrljava u čistu kosu, nakon čega se kosa ne ispira. Kada želite jači efekat, svakodnevno ih možete koristiti, a kada želite samo da održavate stanje, jednom nedeljno će biti sasvim dovoljno.

Losion za gustu kosu

Losioni za kosu su odličan epilog na šampon za istu ovu namenu. Obično su i jako povezani, jer se koriste neposredno jedan iza drugog. Prvi u terapiji se upotrebljava šampon, ponekad je potrebno iskoristiti tubicu ili dve, a nakon toga se losion nanosi na kosu, iza svakog pranja.

Najbolje bi bilo kada bi i linija kozmetike bila ista, tačnije kada bi i šampon i losion došli iz istog brenda. Tada bi efekat bio potpuniji i jači. Još kada bi istovremeno uzimali i suplemente iz iste kolekcije, terapija, a i rezultat sigurno ne bi izostali.

Suplementi za gustu kosu

Verovatno ste se mnogo puta u životu zapitali, koji su to vitamini i minerali koji utiču na to da kosa zdravije, bolje i lepše raste i kako doprineti da ona bude jednostavno gušća?! E, pa upravo postoje baš takvi suplementi koji dosta utiču na kvalitet, jačinu i gustinu kose.

Najuticajniji vitamini u tome su vitamin A, vitamin B (svi njegovi derivati), vitamin C, D i E. Od minerala su tu najzastupljeniji fvožđe, cink, bakar i selen. Međutim, ako treba da izdvojimo – najčešće su vitamini B za kosu ti koji se preporučuju.

Postoji puno preparata koje možete kupiti u vašoj apoteci, brendove sada nećemo navoditi. Svi oni sadrže ovu grupu vitamina i minerala, samo se dobro raspitajte pre nego što počnete bilo šta da koristite. Možda su već neki od njih zastupljeni u vašoj ishrani, pa da ne preterate sa unosom. 

Pravilnom ishranom do guste kose

Kada pričamo o zdravoj ishrani koja je blagotvorna i odlična za vašu kosu, kao i teme glave, mislimo na ove namirnice: sveže voće i povrće (posebno šargarepa i spanać), orašasti plodovi i cele žitarice, jaja, soja, mlečni proizvodi (sir, jogurt).

Posebno važno za bujnu, kao i ponovni rast kose jeste unositi dovoljnu količinu proteina, cinka, kalcijuma i vitamina B2, B3, B4, B5, A, E i C.

Vitamin C: značajan je za izgradnju kolagena; ako se ne unosi dovoljno, vlasi su tanke i lako pucaju. Namirnice koje ga imaju su spanać, brokoli, paprike, limun i ostali citrusi, kivi…

Vitamin A: on je snažan antioksidans; ima ga u žumancetu, masnoj ribi, zelenom lisnatom povrću i mlečnim proizvodima.

Vitamin B2: pronaći ćete ga u jajima, kikirikiju, orasima, pivskom kvascu, mlečnim proizvodima, boraniji. On reguliše lučenje sebuma, pa posebno pomaže u slučaju masne kose.

Vitamin B4: ima ga u žitaricama, mesu, žumancetu, krompiru, kupusu, paradajzu… Reguliše rad folikula dlake.

Vitamin B5: on jača vlasi i sadrže ga ove namirnice: jaja, kikiriki, pečurke, brokoli.

Vitamin E: on se suprotstavlja slobodnim radikalima koji su odgovorni za starenje i opadanje kose. Pronaći ćete ga u biljnim uljima, integralnim žitaricama, ribljem ulju.

Svi ovi vitamini su odlični za kombinovanje sa mineralima, jer tada daju i bolje rezultate:

Gvožđe: ono je neophodno za oksigenizaciju kože glave, a ima ga u crvenom mesu, spanaću i suvom voću.

Bakar: on podstiče stvaranje melanina, koji je važan za boju kose; namirnice: spanać i krompir.

Selen: pomaže u slučaju peruti i imaju ga pivski kvasac, pšenične klice, meso, riba.

Cink: pospešuje fiziološki rast kose; nalazi se u suvom mahunastom povrću, mesu i ribi.

Sumpor: on čini kosu sjajnom i mekšom, a naći ćete ga u pšeničnim klicama.

Pročitajte više o vitaminima za kosu.

A kakav vid ishrane šteti vašoj kosi?

