Najbolje je da šipurak berete dok je zreo, čvrst, i još uvek ima crvene plodove, koji nisu omekšali i potamneli. To je iz razloga, jer se smatra da tada sadrži najviše vitamina C, dok neki čekaju ipak da šipak omekša.
Kada naberete dovoljnu količinu šipka, dobro ga očistite od ostatka cveta (tamnih listića), a potom ga odmah stavite na sušenje kako se ne bi pokvario.
Plodovi se suše celi, ili se pre sušenja prerežu po dužini. Prerezane plodove treba očistiti od semenki i dobro oprati, kako biste odstranili belkaste dlačice koje okružuju semenke (radite s rukavicama jer dlačice mogu iritirati kožu).
Neki ostavljaju šipak da se danima suši na suncu, što predstavlja potpun prirodan način sušenja, dok je brži postupak zagrevanje u rerni na 40-50°C (ne više od toga) kako bi plodovi zadržali intenzivnu crvenu boju. Skinuti petiljke pre sušenja. Ne treba da bude jača temperatura, jer će ga potamniti.
Šipak se suši u pećnici dok mu kožica ne postane krhka.
Uzmite u obzir da će količina osušenog šipka biti dvostruko (a ponekad i više nego dvostruko) manja od količine sveže ubranih plodova. Ako stavite 2kg šipka da se suši, možete računati da će vam ostati oko 1kg suvog šipka.
Osušeni šipak čuvajte u pamučnim ili lanenim vrećicama, na hladnom i mestu, i nemojte ga čuvati duže od godinu dana.
Klasični domaći čaj od šipka
Sastojci:
- 200 ml vode
- jednu kašičica šipka
Priprema se vrlo jednostavno. Kuvajte vodu dok ne proključa. Ključalom vodom prelijete šipurak, i ostavite da odstoji 5 do 10 minuta. Nakon toga, možete konzumirati vaš topli napitak.
Nuspojave čaja od šipka postoje, ali samo ako se koristi u prevelikim količinama. Čaj od šipka ne sadrži otrovne sastojke, i nije poznat kao alergen.
Međutim, s brojnim moćnim pofifenolima i antioksidansima, prevelika količina čaja, kao što smo napomenuli može uzrokovati pojavu glavobolje, mučninu ili umor.
Ukoliko konzumirate 1-2 čaše umereno jakog čaja od šipka ne sme imati negativne nuspojave za većinu korisnika.
Ulje od šipka
Ulje koje se koristi dobija iz semenki šipka. Prosečna vrednost sadržaja semena u plodu je oko 47 procenata, što je veoma značajno zbog ulja. One obiluju supstancama koje imaju lekovito dejstvo na kožu, pa se koristi za lečenje akni, ožiljaka i opekotina. Visoka koncentracije vitamina A, osigurava koži elastičnost i daje koži vitalnost, dok masne kiseline linoleinska i oleinska održavaju vitalnost staničnih membrana i osiguravaju epidermu optimalnu vlažnost.
Šipurak sadrži antioksidans flavonoid poznat po antivirusnom i antibakterijskom delovanju, pa se nanošenjem šipkovog ulja na akne sprečava infekcija i podstiče obnavljanje epitela. Još jedan antioksidans iz ovog ploda – likopen – blagotvorno deluje na kožu, jer ublažava bore i sprečava delovanje slobodnih radikala koji ubrzavaju starenje.
Kao i sva druga ulja, i ulje od šipka je emolijens, odnosno povećava mekoću kože i čini je glatkom.
Odlično je i sredstvo za zaštitu od sunčanja. Praktično, spakovano u losionima za telo, kupkama, balzamima za usne i kremama za negu ruku i noktiju ispoljava delotvornost na svakom delu tela.

Još u kozmetici ulje šipurka se pokazalo ne samo delotvorno za bore, već i u borbi protiv strija, hiperpigmentacija, kao i u mešavinama sa drugim lekovitim biljkama neizostavni je deo krema i uljnih mešavina za negu suve kože.
Koristi se i oralno kod upalnih kožnih bolesti, ateroskleroze (snižava visinu holesterola u krvi) te kod gastritisa i čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu. Potrebno je ulje čuvati na pravilan način na hladnom i tamnom mestu i paziti na rok trajanja. U nastavku možete videti par saveta, u vezi sa pravljenjem i korišćenjem ulja od šipurka.
Ulje za tretman ožiljaka od akni i postupalnih hiperpigmentacija
- 15ml ulje ploda divlje ruže
- 10ml macerat centele u bademovom ulju
- 4ml jojobe
- 1ml biljno ulje semena šargarepe
- 10 kapi eteričnog uljaruzmarin verbenon
- 10 kapi eteričnog ulja lavanda
- 5 kapi vitamin E (d-alfa tokoferol)
Ulje za prevenciju strija
- 15ml ulje divlje ruže
- 10ml macerat centelle (u semenu grožđa)
- 3ml ulje semena nara
- 1.5ml biljno ulje od semena šargarepe
- 10 kapi vitamina E (d-alfa tokoferol)
Ulje za tretman protiv bora
- 14ml biljno ulje šipurka
- 10ml biljno ulje noćurak ili macerat centelle
- 5ml biljno ulje seme nara
- 1ml biljno ulje semena šargarepe
- 7 kapi eterično ulje smilje
- 10 kapi vitamin E (d-alfa tokoferol)