Zašto je eterično ulje lavande jedina nega koja vam treba

Zašto je eterično ulje lavande jedina nega koja vam treba

Autor:

Ovo su sve  prednosti zbog kojih ćete  obožavati eterično ulje lavande. Saznajte zašto  se stavlja u mnoge kozmetičke proizvode i kako vas neguje. 

Lavanda je poznata još pod imenom : lavandula, levanda, despik, mirisni despik.

Cveta u julu i avgustu a cvetovi su ljubičasto – plave boje. Vrhovi biljke i cvetovi su lekoviti deo biljke.

Kako se dobija eterično ulje lavande?

Dobija se iz lavande ( Lavandula angustifolia ) pomoću destilacije, ekstrakcije ili nekom drugom metodom izolacije. Ulje se ne dobija samo iz cvetova već i iz drugih delova biljke kao što su : listovi, drveni delovi biljke, osušeni pupoljci, stabljike, semenke i dr.

Neke od osnovnih karakteristika eteričnog ulja lavande, a to važi i za sva druga eterična ulja  su : mirisi, koji su vrlo intenzivni i specifični, rastvorljivost u alkoholu, nemasnost.

Što se tiče dejstva eteričnog ulja lavande, ono može biti trenutno ili u nekom kraćem periodu a to je od 20 do 70 minuta nakon nanošenja ulja na kožu.  Imajte na umu da je ulje vrlo prodorno i vrlo delotvorno, jer je ono i esencija biljke od koje se dobijaju.

Jedna od najjednostavnijih metoda za dobijanje esencije je destilacija delova biljaka pod dejstvom vodene pare.

Kad mešate eterična ulja obavezno povedite računa o doziranju. Uvek je bolje da stavljate male doze jer nekad veće mogu da bude vrlo opasne. Na primer, veće doze žalfije i ruzmarina mogu dovesti do pojave epilepsije kod osetljivih osoba, majoran može dovesti do narkotičkog efekta, dok nana može da izazove vrtoglavicu.

Na svetlosti može da se pokvari pa je potrebno da eterično ulje lavande čuvate u tamnim bočicama na tamnim mestima. Esencije vrlo brzo mogu da ispare pa ih dobro zatvorite nakon upotrebe.

Preporučuje se uvek uzimanje manjih doza ulja jer ne ostaju uvek dugo sveže posebno ako se pravilno ne čuvaju i ako ih ne koristite redovno.

Lavandino ulje i njegova dobrobit

Ovo je ubedljivo jedno od najkorišćenijih ulja na svetu. Postoje zapisi koji govore o tome da je lavandino eterično ulje korišćeno za medicinske i religiozne svrhe pre više od 2500 godina.

  • Lavandino ulje se koristi za pravljenje parfema i ima vrlo bitnu ulogu u aromaterapiji. Pored toga vrlo važnu ulogu ima u izradi gelova, losiona, krema, sapuna.
  • Lavanda je mediteranska biljka koja se od davnina koristi kao lek za nesanicu, depresiju, napetost.
  • Eterično ulje ove biljke pomaže u smanjenju bola, kako reumatskih bolova i bolova u mišićima, tako i kod bolova koji su nastali iščašenjem. U te svrhe najkorisnija je masaža uljem jer smanjuje bol u zglobovima.
  • Osim toga, uspostavlja hormonsku ravnotežu i ublažava upalu bešike.  Zatim, snižava pritisak, dezinfikuje kožu, podstiče cirkulaciju.
  • Koristi se kao obloga a možete da se inhalirate sa lavandom. Jako se dobro pokazala u lečenju raznih respiratornih problema, pa tako možete da je koristite za grip, astmu, bronhitis, kašalj, laringitis, prehladu.
  • Odličan je antiseptik pa vam može pomoći u problemima sa kožom. Na primer, možete je koristiti za brže zaceljivanje rana, kod raznih posekotina i opekotina, kao i kod opekotina od sunca.

Lavanda i morska so

Lavandino ulje možete da napravite sami kod kuće.

Recept za lavandino ulje

Možete ga napraviti na mnogo načina, ali ova dva su najjednostavnija. Prvi način je da ulje napravite sa suncokretovim uljem a drugi sa maslinovim uljem.

