Beta glukan u hrani

Beta glukan je prirodno jedinjenje i sasvim je logično da se nameće pitanje da li može da se nađe u hrani. Može, i najviše ga ima u ovsu i ječmu pa vam savetujemo da uvedete ove namirnice u svoju ishranu ukoliko do sada niste.
Osim toga, beta glukan u hrani može se naći u pojedinim pečurkama. Njime su posebno bogate japanske medicinske gljive reishi i maitake koje se često preporučuju zbog svojih lekovitih svojstava i pogodnog delovanja na jačanje imuniteta.
Naposletku, tu je i pekarski kvasac iz kojeg se najčešće sintetiše beta glukan i stvara suplement. Sama primena kvasca ili testa nije korisna u pogledu snabdevanja organizma ovim jedinjenem, jer ga u tom slučaju nema u dovoljnim količinama.
Beta glukana ima i algama, ali one na našem podneblju nisu često na jelovniku.
Koliko je beta glukan u hrani koristan?
Zarad prevencije pada imuniteta svakako jeste. Međutim kada je samo jačanje narušenog zdravlja u pitanju,preporuka je da se uzimaju glukani u vidu splemenata . Jedan od razloga je i veličina ovih molekula koji se preradom smanjuju na veličinu manju od jednog mikrona. Smatra se da samo tako mogu da se apsorbuju na odgovarajući način kada se uzimaju oralno.
Koji izvor beta glukana je najbolji
Jako je važno, kad uzimate suplement, iz kojeg izvora je dobijen jer su istraživanja pokazala da svaki od njih deluje na svoj način. Razlikuju se po oznakama.
- Glukani iz žitarica su najjednostavniji oblik (prate ih oznake 1,3D i 1,4D). Korisniji su za holesterol i zdravlje srca.
- Glukani iz kvasca, gljiva i bakterija su kompleksniji (prate ih oznake 1,4D i 1,6 D). Bolji su za dijabetes i ostale ozbiljnije manifestacije narušenog imuniteta.
Studije su pokzale da je bolji odgovor imunog sistema kada se koriste nerastvorljiva vlakna za izdavajanje beta glukana. Ove forme mogu se naći u kvascima kao što su pekarski kvasac i saharomices bulardi, medicinskim gljivama kao šro su maitake, reishi, agaricus blazei muril
Nuspojave pri upotrebi beta glukana
Da bi sve prošlo kako treba, potrebno je da se držite nekih pravila i odgovarajućih doza za primenu. Uglavnom preporuke dolaze uz vaki lek posebno jer se i beta glukan dobija iz različitih izvora. Generalna je preporuka da se ne uzimaviše od 15g dnevno oralno i ne duže od 8 nedelja i da se tada uzima ujutru na prazan stomak.
Ima li nekih nuspojava?
Kada se uzima oralno, beta glukan je relataivno bezbedan i zato se uglavnom preporučuje primena u obliku tableta i sirupa. Eventualne nuspojave su mučnina ili proliv.
Kada se koristi intravrenski, spektar neželjenih dejstava je veći. Beta glukan može izazavti groznicu, glavobolju, povraćanje, proliv, promene krvnog pristiska, oticanje limfnih čvorova.
Može uticati nepovoljno ne efekat pojedinih lekova. Ukoliko se uzima sa nesteroidnim antiinflatornim lekovima može izazavati stomačne tegobe. Ako pijete neku redovnu terapiju, najbolje je da se posavetjete sa lekarom.
Beta glukan – iskustva i cena

Suplement se može naći u bolje snabdevenim apotekama i preko interneta u obliku tableta i sirupa. Razni su nazivi i razni proizvođači. Cena tableta je od 850 dinara naviše,do 3500 dinara zavisi od proizvođača i od izvora koji je korišćen.
Iskustva sa beta glukanom su različita. Nekima je mnogo pomogao, uglavnom u sprečavanju virusa i gripa, bakterisjkih upala što govori u prilog jačanja imunog sistema. Drugi tvrde da nije imao nikakvo dejstvo. Ipak, kao što smo rekli, jako je važno koji se glukan koristi za koje bolesti.
Istraživanja o primeni i uticaju ovog sastojka su i dalje u toku i još je mnogo toga što se ne zna o njemu. Zato, ako planirate da ga koristite , posavetujte se prvo sa lekarom . Beta glukan na prvu loptu deluje kao lek za sve. Jak imunitet jeste temelj zdravlja, a da li je jedan ovakav preparat u stanju da taj temelj čvrsto izgradi ? Japanci i Australijanci na primer, veruju da jeste.
A i kod nas vreme će pokazati. Mi držimo palčeve i želimo da verujemo da to zaista i može!