Najbolji lek za prehladu koji zaista deluje

Najbolji lek za prehladu koji zaista deluje

Kako se izboriti sa prehladom i njenim simptomima?  Koji je najbolji lek za prehladu? Sigurno se bar jednom godišnje zapitate ovo. Neki  i češće od toga.

Prehlada je jedna od češćih bolesti i javlja se uglavnom u zimskim mesecima. Zbog toga i povezujemo njene simptome sa hladnoćom, iako sama niska temperatura nije uzrok ove bolesti.

A ako hladnoća nije uzrok,  šta onda jeste?

Ovo je vrlo važno znati,  jer u zavisnosti od uzroka i simptoma koji se javljaju, tražite i lek protiv prehlade.

Verovali ili ne, ali glavni uzrok onoga što nazivamo prehladom su – virusi.  

Smatra se da postoji preko 200 vrsta ovih virusa, a hladno vreme pogoduje njihovom širenju. I ne, ne zbog toga jer je napolju hladno, već se smatra da je to zato što zimi  provodimo više vremena u zatvorenim i često nedovoljno provetrenim prostorijama, u društvu drugih ljudi. Neko od njih može biti nosilac virusa prehlade i zaraziti i vas.

Verovatno ste primetili da se to nekima desi češće, a nekima baš retko. Ti koji se retko bore sa prehladom imaju dobar imunitet pa možemo slobodno reći da je jačanje imuniteta najbolji lek za prehladu.

Virus prehlade prenosi se lako. Kontaktom sa obolelom osobom ili kada se virus prenese kroz vazduh, kijanjem, udisanjem i slično. Na stvarima, kao što su šolje, stolovi, stolice ili bilo šta drugo, virus  može da opstane i do nekoliko sati.

A da li vas je zakačio, prepozanaćete ovako:

Simptomi jake prehlade

Neprijatnosti koje doživimo uglavnom možemo okarakterisati kao respiratorne infekcije odnosno infekcije gornjih disajnih puteva.

Simptomi prehlade dakle uključuju:

A mogu se javiti i :

  • bolovi u ušima
  • glavobollja
  • slabost
  • nedostatak apetita

Ovakvo stanje može da potraje 7-10 dana.  

I kao što je neko vama preneo prehladu, tako ste i vi zarazni za druge ljude.  U suštini, to traje onoliko dugo koliko traju i vaši problemi, pa čak i neki dan pre nego što su se sami simptomi pojavili. Ipak, prvih nekoliko dana možemo reći da ste „najopasniji“ za svoju okolinu.

Koji je najbolji lek za prehladu?

Verovali ili ne, ne treba da se kljukate nekim tabletama i ovo je stanje koje prosto treba da odbolujete i pustite organizam da to sam reši. Možete mu pomoći tako što ćete gledati da ugodite sebi i mirujete i isprobate neke lekove za prehladu koje ćemo navesti.

Možda se pitate da li vam trebaju antibiotici za prehladu?

Na žalost, mnogi od nas posegnu za antibioticima i na svoju ruku u ovim situacijama, ali činjenica je da vam oni nisu potrebni da je izlečite.

Prehlada je virusno obolenje. Antibiotici uništavaju bakterije, a za viruse su potpuno beskorisni.

Sa virusom se bore antitela u vašem organizmu i vaš imunitet. Antibiotici za prehladu potrebni su onda kada se ustanovi da simptome daje zapravo bakterijska infekcija kojoj smo tokom napada virusa podložniji, jer smo i ranjiviji i imunitet je zauzet virusima.

Česte prehlade koje se ponavljaju i dug period oporavka od njih ukazuju na pad imuniteta.

Lek za prehladu zavisi od siptoma, jer ne možete na isti način lečiti bolove u grlu i nosu, posebno u ovim situacijama kada je virus uzrok bolesti i kada vam u lečenju ne pomažu antibiotici. Ono što će vam u ovim slučajevima svaki lekar savetovati jeste da virus odležite, da mirujete i pustite da prođe.

Naravno, ne škodi da pomognete virusima da napuste telo i u tom smislu dobro je znati šta je najbolje za prehladu. Evo nekoliko saveta koji nisu lekovi u pravom smislu te reči, ali smanjuju nelagodnosti i olakšavaju lečenje.

Unosite puno tečnosti

To ne zanči samo čajeve, već tečnost generalno. Dobra je i voda, a odlična je i pileća supa, ali i neki sveže ceđeni voćni sok.

Kako to pomaže u lečenju prehlade?

Čuva vas od dehidracije, vlaži grlo i čini ga manje osetljivim. Najbolje je kad su ovi napici topli jer tada bolje razbijaju nakupljenu sluz, otčepljuju nos, olakšavaju kašalj.

Inhalirajte se

Para je odlična i za otčepljenje disajnih puteva, ali ujedno i za otvaranje pora na koži i čišćenje lica pa tako možete imati i dva tretmana u jednom.  Kada su sinusi u pitanju,  dobro je da dodate u ključalu vodu čiju paru udišete nekoliko kapi ulja mente. Preporodiće vas!

