Gnojna angina lečenje i prirodne metode koji donose olakšanje

Gnojna angina lečenje i prirodne metode koji donose olakšanje

Da li vas često muči gnojna angina i bolovi u grlu? Onda saznajte kako da prođe što brže i što bezbolnije i šta da uradite da se ne pojavljuje tako često.

Bolovi u grlu koje izaziva gnojna angina znaju da budu prilično nesnosni, a posebno  onda kada ste dozvolili da bolest odmakne, misleći da je sve to samo obična prehlada. A to i nije jedini problem sa kojim ćete se susresti. Zato za početak naučite da prepoznate alarmantno stanje u vašem grlu i kako da napravite razliku između obične virusne grlobolje i gnojne angine.

Gnojna angina kod odraslih

Gnojna angina,  je zapravo upala krajnika , za koju su uglavnom krivi razni mikroorganizmi. Među njima je najčešća streptokoka pa često ovu bolest nazivamo i streptokokna upala grla,  premda se kao uzročnik mogu javiti i stafilokoke.

Najčešće se gnojna angina javlja kod dece, premda se, u odgovarajučim uslovima, bakterije lako nasele i u ždrelo odraslih osoba.

Možda vam se čini bezazleno, ali gnojna angina, osim što neće proći sama od sebe ako se ne leči, može imati i neke ozbilnije polsedice koje sežu dalje od grla. Neke od njih su srčane smetnje, problemi sa zglobovima, bubrezima, meningitis,sepsa, apscesi.

Zato je jako važno da se leči i da prepoznate simptome na vreme.

Angina simptomi

streptokokna upala grla

Učestale gnojne angine alarmantan su znak i očigledan pokazatelj lošeg imuniteta. Često su samo nastavak virusne infekcije ili obične prehlade, ali se mogu javiti  i nevezano od virusa. Ukoliko vam se ovo često dešava, obavezno ojačajte svoj imunitet. 

Simptomi gnojne angine su sledeći:

  • visoka telesna temperatura
  • jak  i oštar bol u grlu
  • neprijatan, specifičan zadah iz usta
  • otežano gutanje hrane i pljuvačke
  • upala i uvećanje limfnih čvorova na vilici
  • uvećanje krajnika
  •  otečenost grla i jezika
  •  beli gnojni čepovi i ranice na krajnicima
  • glavobolja
  • nedostatak apetita
  • pad energije

Gnojna angina kod dece

Kod dece je streptokokna angina mnogo ćešća pojava nego kod odraslih. Ima razloga zašto je to tako. Naime, krajnici predstavljaju prvu liniju odbrane od virusa i bakterija kada je gornji respiratorni sistem u pitanju i igraju značajnu imunološku ulogu. Kada bakterije napadnu, oni su prvi na udaru i lako dođe do njihove upale. Sa druge strane mala deca su sklonija prljanju i više u kontaktu sa bakterijama, pa se zato javlja češće gnojna angina kod dece.

Simptomi su isti kao gore opisani, s tim što kod dece može da se javi mučnina, bol u stomaku i povraćanje, slično kao kada se javi stomačni virus.

Gnojna angina bez temperature

Dešava se da se javi gnojna angina bez temperature, posebno ako uhvatite simptome bolesti u ranom stadijumu.  Ipak, sam naziv govori o prisustvu gnoja ili cvenih ranica na krajnicima, pa je jedan od načina da budete sigurni da je to u pitanju upravo njihovo zapažanje. Osim toga, upala krajnika i gnojna  nagina obično su praćeni bolnim upaljeniom limfnim čvorovima na vilici i ako to osetite, obavezno se posavetujte sa lekarom.

Kada je virusna upala grla u pitanju, obično je peckanje, bol i grebanje osećaj koji se javlja više pozadi. Sličan može biti i laringitis, premda ćete njega prepoznati po promuklosti jer  napada glasne žice.Ovakva upala proći će sama od sebe za 2-3 dana, ali gnojna angina bez temperature će se u tom roku pogoršati, pa eventualno može da se i javi temperatura kasnije.

Lek za gnojnu anginu

S obzirom da je ovo bakterijska upala onda je razumljivo da imunitetu treba pomoć sa strane i da nije dovoljno samo odležati bolest i ostaviti organizam da se izbori sa patogenim klicama.

Streptokokna upala grla ili ona izazvana nekom drugom bakterijom zahteva tretman antibioticima koje treba da vam prepiše lekar.

Najčešće su ovi lekovi na bazi penicilina koji se preporučuju osobama koje nisu alergične na ovaj lek, bilo u vidu injekcija ili oralno. Brisom grla utvrdiće se koja je kultura u pitanju i koji lek će najbolje da je suzbije. U najvećem broju slučajeva, ipak, lekari su u stanju po samom specifičnom izgledu grla i belim čepovima na krajnicima da ustanove o čemu se radi i bez brisa, pa mogu odmah prepisati terapiju, bez da se danima čekaju rezultati brisa. Tako se sprečavaju na vreme komplikacije.

