Parenjem lica do kože koja blista

Parenjem lica do kože koja blista

Parenje lica ima mnoge prednosti kada je čišćenje kože u pitanju, pogotovo ako je sklona pojavi bubuljica i mitisera. A znate li kako se radi?

Jednostavno je sasvim i to je dodatni razlog zašto ga morate probati.

Postoji više uzroka bubuljica i mitisera na licu, ali ako se osvrnemo sa na one eksterne, onda se svi oni manje-više svode na zapušene pore na koži. Do ovoga dolazi jer se u njima nakupljaju razne nečistoće – što prljavština, što mrtve ćelije kože, što veće količine sebuma na koži nego što je potrebno.  I baš zato čišćenje lica parom predstavlja pravu stvar, jer sprečava nakupljanje svega ovoga pa time i nastanak različitih vrsta bubuljica.

Prednosti čišćenja lica parom

Parenje lica je odličan način da eliminišete te eksterne uzroke upala na licu i smanjite pojavu bubuljica, mitisera ili potkožnih akni.  

Toplota pare deluje na lice tako što:

  • Otvara pore i time omogućava da bakterije iz njih izađu na površinu kože.
  • Širi krvne sudove na licu i poboljšava površinsku cirkulaciju, a to podrazumeva bolju snabdevenost kože iznutra svim onim nutrijentima koji su joj neophodni da bi bila zdrava, jaka i sjajna.
  • Čini kožu spremnijom da primi aktivne sastojke koje nanosimo spolja,  iz maski i krema koje koristite i tako pojačava njihovo dejstvo.
  • Opušta lice, ali i ceo organizam. Ako dodate neke biljke za parenje lica ili eterična ulja, ovaj tretman može postati prava aromaterapija.

Postupak parenja lica  je toliko koristan za kožu, da zaista nema izgovora da ga ne primenjujete jednom nedeljno.

Kako napariti lice?

Osnovne stvari koje vam trebaju za parenje lica su voda, posuda, peškir, losion za čišćenje lice, ovlaživač kože.

Pored tih osnovnih stvari, možete na spisak staviti i sušene biljke (iliti čajeve) ili eterična prirodna ulja koja su dobra za lice i glinu za lice.  

Evo kako napariti lice :

para za lice

1.Korak – Stavite vodu da proključa

 

Najbolje je da to bude destilovana voda jer je voda kod nas puna kamenca i hlora koji baš i nisu melem na vašoj koži. Ipak, ako je nemate, i obična će poslužiti svrsi.

2. korak: Sklonite svu kosu sa lica

Vežite i je i sprečite je da pada trakom za kosu.  Temeljno operite lice izbegavajući najčešće greške prilikom pranja. Naša je preporuka da za pranje lica uvek birate blage proizvode koji ne isušuju kožu i koji su na prirodnoj bazi. Na taj način ćete učiniti najbolju stvar za svoje lice i nećete opteretiti kožu hemikalijama koje joj ne trebaju.

Koliko je prirodna nega važna , govori i iskustvo moje prijateljice Nine koja je koristila prirodni tretman protiv akni. Posle nekog vremena, i sama kaže, prijatelji su je jedva prepoznavali i nisu mogli da veruju koliko joj se lice oporavilo. Uostalom, pročitajte o čemu se radi u njenom iskustvu koje je podelila sa nama klikom na ovaj link: https://minutzamene.com/nasla-sam-resenje-protiv-bubuljica-ovo-je-moj-kec-iz-rukava/

3. korak: Operite lice

Pranje kože pre čišćenja lica parom jako je važno. Ukoliko stanete da parite lice sa šminkom, bakterijama i prljavštinom koje ste nakupili tokom dana, vaše otvorene pore rado će ih primiti i formirati od njih sočne i upaljene bubuljice. Ali to vam nije cilj, zar ne? Zato operite lice i pokupite vodu peškirom.

Piling za lice se u ovom slučaju preskače jer bi koža bila osetljivija i parenje lica bi bilo previše fizičkih senzacija na koži za jedan dan.

4. korak:  Sipajte vrelu vodu pažljivo u posudu

Posuda bi trebalo da bude staklena ili keramička, nikako ne plastična. Dodajte biljke koje ste pripremili ili esencijalna ulja. Ovo nije neophodno jer sama para je najbitnija, ali doživljaj će svakako biti potpuniji ukoliko ga ovako začinite. Kasnije ćemo o tome koje su dobre biljke za parenje lica i zbog čega.

5 korak : Stavite lice iznad pare

Nemojte se previše približavati samoj pari – ne želite da izazovete iritacije na koži.  Držite lice 20-30 cm iznad činije sa vodom i nemojte da trpite ukoliko vam je previše vruće. Onda sačekajte da se malo voda ohladi. Glavu prekrijte peškirom kako biste bolje usmerili paru ka licu i udišite je  Ostanite tako 10-15 minuta.