Izduvavajte nos redovno!

Jedan od načina da se rešite prehlade i virusa iz nosa jeste da ga izduvavate.

Da biste skratili proces lečenja,  najbolje je da u te svrhe koristite papirne maramice, ubrus, toalet papir koje ćete posle upotrebe baciti.  

Platnene maramice nisu dobar izbor jer virusi ostaju na njima i nema ih svrhe ponovo koristiti (osim ako vam nije cilj da budete što duže na bolovanju.)

Ispiranje grla i nosa slanom vodom

Drugi način da se što pre rešite prehlade i njenih simptoma jeste ispiranje slanom vodom. Njome možete isprati nos i grlo.

Kada je nos u pitanju, upotrebite ovu taktiku u onim situacijama kada vam se čini da vam je nos suv, a osećate da vam se niz grlo sliva sluz.

Slani rastvor za nos je nešto što možete kupiti, ali i sami napraviti po sledećem receptu: 3 kafene kašičice nejodirane soli i 1 kašičicu sode bikarbone rastvorite u 250 ml vode (prokuvane ili destilovane). Stavite u neku staklenu, čistu, bočicu sa kapaljkom.

Kako koristite ovaj lek za prehladu?

Stanite iznad lavaboa. Napunite kapaljku rastvorom, sipajte u jednu nozdrvu, a drugu pritisnite prstom i začepite. Pustite da se iscedi. Isto uradite i sa drugom nozdrvom. Isperite kapaljku dobro toplom vodom.

Slani rastvor za grlo spremate na drugačiji način. U 250ml vode dodajte pola kafene kašičice soli. Ne pijete, nego samo grgoljite vodu i ispirate grlo, pa ispljunete. To će omekšati sluzokožu grla i smanjii bolove, hrapavost i upalu.

Odmarajte!

Ovo je jako bitno jer na taj način ostavljate telu dovoljno energije da se bori protiv prehlade. Izležavajte se i zagrejte se.

lek za prehladu

Stavite tople obloge na sinuse

Ako su vam sinusi začepljeni i bolni usled toga, odličan lek za prehladu može biti i jednostavna topla obloga koju ćete staviti na sinuse. Zagrejte peškir  u mikrotalasnoj, na radijatoru ili na neki drugi način. 

Prirodni lek za prehladu

Od prirodnih preparata preporučujemo da probate:

  • Med. Možete ga dodati u čaj protiv prehlade sa malo limuna.  To je odlično za upaljeno grlo, a pomaže i kod kašlja. Dobar je jer ima antimikrološka svojstva.
  • Beli luk. Kao i med, deluje protiv mikroba, a u tome je posebno koristan njegov sastojak alicin. On može smanjiti simptome, ali je u suštini bolji kao preventivna mera, nego kao lek protiv prehlade.
  • Probiotici su „dobre bakterije“ koje se mogu naći u nekoj hrani i popraviti mikrofloru vaših creva ako je narušena. Creva imaju važnu ulogu u razmeni hranjivih materija pa je za brže ozdravljenje jako važno da funkcionišu besprekorno. Probiotike možete naći u obliku suplemenata, ali i u nekim namirnicama kao što su kefir i jogurt.
  • Lan. Prelijte seme lana vodom i stavite da proključa dok se smesa ne zgusne. Ne izgleda prijatno, ni preterano ukusno,  ali to možete popraviti sa malo meda i limuna. Ovo je super lek za prehladu, a konkretno za kašalj.
  • Ren. Ako ste ga jeli, verovatno znate koliko ren može biti moćan u otvaranju disajnih puteva. Za to je zaslužan njegov specifični aktivni sastojak-singrin koji mu daje ljutinu. U dobrom broju slučajeva biće dovoljno da poželite da spremite salatu ( ili onaj preliv za pečenje od svežeg rena)  i da ga narendate . Već to će pokrenuti lavinu iz vašeg nosa. Možete ga narendanog  pomešati sa malo meda. Tada je odličan protiv kašlja.

Čajevi za prehladu

Prirodan lek za prehladu su svakako brojni biljni čajevi, pre svega zato što se hidrirate i u isto vreme koristite prednosti  koje neke biljke imaju u lečenju prehlade.

Možete isprobati sledeće:

1.Čaj od ehinacee – biljka za koju se smatra da može smanjiti trajanje virusa i skartiti vreme bolesti. Za čaj se koristi koren biljke, 1-2 grama dnevno i ne duže od nedelju dana. Neke studije su potvrdile da je ehinacea dobra i efikasna, neke nisu. Ono što se jeste pokazalo to je da ehinacea može utiacti na dejstvo drugih lekova pa nije baš univerzalni lek za prehladu. Posavetujte se sa lekarom pre upotrebe.

