Kako izlečiti opekotine od Sunca

Kako izlečiti opekotine od Sunca

Sigurno ste nekad iskusili opekotine od Sunca. Štaviše, možda vam se ovaj peh redovno događa  svakog leta.  Evo šta treba raditi kada izgorite na suncu.

Sunce je ponekad podmuklo. Prvo nas izmami da provedemo vreme napolju, onda nas opeče.

Onda patimo jer nas koža peče, svrbi, boli, ne možemo da spavamo. Ali hej, vredi se malo pomučiti za savršen ten, zar ne?

Da, sve znate – nije trebalo da provodite toliko vremena izloženi sunčevim zracima, ali poneli su vas lepi trenuci i sada nema nazad. Ostaje samo da se izborite sa posledicama kao što je crvenilo od sunca. Samo crvenilo i nije tako strašno da nema onog osećaja pečenja od kojeg ne možeš ni sa legneš ni da sedneš, svraba, plikova i sličnih simptoma.  A savršen ten za kojim smo jurili postane… pa u najmanju ruku šaren i dezeniran.

Ako vam je ovo redovna pojava, znate li zbog čega vam se to dešava?

Da li jurite tamnu boju na pravi način ili mnogo grešite?

Evo kako nastaju opekotine od sunca

Znate onu poslovicu „Ko se sunca krije, bolje da ga nije„. Danas, sa ogromnim ozonskim rupama u Zemljinom omotaču, ona potpuno gubi svoj smisao. Leti nam čak i lekari preporučuju da skonimo sa Sunca.

Da, ono  nam daje svetlost, život, D vitamin, boje i tri tipa ultraljubičastih zraka:

  • UVA
  • UVB
  • UVC

I dok UVC zraci nisu nešto o čemu treba da mislite jer ne dopiru do Zemljine površine, pa samim ni do vaše kože, UVA i UVB zraci dopiru i to ćete sasvim sigurno osetiti i videti posle dužeg stajanja na suncu.

Ne samo da sunčevi zraci dopiru do površine vaše kože, već imaju sposobnost da prodiru u dubinu i zakomplikuju proces. Te komplikacije idu od starenja kože, pa sve do raka kože.

*** Kada se več izlažete suncu, evo još jednog dobrog saveta, a odnosi se na celulit i kako da ga se rešite. Jelena je podelila svoju tajnu sa nama. Ona je uspela da se reši celulita zauvek, a u čemu je njena tajna, pročitajte klikom na ovaj link: https://minutzamene.com/moj-celulit-je-nestao-na-ovaj-nacin/

Iako ne možete promašiti simptome opekotina od sunca, hajde da pomenemo neke od njih, za one srećnike koji ih još nisu iskusili ili nisu sigurni da je to to pa i dalje uporno izlažu svoju kožu iritaciji:

  • crvenilo na koži
  • osećaj peckanja i bol
  • otečenost
  • plikovi od sunca  ukoliko je opekotina jača
  • u nekom slučajevima se mogu javiti glavobolja, slabost i visoka temperatura što uglavnom povezujemo sa pojavom sunčanice.
plikovi od sunca
plikovi od sunca

Simptomi se javljaju nakon nekoliko sati i prvo što ćete primetiti jeste crvenilo od sunca. Koliko će tačno vremena proći do tada zavisi od više faktora kao što su: fototip kože, intenzitet sunca i vreme provedeno napolju. Što vam je put svetljija, vreme izloženosti duže, veći je rizik da izgorite na suncu.

Čak i Sunce koje se krije iza povremene, slabe  oblačnosti može da vam naškodi jer oblaci propuštaju i do 80% sunčevih zraka.

Opekotine od sunca nisu rezervisane samo za letnje vreme. I zimi ih možete dobiti, a sneg kao reflektujuća površina, sjajno će pomoći u tome.

Lečenje opekotina od sunca može trajati nekoliko dana. Posle nekog vremena, koža će početi sama da se leči i regenereiše tako što će početi da se ljušti. A vi joj u tom procesu obnavljanja možete pomoći.

Kako lečiti opekotine od sunca i pomoći svojoj koži

Koža ima sposobnost da se regeneriše, ali to ne znači da ne možete ništa da preduzmete kako biste izlečili crvenilo od Sunca. Ukoliko ste to doživeli, onda znate kako koža koja je opečena može biti vrela na dodir, suva, da peče i zateže i prosto traži da na nju nanesete nešto kako bi se ohladila, opustila, prestala da peče. Da, vaša koža na taj način prosto vapi za vašom pažnjom.

