Pri izboru sapuna za lice uvek imajte na umu da postoje sastojci koji se nikako ne bi smeli naći u njemu i doći u kontakt sa vašom kožom:
- Sodium Lauryl Sulfate /SLS/
- Amonijum Lauril Sulfat /ALS/
- Natrijum Laureh Sulfat /NLS/
- Ammonijum Lauret Sulfat /ALS/
- Paraben
- Triclosan
Sulfati su površinski, aktivni sastojci koji se koriste kao sredstva za odstranjivanje masnoća i prljavštine sa kože. Međutim oni su prejaki i prouzrokuju dehidrataciju. Umesto njih postoje drugi sastojci koji imaju istu funkciju i dubinski čiste kožu a pri tom su blagi za vaše lice ne oštećujući ga. Potražite sapun koji sadrži kokamid betain (cocamide betaine), Natrijum C14-16 Olefin Sulfonat, disodium Cocoamphodiacetate, koji je derivat proizveden na bazi masnih kiselina iz kokosovog ulja, kao i one koje sadrže aktivne čistače na bazi amino kiselina iz ovsa.
O svim pobrojanim sastojcima je dostupno zaista mnogo informacija i zahtevalo bi mnogo prostora da se svi opišu. Zato smo o štetnim sastojcima u kozmetici za vas napisali poseban tekst. Za nas je ovde dovoljno da znamo da preparati koji imaju ove pojmove na svojoj deklaraciji ne smeju da se nađu među našim preparatima za negu.
Uvek birajte sapune sa oznakom “bez sulfata” jer ovo znači da će čistač vašeg lica biti nežan i neće oštetiti kožu. Isto važi i kada birate šampone. Pronaći ćete sapune koji ne pene puno i oni su bolji za vaše lice. Što više mehurića u peni to će vam se lice više isušiti. Ukoliko ste ranije koristili sapune za lice koji dosta pene trebaće vam vremena da se naviknete. Ali ne brinite, vaše lice će biti dobro oprano i bez oblaka pene na njemu.
Sapun protiv bubuljica

Ukoliko je vaše lice sklono pojavi bubuljica, izborom pravog sapuna ćete se rešiti bakterija koje su glavni izazivači istih tako što nalaze svoj put do zapušenih pora i tu stvaraju upale. Dobar sapun takođe uklanja i mrtve ćelije sa površine kože što omogućava lakše prodiranje sredstava preparata za tretman bubuljica u zdrave ćelije.
Da biste uspešno kontrolisali pojavu bubuljica izaberite sapun za lice koji je dovoljno snažan da otklanja nečistoće a pri tom ne sadrži grube deterdžente koji sa kože uklanjaju sve prirodne masnoće i isušuju je. Dakle, postoji poseban sapun za masnu kožu lica.Ukoliko koža lica previše osiromaši u sebumu za lojne ćelije to može biti signal da proizvodi više sebuma. Tako možete upasti u zamku da vam koža postane masna a problem sa bubuljicama uvećan.
Na tržištu postoji dosta takvih preparata. Organski sapun na bazi čajevca je odličan izbor jer vam treba sapun sa antibakterijskim svojstvima. Drugi vrlo koristan sastojak u sapunu koji će vam koristiti protiv bubuljica je salicilna kiselina.
Saznajte više o sapunima za bubuljice!
Ipak ne smete očekivati previše od sapuna. On može uništiti bakterije koje izazivaju akne, eliminisati zapušene pore, on održava vašu kožu lica čistom i svežom. Za ostalo morate da se izborite dobrim životnim navikama, pravilnom ishranom i boravkom na svežem vazduhu.
Alep sapun
U priči o sapunu za lice svakako ne mogu da zaobiđem ni Alep sapun. U pravu ste dobio je ime po Sirijskom gradu Alepu u kome se još uvek pravi na tradicionalni način.
Ukoliko ste u prilici svakako sebi priuštite jedan originalan kao suvenir ali za svoje lice potražite alep sapun od sertifikovanog proizvođača koji vam garantuje higijensku ispravnost istog.
Alep sapun se izrađuje od maslinovog i lovorovog ulja. Lovorovo ulje ima divnu zelenu boju i smatra se zdravim za kožu zbog svojih antibakterijskih svojstava. Kvalitet Alep sapuna se meri procentom lovorovog ulja koje u sebi sadrži. Uobičajeno je da taj procenat bude oko 20. Možete ga koristiti i za lice i za kosu.
- Pogodan je za higijenu lica sklonog bubuljicama..
- Redovnom upotrebom, vaša koža je hidrirana.
- Nežno čisti
- Visoko je cenjen od strane dermatologa, jer se smatra sapunom koji vraća masnoću koži.
- Poznat je kao potpuno prirodan proizvod efikasan kod kožnih problema.

Sapun od nevena i kantariona
Ovaj prirodni sapun bez konzervansa, boja i mirisa je idealan za suvu i osetljivu kožu sklonu iritacijama. Ako patite od ekcema ili vam se peruta koža dovoljno je blag i za vas. Pri tom odlično radi protiv bubuljica. Sve ovo zahvaljujući dobro poznatim lekovitim blagotvornim svojstvima nevena i kantariona. Ovaj sapun vam toplo preporučujemo zbog njegovih antimikrobnih , antiviralnih svojstava kao i drugih lekovitih benefita.
Sapun od kozijeg mleka
U reklamama za proizvode za negu lica svako potencira neki specifičan, posebno blagotvoran sastojak.
Neki dodaju kolagen i tvrde da on pegla bore, dok se drugi hvale salicilnom kiselinom koja čisti akne.
Sapun od kozijeg mleka za lice je jedan od proizvoda za negu lepote koji je u poslednje vreme veoma popularan. Istražujemo da li zaista vredi. Kozije mleko je poznato po svojim lekovitim svojstvima…
Kozje mleko je bogato vitaminima, kao što su, A,B1, B6, B12, C, D itd, ali i mineralima poput cinka, gvožđa, bakra, selena… Kako su neophodni našem organizmu, ovi vitamini i menerali potrebni su i koži. Upotrebom ovog sapuna pomažete koži da ostane meka i vlažna, a sprečavate i prevremeno starenje kože. Upravo tu pojavu ubrzanog starenja moguće je izbeći zahvaljujući moćnim antioksidansima koji štite od oštećenja izazvanim slobodnim radikalima.
Kako izabrati dobar sapun od kozijeg mleka?
Dobar proizvod na bazi kozijeg mleka ne sme da sadrži više od tri sastojka:
Najbolji sapun od kozijeg mleka sadrži samo tri sastojka:
- Kozije mleko
- Hranljiva ulja (kokosovo, palmino ili maslinovo)
- Esencijalna ulja (lekovita su i daju lep miris sapunu)
To je to! Ništa više.
Mnogi komercijalni sapuni, čak i oni sa oznakom “domaća izrada” sadrže GMO sastojke kao što je soja ili kukuruzno ulje, ulje uljane repice. Ako vidite ove sastojke veliki su izgledi da potiču od GMO proizvoda. Znam da postoje kontroverze o uticaju GMO na zdravlje ljudi ali ja bih ih radije zaobišla. Sulfate /SLS ; ALS / smo već komentarisali. Bilo od čega da je sapun oni su nepoželjni. Oni su zaslužni za penu ali skidaju površinski , zaštitni sloj sebuma sa kože lica koja ostaje suva i iritirana.