Jeste li već isprobali čudotvoran glicerin za lice i kosu?

Jeste li već isprobali čudotvoran glicerin za lice i kosu?

Autor:

U našoj svakodnevnoj upotrebi koristimo mnogo proizvoda koji u sebi sadrže glicerin. Ali da li znamo šta je zapravo glicerin i kako ga koristiti na pravilan način, gde ga možemo kupiti i po kojoj ceni?

Šta je glicerin? 

Glicerin je neutralna, bezbojna i viskozna tečnost koja se često koristi u kozmetici.

Ukus glicerina je pomalo opor i slatkast, i ima visoku tačku ključanja.

Nastaje preradom biljne ili životinjske masti (loj) i kao nus proizvod u procesu obrade nafte i sapuna. Pripada grupi ugljenih hidrata – poliola (šećerni alkohol). Glicerin se upotrebljava kao supstanca koja apsorbuje vlagu (u prehrambenoj industriji, kozmetici, industriji boja i lakova, tekstilnoj industriji, proizvodnji plastike i elektronskih komponenti).

Glicerin deluje kao sunđer. Šta to zapravo znači? Obzirom da je on osmotski aktivna čestica, on povlači vodu iz dubokih kožnih slojeva i šalje ih na površinu. Koža izgleda hidrirana na površinama, dok je u dubokim slojevima sušena i oštećena. Glicerin upija vlagu iz atmosfere samo ako je vlažnost vazduha viša od 70%, ako nije, osetićete posledice na svojoj koži.

Najviše se koristi u kozmetičkim preparatima jer se smatra da hidrira kožu. Biljni glicerol (glicerin) vlaži kožu čineći je elastičnom i štiti od spoljnih uticaja. Dodaje se u tonik, kreme, gelove, maske, za izradu prirodnih sapuna. Neizostavan element kod izrade domaćih kozmetičkih preparata, kao proizvod potpune biljne čistoće.

Glicerin za lice

Glicerin ima jako veliku ulogu u održavanju higijene vašeg lica. Njegova primena i način zavisi od tipa kože, a mi ćemo sa vama podeliti najbolje recepte sa glicerinom, i na koji način ćete negovati vašu kožu lica, u zavisnosti od tipa.

Suva do izrazito suva koža

Ništa vam ne može pružiti hidrataciju u roku od 10 minuta kakvu može glicerin. Dodajte 1 kafenu kašiku glicerina u 2 kafene kašike vode. Koristeći komadić vate nanesite na lice i vrat, uključujući usne i gornje i donje trepavice – pariti lice ne duže od pet minuta. Vrlo je jednostavno i brzo. Isperite lice hladnom vodom i primetite razliku.

Osobe koje imaju suvu kožu, često su u strahu da koriste pakovanja za lice, jer ona mogu još više da isuše kožu. U vaše pakovanje za lice, dodajte nekoliko kapi glicerina, koji je prethodno pomešan sa vodom ili ružinom vodicom, i zatim ga nanesite na lice. Ostavite da stoji na vašem licu, i zatim isperite. Ovakav način korišćenja neće dopustiti pakovanju za lice da se potpuno osuši, a pružiće sjajnu hidrataciju.

Glicerin za normalnu i osetljivu kožu

Normalna koža zahteva vrlo malo hidratacije. Stoga kada god nanosite glicerin, nema potrebe da ga  držite na licu duže od 5 minuta. Pomešajte glicerin i vodu. Nanesite na lice i naparite lice 3-5 minuta.

Masna koža

Ukoliko imate problem sa masnom kožom ,čestim izbijanjem bubuljica, čistite lice od akni mešavinom glicerina i ružine vodice. Glicerin je jako dobar hidratant, pa ako obezbeđuje hidrataciju vašem licu priuštiće istu uslugu i vašim aknama.
Ukoliko ipak želite da ga upotrebite, nanesite ga oprezno izbegavajući bubuljice i naparite lice ili jednostavno ostavite da stoji 15-20 minuta, a zatim dobro isperite hladnom vodom.

