10  “DA” i 10 “NE”  za negu lica

10 “DA” i 10 “NE” za negu lica

Kako pravilno negovati lice i šta nikako ne smemo zaboraviti? Nega lica nisu samo mazalice već i zdrava ishrana i dobar način života.

Da li ste od onih koji imaju punu policu bočica, kremica i raznih drugih mirišljavih stvari u svom kupatilu. Posvećeni ste nezi lica i zaista se trudite. Ipak niste zadovoljni efektom. Nešto nije kako treba.

Može biti da nešto radite pogrešno.

Nega lica nisu samo mirišljavi sapuni, pomade i vodice. Ima tu još po nešto što je čak i važnije od kozmetike.

U nastavku vam donosimo pravila za negu lica koja će učiniti da vaša dnevna rutina preporodi vaš izgled.

1. Zlatno pravilo

DA: Uvek, ali mislim baš uvek uklonite detaljno šminku pre odlaska na spavanje. Koži lica je potrebno da diše tokom noći. Šminka koju biste, pupudalekobilo, zaboravili preko noći na svom licu sprečava kožu da diše i zapušava pore što može izazvati oštećenja i pojavu mitisera. Uostalom, pomislite šta se sve tokom dana nalepilo još plus na vaše lice i pomešalo se sa šminkom. Prašina, smog, duvanski dim, dirali ste lice rukama koje nisu uvek čiste. Dakle HIGIJENA je imperativ broj jedan.

Kožu lica moramo temeljno očistiti dva puta dnevno. Uveče pred spavanje i ujutru nakon ustajanja. Za temeljno čišćenje lica koristite prirodne, biljne sapune koji ne iritiraju kožu i u svom sastavu sadrže lekovite materije iz biljnih ulja i lekovitih biljaka koje su im dodate. Druga opcija je micelarna voda koja temeljno uklanja sve nečistoće a pri tom ne iritira i ne isušuje kožu.

Ksenija je pak isprobala treću opciju – losion za lice na prirodnoj bazi, namenjen onima koji imaju problematičnu kožu sklonu aknama. Ali ne samo to! I odgovarajući tretman posle pranja je bitan. Otkrila nam je kako je izgledala njena nega lica i šta je njoj pomoglo da se reši groznih bubuljica na licu, mitisera i masne kože. Saznajte i vi! Pročitajte njeno iskustvo koje se nalazi na ovom linku: https://minutzamene.com/kako-sam-se-resila-bubuljica-mitisera-masne-koze-lica/

I za sapun i za micelarnu vodu kao uostalom i za sve druge proizvode važi pravilo: Birajte ih prema tipu svoje kože.

NE: Ne zaboravite da je piling nezamenljiv u nezi lica. Najmanje jednom ili dva puta nedeljno uradite piling kako biste odstranili mrtve ćelije sa površine kože. Koristi od pilinga su višestruke. Pre svega lice će vam izgledati blistavije i zdravije. Imaće ružićastu boju a ne mrtvu i sivu. Drugi benefit pilinga je  lakše prodiranje aktivnih supstanci iz preparata za negu u zdrave ćelije kože.   Pasta od oraha u prahu pomešana sa jogurtom može biti dobra ideja za piling jer sadrži antioksidante koji uklanjaju nečistoće i vraćaju blistavost vašoj koži. Ukoliko već imate dobar piling kojim ste zadovoljni upotrebite njega. Uvek je bolji neki prirodni  od gotovih pilinga iz tube.

2.Sunce i koža

pravilna nega lica

DA: Nanesite na lice neko sredstvo sa SPF najmanje 15 koje blokira UVA i UVB zrake. Izlaganje suncu bez zaštite prouzrokuje prevremeno stvaranje bora, staračkih pega i druge probleme. Zaključak: ne izbegavajte sunce, ono je izvor života i blagotvorno je za ljudska bića na više načina samo se uvek pravilno zaštitite. Uvek se uverite da na deklaraciji piše da  preparat ne zapušava pore da ne biste dospeli u drugi problem.

