Hrono slatkiši za sve prilike

Hrono slatkiši za sve prilike

Pričamo vam o tome kako da se zasladite dok ste na hrono dijeti. Hrono slatkiši su verovatno najbolji deo hrono ishrane, osim u periodu restrikcije.

Hrono dijeta sama po sebi apsolutni je hit među nutricionistima. Mora da ste o njoj već slušali. Radi se o dijeti koja vam ne broji zalogaje, ne zabranjuje čitave grupe namirnica, jednom rečju, ne tera vas da gladujete.

Osim što je dobra za zdravlje, odlična je i za liniju. A ako nas pitate, najbolji deo ove dijete je to što ‒ dozvoljava slatkiše.

Sad, kada bilo ko od nas pomisli na slatkiše koji bi mogli biti dozvoljeni u jednoj dijeti, obično pomislimo na nešto suvo, integralno, jednom rečju bezukusno. Ali, šta ako vam kažemo da su hrono slatkiši drugačiji? Šta ako vam kažemo da u njih spada i čokolada?

Kupljeni?

I mi isto.

Hrono ishrana ukratko

Mora da o hrono ishrani već znate dosta. Zato nećemo preterano gubiti vreme objašnjavajući šta je to hrono režim ishrane. Međutim, njene osnove važne su da razumemo kako se hrono slatkiši uklapaju u čitav program.

Hrono režim ishrane osmislio je francuski nutricionista dr Alen Delabo. Osnovna ideja, kaže on, iza ovog režima ishrane bila je da osmisli program u okviru kog će se gubiti kilogrami, ali će se istovremeno i jesti dobro.

Ipak, ova dijeta, uslovno rečeno, nije opterećena mršavljenjem. Cilj hrono ishrane jeste da vaš organizam pronađe svoju pravu, odgovarajuću težinu.

Drugim rečima, hrono ishrana nije nešto čega se prihvatite dok ne smršate, pa se posle vratite svojim normalnim navikama u ishrani. O, ne! Ideja je da kad jednom počnete da živite po hrono pravilima, ne pravite iskorake iz osmišljenog režima.

Kako ne biste pali u iskušenje da prekršite dijetu (ko nije pao u ovo iskušenje, nek prvi baci kamen), hrono ishrana uključuje sve ono zbog čega biste inače kršili pravila, između ostalog i slatkiše.

Kako bi nam to moglo poći za rukom?

Lako!

Dovoljno je da znamo da sve grupe hrane mogu da rade u našu korist (sećate se piramide zdrave hrane iz osnovne škole?) i da nam ne nanose štetu u vidu masnih naslaga, ili još gore, celulita na nogama. Sve što treba da znamo je kada ih treba jesti.

Sa celulitom ćete se vremenom snaći i lakše je nego što mislite. Evo, pročitajte kako je Jeca uspela da se reši svog groznog celulita. Ako je ona uspela da ima glatku i zategnutu kožu, i vi možete isto. Saznajte kako u iskustvu koje je podelila sa nama, a koje se nalazi na ovom linku: https://minutzamene.com/moze-li-se-celulit-zaista-pobediti/

Slatkiši u hrono ishrani

Što bi rekli mladi, kakav life hack! Pronašli smo rupu u sistemu i provućićemo slatkiše kroz nju, makar nam to bilo poslednje.

Dakle, samo treba znati kada smete da jedete slatkiše.

U okviru hrono ishrane, slatkiše je dozvoljeno jesti samo popodne, i to idealno između hrono ručka i hrono večere.

Zašto je to tako? Rekli smo već da vam hrono ishrana ne broji kalorije i ne zabranjuje hranu. Štaviše, ne određuje vam ni veličinu porcije. Ipak, to ne znači da ovaj režim ishrane nema svest o pretrpavanju hrane.

Pošto je hrono doručak najobilniji obrok u danu, kada biste toj količini hrane dodali i nešto slatko, organizam bi pao u šok, da ne kažemo trokirao bi skroz.

