Kako izlečiti bol u grlu čajevima i sasvim prirodno!

Kako izlečiti bol u grlu čajevima i sasvim prirodno!

Da li vas muči bol u grlu? Onda smo sigurni da vas zanima kako da ga se što pre rešite. Efikasan lek za grlo naći ćete u redovima koji slede.

Bol u grlu je neprijatnost koja se prilično često javlja, kako kod dece, tako i kod odraslih. Pod ovim pojmom podrazumeva se osećaj bola, peckanja u grlu,  grebanje, promuklost, nadražajni kašalj i teškoće sa gutanjem.

Samo lečenje grlobolje  u mnogome zavisi od toga šta je izazvalo ovo stanje.

Hajde zato za početak da prozborimo neku reč o uzrocima ovog problema.

Uzroci bolova u grlu

U najvećem broju slučajeva, uzrok bola  u grlu su virusi. Prehlada je vrlo često praćena ovim simptomima, a grlobolja je neretko pratilac i virusa gripa. Pored ova dva najčešća virusa, bolovi u grlu mogu biti uzrokovani i sledećim virusnim obolenjima koja nisu toliko česta kao prehlada, a to su mononukleoza, male boginje, laringitis.

Lečenje virusne upale grla je nešto sa čim telo treba samo da se izbori,a možete potpomoći oporavak nekim prirodnim lekovima i namirnicama koje imate kod kuće .

Pored virusa, bolovi u grlu mogu biti izazvani i bakterijama, među kojima prednjači streptokoka. Ovakve infekcije zahtevaju lečenje antibioticima, a uglavnom su praćene temperaturom, otečenim limfnim čvorovima i belim tragovima  u grlu koji su zapravo gnojni čepovi  (odatle i naziv gnojna angina za ovakavu upalu grla)

I neke svakodnevne navike i okruženje u kom se nalazimo mogu uzrokovati bolove u grlu,  iritacije i grebanje. To su:  suv vazduh u prostoriji u kojoj boravite, pušenje, gorušica , navika da vičete dok govorite. A tome svemu moramo da dodamo i razne alergije.

Čestim problemima sa bolovima u grlu posebno su sklone osobe sa oslabljenim imunitetom.

Ako vas često muči bolno grlo prva stvar koju treba da uradite jeste da ojačate svoj imunitet i pomognete organizmu da se uspešnije bori sa virusima i bakterijama.

Razlikujemo 4 vrste bolova u grlu, u zavisnosti od toga koji deo grla pogađaju.

  • Faringitis je upala i bol ždrela, dela grla koji se nalazi odmah iza usne duplje
  • Tonzilitis se odnosi na bolove krajnika koji se nalaze iznad korena jezika, sa obe strane
  • Laringitis se odnosi na bolove grkljana i promuklost, zadebljanje glasnih žica
  • Epiglotitis je upala poklopca grla. Ovo je redak oblik grlobolje koji se uglavnom javlja kod dece, a može biti i fatalan.

Pošto smo videli šta sve mogu biti uzroci, vreme je da vidimo i šta sve mogu biti lekovi!

Koji prirodni lek za grlo pruža brzo olakšanje?

lek za grlo

Nije pravilo, ali u većini slučajeva, bol u grlu posledica je virusa.  Lek za grlo su  u tom slučaju vrlo jednostavne i prirodne metode koje će vam doneti brzo olakšanje i smanjiti neprijatne simptome dok imuni sistem ne odradi svoj posao.

Kako izlečiti bolove u grlu što pre? Uglavnom se za to koriste rastvori za grlo.

Grgoljenje raznih rastvora je efikasno, jer se na taj način svi aktivni sastojci koji su zapravo lek za grlo, najduže zadržavaju na obolelom mestu i najbolje deluju. 

Sve ono što pijete, samo na tren prođe kroz grlo bez zadržavanja.

Evo rastvora i prirodnih lekova za grlo koje morate probati!

Slana voda

Verovali ili ne, ali jedan od najefikasnih načina kako izlečiti bol u grlu je so koju sasvim sigurno svi imamo kod kuće.

Kako se koristi?

U jednoj šolji vode rastvorite kašičicu soli. Koristite toplu vodu, najtopliju koju možete piti. Ispirajte grlo ovim rastvorom grgoljeći ga. Nemojte da pijete, nego ispljunite. Ovo je stara metoda koja će vam doneti brzo olašanje. Ponovite 3 puta dnevno.

Đumbir, med i limun

Da pripremite ovaj lek za grlo, najbolje je da neđete đumbir u prahu ili da ga sitno sameljete u kuhinjskom blenderu. Treba vam jedna kašičica praha đumbira, 1 kašičica meda, pola šolje mlake vode i sok od pola limuna. Iako zvuči kao zanimljiv napitak – ne pije se!  I ovo je tečnost kojom treba samo da ispirate grlo.