  • Ako ga pravite sa suncokretovim uljem, od sastojaka su vam potrebni sušeni cvetovi lavande i litra suncokretovog ulja . U teglu stavite osušene cvetove lavande i prelijte sa suncokretovim uljem. Teglu zatvorite i ostavite da odstoji nedelju dana. Nakon tih nedelju dana, ulje procedite kroz gazu ili platnenu krpu, odstranite cvetove, stavite nove i ponovo prelijte tim istim uljem. Ostavite još nedelju dana da odstoji. Ponovo procedite i imate ulje spremno za korišćenje.
  • Ako se odlučite da ulje napravite od maslinovog ulja postupak će se malo razlikovati. U staklenu teglu, do pola tegle, stavite sušene cvetove lavande i prelijte maslinovim uljem. Ostavite da ostoji na sunčanom mestu od 15 do 30 dana. Smešu obavezno promešajte svaki dan. Procedite je na gazu, nalijte u tamnu flašu i ostavite na tamno mesto.

Kako da koristite lavandino ulje za lice

Eterična ulja po svom sastavu nisu masna, odlično se rastvaraju u alkoholu, ne rastvaraju se u vodi, i odlično se mešaju sa biljnim uljima i voskom.

Neka preporučena doza za lice je 1-3%. Nemojte mešati više od pet esencija, jer će se izgubiti njihovo sinergističko dejstvo. Zapravo,  najbolja kombinacija je dva do tri esencijalna ulja, različite isparljivosti, na primer: limun, lavanda i kleka za stimulaciju raspoloženja i rad žlezda sa unutrašnjim lučenjem. Ili kombinacija bosiljak, kleka i sandal za smirenje.

Eterično ulje lavande je jedno od retkih ulja koje se možete direktno nanositi na kožu, dok se ostala moraju razblažiti.

Ovo ulje se preporučuje svakome ali naglasak je na osobama koje imaju masnu kožu sklonu bubuljicama i aknama. Osim njih, posebno se preporučuje starijim osobama zbog sposobnosti da regeneriše kožu.

Eterično ulje lavande u nezi vaše kose

Česta upotreba raznih agresivnih šampona, pakovanja za kosu, balzama i feniranja može da poprilično ošteti vašu kosu. Kao jedan od prirodnih rešenja za oporavak vaše kose može biti i lavandino ulje.

Još bolje od ulja lavande pokazao se drugi prirodni tretman za kosu koji je isprobala moja prijateljica Irena. Ona je svoju masnu kosu koja opada i puna je peruti gotovo čarobno pretvorila u kosu koja je sjajna, jaka i zdrava. Pročitajte njeno iskustvo jer i vi možete isto tako lako oporaviti kosu. Nalazi se na ovom linku: https://minutzamene.com/kako-sam-oporavila-kosu/

Inače ovo ulje kosi pruža duboku negu, daje joj prirodan sjaj i eliminiše perut.

Sve što je potrebno da uradite je da nekoliko kapi lavandinog eteričnog ulja ukapate u regenerator koji koristite. Najbolja kombinacija sa lavandinim uljem bi bila mešavina kedra ( podstiče rast kose ) i žalfije ( smiruje vlasište ). Nakon što regenerator sa ovom kombinacijom ulja nanesete na kosu, ostavite je nekoliko minuta da ulja odstoje. Idealno bi bilo oko 30 minuta ostaviti regenerator sa uljima na kosi. Zatim, kosu dobro isperite i trudite se da odstranite svo ulje iz kose.

Već nakon prvog pranja primetićete da vam je kosa mekša i da miriše na Mediteran.

Ulje lavande u nezi kože

Ovo je jedno od retkih ulja koje se nerazređeno sme nanositi na kožu.

Pokazalo se kao odlično sredstvo u borbi protiv bubuljica. Naime, ulje lavande sprečava bakterije da uzrokuju infekciju kožu, pomaže da se uspostavi balans nad lučenjem masnoće na koži. Nekoliko kapi eteričnog ulja možete slobodno da nakapate u tonik koji koristite za čišćenje lica ili u kremu koju koristite svaki dan.

Zatim, ulje se odlično pokazalo u lečenju ekcema. Lavanda ima sposobnost da ublaži simptome ekcema,smanjuje svrab i crvenilo, i može da se koristi u detoksikaciji.

Može da izleči opekotine kao i ujede raznih insekata.

Koliko je dobro ulje od lavande za masažu?

Ulje lavande može da se koristi i za masažu. Mišići se na taj način potpuno opuštaju, pa  dolazi i do prestanka glavobolje kojoj je uzrok napetost mišića.

Masaža je možda čak i najdelotvorniji postupak primene eteričnog ulja lavande jer se tokom nje ulja u potpunosti prenose u tkiva i organe putem krvotoka.