NE: Ne preskačite zaštitu od sunca čak i kada je vreme oblačno i hladno. Ukoliko šetate plažom ili po snegu površina vode ili sneg reflektuju svetlost i tada vam je potreban veći zaštitni faktor, najmanje 30.

Srećom danas većina dobrih krema za lice sadrži i zaštitu od sunca. Proverite na svom pakovanju.

3. Nega lica je i hrana koju jedemo

DA: Da li ste zaboravili na važnu činjenicu da se koža mora negovati i iznutra. Spoljašnja nega nije dovoljna. Vodite računa šta se svakodnevno nalazi u vašem tanjiru. Pravilnom ishranom organizam snabdevamo vitaminima, mineralima, proteinima, esencijalinim masnim kiselinama i svim drugim neophodnim aktivnim materijama bez kojih ništa u organizmu ne bi pravilno funkcionisalo. Bez njih nema ni zdrave kože. Pravilna ishrana bogata vitaminom C a siromašna mastima kožu  ćini blistavom. Smanjite unos slatkiša jer je optimalan nivo insulina  jedan od uslova zdravlja ćelija.

NE: Izbegavajte začinjenu i fermentisanu hranu, prženo, slano, konzervisane prerađevine, grickalice i brzu hranu. Nezdrave obroke zamenite sa što više raznobojnog svežeg voća i povrća. Ribom, pirinčem, žitaricama…Ne pijte gazirane sokove, zamenite ih sveže ceđenim sokovima od organskog voća, lekovitim čajevima i limunadom.

4.Preznojite se

DA: Redovno vežbajte. Trčanje , joga, teretana ili bilo koji sport ili folklor ako vam je to draže pospešuju cirkulaciju krvi u telu i ubrzavaju proces čišćenja celog organizma. Fizičke aktivnosti, pogotovu one malo ozbiljnije koje vas nateraju da se preznojite čine da brže izbacite toksine iz organizma. Uskoro ćete zapaziti da vam koža lica blista posle treninga jer je ubrzanom cirkulacijom krvi svaka ćelija dobro nahranjena a otrovi su otišli iz kože. Šta više možete poželeti. Kada nemate vremena za trening bar izađite u kratku šetnju oko bloka i to je korisno.

NE: Nipošto ne preskačite brigu o koži pre i posle treninga. Pre treninga nanesite toner na lice kako biste proizvodnju sebuma sveli na minimum. Posle treninga na temeljno očišćeno lice nanesite hidrantnu kremu.

5. Nega lica snom

DA: Pokušajte da spavate 8 sati svake noći. Zvuči kao utopija ali nije. Stavite na papir sve nepotrebne aktivnosti  koje vam kradu vreme a da toga niste ni svesni. Beskrajni telefonski razgovori o beznačajnim stvarima, TV  I čet neće učiniti ništa za vašu lepotu, san hoće. Tokom sna koža se regeneriše.

NE:Ne ostajte budni do duboko u noć dok ne obavite baš svaku sitnicu.Ne pravite ustupke kada je san u pitanju. On je važan za zdravlje ne samo kože već celokupnog organizma. Po neka manje važna obaveza se može odložiti za sutra ili prosto preskočiti. Ukoliko ne spavate dovoljno koza vam postaje umorna, visi i imate tamne podočnjake.

6. H2O je spas

DA: Hidrirajte se. Pijte najmanje 8 čaša vode dnevno, optimalno je između 1,5 i 2 litra. Jedite voće i povrće koje sadrži visok procenat vode kao  što je lubenica, dinja, krastavac, grejpfrut. Osim što će vas snabdeti dovoljnom količinom tečnosti i korisnih nutritijenata, ove namirnice su i odlični diuretici koji će učiniti da se oslobodite toksina iz organizma. Osim vode pijte zeleni i druge biljne čajeve i sveže ceđene sokove od organskog voća.

NE: Ne ignorišite blagodeti ružine vodice. Ona smanjuje jutarnje podočnjake, održava pH balans i na prirodan način hidrira vaše lice. Isprskajte lice ružinom vodicom nekoliko puta dnevno.

kako negovati lice

7. Zbogom akne

Ovo pravilo za negu lica se odnosi na dame koje imaju problema sa bubuljicama.