Kurkuma i voda

Za kurkumu, koja postaje sve popularnija kao lek na našim prostorima,veruje se da ima sposobnost da se bori sa raznim bolestima. Pa, zašto da je ne probate kao lek za grlo?

Evo recepta: Pomešajte 1/2 kafane kašičice kurkume u prahu, pola kaišičice soli i jednu čašu tople vode . Ispirajte ždrelo.

Jabukovo sirće i so

Ovo je odličan lek za grlo onda kada je bol posledica upornog kašlja koji je izazvao iritaciju. Ispiranje ovim rastvorom napraviće kiselu sredinu na kojoj  klice ne mogu da prežive. Potrebno je da napravite rastvor od 1 kašike jabukovog sirćeta, 1 kašičice soli i šolje tople vode. Koristite bar 3 puta dnevno, a po potrebi i češće.

Popijte limunadu

Limun ima astrigentska svojstva i pomoći će da se smanji otok i bol na vašem grlu.

Pojedite čen belog luka

Ovaj lek se možda neće dopasti svima, ali oni koji mogu, neka ga svakako probaju – odličan je. Čen belog luka treba oljuštiti i preseći na pola. On se zatim sisa – što duže, to bolje.

Propolis za grlo

Ukoliko imate propolis kapi, one su odlične za grlo. Nakapajte 20-ak kapi na kockicu šećera i sisajte je polako kako bi se propolis što duže zadržao u grlu. On ima antivirusna i antibakterijska svojstva.

Kašika meda

Najbolji i najslađi lek za grlo je svakako kašika meda – čistog, pravog, nabavljenog iz proverenih izvora. Ne samo da deluje protiv bakterija i virusa kao i propolis, nego u isto vreme njegova lepljiva struktura stvara zaštitni sloj na grlu i tako ublažava bol.

Čaj za grlo

Kada su u pitanju čajevi za grlo, odmah da naglasimo da se oni ne piju nego se, kao i gore navedeni prirodni lekovi i rastvori, koriste za ispiranje.

Šta je najbolje i kako u moru čajeva izabrati onaj koji je dobar za grlobolju? Evo predloga:

Žalfija za grlo

Žalfija je biljka koja  ima antimikrološka svojstva, konkretno deluje kao blag antibiotik. Pored toga, ona ima svojstvo da opušta glatke mišić i smiruje upaljenu sluzokožu i zato je jako delotvorna kao lek za grlo. Čaj od žalfije za grlo najbolje deluje kada se njime ispira sluzokoža, a ne kad se pije. Nakon ispiranja, ispljunete čaj. Pripremate ga tako što kašiku čaja prelijete šoljom vrele vode. Ostavite da se ohladi i procedite.

Beli slez

Koren belog sleza i čaj od njega imaju pomalo sluzavu strukturu,ali ona je glavni adut kada je lečenje grlobolje u pitanju. Naime, ona stvara zaštitni sloj na grlu i na taj način čaj od belog sleza umiruje upalu. Ovaj čaj za grlo priprema se malo drugačije o ostalih – tako što kašiku isecakanog korena belog sleza prelijete hladnom vodom, prethodno prokuvanom. Ostavite da odstoji sat vremena, pa procedite i koristite.

Zeleni čaj

Zeleni čaj je moćan antioksidans koji se uspešno bori sa različitim infekcijama pa tako  može biti koristan i kao čaj  za grlo. Skuvajte nezaslađen čaj bez šećera pa odovojite deo kojim ćete isprati grlo. Ostatak vam toplo preporučujemo da popijete, jer zeleni čaj je dobar i za mršavljenje.

Čaj od maline

Malina je kod nas sve zastupljenija sorta voća, ali možda niste znali da je čaj od ove biljke dobar lek za grlobolju. Ono što vam treba jesu sušeni listovi maline (naravno neprksani) . Priprema se tako što dve kašike lišća prelijete šoljom proključale vode i ostavite da se ohladi 10 minuta. Nakon toga procedite,pa ako je dovolno hladno da može da se koristi , isprirajte grlo.

čaj za grlo

Sirup kao lek za grlo

Deci je sirup najomiljenija varijanta lekova, ali odgovorno tvrdimo da ih i odrasli obožavaju više nego druge oblike lekova. Prvo, zato što su delotvorni protiv virusnih bolova u grlu, a drugo – ukusni su i slatki.

Biljni sirupi protiv grlobolje imaju i tu prednost što su guste i lepljive teksture pa se zalepe za ždrelo i stvaraju barijeru. Uz aktivne sastojke kao što su propolis, med, lovor, kopriva, morač, đumbir, žalfija, majčina dušica, šipurak i  slično, često su moćna kombinacija i jedina stvar koja vam treba za lečenje ovog problema.