Osnovna svrha glicerina je hidratacija lica i sprečavanje isušivanja i prevremenog starenja kože. Ali, glicerin nije jedina, a ni najefikasnija opcija. Anra nam je otkrila njen trik za podmlađivanje lica i kako se rešila bora i podočnjaka. Oduševljena je rezultatima! I vi možete probati njen trik! Pročitajte njeno iskustvo. Nalazi se na ovom linku: https://minutzamene.com/kako-sam-obrisala-bore-i-sve-znakove-starenja-sa-lica/

Glicerinska krema

Kreme za lice, koje u sebi sadrže glicerin su lagane hidratantne kreme za lice, čija je uloga da osvežava i da  poboljšava sopstveni sistem hidratacije u koži i čini tako kožu mekom, glatkom i blistavom.
Našoj koži je potrebna voda da bi funkcionisala uspešno i delotvorno. Dobro hidrirana koža je glatka, meka i deluje blistavo. Kada je narušena barijerna  funkcija kože, koja je njena prirodna zaštita, koža gubi svoju vlažnost i postaje dehidrirana. Kod kože koja je dehidrirana, javiće se osećaj zategnutosti, izgubiće sjaj, i gubi mogućnost da se odbrani od iritirajućih činioca, koji dolaze iz spoljašne sredine. Takva koža, postaje mnogo osetljivija. Neophodna je intenzivna i dugotrajna hidratacija da bi se očuvao najbolji izgled i stanje takve kože.

Većina hidratantnih krema poboljšava hidrataciju tako što ograničava isparavanje vode iz kože i/ili na drugi način, uz pomoć humektanata, kakav je glicerin, vezivanjem vlage u spoljašnjim slojevima kože. Naša koža takođe ima svoj sopstveni sistem hidratacije – akvaporin. Oni transportuju vodu između ćelija kože i podržavaju hidrataciju kože iznutra. Ove kreme sa glicerolom poboljšavaju sopstveni sistem hidratacije u koži.

Krema sa glicerinom se koristi vrlo jednostavno ujutru i uveče, tako što se nanosi na lice, vrat i predeo dekoltea. Laganim pokretima masirati po ovim delovima tela.  Izbegavati kontakt sa očima.

Glicerin za kosu

Glicerin je svoju upotrebu našao i kod preparata za negu kose. Koristi se za pospešivanje rasta kose, hidrira suvu kosu i odlično neguje krhku kosu(i ispucale krajeve), kao i perutavu kožu glave.

Ukoliko su vaši krajevi konstantno ispucali, možete probati sa maskom od jajeta i glicerinom za kosu.

Recept: Pomešajte 1 jaje, dve kašičice ricinusovog ulja, jednu kašičica glicerina i jednu žličicu jabukovog sirćeta, a zatim nanesite ovu masku desno od korena do vrha vaše kose.

Lagano masirati, a zatim zagrejte kosu toplim peškirom. Potrebno je da odstoji 40 minuta na vašoj glavi, a nakon toga operite kosu s blagim šamponom.

Glicerin se može mešati sa esencijalnim uljima, vodom ili medom. Mešavinu ovih proizvoda možete koristiti za negu vaše kose.

Evo još jednog odličnog saveta za masku, koju možete koristiti 2-3 puta nedeljno, kako bi vaša kosa bila mekša i bolje teksture.
Glicerin pomešati sa vodom, esencijalno ulje od lavande ili bilo koje drugo, sok aloja vere. Staviti u zamrzivač. Prilikom korišćenja, dobro masirajte glavu i držite na kosi dva minuta, a zatim isperite.

Kako se dobija glicerin? 

Do 1889. godine komercijalno proizvedeni glicerin uglavnom je dolazio iz industrije sveća (zapamtite, tada su sveće bile od životinjskih masti).

Godine 1889. konačno je uspelo odvajanja glicerina iz sapuna, budući da je brojna upotreba glicerina bila da se dobije nitroglicerin, koji se koristio za izradu dinamita – izrada sapuna iznenada postala je puno isplativija.

Glicerin ima puno koristi, osim što se koristi za proizvodnju nitroglicerina. Neke upotrebe za glicerin uključuju: konzerviranje voća, kao baza za losione, kako bi se sprečilo zamrzavanje hidrauličkih podizača, u proizvodnji kolača i bombona  (jer ima antiseptički kvalitet) ponekad za očuvanje istorijskih primeraka u staklu u laboratorijama.

