Hrono doručak u restrikciji i van nje!

Hrono doručak u restrikciji i van nje!

Autor:

Da li se pitate kako da pripremite  hrono doručak,  posebno onda kada ste u periodu restrikcije?  Šta jesti, a ipak ispoštovati pravila?

Doručak u hrono ishrani je prvo iskušenje sa kojim ćete se sresti. Malo je onih koji će rešiti da idu na dijetu od popodneva ili je započeti večerom. Dijeta je odluka koja obično čeka novi dan, a sa novim danom čeka vas i potreba da pojedete zdrav doručak.

Kod osoba koje imaju veći višak kilograma,  hrono ishrana počinje restriktivnim periodom u kojem su neke namirnice zabranjene. Ukoliko nemate veliki višak kilograma, ali ste svesni da imate višak loših navika koje vas sprečavaju da izgledate najbolje što možete, onda i ne morate da prolazite kroz period restrikcije. Sam prelazak na hrono ishranu uneće neophodne promene na bolje. Jedna od tih promena biće i manje celulita.

Jelena se u to uverila na svojoj koži. Dobro, osim ishrane, pomoglo joj je još nešto, ali je uspela da pobedi celulit sasvim prirodno. Prilično samo sigurni da i vi možete tako! U čemu je njena tajna, saznajte na ovom linku: https://minutzamene.com/moj-celulit-je-nestao-na-ovaj-nacin/

Bez obzira da li počinjete sa restrikcijom ili bez nje, doručak je obrok koji se ne preskače. To je ono što je velika prednost ove dijete nad ostalim dijetama koje savetuju da provedete pola dana na šolji kafe ili čaja ili na malo voća.

Doručak u hrono ishrani je konkretan obrok od kojeg ćete biti siti.

Ostaje samo jedna dilema:

Šta spremiti za hrono doručak?

U hrono ishrani je veoma važno u koje vreme jedete, a ne samo šta jedete i ovaj obrok treba da bude pre 9 sati ujutru.

Doručak u hrono ishrani

Ovo je jedini obrok tokom dana u kojem je dozvoljeno jesti testenine, i jedini obrok u kojem jedete hleb. Ukoliko ste ljubitelj testa i peciva, onda ćete svoju ljubav prema ovakvim obrocima utoliti upravo ujutru. Osim hrono hleba, možete jesti hrono mafine, palačinke pite i druge testenine.

Testenine ne treba da da budu od belog pšeničnog brašna, već od drugih žitarica kao što je ovas,heljda, kukuruz, spelta i slično. Spelta jeste vrsta pšenice, ali se pokazalo da mnoge osobe koje su netolerantne na gluten dobro podnose speltu i iz tog razloga je i ona u ovoj grupi dozvoljenih namirnica.

Hrono doručak treba da vam obezbedi energiju a ceo dan, odnosno bar do sledećeg obroka, i zato u njemu ima ugljenih hidrata iz kojih naše telo crpi energiju. Osim toga, ishrana u kojoj nema ugljenih hidrata uopšte nije zdrava i vrlo je iscrpljujuća.

Naravno, ne morate jesti samo testenine. Osim njih, doručak u hrono dijeti može da sadrži:

  • mlečne proizvode (sir, jogurt, kiselo mleko, maslac, kajmak)
  • jaja
  •  suhomesnate proizvode, ali samo određene – šunku, pileća prsa u omotu, suvo meso, pečenicu, domaće kobasice… one u kojima se vidi golim okom da su pravljeni od mesa.
  •  povrće – sveža salata je dobrodošla uz bilo koji obrok i možete je jesti u neograničenim količinama
  • masti – maslinovo ulje, maslac, svinjska mast, nearafinisano suncokretovo ulje.Rafinisana ulja i margarin  nisu dozvoljeni.

Hrono doručak u restrikciji razlikuje se jer nema starih sireva i kačkavalja.

To može biti jednostavan obrok napravljen za 5 minuta koji ne zahteva mnogo truda, pa nema izgovora da ova ishrana nije za vas. Ukratko ovako:

  •  Napravite sendvič . Uzmite parče hrono hleba, premažite ga pavlakom, sirom ili maslacem i dodajte tome nekoliko kolutova stišnjene šunke, kobasicu  ili bilo koji suhomensati proizvod.
  • Spremite jaja. Najbolje je da ih kuvate ili spremite na sasvim malo masnoće. Uz jaja ne kombinujete mlečne proizvode, ali odlično može doći neka sveža salata.

Možete menjati premaze (pavlaka, kajmak, sir) i suhomesnate proizvode i naći nekoliko zaista ukusih kombinacija koje vam najviše prijaju.

Onda kada vam sendviči i jaja dosade (a vremenom sigurno hoće), preporučujemo da isprobate hrono palačinke, mafine i druge specijalitete.