2. Čaj od đumbira – kod  nas još uvek nije nešto što smo navikli da imamo kod kuće, a trebalo bi. Između ostalog zato što je odličan lek za prehladu. Umiruje bolno grlo, onaj uporni iritantni kašalj, a posebno je dobar za smanjenje osećaja mučnine. Sadrži izvesne doze kapsaicina, piperina i gingerola koji deluju kao antioskidanti.

Za pripremu ovog čaja za prehladu treba vam:

  • 6-8 kašika svežeg korena đumbira koji treba izrendati,
  • malo cimeta,
  • malo sveže isceđenog soka od limuna,
  • 4 šolje vode.

Ukoliko želite da zasladite čaj , najbolje je da dodate malo meda. Vodu prokuvate da proključa, a onda dodate đumbir. Kad se prohladi, pre nego što treba da ga pijete, dodajte cimet, med i limunov sok.

3. Kombuha nije čaj za prehladu, ali  je čajna gljiva dobra za imunitet. Napitak koji se pravi reakcijom čaja i ove gljive dobar je probiotik i bogat je vitaminima B pa može biti dobar podstrek za jačanje zdravlja i brže lečenje prehlade.

4. Čaj od koprive. Ovaj čaj ojačaće vam imunitet. Kopriva je bogata vitaminima i mineralima, a konkretno vitaminom C, gvožđem, cinkom magnezijumom i bakrom.  

čaj za prehladu

Sirup za prehladu kao rešenje!

Ukoliko niste ljubitelj ispijanja čajeva za prehladu , od velike koristi vam mogu biti i sirupi sa ekstraktima biljaka i aktivnim sastojcima koji su dobri za zdravlje u celini.

Pošto organizam treba sam da se izbori sa virusom, najbolje je da nabavite neki sirup za jačanje imuniteta.

Takođe, možete sami napraviti sirup za prehladu kombinujući prirodne sastojke.

Evo jednog primera. Ukus vaš možda neće očarati, ali vredi probati.

Treba vam:

  • 1 limun
  • čen  belog luka
  • kašičica meda
  • topla voda

Izgnječite ili sitno iseckajte čen belog luka i pomešajte sa sokom od limuna. Prelijte sa kašičicom meda i dodajte tople vode da prekrijete smesu. Promešajte i popijte celo. Ponovite 2-3 puta dnevno.

Tablete za prehladu

Tablete kao lek za prehladu imaju najrazličitije uloge. Ima onih koji snižavaju temperaturu, onih koji se hvataju u koštac sa bolovima koji se mogu javiti kao simptom bolesti.

Kao i kod biljnih lekova za prehladu i ovde je zapravo najbolje da nabavite one koje jačaju imunitet.

Prehlada i temperatura

Da, prehlada i temepratura često idu zajedno, ali to nije uvek signal da posegnete za tabletama koje snižavaju temperaturu.

Većina simptoma koje doživljavate tokom ove avanture sa virusom prehlade je zapravo način na koji se telo bori. 

Iskustva su pokazala da ukoliko ostavite umerenu temperaturu (do38,5) da radi svoje i ne skidate je lekovima, možete se brže oporaviti.

Evo kako skinuti temperaturu!

Kada je vreme za lekara?

Ako se, na primer,  javi temperatura u kombinaciji sa bolnim grlom ali ne i sa drugim simptomima prehlade, obratite se lekaru.  U pitanju može biti bakterijska upala grla. Isto uradite i ako temperatura ne prestaje posle 3 dana!

Kako sprečiti prehladu?

Ako već nije posledica izlaganja hladnoći, kako sprečiti prehladu?

Utopljavanje  ni provođenje vremena u toploj sobi očigledno nije rešenje.

Zapravo, postoji način da se prehlada spreči.

Nekoliko njih!

  • Pijte uvek dovoljno vode
  • Hranite se zdravo i izbegavajte proste šećere jer oslabljuju imunitet
  • Redovno i često perite ruke
  • Ne delite šolje, pribor za jelo i drugo sa bolesnim osobama
  • Izbegavajte stres
  • Dovoljno odmarajte
  • Ojačajte imunitet.

Može li prehlada da se iskomplikuje?

Dešava se i to,  posebno onda kada imate slab imunitet i kad se antitela baš i ne bore kako treba sa virusom prehlade. Od komplikacija se najćešće dešava sledeće:

Ukratko:

Ukoliko primetite da temperatura ne posustaje posle 3-4 dana i da se virus produžio i više od 10 dana i da vam je sve gore, imate bolove u uhu, grlu, plućima- javite se lekaru!

Koji je na kraju najbolji lek za prehladu?

Znate onu izreku da je bolje sprečiti nego lečiti?

U ovom slučaju je jako tačna.

Trudite se da vodite zdrav život i izbegavate loše navike i uradićete mnogo za svoje zdravlje u celini.

Zdrav organizam i jak imunitet su najbolji lek protiv prehlade

I da posavetujemo i ovo:

Kada dođu hladni dani, slobodno izađite na sneg i provodite vreme napolju. Apsurdno zvuči, ali  po svemu sudeći, prehladu ćete najpre dobiti ako ostanete unutra.