Jednostavno, kada bogati doručak podigne nivo šećera u krvi, organizam koji se navikao na hrono ishranu tačno zna kako da se pripremi za njegovu razgradnju. Ipak, kada bi u čitavu priču ušli i hrono slatkiši, nivo glukoze bi skočio toliko da telo ne bi uspelo da je kvalitetno obradi.

Samim tim, šećer se lepi za krvne sudove, a kreću da se stvaraju i masne naslage i onda ništa nismo uradili.

Zbog toga bi trebalo da se klonite slatkiša, pa makar oni bili i hrono slatkiši, u delovima dana kada se organizam ne nosi baš najbolje sa šećerom, što je uveče i, daleko više, ujutru.

Isto tako, važno je spomenuti i to da, ako želite da sebe častite nečim slatkim svakoga dana, ne smete nikako da preskačete obroke. Da bi organizam bio u stanju da se nosi sa hrono slatkišima, on mora da prođe kroz redovni proces varenja prethodnih obroka kako bi održao nivo energije i funkcionisao na pravilan način.

Hrono ishrana: slatkiši koji su dozvoljeni

slatkiši u hrono ishrani

Prvo i osnovno pravilo hrono ishrane, dakle, kada su hrono slatkiši u pitanju je: sve što sadrži šećere (uključujući i voće) ne smete jesti prepodne i uveče. Kako između ručka i večere imate predviđenu užinu, možete taj obrok nameniti hrono slatkišima.

To što hrono slatkiše smete da jedete između hrono ručka i hrono večere, ipak, ne znači da možete da jedete slatko kad god u ovom periodu.

Morate se striktno držati termina užine i ne smete grickati apsolutno ništa između obroka.

Što se tiče hrono slatkiša koji su dozvoljeni u okviru hrono ishrane, treba reći da bi bilo dobro da izbegavate beli konzumni šećer generalno, mada nije striktno zabranjen (osim u periodu restrikcije). Hrono slatkiši bi trebalo da budu ipak, koliko-toliko, zdravija varijanta poslastica, naročito ako volite da pojedete koji kolačić više.

Najbolji izbor za popodnevni slatkiš je crna čokolada, i to poželjno ona koja sadrži više od 70% kakaa. Onda kada vam čokolada dosadi (ako se to ikad desi), možete pojesti i neko suvo voće, kao što su suvo grožđe, suve brusnice, suve smokve, suve kajsije ili suve šljive, koje su sve redom odlična brza poslastica. Ako volite masline ili avokado, i oni vam mogu biti fina užina, kao i orasi, lešnici, kikiriki i slično voće.

Konkretno, bitno je da slatkiši koje unosite u telo imaju nizak glikemijski indeks, odnosno da ne podižu prebrzo nivo šećera u krvi. Zato je bolje odabrati žuti šećer ili, pak, prirodne zaslađivače kao što je med u redovnoj hrono ishrani. Pročitajte detaljno koje su dozvoljene namirnice u hrono ishrani.

Ukoliko baš morate da pojedete neki teži slatkiš, potrudite se da to bude u razmaku od 4-6 sati od prethodnog i narednog obroka.

Što se tiče domaćih hrono slatkiša koje možete sebi da pripremite kod kuće, generalno bi trebalo da izbegavate sledeće sastojke:

  • beli šećer
  • belo brašno
  • kravlje mleko
  • jogurt
  • sir
  • margarin
  • slatka mekana testa
  • pirinač
  • voće i povrće sa previše skroba.

Iako, tehnički, ne spadaju u slatkiše, odmah da napomenemo: gazirana pića će vam se računati kao dezert, jer sadrže previše šećera, pa bi idealno bilo da ih u potpunosti izbacite iz upotrebe.

U periodu između 4-6 časova popodne vaš insulinski vrhunac najbolje će zadovoljiti suvo voće, crna čokolada, ali i džemovi, med ili javorov sirup, kao i otprilike 2 čaše sveže ceđenog voćnog soka. Birajte ove zdravije varijante i videćete da će hrono dijeta imati utoliko bolji efekat i na vašu liniju i na vaše zdravlje.