Ukoliko želite da istrajete u ovakvom načinu ishrane, poželjno je da znate da sami ponešto spremite,  jer se ne možete oslanjati na namirnice sa polica supermarketa. Može se nabaviti hrono hleb tu i tamo, ali uopšte ne škodi da ga umesite sami i da budete sigurni da znate šta jedete.

To  zahteva mnogo vremena.

Pre nego što odustanete,  imajte na umu da hrono hleb nije klasičan beli hleb koji je mekan i vazdušast i koji do uveče već izgubi svoju draž i svežinu. Ovaj hleb je gušći,  ima više vlažnosti i ostaće isti 2 pa i 3 dana, a jedete ga samo za doručak.

Možete li da priuštite sebi da ga umesite dva puta nedeljno?

Ako možete, svakako probajte.

Recepti za hrono doručak

Većina nas navikla je da jede hleb i odricanje od njega je jedna od većih prepreka u ovoj dijeti, a hrono recepti za doručak uključuju bar parče.

Hrono hleb je beskvasni hleb koji se pravi od mešavine raznih brašna, ali ne i od pšeničnog brašna.

Moraćete možda da pravite nekoliko eksperimenata dok ne nađete ukus koji vama odgovara jer nisu sva brašna istog ukusa. Neka vam se možda ne dopadnu.

Recept za hrono hleb

  •         700 g brašna (200 gr brašna od heljde, 200g ječmenog brašna, 200 g ražanog brašna 100g ovesnog  brašna
  •         malo sode bikarbone i malo praška pecivo
  •         mlevene ili seckane semenke (mleveni lan, susam, seme bundeve)
  •         400 ml vode
  •         3 kašike maslinovog ulja

Umesite hleb od navedenih sastojaka i ostavite da odstoji najmanje sat vremena. Nakon toga peći ga u zagrejanoj rerni na 200 stepeni oko sat vremena. Bocnite ga čačkalicom da vidite da li je pečen. Ukoliko ima testa na čačkalici, vratite ga još malo. Da gornja kora ne bi brzo izgorela , prekrijte ga aluminijumskom folijom.

hrono dorucak - hleb

Možete eksperimentisati sa semenkama i sa vrstama brašna. Imajte na umu da se ne mešaju sva brašna podjednako lepo jer nemaju gluten koji daje rastegljivost pšeničnom brašnu. Najbolje se meša speltino brašno, a ostala različito upijaju vodu. Ova masa je nekad malo teža za klasično mešenje, pa ako vam ne ide,  umutite je mikserom i prebacite u sud prekriven pek papirom.

Neka brašna vam možda neće imati prijatan ukus. Ovseno i heljdino su specifična, pa zato mešajte i pravite kombinaciju koja vama odgovara, sa njima ili bez njih. 

Pročitajte na koje još načine napraviti dobar hrono hleb

Naš savet: Kada jednom nađete kombinaciju brašna koja vam odgovara , možete ih pomešati u odgovarajućim količinama i čuvati na zatvorenom i suvom mestu, pa ih koristiti kao gotovu smesu za hrono hleb. 

Izveštili ste se sa  hlebom i napravili dosta sendviča?

Odlično!  

Onda možemo preći i na neke za druge recepte pogodne za hrono doručak.

Hrono mafini umesto hleba

Ponekad je komplikovano ispeći hrono hleb jer treba dosta da stoji i dosta dugo sa peče kako ne bi ostao sirov iznutra. Onda kora ispadne debela i tvrda i sam hleb bolji za izbegavanje nego za jelo. A ako sve to saberete i odzmete, pečenje hleba oduzeće vam 2 sata vremena.

doručak u hrono ishrani

Mnogo je lakše i brže napraviti hrono mafine koje možete koristiti kao hlepčiće. U mafine, pored raznih semenki možete dodavati i druge sastojke, kao što su sir,  jaja, slanina, spanać, ajvar, pečurke ili bilo šta drugo. Tako dobijete  kompletan hrono doručak u malom zalogaju vrlo praktičan za poneti.

Hrono mafini sa spanaćem i 5 vrsta brašna

Potrebno vam je:

  •         2 pune šake seckanog spanaća
  •         3 jaja
  •         5 vrsta brašna,  od svakog po pola šolje – heljidno, ražano, integralno, ovseno i speltino
  •         prašak za pecivo
  •         malo morske soli po ukusu

Sastojci se zamese sa šoljom kisele vode.

Kad pravite hrono testenine i peciva, uvek je bolje da pomešate posebno suve sastojke (brašna i prašak za pecivo, so) i posebno mokre sastojke (jaja, mast, sir… ) pa ih onda sjedinite.

U ovom slučaju pomešajte brašna, so i i prašak za pecivo , a posebno dodajte tri razmućena jaja. Spanać dodajte na kraju, kad mesite sve to sa kiselom vodom.

