Slani rastvor za nos je nešto što možete kupiti, ali i sami napraviti po sledećem receptu: 3 kafene kašičice nejodirane soli i 1 kašičicu sode bikarbone rastvorite u 250 ml vode (prokuvane ili destilovane). Stavite u neku staklenu, čistu, bočicu sa kapaljkom.
Kako koristite ovaj lek za prehladu?
Stanite iznad lavaboa. Napunite kapaljku rastvorom, sipajte u jednu nozdrvu, a drugu pritisnite prstom i začepite. Pustite da se iscedi. Isto uradite i sa drugom nozdrvom. Isperite kapaljku dobro toplom vodom.
Slani rastvor za grlo spremate na drugačiji način. U 250ml vode dodajte pola kafene kašičice soli. Ne pijete, nego samo grgoljite vodu i ispirate grlo, pa ispljunete. To će omekšati sluzokožu grla i smanjii bolove, hrapavost i upalu.
Odmarajte!
Ovo je jako bitno jer na taj način ostavljate telu dovoljno energije da se bori protiv prehlade. Izležavajte se i zagrejte se.

Stavite tople obloge na sinuse
Ako su vam sinusi začepljeni i bolni usled toga, odličan lek za prehladu može biti i jednostavna topla obloga koju ćete staviti na sinuse. Zagrejte peškir u mikrotalasnoj, na radijatoru ili na neki drugi način.
Prirodni lek za prehladu
Od prirodnih preparata preporučujemo da probate:
- Med. Možete ga dodati u čaj protiv prehlade sa malo limuna. To je odlično za upaljeno grlo, a pomaže i kod kašlja. Dobar je jer ima antimikrološka svojstva.
- Beli luk. Kao i med, deluje protiv mikroba, a u tome je posebno koristan njegov sastojak alicin. On može smanjiti simptome, ali je u suštini bolji kao preventivna mera, nego kao lek protiv prehlade.
- Probiotici su „dobre bakterije“ koje se mogu naći u nekoj hrani i popraviti mikrofloru vaših creva ako je narušena. Creva imaju važnu ulogu u razmeni hranjivih materija pa je za brže ozdravljenje jako važno da funkcionišu besprekorno. Probiotike možete naći u obliku suplemenata, ali i u nekim namirnicama kao što su kefir i jogurt.
- Lan. Prelijte seme lana vodom i stavite da proključa dok se smesa ne zgusne. Ne izgleda prijatno, ni preterano ukusno, ali to možete popraviti sa malo meda i limuna. Ovo je super lek za prehladu, a konkretno za kašalj.
- Ren. Ako ste ga jeli, verovatno znate koliko ren može biti moćan u otvaranju disajnih puteva. Za to je zaslužan njegov specifični aktivni sastojak-singrin koji mu daje ljutinu. U dobrom broju slučajeva biće dovoljno da poželite da spremite salatu ( ili onaj preliv za pečenje od svežeg rena) i da ga narendate . Već to će pokrenuti lavinu iz vašeg nosa. Možete ga narendanog pomešati sa malo meda. Tada je odličan protiv kašlja.
Čajevi za prehladu
Prirodan lek za prehladu su svakako brojni biljni čajevi, pre svega zato što se hidrirate i u isto vreme koristite prednosti koje neke biljke imaju u lečenju prehlade.
Možete isprobati sledeće:
1.Čaj od ehinacee – biljka za koju se smatra da može smanjiti trajanje virusa i skartiti vreme bolesti. Za čaj se koristi koren biljke, 1-2 grama dnevno i ne duže od nedelju dana. Neke studije su potvrdile da je ehinacea dobra i efikasna, neke nisu. Ono što se jeste pokazalo to je da ehinacea može utiacti na dejstvo drugih lekova pa nije baš univerzalni lek za prehladu. Posavetujte se sa lekarom pre upotrebe.
2. Čaj od đumbira – kod nas još uvek nije nešto što smo navikli da imamo kod kuće, a trebalo bi. Između ostalog zato što je odličan lek za prehladu. Umiruje bolno grlo, onaj uporni iritantni kašalj, a posebno je dobar za smanjenje osećaja mučnine. Sadrži izvesne doze kapsaicina, piperina i gingerola koji deluju kao antioskidanti.
Za pripremu ovog čaja za prehladu treba vam:
- 6-8 kašika svežeg korena đumbira koji treba izrendati,
- malo cimeta,
- malo sveže isceđenog soka od limuna,
- 4 šolje vode.
Ukoliko želite da zasladite čaj , najbolje je da dodate malo meda. Vodu prokuvate da proključa, a onda dodate đumbir. Kad se prohladi, pre nego što treba da ga pijete, dodajte cimet, med i limunov sok.
3. Kombuha nije čaj za prehladu, ali je čajna gljiva dobra za imunitet. Napitak koji se pravi reakcijom čaja i ove gljive dobar je probiotik i bogat je vitaminima B pa može biti dobar podstrek za jačanje zdravlja i brže lečenje prehlade.
4. Čaj od koprive. Ovaj čaj ojačaće vam imunitet. Kopriva je bogata vitaminima i mineralima, a konkretno vitaminom C, gvožđem, cinkom magnezijumom i bakrom.

Sirup za prehladu kao rešenje!
Ukoliko niste ljubitelj ispijanja čajeva za prehladu , od velike koristi vam mogu biti i sirupi sa ekstraktima biljaka i aktivnim sastojcima koji su dobri za zdravlje u celini.