DA: Perite lice dva puta dnevno nežno masirajući kožu kružnim pokretima. Sredstvo za pranje bi trebalo da sadrži alfa hidroksilnu kiselinu ili beta hidroksilnu kiselinu. Nakon pranja lice posušite tapkajući mekim frotirom i nanesite losion koji sadrži benzoil peroksid koji će odraditi antibakterijski posao to jest potamaniti izazivače akni.

NE: Ne cedite bubuljice jer to može dovesti do otoka i crvenila kože i pojave ožiljaka na mestu bubuljice. Ostavite bubuljicu da se sama osuši i zamiri. Na mestu gde vidite da se sprema pojava bubuljice kožu očistite ružinom vodicom i stavite rashlađenu vrećici zelenog čaja . Pustite da deluje 10 minuta. Takođe na bubuljicu možete priviti uzdužno prerezan list čuvarkuće. Pričvrstiti flasterom i otići na spavanje. Ujutru ćete biti iznenađeni efektom. Ukoliko nosite naočare bilo optičke ili za sunce redovno ih čistite kako nečisti okviri ne bi inficirali kožu lica.

8.Prirodna nega lica

DA: U vašoj kuhinji se nalazi sve što vam je potrebno ukoliko ste odlučili da postanete zaista pažljivi prema sebi i svom licu. Priuštite sebi piling od brašna leblebije. Koža će bolje disati kao i posle svakog pilinga. Pomešajte 2 kašike brašna od leblebija,  pola kašičice kurkume, prstohvat kamfora i sandalovine, dodajte ružinu vodicu, mleko ili vodu, šta već imate i dobili ste savršenu masku za lice. Da – tajna lepote leži u starim proverenim domaćim receptima. Ni jedan preparat iz bočice ne može da se meri sa snagom lekovitog bilja i svežih nutritijenata iz voća i povrća, meda i slično. Potražite recepte i izaberite prema tipu kože, potrebama i vašim sklonostima.

NE: Ne zaboravljajte pravilno disanje. Savremeni čovek je zaboravio da diše, disanje mu je kratko i površno. Snabdevenost organizma kiseonikom slaba. Znamo već da nedostatak kiseonika nikome nije dobra doneo pa ni našoj koži. Naučite tehnike pravilnog disanja. Duboki udasi iz stomaka opuštaju, vraćaju dobro raspoloženje a koža blista zahvaljujući većoj količini kiseonika koju prima. Pravilno disanje oslobađa nagomilanog stresa, harmonizuje celo telo i popravlja raspoloženje. Svi ovi efekti vide se na vašem licu.

9. Svaki dan je vreme za SPA

DA: Stvorite naviku svakodnevne rutine nege. Za suvu kožu, pre spavanja nanesite na lice masku od pulpe svežih višanja. Ostavite da deluje 15 minuta a zatim isperite mlakom vodom.

U zavisnosti od godina, stanja kože i vaših potreba ali i trenutnog raspoloženja, birajte svoj mali svakodnevni SPA tretman. Poželjno je da u svoj dnevni raspored unesete vreme koje je samo vaše, ja ga zovem “minut za mene”. Period ne mora biti dug ali bi trebalo da bude kvalitetan. Pustite relaksirajuću muziku, zapalite mirišljave sveće i štapiće. Ukapajte eterična ulja u tufere raspoređene po prostoru i slično. Uradite ono što vas lično opušta a zatim se posvetite nezi lica. Danas je dan za piling, sutra je na redu maska na bazi lekovitog bilja ili maska od kvasca, jednom ćete izabrati masažu lica eteričnim uljima i tako dalje. Posle nekoliko dana ovaj samo vaš SPA trenutak postaće vaša oaza mira i uživanja i počećete da joj se radujete. Ne odričite se ovog malog zadovoljstva nizašta na svetu.

NE: Ne zaboravite da razmazite sebe. Nežna facijalna masaža čini čuda. U zavisnosti od tipa kože izaberite ulje za lice na primer ono od slačice, kokosovo, bademovo, ili kumukadi ulje . Ona sadrže izvrsne hranljive sastojke koj čine da vaše lice blista. Rezultat: blistava koža i relaksirani nervi.