Lečenje opekotina od sunca započnite tako što čete pružiti koži ono to traži:

  • Ohladite kožu. Da li vam se čini da bi vam najviše prijalo da uđete u hladnjaču i ohladite kožu? Pa, ne morate da probegavate tako drastičnim metodama,ali uđite na kratko u bazen, more ili neki drugi izvor osveženja koji vam je u blizini, a zatim se sklonite od sunca i prekrijte kožu. Ukoliko ste kod kuće, potopite se u kadu ili se istuširajte, a možete i da stavljajte hladne obloge. Izbegavajte sapune i kupke  jer dodatno iritiraju kožu. Ukoliko su vam neophodni, najbolji izbor je neka blaga prirodna kozmetika.
  • Održavajte vlažnost kože. Izbegavajte masne proizvode na bazi ulja, kao što je recimo kantarionovo ulje koje se često preporučuje. Ono je dobro i lekovito, ali kada su ovako velike površine u pitanju može učiniti stvari još gorim i faktički zadržavati toplotu ispod kože. Umesto toga birajte proizvode koji omogućavaju koži da diše.
  • Hidrirajte svoje telo i pijte dovoljno vode. Vlažnost nije potrebna samo vašoj koži. Sva ta otečenost i plikovi posledica su povlačenja dosta vode na njenu površinu. Unosite dovoljno vode u vaš organizam kako biste nadoknadili tu tečnost i pomogli telu da se oporavi. To ne znači nužno da pijete samo vodu. U hidrataciji vam može pomoći i pravi izbor hrane, posebno ona koja sadrži dosta vode. Navalite zato na lubenice, krastavce, dinje i ostalo voće i povrće puno tečnosti
  • Olakšajte bolove. Popijte Aspirin, Brufen ili neko drugo sredstvo protiv bolova ukoliko vam opekotine izazivaju veliku neprijatnost.
  • Ne bušite plikove.To povećava šanse da se stvori infekcija na koži i da stvari postanu neprijatnije nego što jesu. Plikovi od sunca puni su seruma i to je jedan od načina na koji se kože štiti od prevelike toplote kojoj je bila izložena. Telo će samo da ih se oslobodi onda kada bude spremno na to.
  • Izbegavajte tesnu odeću. Iako je poželjno da pokrijete opekotine kada izlazite napolje, tesna odeća nije najbolji način da to uradite. Birajte neke lagane i prirodne materijale koji neće dodatno iritirati već izirirtiranu kožu. Zamislite u  glavi predeo neke vrele pustinje i razmislite, jeste li u tim scenama viđali ljude u sintetičkim uskim majicama i kupaćim kostimima?

Na ovaj način pomoći ćete vašoj koži da se ohladi, a dodatno lečenje možete sprovesti uz neke prirodne lekove.

Prirodno lečenje opekotina od sunca

Postoje razne kupovne  kreme i melemi za opekotine i oni će pomoći bez obzira da li ste izgoreli na suncu ili je uzrok  neki drugi izvor toplote. Isto tako, možete posegnuti za nekim prirodnim, domaćim načinima lečenja.

Šta staviti na opekotinu?

Ovsena kaša. Ovsene mekinje su odlične za mršavljenje jer su pune vlakana i pokupe dosta tečnosti, a ovsena kaša na sličan način pomaže kod crvenila na koži. Ne brinite, nema kuvanja! Potrebno je samo da uzmete gazu i zamotate u nju suvu ovsenu kašu. Natopite je zatim hladom vodom i iscedite u neku posudu. Ovsenu kažu izbacite iz gaze, a vodu i gazu koristite kao oblogu protiv opekotina od Sunca.

Mleko. Ovo je jedan od onih „lekova“ koje uglavnom imate kod kuće ili ih možete na brzinu nabaviti u najbližoj prodavnici. Namočite gazu u ohlađeno mleko. Ono ne treba da bude ledeno, ali treba da bude prijatno hladno. Stavite oblogu sa mlekom tamo gde crvenilo od sunca boli i zateže. Mleko i hidrira i omekšava kožu, a vama je u tom trenutku baš to potrebno.

lečenje opekotina od sunca
mleko kao melem za opekotine od sunca

Jogurt protiv opekotina na koži. Na isti način na koji deluje mleko, deluje i jogurt, pa i kiselo mleko. Ovde treba da povedete računa da se radi o čistom jogurtu, bez aditiva, dodataka, veštačkih boja i ukusa.

Soda bikarbona može biti vaš izbor u borbi protiv opekotina od Sunca. Pomešajte je sa malo vode i napravite pastu koju ćete naneti na bolnu površinu.