Glicerin je  vrlo „higroskopan“, što znači da apsorbuje vodu iz vazduha. Ako ste,na primer, ostavili bocu čistog glicerina izloženu vazduhu u vašoj kuhinji, od vazduha bi trebalo doći do vlage i na kraju, postaće 80%  glicerin i 20% vode.

Zbog toga što je glicerin higroskopan, ukoliko  čist 100%  glicerin postavite na kožu može se napraviti plik, jer je dehidrira. Međutim, razređen vodom omekšaće vašu kožu.

Da ne bi dolazilo do zabune, negde ćete naći pojam glicerol, što predstavlja čisti hemijski proizvod (koji pokazuje da je to alkohol), dok se nečisti komercijalni proizvod naziva glicerin.

Upotreba glicerina u kozmetici

Glicerin je svoju primenu našao u velikom broju proizvoda, kao što su kreme, maske, gelovi i tonici za lice. Takođe, štiti kosu i kožu od spoljašnih uticaja, daje im lep i negovan izgled. Glicerin ima osobinu da privlači i vezuje vodu iz spoljašnje sredine, kada je napolju visoka vlažnost vazduha. Kada nije, on koristi vodu iz dubljih slojeva kože i tako površinski sloj održava hidriranim. Tako da zadržavanje vlage u koži može pomoći usporavanju starenja kože, pogotovo kod pojave bora.

glicerin u kozmetici

Svakako, najčešća primena glicerina u kozmetici je za izradu krema protiv bora  i maski za lice, jer se koriste u svakodnevnoj nezi.

Maska za lice sa glicerinom i vitaminom E

Ova maska je jako delotvorna za vašu kožu i daće joj mladalački izgled. Vitamin E  se smatra vitaminom lepote i mladosti. On usporava starenje kože, ublažava bore, smanjuje umor.

Glicerin deluje na kožu kao kolagen. Koža se podmlađuje i postaje zategnutija. Glicerin zadržava vlagu u koži, formirajući na njoj film. Inače, sastojci, dodati u glicerin bolje deluju na kožu.Dok jedan sastojak hidrira kožu, drugi je efikasno podmlađuje. Nemojte brinuti ukoliko  odmah  posle nanošenja maske sa glicerinom, koža postane lepljiva. Glicerin će se brzo apsorbovati u kožu i taj osećaj nestaje.

Ova maska se pravi u razmeri 1:1. Pomešajte i koristite uveče pre spavanja, tako što ćete naneti masku na čisto lice. Posle 40minuta, skinuti masku lagano vlažnom maramicom. Umivanje ostaje za ujutru. Nakon 14 dana korišćena maske, primetićete ujednačen ten.

Takođe, glicerin je svoju primenu našao i kod:

Krema za ruke – Glicerinska krema namenjena je nezi ispucale, iritirane i suve kože, nastale kao posledica čestog izlaganja vodi i agresivnim sredstvima, poput kućnih deterdženata i/ili kao posledica nepovoljnih uslova okruženja, poput hladnog, vetrovitog vremena.Visok sadržaj glicerina omogućio je da ovakve kreme izuzetno brzo koži vraćaju glatkoću, mekoću i elastičnost.

Protiv ispucalih peta – Glicerin možete koristiti za negu grubih stopala i ispucale pete.  Posle desetak dana videćete fantastične rezultate. Vaše pete postaće roze boje, nežne i meke.

Protiv ekcema – koristi se i kao lek za kožne probleme, kao što su psorijaza i ekcem.

Hidratacije usana – Koristite glicerin kao balzam za usne svake noći. Odličan je za suve usne.

Jačanja noktiju – da biste izbegli krtost noktiju, potrebno ih je mazati glicerinom (preko noći).

Šta je glicerinski sapun i koje su njegove prednosti?

Glicerin se takođe koristi za izradu sapuna. Visoko glicerirani čisti sapuni sadrže oko 15% do 20% čistog glicerina. Oni se rastope na oko 160 stepeni celzijusa i brzo se zgušnjavaju. Zbog visokog sadržaja glicerina, sapuni veoma dobro vlaže kožu. Nažalost, ovaj visoki sadržaj glicerina takođe znači da će se sapuni brže otopiti u vodi od sapuna s manje glicerina.

glicerinski sapun

Glicerinski sapun se koristi za negu kože i jako prijatno deluje na nju. Čisti vašu kožu, umiruje i nema efekta isušivanja.

