Hrono večera i par dobrih predloga i recepata

Hrono večera i par dobrih predloga i recepata

Autor:

Kako izgleda dobra hrono večera i šta konkretno pojesti za ovaj obrok, a na prekršiti pravila hrono ishrane. Evo dobrih saveta na tu temu.

Hrono ishrana ima specifična pravila kada je kombinovanje namirnica u pitanju i kada je u pitanju vreme njihovog konzumiranja. Početnicima vrlo često bude pravi izazov spremiti za večeru nešto ukusno, što drži sitost i uklapa se u pravila hrono ishrane.A onda to dovodi do pogrešnih izbora, neuspeha i odustajanja.

Šta će se naći na vašem tanjiru kada je hrono večera u pitanju? To zavisi od toga šta volite da jedete, ali i od toga da li ste u periodu restrikcije ili ne.

Period restrikcije je znatno strožiji po svojim pravilima. To je onaj početni period hrono dijete kada gubite kilograme. Nakon tog perioda, ostaje vam da poradite na održavanju telesne težine i tada hrono postaje vaš način života.  Večera se tada donekle razlikuje. Nijanse su u pitanju, ali mi ćemo ipak dati savete za oba perioda posebno.

Pre početka, najvažnije je da se upoznate sa pravilima hrono ishrane

A onda hajde se bacimo konkretno na večeru!

Koje su namirnice dozvoljene u hrono večeri

U hrono dijeti  hleb je dozvoljen samo za doručak i to je tada specijalan hrono hleb. Drugim rečima to znači  da sasvim sigurno ova namirnica neće biti nešto što ćete imati na meniju kada je hrono večera u pitanju. To otpišite!

Za hrono večeru u restrikciji  su dozvoljeni lagani proteini. Možete izabrati ribu ili meso (konkreno pileća ili ćureća prsa) . Osim toga, dozvoljena su jaja, ali obratite dobro pažnju –ne celo jaje nego samo belance.

Možete na meni staviti i povrće, ali opet sa izuzecima. Ovoga puta, u boji! Birate samo ono koje je zelene i bele boje! U obzir dolazi dakle paškanat, celer, zelje, blitva, zelena salata, kupus, karfiol, tikvica, krastavac, brokoli, kelj, prokelj, crni i beli luk.  Pored toga, dozvoljeno je da jedete i pečurke, ali ih onda ne mešate sa drugim proteinima.

Za hrono večeru kada niste u restrikciji, pravila su slična, ali malo opuštenija. Možete opet jesti meso i ribu. Salata i povrće sada mogu biti razovrsnji, da ne kažemo raznobojniji.

Dozvoljeno je piti vodu, biljne čajeve, limunadu – bez šećera sve!

A kada se jede večera, s obzirom da je dobar tajming od izutenog značaja kada je hrono ishrana u pitanju?

Najvažnije je da prođe barem 5 sati od ručka, ukoliko ste u restrikciji. U tom periodu nema užine i jedete samo tri obroka dnevno, a razmak između njih treba biti najmanje toliki.

Osim toga, važno je i da ne bude mnogo kasno i da na spavanje ne idete punog stomaka, već barem dva sata nakon večere.

Ostaje vam da to uklopite u svoj životni ritam.

Naš je predlog da gledate da to bude oko 19-20 časova i da svakako legnete pre ponoći – delom zato da ne ogladnite, a najviše zbog toga što naše telo ima svoj prirodni bioritam koji mu diktira da noću spava, a danju radi.

Hrono večera u restrikciji – predlog jelovnika

hrono večera u restrikciji

Iako u periodu restrikcije večera zvuči prilično monotono, što po boji, što po izboru namirnica – ne mora biti tako. Daćemo vam nekoliko predloga da dobijete ideju. Kombinujete ih povremeno i budite strpljivi jer restrikcija ipak ne traje večno!

Omlet od belanca za hrono večeru

Ovo je jednostavna i brza varijanta koju ćete verovatno vrlo često koristiti. Potrebno vam je dva belanca, 2 mlada luka (praziluk ili crni luk ukoliko nemate mladi) i malo maslinovog ulja. Hrono sihrana ne ograničava količinu hrane, ovo je samo naš predlog.

