Verovatno ste nekada bili u prilici da čujete medicinska kozmetika, a da niste baš bili sigurni šta se tačno pod time podrazumeva. Šta označava pojam medicinska kozmetika, čemu služi, kome je namenjena i gde se nabavlja, samo su neka od pitanja na koje ćete dobiti odgovore u tekstu koji sledi.
Kada govorimo o medicinskoj kozmetici, ne moramo je posmatrati kao opozitnu takozvanoj običnoj kozmetici, ali njena svojstva jesu malo drugačija. Termin „obična” kozmetika nije najsrećnije odabran, ali će nam služiti da se napravimo distinkciju u odnosu na medicinsku o kojoj sada govorimo.
Uopšte, termin kozmetika je veoma širok i obuhvata sve one proizvode koji se tiču nege tela i lica, koju još zovemo i preparativna kozmetika, a tu su i one stvari za ulepšavanje, šminka, koju zovemo dekorativna kozmetika. Dakle, sve je to kozmetika.
I ne samo to, ponekad imamo običaj reći i za kućnu hemiju, za čišćenje i pranje podova, nameštaja, ali i za pranje rublja i sudova da je i to kozmetika, samo kućna kozmetika. Naravno, mnogo je češće da se ovo odnosi na gore navedene stavke, ali nije isključeno ni ovo drugo u narodu.
Možemo uopšteno reći da se reč kozmetika odnosi na sve one supstance (bilo hemijskog, bilo biljnog porekla) kojima je cilj da poboljšaju izgled nečega, da li je to osoba ili prostor, svejedno je. To poboljšavanje može ići u pravcu održavanja prirodnog izgleda, a može biti i dekorisanje već postojećeg. Ona tome služi i to je njena svrha.
Korisnici kozmetike su ljudi svih životnih dobi, od 7 do 77, kako vole da kažu neki. Dodali bismo i ranije doba, zato što i bebe takođe koriste veliki broj kozmetičkih sredstava u nezi. Dobro, ne koriste bebe, nego njihovi roditelji. Kozmetika je, dakle, nezaobilazan deo od samog početka naših života i ne možemo tako lako bez kozmetike da opstanemo.
Često se pitamo kako su nekada naši stari, bez svih tih mazalica za telo, zatim proizvoda za održavanje kućne i lične higijene mogli da opstanu. Retki živi svedoci toga doba govore da nije bilo toliko teško i da se tada, prema njihovom mišljnju, bolje živelo. Danas je za nas to gotovo nepojmljivo jer mi bez kozmetike ne možemo ni dana.
E sada, u okviru čitave te zbrke koju smatramo kozmetikom, a ponavljamo, suzićemo je na negu i održavanje tela, odgonetnućemo gde je mesto medicinske kozmetike i šta to ona predstavlja.
Šta je medicinska kozmetika i kako se razlikuje od obične?
Razlikujete sigurno situaciju kada se opečete, pa vam na koži ostane plik koji treba tretirati kao otvorenu ranu, od toga da su vam, recimo, prirodno sitne oči i želite šminkom malo da ih uvećate. Svesni ste da to nisu iste situacije i da će vam za njih biti potrebne apsolutno različiti kozmetički preparati. Za prvo je potrebna nega, a za drugo šminka – potpuno različiti preparati.
Ako ste ovo dobro razumeli, onda smo na pravom putu da napravimo razliku između medicinske i obične kozmetike. Ali još nismo stigli do pravog i konkretnog odgovora.
Opet jedna slika. Zamislite sada da bolujete od ekcema, ali da imate teži oblik, sa jakim svrabom koji vas tera da se češete i tako stvarate krvave rane na koži. Vi tada nećete posegnuti za nekom kremicom koja će vašu kožu hidrirati i osloboditi vas iritacija, već ćete otići dermatologu koji će vam preporučiti neku medicinsku mast, dakle lek, koji je specijalizovan da reši baš vaš problem.
Ako, pak, imate blagi ekcem, koji vas svrbucka s vremena na vreme, vi ćete posegnuti za nekom medicinskom kremom, najčešće tražeći savet od farmaceuta, koja će biti dovoljno dobra da svrab i simptome koje ekcem izaziva svede na minimum.
Da li je sada jasnije?