Obloge za grlo

Ne ide vam sa tim da pijete i grgoljite nešto po grlu kada vas inače već boli?  Šta je još dobro za grlo?

U redu, imamo par trikova i za vas!

Probajte obloge za grlo.

Obloge sa medom i biberom

Na čistu krpu namažite sloj meda. Pospite sitnim biberom Umotajte oko vrata dobro i prekrijte još jednim slojem tkanine, a može i folija kako bi se zadržala toplota.

Rakija za grlo

Ukoliko ste nekada čuli da je dobra rakija za grlo, dobro ste čuli – ali ne treba da je pijete ni grgoljite, jer biste time samo stvorili dodatne iritacije. Napravite oblogu. Rakiju malo zagrejte (razredite ako imate osteljivu kožu) . Najbolja je komova. Nakvasite njome platnenu krpu. Držati dok se ne osuši, pa ponoviti. Možete i ovde preko posuti malo bibera. Naše bake tvrde da to izvlači grlobolju i upalu.

Obloge za grlo od krompira

Možete probati i ovu varijantu, jako je jednostavna. Skuvajte 2-3 srednja krompira. Izgnječiti ih i staviti da se ohlade, da budu mlaki. Staviti na vrat, a zatim dobro umotrti krpom. Držati barem dva sata.

Tople obloge oko vrata imaju za cilj da izvuku upalu, ali one ujedno i umiruju upaljene limfne čvorove.  

Tablete i pastile za grlo

Već smo rekli da vam za ovaj problem nisu uvek neophodne tablete. Štaviše, kada su virusi u pitanju, ovi domaći lekovi mogu biti i delotvorniji. Pa opet, mnogi ne vole čajeve i prosto ne umeju da grgolje. Treba da napomenemo da neke tablete mogu doći u obzir i u ovom slučaju, a nisu antibiotici.

  • Tablete protiv bolova (analgetici) mogu biti izbor ako su bolovi suviše jaki. Ipak, ako je dotle došlo da ne možete da izdržite bolove, možda je ipak bolje posetiti lekara.
  • Pastile i lozenge za grlo koje se sisaju i tako svojim aktivnim sastojcima deluju na samu sluzokožu i smanjuju bol u grlu. Ima ih na bazi žalfije, propolisa, lubenice, belog sleza i drugih prirodnih sastojaka. Dugo se tope u ustima i tako smanjuju bol i nadražaj.

Kako sprečiti bol u grlu?

Ukoliko je crveno grlo praćeno bolovima i poteškoćama sa gutanjem vaš čest problem, nema jasnijeg znaka da vam telo šalje poruku da nešto nije u redu. Uglavnom je to signal da treba da jačate vaš imuni sistem. Ne zanemrarite ga! Ujedno, ovo je i najbolji način da sprečite česte bolove u grlu.

Pored toga, možete još uraditi i sledeće:

  • održavajte higijenu ruku
  • izbegavajte kontakt sa bolesnim osobama
  • ne delite čaše i pribor za jelo sa drugima
  • izbegavajte alergene
  • ostavite cigarete
  • nabavite ovlaživač vazduha jer je suv vazduh u prostorijama zimi čest uzrok iritacija i grebanja.
  • pijte dovoljno vode, jer nema boljeg načina da ostanete hidrirani i sprečite suvo grlo.

Imajte na umu da bol u grlu može biti zarazan onda kada su virusi i bakterije uzroci problema. Ukoliko je uzrok  alergija ili izlaganje nečemu što samo vas iritira, ne morate brinete o zarazi.

Kada je vreme za lekara?

Ukoliko ni jedan prirodni  lek za bolove u grlu nije dao rezultate i ako problem potraje duže od nedelju dana, javite se lekaru. To je neophodno i ako ostetite da imate visoku temperaturu (preko 38), poteškoće u disanju, bolove u zglobovima, ušima kao i ako ste promukli  duže od dve nedelje. Tada će lekar da utvrdi dijagnozu i prepiše tretman antibioticima koji će verovatno biti neophodan u tim slučajevima.

Ako imamo u vidu da je veliki deo bolova u grlu izazvan virusima i  iritacijama, onda nema sumnje da ove pirodne metode, obloge i čajevi mogu biti lek za grlo koji vam treba. Probajte i nađite ono što vama odgovara.

I da kažemo i ovo:  Grlobolja nije strašna, ali ona je ipak znak da treba da usporite i da vašem telu nije dobro. Zato, odmorite kad ste bolesni. Odmoran organizam ima više snage da se bori sa virsuaima. A da ne biste imali ove probleme prečesto, ojačajte svoj imunitet – živite zdravo, hranite se zdravo i klonite se loših navika. To je univerzalan lek za sve!