- Blaža verzija jeste da kada kuvate čaj od kamilice dodate u šolju jednu kašičicu kafe i da popijete čaj sa ukusom kafe. Nije ukus koji ćete voleti, ali jeste delotvorno.
Koka kola protiv proliva
Koka kola može da bude način kako zaustaviti proliv kada je on u početnoj fazi. Ipak, ne treba preterivati. Dve do tri čaše koka kole dnevno biće dovoljne da pomognu. Koka kola deluje realtivno brzo zato što je gazirana i u sebi sadrži sastojke koje eliminišu bakterije koje stvaraju proliv. Uz to, pojedite nekoliko kockica crne čokolade. Crna čokolada koja u sebi ima mnogo kakaa steže stolicu. Ako je nemate kod kuće, nikako ne možete do prodavnice, iskoristite čokoladu za kuvanje. Priznaćete, ovo je najukusniji recept!
Tablete za proliv
Lekove za proliv možete nabaviti u svakoj apoteci i dostupni su bez recepta. Lekovi za proliv primenjuju se za kratkotrajnu upotrebu, maksimalno dva dana i očekuje se da će vam dijareja stati veoma brzo, u zavisnosti od čega ste ga dobili.
Lekovi se piju radi sprečavanja daljih komplikacija vezanih za proliv. Može se desiti da dobijete povišenu temperaturu, mučnine i povraćanje su veoma moguće. Nadimanje i bolovi uz proliv jesu normalna pojava, ali vrlo su mučni i mogu zadavati probleme i kada prođe dijareja.
Vrste proliva
- Akutni proliv javlja se kod zdravih osoba. U pitanju je iznenadna ređa stolica. Uzrok može biti ishrana, reakcija na neki lek ili počeak bolesti.
- Turistički proliv javlja se isto kao i turističa mučnina, na putu ili kada se stigne u stranu zemlju. Ovakav proliv izazvan je stresom ili promenom klime. Može biti i od vode i od hrane na koju organizam nije navikao.
- Hronični proliv javlja se usled bolesti creva i lečenje je dugotrajnije i drugačije.
Savet jeste da iako se odlučite za lekove protiv proliva, da se svakako pridržavate određene ishrane i da poštujete pravila dok problem ne prođe. Ako budete koristili i lekove i pridržavali se prirodnih lekova, brzo ćete pobediti dijareju. Evo nekoliko ispobanih lekova koji će zaustaviti proliv.
Najbolje je da se prvo konsultujete sa farmaceutom, jer svaki lek ima neželjena dejstva i kontra efekte.
Probiotik za proliv
Antibiotici mogu izazivati dijareju. Probiotik je potpuno prirodan preparat koji eliminiše loše bakterije i njihove toksine iz organizma, a istovremeno reguliše kiselost, obnavlja sluzokožu i pojačava lokalni imunitet u crevima.
Većina probiotika deluje tako što vezuje loše bakterije za sebe i razgrađuje loše bakterije pa samim tim potpuno eliminiše uzročnike dijareje iz creva i sprečava njihovo dejstvo koje imaju na organizam.
Probiotik izuzetno efikasno sprečava pojavu dijareje ukoliko se uzima preventivno, i ukoliko se koristi zajedno sa antibioticima.
Uzroci proliva
Uzroci proliva mogu biti raznovrsni.
Važno da je da se brzo reaguje kako bi se on što pre sprečio, ali i da se nađe odgovor zbog čega smo ga dobili.
Akutni proliv traje do tri dana, a hronični ume da traje i više od mesec dana Kada dijareja traje više od tri dana i ne može da se zaustavi, naš organizam se iscrpljuje velikom brzinom.