Šta je najbolje i kako u moru čajeva izabrati onaj koji je dobar za grlobolju? Evo predloga:
Žalfija za grlo
Žalfija je biljka koja ima antimikrološka svojstva, konkretno deluje kao blag antibiotik. Pored toga, ona ima svojstvo da opušta glatke mišić i smiruje upaljenu sluzokožu i zato je jako delotvorna kao lek za grlo. Čaj od žalfije za grlo najbolje deluje kada se njime ispira sluzokoža, a ne kad se pije. Nakon ispiranja, ispljunete čaj. Pripremate ga tako što kašiku čaja prelijete šoljom vrele vode. Ostavite da se ohladi i procedite.
Beli slez
Koren belog sleza i čaj od njega imaju pomalo sluzavu strukturu,ali ona je glavni adut kada je lečenje grlobolje u pitanju. Naime, ona stvara zaštitni sloj na grlu i na taj način čaj od belog sleza umiruje upalu. Ovaj čaj za grlo priprema se malo drugačije o ostalih – tako što kašiku isecakanog korena belog sleza prelijete hladnom vodom, prethodno prokuvanom. Ostavite da odstoji sat vremena, pa procedite i koristite.
Zeleni čaj
Zeleni čaj je moćan antioksidans koji se uspešno bori sa različitim infekcijama pa tako može biti koristan i kao čaj za grlo. Skuvajte nezaslađen čaj bez šećera pa odovojite deo kojim ćete isprati grlo. Ostatak vam toplo preporučujemo da popijete, jer zeleni čaj je dobar i za mršavljenje.
Čaj od maline
Malina je kod nas sve zastupljenija sorta voća, ali možda niste znali da je čaj od ove biljke dobar lek za grlobolju. Ono što vam treba jesu sušeni listovi maline (naravno neprksani) . Priprema se tako što dve kašike lišća prelijete šoljom proključale vode i ostavite da se ohladi 10 minuta. Nakon toga procedite,pa ako je dovolno hladno da može da se koristi , isprirajte grlo.

Sirup kao lek za grlo
Deci je sirup najomiljenija varijanta lekova, ali odgovorno tvrdimo da ih i odrasli obožavaju više nego druge oblike lekova. Prvo, zato što su delotvorni protiv virusnih bolova u grlu, a drugo – ukusni su i slatki.
Biljni sirupi protiv grlobolje imaju i tu prednost što su guste i lepljive teksture pa se zalepe za ždrelo i stvaraju barijeru. Uz aktivne sastojke kao što su propolis, med, lovor, kopriva, morač, đumbir, žalfija, majčina dušica, šipurak i slično, često su moćna kombinacija i jedina stvar koja vam treba za lečenje ovog problema.
Obloge za grlo
Ne ide vam sa tim da pijete i grgoljite nešto po grlu kada vas inače već boli? Šta je još dobro za grlo?
U redu, imamo par trikova i za vas!
Probajte obloge za grlo.
Obloge sa medom i biberom
Na čistu krpu namažite sloj meda. Pospite sitnim biberom Umotajte oko vrata dobro i prekrijte još jednim slojem tkanine, a može i folija kako bi se zadržala toplota.
Rakija za grlo
Ukoliko ste nekada čuli da je dobra rakija za grlo, dobro ste čuli – ali ne treba da je pijete ni grgoljite, jer biste time samo stvorili dodatne iritacije. Napravite oblogu. Rakiju malo zagrejte (razredite ako imate osteljivu kožu) . Najbolja je komova. Nakvasite njome platnenu krpu. Držati dok se ne osuši, pa ponoviti. Možete i ovde preko posuti malo bibera. Naše bake tvrde da to izvlači grlobolju i upalu.
Obloge za grlo od krompira
Možete probati i ovu varijantu, jako je jednostavna. Skuvajte 2-3 srednja krompira. Izgnječiti ih i staviti da se ohlade, da budu mlaki. Staviti na vrat, a zatim dobro umotrti krpom. Držati barem dva sata.