Hrono slatkiši u restrikciji

Jedini period koji je teško izdržati u okviru hrono ishrane jeste period restrikcije. Tada ova dijeta zaista počne da liči na dijetu.

Ovaj period pre svega je osmišljen za osobe koje imaju nešto kilograma viška. Ukoliko niste upoznati sa time šta period restrikcije tačno podrazumeva dovoljno je da ispratite oko 20 pravila hrono ishrane u restrikciji i bićete na pravom putu.

Generalno, ovaj period traje oko mesec dana (minimum 28 dana) i tada bi, po pravilu, trebalo očistiti organizam od toksina i samim tim viška kilograma.

Ukoliko uspete da skinete višak kilograma ranije, možete prekinuti period restrikcije i pre propisanog perioda. Istom logikom, ukoliko imate preterani višak kilograma i teško vam je da ga skinete, period restrikcije bi trebalo da traje i duže (čak i do godinu dana, u zavisnosti od organizma, zdravlja i težine).

Što se hrono slatkiša u restrikciji tiče, imamo loše vesti. Potpuno su zabranjeni. To znači da nećete smeti da primirišete ničemu što sadrži šećer tokom čitavog perioda restrikcije.[

I kad kažemo svemu, zaista to i mislimo: restrikcija izbacuje iz ishrane i voće jer sadrži fruktozu, tj. voćni šećer. Isto važi i za med, bilo koju vrstu dezerta (ako sadrži beli ili žuti šećer ili bilo koji vid zaslađivača, okrenite se u suprotnom smeru), te sokove i ostala pića na bazi voća.

Štaviše, čitava užina se izbacuje iz režima ishrane na mesec dana, a obroci se raspoređuju na po 5 sati razmaka. Kompletna količina hrane je smanjena tokom ovog perioda u ishrani, a sve što ima iste ili slične komponente kao i šećeri biće izbačeno iz ishrane. To će uključivati i povrće koje sadrži previše skroba i ostale ugljene hidrate.

Dok u redovnoj hrono ishrani možete jesti i kolače i torte, u restrikciji ne postoji ni zdrava varijanta koju smete da jedete.

Želju za slatkišima možete nadoknaditi testom (na primer hrono hlebom sa različitim dozvoljenim semenkama), jer vam je dozvoljeno da jedete testo od bilo kog brašna osim pšeničnog i kukuruznog.

Hrono slatkiši recepti

hrono slatkiši recepti

Hrono ishrana je danas toliko popularna da možete pronaći čitave knjige o tome kako se spremaju adekvatna jela da pokrijete svaki obrok u danu. Iako hrono slatkiši nisu naročito pokriveni, sa njima još i možete da se zabavite kreirajući sopstvene recepte sa dozvoljenim namirnicama.

Mi vam ovde pokrivamo užinu, i to onu slatku, za nekoliko dana. Još drugih ideja možete naći na internetu ili na raznim hrono forumima i blogovima. Ovo su hrono slatkiši koji se prave brzo i lako, a zadovoljiće vašu želju za slatkim svakoga dana.

Čokoladna pena sa avokadom

Ova poslastica sprema se za manje od 10 minuta, ne sadrži masti i mnogo šećera, a pogodna je poslastica i za vegane.

Potrebni sastojci za ovaj recept su:

  • 1 avokado
  • 1 kašika kokosovog ulja
  • 1 kašika agave sirupa
  • 2 kašike prepečenih zrna kakaa
  • 5 kašika bademovog mleka (umesto njega možete dodati i neko drugo mleko po izboru, osim kravljeg).

Sve ove sastojke, dobro očišćene, treba izblendovati dok ne dobijete finu homogenu kremastu penu. Servirajte u čašama, po mogućstvu prohlađeno.