10. Zdrave navike

DA: Odvojite vreme samo za sebe i pokušajte da izbegavate stres. Koliko god je moguće. Vežbajte mudro reagovanje na stresne situacije. Sigurno ste primetili da vam više izlaze bubuljice kada ste pod stresom. Stres prouzrokuje proizvodnju veće količine hormona stresa kortizola i drugih hormona. Ovo dalje prouzrokuje prekomerno mašćenje kože. Upražnjavajte tehnike upravljanja stresom kao što su vežbe disanja, joga i meditacija. Jedna izreka kaže: “Što više meditiraš to jače sijaš”.

NE: Ne zanemarujte facijalne mišiće. Svakoga dana odvojite 5 minuta da odradite nekoliko facijalnih vežbi. One su veoma korisne jer popravljaju tonus mišića lica a samim tim sprečavaju nastanak i redukuju već postojeće bore. Ove vežbe su odlična prevencija prevremenom starenju lica.

Posebni zahtevi u nezi lica

Nega masnog lica

Svako od nas ima neki specifičan zahtev u nezi. Ukoliko vam je lice masno trebalo bi da obratite pažnju na izbor preparata za negu lica. Birajte preparate koji balansiraju proizvodnju sebuma. Neka vaš sapun za masno lice bude antibakterijski a maske neka sadrže neki sastojak koji poseduje antimikrobna svojstva. Masno lice sklono bubuljicama je na primer dobro ispirati čajem od žalfije.

Obavestite se dobro o zahtevima masnog lica i kompletnu rutinu prilagodite svom tipu kože.

Nega suve kože lica

Ukoliko vam je koža suva, lako se peruta i zateže u tom slučaju se nega vašeg lica mora bazirati na preparatima koji dubinski hidriraju ćelije kože a da pri tom ne zapušavaju pore. Često napravimo grešku misleći da je potrebno da naši preparati budu što masniji.Ovo je prosto pogrešno. Pantenol za lice recimo nije masan i ne zapušava pore a odlično zaključava vlažnost u ćelijama kože. Birajte preparate sa takvim svojstvima.

Nega kombinovanog tipa kože

Kada je T-zona lica masna a ostatatak suv onda je nega lica posebno zahtevna.Jedna opcija je da imate dva različita preparata i nanosite ih na odvojene delove lica. Čak iako je ovo izvodivo sa kremom za lice, vrlo je nepraktično kada su u pitanju maske , pilinzi i slični tretmani. Najbolje rešenje u ovoj situaciji su proizvodi koji balansiraju masnoću i kiselost kože, imaju antimikrobna i protivupalna svojstva a pri tom su lagane teksture i ne zapušavaju pore. Postoji dobra ponuda gotovih proizvoda zaovu namenu a i prirodni preparati na bazi lekovitog bilja mogu popraviti stanje. Ukoliko ste dovoljno istrajni vaša koža lica ne mora zauvek biti kombinovana.

Nega predela oko očiju

Koža na ovom delu lica je najosetljivija upravo zato što je najtanja. Sklona je ranoj pojavi finih linija i sitnih bora, podočnjaka i promeni boje tj. pojavi tamnih kolutova.

Prvo pomislimo na kolutove krastavaca i vrećice hladnog čaja od kamilice. Nije bez veze, ovi stari, provereni recepti zaista rade. Međutim ovo nije dovoljno.

Trebalo bi da imamo dobru antirid kremu za predeo oko očiju već od 25. godine. Prema ovom delu lica treba biti posebno pažljiv u smislu da  treba posebno voditi računa kod nanošenja maski i pilinga. Pojedini tretmani mogu oštetiti osetljivu regiju oko očiju.

Poslednje ali najvažnije pravilo: Volite sebe onakvu kakva jeste nesavršena ali divna. Radujte se sebi i svom odrazu u ogledalu. Negujte lice maksimalno ali znajte da lepota koja zrači dolazi samo iznutra. Ne čekajte da postanete savršene da biste bile lepe.