Kesice čaja su odlične ukoliko su  vam opečeni očni kapci. Tanin olakšava tegobe.  Naravno, kesice čaja ne treba da budu vruće.   

Jabukovo sirće protiv opekotina od sunca  takođe ublažava tegobe izazvane crvenilom od sunca. Sipajte ga u bočicu sa raspršivačem i prskajte na kožu.

Aloe vera je odlična za negu kože jer hidrira i hladi upaljenu kožu. Takođe su odlični proizvodi sa ekstarktima mente.

Krastavac će biti odličan , kako  kao obloga, tako i iznutra da povratite izgubljenu tečnost. Za spoljašnju oblogu potrebno je da krastavce stavite u blender, napravite kašu i stavite na upaljeno mesto. Ovo je odlično sredstvo protiv crevnila na licu.

Krompir može pomoći da se oslobodite neprijatnosti na koži. Ukoliko niste do sad probali, pružite mu šansu. Ne morate ga ljuštiti ni kuvati. Samo ga dobro operite i narendajte, a možete ga staviti i u blender. Ključni sastojak ovde je skrob koji izvlači toplotu iz kože. Potopite gazu u kašu  od krompira ili  nanesite rendani krompir na kožu i prekrijte gazom. Ukoliko je opečena površina manja, jednostavno isecite kolutove krompira i poređajte na bolno mesto.

Ovo su neki bezbedni i prirodni načini da rešite problem kada do njega dođe.

A kako da izbegnemo sve ovo?

Bolje sprečiti nego lečiti!

Ovo je još jedna narodna izreka koja vam je sigurno dobro poznata. Za razliku od one gore pomenute, ova je uvek aktuelna i važeća. Crvenilo od Sunca je  prolazna letnja boljka, ali naučnici tvrde da što više puta izgorite, vaše šanse za oboljevanje od raka kože su veće. Zato je najbolji lek – preventiva.

crvenilo od sunca
crvenilo od sunca

Kako sprečiti opekotine od Sunca?

  • Koristite zaštitu od Sunca sa odgovarajućim SPF faktorom. Jasno je da sigurno niste izašli napolje po crvenilo i opekotine na koži već po savršen i taman ten. Ipak, bez zaštite, ništa drugo niste mogli ni da očekujete. Sunčajte se obazrivo.
  • Izbegavajte izlazak na sunce između 11 i 16 časova kada je njegovo zračenje najjače, posebno ako imate osetljivu kožu. Na letovanju ste i ne želite da provodite vreme u sobi ili apartmanu? U redu je biti napolju, ali barem  budite u hladovini.
  • Zaštite se odećom i akcesoarima. Ponsite naočare za sunce, šešir sa širokim obodom, nosite laganu tanku a široku  odeću, dugih rukava i nogavica, svetlih boja i prirodnih materijala.
  • Proverite svoje lekove ukoliko koristite  neku terapiju i pitajte vašeg lekara da li su ti lekovi osteljivi na sunce. Pojedini antibiotici, kreme, pilule, preparati protiv gljivičnih oboljenja su fotosenzitivni, što znači da  ćete izgoreti na Suncu nego obično.

Kada treba da se javite lekaru?

Lečenje opekotina od sunca obično možete sprovesti sami kod kuće, ali ponekad stvari mogu da se otmu kontroli i melem iz kućne radinosti tada nije dovoljan. Potreban vam je stručan savet.

Javite se obavezno lekaru ukoliko imate sledeće simptome, koji ukazuju na sunčanicu:

  • Povišenu telesnu temperaturu (veću od 38C)
  • Jake bolove i otečenost  kože
  • Drhativicu i vrtoglavicu
  • Ukoliko ste dehidrirali – imate suva usta, umorni ste, retko urinirate
  • Ukoliko plikovi od sunca pokrivaju veliku površinu vaše kože (više od 20%)

Čak i ako nemate ove simptome, obratite se lekaru ukoliko niste sigurni šta treba da radite. I da, očekujte kritike i predavanja o opasnostima izlaganju suncu!

Opekotine od sunca nisu nagle ni tako drastične na prvi pogled kao one koje nastanu od vatre  ili nekog drugog, jačeg izvora toplote. To ih ne čini manje opasnim, niti su nešto što treba da trpite zarad lepote. Posledice  nisu samo prolazni plikovi, niti je to put do dobre bronzane boje.  Budite obazrivi prema svojoj koži jer ona je najveći organ na našem telu.Ne zaboravite, Sunce je podmuklo – namami vas da izađete i onda vas opeče, a njegovi UV zraci mogu vam se uvući pod kožu i ostaviti trajne tragove.