Namirnice koje sprečavaju da vam kosa bude sjajna i gusta

Ono što vam se možda neće dopasti, ali je činjenica da je jedna od prepreka za lepšu kosu i njen zdraviji rast je kada konzumirate slatkiše. Kao što znate, oni sadrže previše šećera, što doprinosi smanjenju folikula dlake pa dolazi do proređenja kose.

Zatim, riba sa visokim sadržajem žive: visok nivo žive može dovesti do gubljenja kose, a ribe koje je imaju su morske, kao na primer sabljarka, tuna i skuša. One, ipak, imaju benefite za neke druge stvari kada je u pitanju naš organizam i njegovo dobro funkcionisanje, tako da je naš savet da ovu ribu možete jeste, ali samo budite umereni i jedite je povremeno.

Slana hrana: izbegavajte previše začinjenu i slanu hranu jer ona čini da vam kosa bude suva i beživotna.

Hrana sa previše vitamina A: tako je, ni višak vitamina nije dobar, pa je ključ oporavka vaše kose i da je dovedete do željene gustine i lepote da ne preterujete ni u čemu. Zašto? Zato što, na primer, ako unosite hranu koja ima dosta vitamina A (šargarepa, slatki krompir), kosa vam se može stanjiti.

Glikemijska hrana: takođe nešto što bi trebalo da izbegavate ako želite da dođete do guste i fine kose – dakle, recite ne testeninama, a takođe i žitaricama za doručak, jer se one lako mogu pretvoriti u šećer.

Masno meso: slanina i prženo meso apsorbuju dodatnu količinu masti koje utiču na skalp i remete Ph vrednost kože glave.

Kako da vaša kosa deluje gušće i bujnije – idealne frizure

Sada ćemo govoriti o tome šta uraditi da naša kosa makar izgleda lepo, dok se ne pojave prvi rezultati procesa koji smo započeli da poboljšamo rast kose u cilju da ona bude duga i sjajna (jer svesne smo da ništa ne može preko noći i da ova promena ipak zahteva upornost i vreme).

progustiti kosu

Ono što vam mi predlažemo je da pronađete neku frizuru koja će vam se dopadati, a pritom će vizuelno davati izgled punoće i volumena. Evo nekih primera koje smo pronašli za vas!

Talasasti kosi paž: popularna frizura, koja čak daje vašem licu i neku romantičnu notu;

Duga stepenasto šišana kosa: u principu, dugu kosu bi trebalo da izbegavate dok vam se ne oporavi, jer će dužina davati izgled koji je beživotan, a dlaka će delovati tanko. Ipak, ako baš ne možete da se otarasite na neko vreme duge kose, onda su stepeni ono što će joj dati volumen, a možete praviti i lokne ili blage talase, jer će to kosi dati živost;

Neuredni bob: kraća neuredna frizura sa pramenovima koji štrče može delovati jako interesantno i privlačno;

Šiške: eto radosti za sve vas dame koje volite odsečene šiške – one daju utisak volumena kosi oko lica.

Takođe, ako vam je kosa srednje dužine ili duga (ali tanka i retka), možete napraviti i razbarušenu pletenicu sa strane. Deluje neobavezno, opušteno, a lepo.

A koje frizure štete vašoj kosi i pospešuju njeno veće opadanje što dovodi do toga da postane retka?

Visoki rep – često nošenje ove frizure moglo bi da uništi vašu kosu, a upotreba elastične gumice dovodi do slabljenja i pucanja vlasi;

Uske pletenice – treba pustiti kosu da diše; ako je previše čvrsto zategnuta, kao u ovo slučaju, pucaće od korena;

Mokra podignuta kosa – mokra kosa je osetljivija od suve i brže puca, zato je nemojte vezivati kad je mokra.

Kosa odražava naše opšte zdravstveno stanje i raspoloženje. Drevna kineska medicina nas uči da su zdrave vlasi pokazatelj vitalnosti, jer su povezane sa bubrezima. Slaba i masna kosa je tipična za izmorene osobe.

Da, devojke koje genetski imaju jaku i dugu kosu jesu srećnice (mada i to treba održavati pravilnom higijenom), ali to ne znači da sve ostale pripadnice lepšeg pola treba da očajavaju – rešenje za pitanje kako do guste i duge kose postoji, bazirano je na prirodi (što je vrlo važno) – samo se naoružajte voljom i počnite primenjivati date savete. Rezultati će se pojaviti i vi ćete moći takođe da se ponosite svojom lepom, preporođenom kosom!