Proizvode se industrijski, ali sve češće, kao što smo rekli prirodno izrađeni. Ovakvi sapuni jako su delotvorni za kožu vašeg lica, pre svega, jer industrijski u sebi sadrže dosta šećera, koji im daje sjaj, ili imaju isuviše aditiva, koji mogu isušiti vašu kožu.

Glicerinski sapun se pokazao jako dobrim za čišćenje lica od bubuljica. Dovoljno je da se umijete sa toplom vodom, koristeći vaš glicerinski sapun. Sapun je potrebno dobro utrljati u pore, a nakon toga isprati vodom. Poželjno je lice osušiti prirodno, bez brisanja peškirom.

Saznajte više o sapunima dobrim za bubuljice!

Kako da napravite glicerinski sapun?

Kod kuće napravite sami sapun od glicerina. Izrada je jednostavna i brza. Potreban vam je blagi dečiji sapun, 1 kašika  glicerina  koji ćete pronaći u apoteci , 200 ml vode (može mleko ili čaj) 3 kašike ulja po želji, narandžino, ružino, maslinovo,ulje lavande, kantarionovo i mnoga druga. Etarsko ulje sa mirisom  i prehrambena boja ( čokolada, kafa, cimet, kakao) .Biće vam potrebne dve šerpe, kuvanje je na pari i silikonske modle, u koje ćete sipati vaš proizvod.

Sapun od glicerina –  način pripreme:

U šerpu stavite vodu da se zagreje. Dečiji sapun izrendajte i ubacite kad voda proključa, smanjite temperaturu. Oko pola sata treba dok se ne otopi, povremno promešajte. Stavite kašiku glicerina. Ako treba dodajte mleko ( vodu)  po želji, mora da bude vruće. Dobijena masa treba biti gusta kao testo za palačinke. Pripremite kalupe koje ste namazali uljem. Kad se sapun istopi, dodati  ulje po želji i mešajte. Na kraju se stavi etarsko ulje i ulije u kalupe. Potrebno je nakon stavljanja u kalupe naprskati malo alkoholom, kako bi uklonili sve mehuriće, koji će se pojaviti.  Sačekajte neko vreme da se glicerinski sapun ohladi i stegne.  Vaš sapun je spreman za upotrebu. Bilo bi najbolje pre upotrebe sušiti ga tri do pet dana prirodno uz okretanje.

Cena i gde kupiti glicerin

Obzirom da glicerin ima mnogo koristi i primenjuje se u kućnoj radinosti,  dostupan je i može se kupiti u pojedinim apotekama i internet prodavnicama koji se bave prodajom.

Najbolje je kupiti biljni glicerin, jer je najčistiji. U apotekama je njegova cena za  250ml do 500,00 rsd.

Važne napomene za korišćenje glicerina

  • Njegova loša strana je da upija svu vodu iz vazduha, pogotovo ako je vlažnost vazduha viša od 70%. Ako je manja, povlači vodu iz dubokih slojeva naše kože, kao što deluje i hijaluron. Pre upotrebe glicerina dodajte mu par kapi ružine vode da ne narušite balans u dubljim tkivima kože. Poslužiće i obična voda.
  • Nije preporučljivo da se koristi gde je suv vazduh.
  • Nemojte ga upotrebljavati  u previše jakoj koncentraciji zna doći do pojave plikova. S toga pripazite na koji način ga primenjujete na koži.
  • Dijabetičari mogu imati dodatni problem ako koriste velike količine glicerina, kada se pokrene anabolički put u jetri, koji može da konvertuje glicerin u glukozu (dovodeći do povećanja šećera u krvi).
  • Ako se inhalira može izazvati smetnje u disanju, oticanje usana, bol u grudima.
  • Osobe koji imaju problem sa osetljivošću kože, trebaju biti na oprezu sa primenom. Zna doći do pojavljivanja osipa i do iritacije. Obratite se dermatologu, ako se to desi.
  • Ne sme  se koristiti oralno, izaziva povraćanje, nadutost, vrtoglavicu, dijareju…
  • Ne preporučuje se osobama koji imaju visok pritisak i bolesti bubrega.
  • U trudnoći treba izbegavati njegovu upotrebu