Sipajte u kalup za mafine i pecite oko 20 minuta na 180 stepeni

Umesto spanaća možete staviti šunku, kačkavalj, pečurke

Hrono mafini sa ajvarom

Potrebno vam je:

  •         300 g mešavine brašna ( 100g speltinog, 150g raženog i 50g ovsenog)
  •         prašak za pecivo
  •         pola kašičice sode bikarbone
  •         morska so po ukusu
  •         semenke po izboru (susam, lan, suncokret, bundeva)
  •         4-5 kašika ajvara
  •         čaša kisele vode
  •         2 kaške svinjske masti,

Posebno umešajte suve sastojke (miks brašna, prašal za pecivo, sodu bikarbonu i so) , a posebno ajvar, kiselu vodu i mast, pa zatim sjedinite obe smese. Stavite  u kalupe za mafine i pospite semenkama. Pecite u zagrejanoj rerni na 200-220 stepeni oko 20 minuta.

Palačinke kao brz hrono doručak

Ko kaže da hrono ishrana nije ukusna i da ste lišeni nekih zadovoljstva kao što su recimo palačinke. Doduše, one neće biti sa kremom, džemom, plazmom ili neka druga slatka varijanta, ali i slane palačinke su dobra stvar. Još su brže od mafina!

hrono palačinke

Hrono palačinke mogu biti napravljene kao one tanke i kao one debele američke palačinke.Evo nekih recepata.

Tanke hrono palačinke

Potrebno vam je:

  •         4 kašike ražanog i 4 kašike ovsenog brašna
  •         2  jaja
  •         čaša  i po kisele vode

Umutite sastojke, razlijte kutlačom po tiganju pržite na par kapi maslinovog ulja. Filujte ih recimo komadićima šunke i pavlakom.

Savet: Ako vam se baš jedu slatke palačinke, dozvolite sebi to ponekad, ali otopite malo crne čokolade.

Američke hrono palačinke

Potrebni sastojci:

  •         čaša heljdinog i čaša ovsenog brašna
  •         čaša vode
  •         1 jaje
  •         (semenke po želji)
  •         malo maslinovog ulja za prženje

Ove palačinke su gušće i treba da ostanu malo deblje. Možete ih spremati i kao vafle u presi za bakin kolač .Servirajte ih umesto hleba i napravite jedinstven hrono doručak.

Hrono pita sa heljdinim korama

Burek za doručak? Pa ne baš kada ste na hrono dijeti! Ali može neka hrono pita! Evo i dva takva recepta doručak.

Heljdine kore mogu se nabaviti u bilo kojoj bolje snabdevenoj radnji i mogu povremeno da posluže za pravljenje hrono doručka. Kažemo povremeno, jer u njima ima i pšeničnog brašna, pa pravljenjem pita sa ovim korama mi pomalo zaobilazimo pravila hrono ishrane u kojoj se ovo brašno ne jede. Čuvajte ovo za specijalne prilike.

Najjednostavniji način da upotrebite gotove kore jeste da napravite pitu gužvaru.

Hrono pita sa sirom

Potrebno vam je :

  •         Pakovanje heljdinih kora
  •         500 g sitnog sira
  •         2 jaja

Podmažite pleh i složite dve kore na dno tepsije. Ostale kore gužvajte i umačite u smesu od jaja i sira, i tako nagužvane ređajte preko prve dve kore. Zadnje dve kore upotrebite da prekrijete gužvaru. Pecite 20-ak minuta u zagrejanoj rerni.Ovo nije pogodno kao hrono doručak u restrikciji, zbog izvesnih doza pšenice i zbog mešanja sira i jaja. U ovu smesu možete dodati i spanać.

Hrono pita sa pečurkama

Potrebno vam je pola pakovanja kora za pitu od heljde, jedan paziluk (ili dve tri glavice običnog crnog luka) pakovanje šampinjona (400g)  i začini po želji ( so, biber, peršun…)

Luk  propržite na malo masnoće dok ne omekša, pa dodajte pečurke. Pržite dok ne puste vodu i dok lepo ne omekšaju. Taj fil zavijate u kore. Rastopite malo maslaca ta premazivanje.Ređajte 2 kore, prethodno premazane maslacem, pa zatim malo fila od pečuraka i zavijte u rolat. Ponavljajte postupak dok ne potrošite materijal. Pecite u zagrejanoj rerni oko 20-ak minuta.

Ne samo da je ovakav način da započnete dan dobar za vaše salo na stomaku, već i za vaše zdravlje.

Za početak, zamenite beli hleb nekom gore navedenom varijantom. Bićete duže siti i poješćete mnogo hranjiviji obrok. Hleb i testenine koji su obogaćeni semenkama imaju vlakna, vitamine i minerale. Beli hleb na koji smo navikli mahom je samo beskorisan skrob.

Doručak u hrono ishrani nije neka posebna nauka, ali zahteva rešenost i samodisciplinu, posebno onda kada ne doručkujete kod kuće. Birajte šta jedete.  Priroda nam je pružila brojne izvore zdravih namirnica. Uzmite ono najbolje od nje i na zaboravite da to uradite u pravo vreme – pre 9 sati ujutru.

Prijatno!