Savet gratis: Pored toga što je parenje lica dobro za kožu, može vam i otpušiti zatvorene sinuse.

6 korak: Skinite nečistoće sa lica

Nakon što ste na ovaj način proširili pore i izvukli prljavštinu i bakterije iz njih na površinu kože , vreme je da ih stručno eliminišete.

To možete uraditi na dva načina:

  • stavite glinu za lice. Razmutite je u manjoj posudi i nanesite na lice, pa ostavite da se osuši. Naime, glina ima spsobnost da upije svu vlagu, sebum i sve nečistoće. Kada je uklonite, sve ove nemile stvari otići će sa njom.
  • Očistite lice losionom za lice. Izbegavajte one na bazi alkohola, jer isušuju kožu i pronađite neku blagu i prirodnu varijantu koja će ujedno je ujedno i nahraniti.

7 korak: Zatvorite pore

Postoji nekoliko načina da suzite pore, a to je jako bitno kako ne bi opet u njih upadala nečistoće i stvarale se upale, mitiseri i bubuljice. Za to možete upotrebiti toner za lice. U nedostatku istog, od koristi vam može biti jabukovo sirće ili limunov sok, samo ih razredite sa vodom. Na jedinicu sirćeta (ili limuna) dodajte 3 jedinice vode. Namočite vaticu u rastvor i nanesite na lice.

Možete i isprati lice samo hladnom vodom, ako nemate gore navedene opcije. I hladna voda imaće efekta i suziće pore.

8 korak: Nanesite ovlaživač za lice

Toplota generalno isušuje kožu (zato se ne preporučuje ni da perete lice sa previše toplom vodom) pa je ovaj korak neophodan. Ukoliko nemate ovlaživač, neku hidratantnu kremu na prirodnoj bazi, ovo je trenutak kada vam od koristi mogu biti ulja za lice.

Biljke za parenje lica

Sećate se da smo rekli da postoje neke stavri koje nisu osnova, ali ih nije loše imati i primeniti. Takav je slučaj sa biljnim dodacima.

Kako napariti lice koristeći biljke?

Koje biljke su najbolje za taj poduhvat?

Ovo nije neophodan korak u parenju lica i sama para je dovoljna da proširi pore. Ipak, kako pojedine biljke i ulja imaju svoje benefite, zašto ih ne iskoristiti. Za početak, mirišu bolje od obične vode, moraćete priznati.

Opšte je poznato da:

  • Kamilica deluje blago i dobra je ako imate osetljivu kožu sklonu iritacijama i crvenilu.
  • Lavanda deluje umirujuće, a ima i antibakterijska svojstva pa smanjuje upale
  • Menta je dobra onda kada želite da rashladite kožu, a ulje peperminta još bolje. Ujedno je dobro i za začepljene sinuse.
  • Ulje čajevca je idealno za one koji umaju upaljene bubuljice.

Sam izbor biljaka zavisi i od tipa kože koji imate.

Biljke za masnu kožu

Za ovaj tip kože  je karakteristično preterano lučenje sebuma. Kako pariti masnu kožu i koje biljke koristiti? Uglavnom se preporučuje da koristite ovaj vid tretmana jednom nedeljno, 15-20 minuta. Što se biljaka tiče preporučuju se kamilica,lavanda ,ruzmarin, limunova trava, latice ruže , seme divlje mirođije. Ukoliko imate upaljene bubuljice, nemojte zaobići žalfiju ili list borovnice i maline jer su puni antioksidanata.

Biljke za parenje suve kože

U ovom slučaju koža nema dovoljno sebuma pa je ključni korak stimulisati njegovu proizvodnju i površinsku cirkulaciju. Kada govorimo o biljkama, dobra je kombinacija jednakih delova ruzmarina, kamilice, mente, latica ruže. Takođe se preoručuju i cvetovi kamfora i boražina ili bar nekoliko kapi njihovog ulja. U ovom slučaju ne treba preterivati sa čišćenjem lica parom jer to isušuje lice dodatno. Jednom nedeljno do 10 minuta je optimalno, može i kraće.

Protiv bora

Kako pariti lice sa zrelom kožom i treba li to raditi? Možete, ali 5 minuta, jednom nedeljno biće dovoljno da vašoj koži vrati sjaj. Od biljaka za parenje lica u ovom slučaju se preporučuju koren maslačka, kamfor, cvet pomorandže, ali i ulje vitamina E i A. Ova ulja se stavljaju pre parenja lica na mestima gde imate sitne bore kao što su bore oko očiju. Koža ih tada bolje upije.