Omlet se lako pravi. Prvo na malo svinjske masti  propržite sitno iseckani luk dok ne omekša. To je ujedno i vreme kad se mast dovoljno zagrejala da napravite dobar omlet! Belanca razbijte u tanjiru, posolite (morska so dolazi u obzir, začini poput vegete nikako) Možete dodati neki drugi dozvoljeni začin po ukusu (biber, neko začinsko bilje) Ispržite tako da dobijete nešto poput palačinke i to je to. Možete tome dodati recimo zelenu salatu.

Hrono večera od tunjevine

Tunjevina je još jedan ukusan obrok koji možete pripremiti. Kod nas ćete je uglavnom naći u konzervama. Ovde dobro čitajte sastav. Potrebno je da nađete onu koja je u salamuri, odnosno u slanoj vodi i koja nema dodatnih konzervanasa, aditiva, povrća,šećera  i slično. Takođe bi trebalo da je u maslinovom ulju jer rafinisano suncokretvoulje nije na spisku dozvoljenih namirnica. Kako je konzumirati? Servirajte je recimo sa seckanim prazilukom!

Pečurke

Pečurke možete da jedete za hrono večeru, ali onda ne kombinujete meso niti jaja. Eventualno dodate neku salatu. I iako je većini šampinjon sinonim za dobru pečurku, mi ćemo ovoga puta preporučiti bukovače. Pored toga što je ukusna, odlična je za jačanje imuniteta.

Bukovače su krupne, jednostavne za spremanje i nemaju neki specifičan težak ukus kakav pojedine pečurke mogu imati. Spremate ih kao i da spremate parče mesa. Najjednostavnije je da ih propržite na nekoj masnoći i dodate začine. Isckete uz to svež krastavac i eto odličnog obroka za večeru! Fenomenalne su i na roštilju!

Hrono obrok od tikvica

Možete jednostavno grilovati tanko sečene tikvice i posoliti ili začiniti nekim omiljenim začinom. Mirođija odlično ide uz njih. A možete biti i maštovitiji i napuniti ih i zapeći u rerni.

Evo predloga kako i čime.

Osnovno je da izdubite tikvice. Ukoliko su mlade i seme nije veliko,unutrašnjost tikvice upotrebite za nadev. A nadev možete napraviti od belog mesa, ćuretine ili ribe. Po želji! Recimo, na malo maslinovog ulja ili masti propržite crni luk sitno iseckan i komadiće belog mesa. Kada to bude gotovo, stavite u dobar bledner sa onim unutrašnjim delom tikvice koji ste izvadili. Posolite, dodajte začine, prelijte limunom, belim lukom, peršunom… kombinujte i eksperimentišite. Zapecite u rerni .

Belo meso večeru u restrikciji

Pileće belo meso, kao i ćureće, odlično je za večeru kada ste na hrono ishrani. Super drži sitost i jednostavno se sprema. Najednostavnije je da ga bacite na roštilj, bez neke masnoće. A svakako možete ga povremeno propržiti  i dodati začine (kurkuma za one koji su gurmasnki nastrojeni) . Uz to dodajte kupus salatu i ješćete kao car, a bićete na dijeti!

Skuša za hrono večeru

Skušu ćemo predložiti kao još jednu riblju varijantu hrono večere , pored gore pomenute tunjevine. U suštini, riba i morski plodovi najviše se preporučuju za ovaj obrok i vi možete izabrati i neku drugu ribu ili čaki školjke. Mi ovoga puta predlažemo svežu ili zamrznutu skušu (dakle zaobiđite koonzerve). Prelijte je mešavinom limuna, maslinovog ulja , belog luka i peršuna. Zavijte u foliju i zapecite u rerni! Ima prste da poližete!

Hrono večera van restrikcije – predlog jelovnika

hrono večera jelovnik

Kada je večera van restrikcije u pitanju, stvari se ne menjaju drastuično. Najviše promena u ovom periodu dijete uvodite u doručak. Večera manje-više ostaje ista, lagani proteini i salata. Samo salatu sad ne morate da birate po boji već prionite na bilo šta sezonsko što vam se dopadne!

