Ukoliko je do zaraze već došlo, moraćete odraditi ceo postupak uklanjanja vaški i gnjida.
Na tržištu postoje brojni preparati protiv vaški. Neki su manje neki više delotvorni. Ono o čemu moramo voditi računa je da preparat bude što prirodniji bez štetnih hemikalija. Posebno obratite pažnju na pesticide u sastavu sredstava protiv vaški. Preporučujemo vam da izaberete prirodni sprej protiv vaški koji zadovoljava oba uslova: efikasan je i potpuno prirodan i neškodljiv.
Gde kupiti gumice za kosu protiv vaški?
Danas gotovo za svaku kupovinu imate dve opcije: snabdevanje u lokalnim radnjama ili online kupovina. Kod online kupovine, ukoliko je dobavljač neki od velikih stranih online shopova, imajte na umu da ćete izvesno vreme čekati na isporuku. Kod njih su pakovanja od 4 gumice za kosu protiv vaški oko 10 dolara.
U našima apotekama se prodaju gumice za prevenciju vašiju po ceni od 540,00 dinara. Proizvodi ih jedna mlada domaća farmaceutska kuća. Vrlo lepog su dizajna, primamljivog dečijem uzrastu.
Sastav aktivnih materija je nešto drugačiji u ovim domaćim gumicama za kosu protiv vaški. Ovaj proizvod sadrži cvetove kamfora i cvetove lavande.
O lavandi smo napred već rekli da tera vaške ali kako deluje kamfor?
Kamfor je voskasta, providna materija koja se dobija destilacijom kore i drveta kamforovg drveta (Cinnamomum camphora). Ovo visoko zimzeleno drvo raste u Aziji. Kamfor ima rashlađujući, veoma specifičan miris. Iz kore i drveta se destilacijom dobija kamforovo ulje koje je čest organski sastojak u kremama, mastima i losionima koje se koriste za oslobađanje od bola, iritacija i svraba kože.
Uz to proizvođači gumice za kosu protiv vaški tvrde da kamfor odbija insekte, pogotovu vaške.
Ovo saznanje nam može biti od koristi u kombinovanju eteričnih ulja za sprej protiv vaški. Možda možete pokušati da umesto ruzmarina ukapljete nekoliko kapi kamforovog ulja ili još bolje da samo dodate i kamfor prethodnoj kombinaciji.
Ko je u najvećem riziku od vašljivosti?
Generalno svi, ali ipak ne podjednako. Dečije glavice su nekako po pravilu najčešći rasadnici vaški. Ukoliko imate mališane u kući koji idu u vrtić ili školu, to vam je ulaznica za vašljivost.
Ukoliko ste vaspitačica, učiteljica, nastavnik, lekar pedijatar… Sva zanimanja koja podrazumevaju svakodnevni kontakt sa velikim brojem dece svrstavaju vas u rizičnu grupu.
Vaške su parazitski insekti. Paratzitiraju na različitim biljkama i životinjama.
Od vaški koje kao domaćina biraju isključivo čoveka razlikujemo dve vrste:
- Čovečja vaš (Pediculus humanus)
- Stidna vaš (Phthirius pubis).
Čovečija vaš ima dve podvrste pedikulus corporis( telesna vaš) i pediculus capitis (vaš glave).
Kada vam neko kaže da on ili neko u porodici ima vaške, misli na ove poslednje. Ovaj insekt dužine 2-3 milimetra živi isključivo na čovečijem vlasištu hraneći se krvlju domaćina. Do nje dolazi bezbolnim ubodima. A kako je u kosi, pomislilo se da gumica za kosu protiv vaški može biti dobra ideja.
Odrasla ženka živi u proseku oko 2 meseca i za to vreme snese dve do tri stotine jajašca-gnjida. Vaške traže najtoplije mesto za polaganje gnjida. Najčešće je to sam koren kose, udolina ispod potiljka i iza ušiju. Za oko nedelju dana iz gnjide se izleže nova mlada jedinka.