Pre početka nanošenja bilo kakvog ulja na kožu potrebno je uraditi test na alergije. Ono što morate znati je da nisu sve alergije momentalne. Nekada morate sačekati i malo duže da biste videli da li ima reakcije na koži. Iz tog razloga preporuka je da na mali deo kože nanesete mešavinu eteričnih ulja koja ste pripremili za masažu, sačekate 20 minuta i proverite da li ima crvenila.

Nakon masaže, telo dobro operite da biste skinuli svo ulje. Ukoliko nameravate da se izlažete sunčevoj svetlosti, obavezno nanesite kremu sa zaštitnim faktorom jer koža nakon tretmana eteričnim uljima može biti osetljivija na UV zračenje.

 

Primer mešavine ulja za bolji san

Pomešate sledeće sastojke : Mandarina, lavanda, valerijana + sandalovina + kineska ruža

Mešavina je osmišljena tako da vas relaksira, opusti i pomogne vam da bolje spavate. Sve što treba da uradite je da napravljenu mešavinu utrljate iz ušiju, unutar zglobova, u dnu stopala i to desetak minuta pre nego što odete na spavanje.

Recept za smesu :

1 – 2 kapi mandarine

12 – 14 kapi lavande

6 – 7 kapi valerijane

3 – 4 kapi sandalovine

2 – 3 kapi kineske ruže

Sva eterična ulja pomešajte i smesa je spremna za korišćenje. Svi sastojci su bezbedni za trudnice pa ih i one mogu koristiti za lepši san.

Eterično ulje lavande za smirenje

Odlično rešenje za opuštanje nakon stresnog dana je topla kupka u koju ste ukapali nekoliko kapi lavandinog ulja. Osim što će vam odagnati stres, pomoći će vam u opuštanju mišićima i čitavog tela. Da biste dodatno opustili neke bolne delove tela, možete da malo lavandinog ulja utrljate u njih.

Osim kupki, ulje možete da koristite i u saunama. Dovoljno je da nekoliko kapi nakapate na užareni kamen. Dok budete disali eterično ulje će ulaziti u telo preko proširenih pora.

Krema za telo od lavande

Na mnogo načina lavanda dobro utiče na našu kožu. Osim što neguje i umiruje kožu, ona ima antibakterijska svojstva. Ona može da smanji oštećenja na koži koja su nastala usled prevelikog izlaganja UV zracima, umiruje opekotine a dobro se pokazala i kod smirivanja ujeda insekata.

Krema za telo se u svakodnevnoj nezi kože pokazala odlično. Jednu takvu možete da napravite i sami. Potrebna su vam samo 3 sastojka i ne više od 20 minuta da je napravite.

Sastojci :

1/3 šolje kokosovog ulja

1 supena kašika voska

5 kapi esencijalnog ulja lavande

Izrada :

Stavite činiju sa vodom na blagu vatru da se ugreje a zatim u nju stavite staklenu posudu u koju ste prethodno stavili kokosovo ulje i vosak. Potrebno ih je zajedno otopiti, uz stalno mešanje, dok ne budu skroz tečni. Tako otopljene sklonite sa vatre i ukapajte eterično ulje lavande a zatim sve ostavite da se potpuno ohladi. Koristeći mikser umutite kremu koja je spremna za korišćene.

Kesice lavande

Lavanda kao zaštita protiv insekata

Specifičan miris lavande i ne prija baš svakome. Insekti ga definitivno ne vole. Razlog više da napunite jastučiće sušenim cvetovima lavande i okačite u ormane. Verujte na reč nikada više nećete imati problema sa moljcima.

Ovo ulje ne vole ni komarci pa se možete blago namazati pre nego izađete napolje. Čak i ako se desi da vas ujede neki insekt lavandino ulje će sprečiti upalu i iritaciju na koži koja može da nastane posle ujeda.

Ukoliko niste vični domaćim radinostima i želite da kupite eterično ulje lavande a ne da ga sami napravite, to možete da uradite na nekoj od on-line prodavnica ili drogerijama. Izbor je zaista neverovatan.  Cena ulja se kreće od 200-400 dinara u zavisnosti od mililitraže.

Lavanda je biljka koja ima neverovatna svojstva i višestruko je korisna za nas. Osim u kozmetičke svrhe, možete je koristiti i kao začin pa je dodavati raznim jelima. Našla je i primenu u raznim konditorskim proizvodima, izradi slatkiša, džemova a zadnjih godina je i med od lavande sve više tražen.

S obzirom da je vrlo laka za uzgoj možete je i sami posaditi i od nje napraviti ponešto za sebe.