Imajte na umu da ako hoćete da se rešite bubuljica, a pri tom koristite prirodne metode, mnogo je bolja varijanta nabaviti prirodan gel za lice protiv bubuljica. Zašto? Zato što su mnogi aktivni sastojci neotporni na toplotu. Osim toga, stavljanjem u vodu i parenjem lica vi nemate njihovo puno dejstvo, već ih faktički koristite razblažene.

Parenje lica protiv bubuljica

Parenje lica je veoma korisno kada su u pitanju bubuljice, akne i mitiseri. Zašto? Vrlo je jednostavno.

Parenje širi kanale pora. Bubuljica, kakva god da je, ona se omekšava i otvara. Sve što je potrebno, to je da je blagim pokretom i dezinfikovanim rukama istisnete.

Veoma vodite računa!

Znate da ne preporučujemo kućno ceđenje. Ipak, ovaj način je jedan od najboljih. Posle parenja samo treba da stisnete blago i već ste završili posao. Ostaje vam još dezinfekcija tog mesta. Lice će posle toga biti upaljeno, ali neki blag losion za lice može smiriti situaciju.

Parenje lica čajem

Pomenuli smo biljke. To automatski znači da se koristi neka vrsta čaja za parenje lica. Veoma je važno da biljke odstoje, kao za čaj koji pijemo. Tada one najbolje otpuste svoje korisne tvari, pre svega ulja.

parenje lica biljkama

Ona se u kapljicama vodene pare lepe za kožu. Pore se zbog toplote šire i tako nastaje magija. Koža biva očišćena od raznih nečistoća koje tokom dana pokupi.

Parenje lica kamilicom

Za čaj kojim možete pariti lice, potrebno vam je dve kašike sušene, organske kamilice. Bilo bi najbolje kada biste je sami negde ubrali i osušili. Branje je isključivo na nekom čistom mestu.

Takođe je potrebna jedna šira šerpa u koju će stati barem litar vode. Pustite da voda ključa, a onda dodate dve velike kašike kamilice. Zatim pustite da vri sve zajedno barem 5 minuta, a onda sklonite sa šporeta.

Primetićete da je voda postala žuta. To znači da su se korisni sastojci otpustili i spremni su za upotrebu. Parenje lica može početi.

Možete koristiti i kesice čaja, ali i sami znate da učinak nije isti. Jednostavno, nikada ne može biti isto kada se koristi taj prerađeni čaj iz kesice i biljna mešavina. Pročitajte zašto je dobra kamilica za lice.

Parenje lica zelenim čajem

Zeleni čaj za lice takođe ima svojih prednosti . U tom smislu ga je dobro s vremena na vreme koristiti za parenje. I to kako?

I on se može nabaviti u svežem stanju. Jedna kašika zelenog čaja biće dovoljna da litar vode. Zeleni čaj možete staviti u vodu dok je još hladna. Kako se kuva, tako će se otpuštati korisni sastojci iz njega. 

Kad provri, skloni se sa vatre i spreman je za upotrebu. Uzmite peškir i znate šta vam je činiti. On je jak antiokisadns i smatra se jako korisnim u borbi sa bubuljicama.

Parenje lica nanom

Nana za lice je toliko mirisna i toliko korisna, da je pravo zadovoljstvo pariti lice njome. Dobra je i za disajne puteve, kao uostalom i kamilica.

Dve kašike nane, koju možete uzgajati i u svojoj kući. Dodajte u prokuvanu vodu i možete odmah pariti lice ovim čajem. On će postepeno otpuštati svoje korisne sastojke, koji će biti korisni za vaše lice.

Parenje lice žalfijom

Čaj od žalfije se smatra i otrovom, ako se njime ne barata oprezno. Zato ne smete koristiti veliku količinu žalfije, samo jednu kašiku. I ne smete je kuvati, već je potopiti u ključalu vodu.

Iako je ona opasna kada se pije, ne bismo smeli ni inače da je prihvatimo zdravo za gotovo. Zato, iskoristite je na početku, odmah kada je potopljena i uživajte u parenju lica njome.

Ulje za parenje lica

Eterična ulja se smatraju veoma korisnim i zdravim. Naročito mogu poslužiti kada je parenje lica u pitanju. Pažnja! Vodite računa da su eterična ulja prirodna, bez dodaka hemije. Ona para vrede, zato i jesu malo skuplja.

Mogu biti eterična ulja od biljaka koje smo već nabrojali u prethodnim pasusima. A sa njima je lako. Samo ih dodate u ključalu vodu i parenje lica može početi. Dovoljno je desetak kapi da bi smesa bila dobra.

Još bolje je ulja koristiti u aparatu za parenje lica. O tome će biti reči u nastavku.