Čokoladni puding sa cimetom

Ova poslastica priprema se još brže, za svega 5 ninuta. Idealan je za zimske dane kada cimet doda malo svoje čari u čitavu atmosferu ušuškane zimske večeri.

Potrebno vam je:

  • 1 veći avokado
  • 1 banana
  • 1 kašika agave sirupa
  • 2 kašike prepečenih zrna kakaa (ili kakao u prahu, ali bez dodatnih šećera)
  • 1 kašičica cimeta
  • prstohvat soli (po izboru)
  • 20 ml vode.

Sve ove sastojke bacite u blender i izmiksajte dok ne dobijete homogenu smesu. Ukoliko više volite gust puding, možete ga ostaviti u frižideru otprilike 2 sata kako bi dobio na gustini.

Kolačići sa klementinama

Evo jednog malo tvrđeg dezerta koji vam može poslužiti kao užina od koje se zaista zasitite. Recept možete prilagođavati sopstvenom ukusu, i promeniti tip brašna ili voće sa kojim ćete napraviti kolačiće tako da se prilagodite aktuelnoj sezoni ili da jednostavno razmrdate ukus i unesete malo promene u jelovnik.

Za kolačiće potrebno vam je:

  • pakovanje lisnatog testa (možete ga umesiti i sa integralnim brašnom, kod kuće)
  • nekoliko klementina (ili drugog voća po izboru)
  • domaći džem (možete eksperimentisati, pa koristiti i marmeladu od više voćki, na primer).

Za pripremu, biće vam potreban i fil, za koji vam je potrebno:

  • 250 ml mleka (možete koristiti i bademovo, sojino ili neko drugo)
  • ½ štapića vanile
  • 2 žumanca
  • 20 gr šećera (po mogućstvu da ne bude beli)
  • malo tamnog ruma
  • prstohvat morske soli.

Zagrejte mleko sa narendanom vanilom. Dok se to zagreje, umutite žumanca i šećer i dodajte malo morske soli. Kada se mleko dobro zagrejalo, pomešajte ovu umućenu smesu. Dobro izmešajte i vratite na tihu vatru dok se potpuno ne sjedini, pa ostavite da se ohladi.

Lisnato testo stavite u kalup, premažite filom i stavite po krišku klementine na svaki kolačić. Zagrejte džem ili marmeladu, pa stavite po jednu kašičicu na svaki kolačić.

Peći ih 30 minuta i potom ostaviti da se ohlade otprilike 1 sat.

Američki kolači sa crnom čokoladom

Popularni brownies mogu biti odlični hrono slatkiši za vas.

Za četiri osobe, potrebno vam je:

  • 110 gr crne čokolade
  • 70 gr oraha
  • 40 gr maslaca
  • 75 gr šećera (opet, ne belog)
  • 2 jaja
  • 35 gr brašna (probajte sa heljdinim, odlično se slaže sa crnom čokoladom)
  • malo crnog ruma.

Otopite čokoladu na tihoj vatri i pomešajte je sa maslacem. Možete ih otopiti i tako što ih stavite u šerpicu i gurnete u mikrotalasnu na par minuta. Bitno je samo da se lepo sjedine u glatku i tečnu masu.

Zatim u čokoladu dodajete redom šećer, jaja, brašno i rum. Neprekidno mešajte smesu dok dodajete date sastojke. Na kraju dodajte orahe i umešajte dok ne dobijete potpuno homogenu smesu. Veoma je bitno da vam ne ostanu grudvice.

Sipajte u pleh (otprilike veličine 20×20 cm) i pecite na najjačoj vatri oko 2 minuta. Potom proverite koliko je smesa stigla da se zapeče i u zavisnosti od toga koliko vam je jaka rerna, vratite još malo da se peče, otprilike još dva minuta.

Kada izvadite kolač iz rerne, on treba da deluje kao sunđer. Možda ćete misliti da je testo živo, ali ne dajte se zavarati. Ostavite kolače da se potpuno ohlade pre nego da ih servirate.

Seći na kocke i čuvati na sobnoj temperaturi.