Naš predlog za jelovnik:

Oslić u paradajz sosu

Oslić za hrono večeru možete probati uz bilo koju salatu , pečen ili pržen (fileti su vam u tom smislu najpraktičniji za spremanje). Ipak, možete mu dodati i malo sosa od paradajza. Izdinstajte luk na masnoći . Paradajz potopite u vrelu vodu da lakše skinete kožicu. Iseckajte sitno, ili još bolje, sameljite u blenderu da dobijete sos. Propržite sa lukom i dodajte malo peršuna i malo žalfije ili bosiljka i so. Istisnite jednu glavicu belog luka. Prelijte preko ribe.

Hrono musaka

Za musaku se koristi mleveno meso svinskog ili goveđeg porekla. Ipak, uopšte ne škodi da umesto njega stavite i belo pileće meso. Sameljite ga u blenderu i propržite sa lukom. U vatrostalnu posudu poređajte recimo red tikvica, red kolutova od paradajza i red mesa, pa ponovite. Začnite, zapecite. Ovde ne ide bešamel kao u klasičnoj musaki jer brašno ne koristimo za hrono večeru , kao ni pavlaku. Možete eventualno dodati jedno belance. Paradajz će pustiti svoj sok i biće odlično, a nije mnogo zahtevno!

Salata od mešanog povrća

A šta mislite o tome da vam salata bude obrok? Ako niste probali do sad, probajte eto, baš za večeru. Onda kada vam dosade proteini , meso , riba i uželite se vitamina, jednostavno napravite obilnu salatu od svežeg povrća po želji! Začinite limunom i uživajte!

Punjene lignje

A kad su već morski plodovi dobrodošli na tanjir kada večerate, zatšto da to ne budu lignje. Možete ih napuniti povrćem, recimo spanaćem ili karfiolom. Povrće prokuvati dok ne omekša (spanaću treba mnogo manje vremena nego karfiolu). Na malo masnoće propžite kratko celi luk da pusti aromu i dodajte povrće. Izgnječite kao pire, dodajte biber i malo perušuna. Punite lignje i zapecite u rerni.

Ćureće pljeskavice

Za ovaj večernji specijalitet potrebno vam je belo ćureće meso, malo crnog luka, peršun, biber,so i ostali začini po ukusu. Meso sameljite u blenderu jer onda se lakše oblikuje nego kada ga sameljete na mašini. Sitno ickeajte crni luk i peršun i propržite na baš  malo masnoće. Sipajte u meso – masnoća će pomoći da se lakše oblikuju jufkice. Posolite, začinite i napravite pljeskavice .

Ovako oblikovano meso može bti prilično tepko ispržiti ili ispeči da se ne raspadne prilikom termičke obrade. Zato je naš savet da ga stavitre na foliju i zapečete u rerni.

Pojedite u slast sa nekom salatom. Može na primer sveža cvekla i šragarepa sa limunom i belim lukom.

Rolnice od patlidžana

Patlidžan je vrlo zahvalan za spremanje i kombinovanje. Možete ga spremiti sa mesom ili sa povrćem, ili sa jednim i drugim. Naš je predlog da napravite rolnice.

Isecite patlidžan na tanke kriške. Na malo masnoće propržie beli luk, sitno iseckano ćureće ili pileće meso. Dodajte povrće po želji, recimo spanać ili sitno seckanu papriku. Propržite sve dok ne omekša i začinite.  Ako je mnogo tečno, iscedite .To kao nadev stavljajte u iseckane listiće plavog paradajza. Zarolajte, pričvrstite čačkalicom i poređajte u tepsiju pa zapecite.

Kod hrono ishrane najvažnije je da znate šta smete jesti, a šta ne i u kojoj ste fazi, kao i šta se sa čim kombinuje.

Nije to baš ni lako, ali kod večere je to najlakše, jer najmanje namirnica se menja i najmanje se dodaje kad prođe restrikcija.

Sa jedne strane imate proteine – ribu, nemasno meso, morske plodove i pečurke , eventualno belance. Sa druge strane neskorbno povrće i začine.

Istina je da vremenom može postati malo monotono i zaista je izazov ako ste početnik. Mi smo vam dali osnovne ideje. Ostaje vam da pravite svoje kombinacije! I iako se preporučuje da večera bude zasnovana na proteinima, baš ništa loše se neće desiti ako iskombinujete i samo povrće. Vremenom ćete postati takav ekspert, da će vam ideje same dolaziti. A onda ih možete podeliti sa nama.