Aparat za parenje lica i kako se koristi

Znate li da jedan od odgovora kako pariti lice uključuje i upotrebu aparata. To je svojevsrna sauna za lice. Ovde nemate potrebe da se zamajavate sa šerpicama i činijicama. Dovoljno je da određenu količinu vode (biljaka ili ulja po želji), sipate u aparat za parenje lica, u za to predviđen otvor. Prvo sipajte vodu, pa kad se zagreje stavite biljke za parenje lica.

Dok se voda ne zagreje na potrebnu temperaturu, imate taman toliko vremena da operete lice. I ovde važi da, ma koliko suludo zvučalo, čišćenje lica parom radite na oprano lice.

Umivanje je površinsko, dok je parenje lica dubinsko pranje.

Kako pariti lice posle toga?

Jednostavno, sauna za lice ima ergonomski oblikovan deo u koji treba da smestite svoje lice. Nema potrebe da odmeravate da li ste se dovoljno udaljili, da li vam je pretoplo ili nije i da li ćete izazvati iritaciju. Osim toga, taj deo formiran je tako da para ide isključivo na vaše lice i nema potrebe za držanjem peškira na glavi.

Nakon10-15 minuta parenja, ponovite korake čišćenja koje smo gore naveli. Nanesite glinu, neku prirodnu masku protiv akni, med ili samo operite lice losionom za čišćenje. Ukoliko to ne uradite sve nečistoće ostaće zalepljene na vašoj koži i eto dodatne šanse da se stvore mitiseri i bubuljice.

Obavezno ispraznite saunu za lice i prospite vodu kad se ohladi. Nikada ne koristite istu vodu za više tretmana.

Brzinsko čišćenje lica parom

Ukoliko nemate vremena za šerpice, biljčice, stajanje iznad svega toga sa peškirom, ali ne želite da preskočite svoj tretman, evo super saveta kako da brzinski očistite lice parom.

  • Upotrebite paru sa tuša. Budite sigurni prvo da možete da stanete bezbedno u tuš kabinu ili kadu da vas vrela voda na popari po nogama i telu, na neku stoličicu ili nešto slično.Na ovaj način nećete samo tretirati lice, već ćete uspešno otvoriti pore na celom telu. Posebno je dobro ukoliko vas muče bubuljice na leđima. Priprema za ovu proceduru je ista. Pre samog procesa, dobro očistite lice (ili se istuširajte) .Zatim odvrnite vrelu vodu i pustite da teče. Stojite tako da budete blizu pare barem 5 minuta.  Nakon toga stavite masku ili očistite lice, stavite toner, suzite pore i pružite joj vlažnost.
  • Parenje lica toplim peškirima. Ova metoda podrazumeva toplotu, ali ne baš i paru. Svrha je ista – otvaranje pora. Peškire potopite u toplu vodu i procedite. Kada se ohlade na podnošljivu temperaturu, prislonite na lice. Toplota će otvoriti pore, ali neće oznojiti kožu kao para, pa ni toksini neće tako efikasno izbiti na površinu. Ipak, ne škodi da probate. Suvišno je da pominjemo da peškir mora biti čist inače je sve uzalud.

Sigurno vas zanima i koliko često treba pariti lice?

Do sada se u praksi pokazalo najbolje da to radite jednom nedeljno. Nema potrebe češće. Preterana upotreba saune za lice isušiće vam kožu, a ona će tako postati sklonija starenju i nastanku bora. Osim toga, pore se prošire i tokom dužeg tuširanja,pa iskoristite te trenutke za negu kože.

Osobe koje imaju osetljivu kožu ili rozaceu treba da budu jako oprezne i raspitaju se kod dermatologa da li i kako napariti lice.

Imati zaista čisto lice zahteva više od običnog umivanja i skidanja šminke. Sada ste saznali kako da dubinski očistite pore na licu. Isprobajte i izvucite korist iz toga. Videćete da ćete vremenom imati manje mitisera i akni na licu i koža će izgledati svežije i vitalnije.

Alternativa parenju lica

Ako želite širenje pora, pa još na prirodan način, a da to ne bude parenje, imate izbor.

Prvi je sauna. Slično deluje kao parenje. Zagrevanjem i vodenom parom, pore se šire, tako da posle toga možete raditi neke tretmane, kao što je ceđenje. Sauna pomaže ne samo za lice, nego i za telo. To znači da možete rešiti tako i problem bubuljica na leđima.

Boravak na suncu je još jedan način kako se pore na licu mogu napariti. Lice ima svoj sebum, svoju masnoću. Boravak na blagom suncu, kombinovan sa masnoćom, takođe može veoma uspešno rešiti ovaj problem. Naravno, treba izbegavati jako sunce.

Ako parite lice isključivo da bi se rešili bubuljica, probajte sa nekim anti akne tretmanom. Ako je lice upaljeno, vruća para mu neće prijati. Biljni tretman protiv bubuljica doneće olakšanje.

Saveta je pregršt. Na vama je da se odlučite šta vam najviše odgovara.