Osobama koje su osetljive na penicilin daju se drugi antibiotici, kao što je na primer eritromicin.

Značajno poboljšanje trabalo bi da se javi najmanje u roku od 3 dana. Ukoliko ga nema i bolovi su i dalje jaki, a temperatura i slabost ne prestaju, trebalo bi promeniti antibiotike.

Terapija antibioticima uvek mora da se ispoštuje do kraja, čak i kada vam se čini da vam je dobro.  Ukoliko se koristi oralna terapija, traje do 10 dana!

Ako se gnojna angina često vraća, to može da znači sledeće:

  •  niste ispoštovali terapiju antibioticima do kraja. U ovom slučaju treba da se potrudite da je seledeći put ispoštujete i da mirujete.
  • imate loš imunitet.U ovom slučaju najbolje je da poradite na njegovom jačanju tako što ćete da pijete neki prirodni sirup za imunitet.

Ako upala krajnika ne prolazi uprkos antibioticima, lekar može posumnjati i na infektivnu mononukleozu. Početak bolesti može biti isti, i zato je može biti teško prepoznati na prvom pregledu. U tom slučaju radi se test krvi da bi se otkrilo prisustvo ove specifične virusne bolesti koja može da se manifestuje slično kao upala krajnika. U ovom slučaju antibiotici nisu neophodni jer , kao i većina ostalih virusa, mononukleoza mora da se odleži. Zdrava hrana, odmor, vitamini su ono što vam treba u tom slučaju.

Gnojna angina – prirodno lečenje

Iako zaista postoje prirodni lekovi sa antibiotskim dejstvom, nije preporuka da oni budu jedini lek za gnojnu anginu koji ćete koristiti.  

Držite se saveta lekara jer, kao što smo rekli, ma kako naivno izgledala, ova bolest može imati posledice koje ne biste povezali sa grloboljom i uopšte nije banalna.

Ipak, ruku na srce, svi znamo da antibiotike, a ni lekove za bolove ne možemo koristiti van propisanih doza. Zato je dobro znati koji je dobar lek za gnojnu anginu.

U te svrhe evo nekoliko predloga kako da olakšate simptome i lakše pregurate do konačnog ozdravljenja.

Odmarajte

Jako je važno da, kada imate gnojnu anginu, odmarate i lečite se. Iako će lekovi posle dan -dva da donesu poboljšanje simptoma, nemojte to iskoristiti da se budete aktivni,a posebno ne bi trebalo da se izlažete nekom jačem fizičkom naporu i vežbanju. Na taj način sprečićete da se upala proširi da angina utiče pogubno na druge organe.

Zdravo se hranite

Pored odmora, važna je ishrana. Birajte zdrave i sveže namirnice dobre za imunitet pune vitamina. Izbegavajte začinjenu hranu koja može da iritira grlo.

Ispirajte grlo čajevima i unosite dosta tečnosti

Jako je važno da pijete dosta tečnosti , a pre svega vode i čajeve koji su dobri za grlo.

Grgoljenje čaja od žalfije ili majčine dušice može pomoći da umirite sluzokožu grla. Ove biljke su  posebno dobre jer imaju antiseptička svojstva. Jednu punu supenu kašpiku čaja prelijte sa 2 dl vrele vode. Ostavite da se prohladi i ispirajte grlo sa vim rastvorom.

Jedite i pijte limun

Limun je dobra voćka koja je bogata vitaminom C koji će ubrzati oporavak. Ali nije dobar samo zato, već i kao lek za gnojnu anginu koji će pomoći da se skinu bele naslage sa krajnika.

Evo trika.

Na krišku limuna pospite malo soli i bibera i sisajte limun.

Previše kiselo za vaš ukus?

Onda pripremite slanu limunadu . Da dobro ste pročitali! Slanu!

Evo kako:

U toplu vodu iscedite sok od jednog limuna, dodajte prstohvat soli i kašiku meda. Med je odličan za imunitet, a pritom u ništava bakterije. Limunska kiselina će pomoći rastvarenje naslaga na krajnicima, a so će ublažiti otoke i upale. Pijte pomalo, laganim gutljajima.

Skuvajte bosiljak

Bosiljak je takođe moćan antiseptik, pa ga probajte u svrhe ublažavanja simptoma gnojave angine. U 2 dl vode dodajte 10-ak listova svežeg bosiljka i kuvajte 10-ak minuta,. Ocedite, dodajte malo limuna, meda i pijte tokom celog dana po malo. Koristite ovo 2-3 dana za redom.

Napitak sa cimetom

Cimet je još jedan začin koji se odlično bori protiv mikorba, a vrlo je ukusan, pa smo sigurni da će vam ova varijanta za lečenje gnojne angine prijati. Dodajte kašičicu cimeta u čašu tople vode i zasladite sa dve kašičice meda. Pijete dok je toplo, lagano, da rastvor ima vremena da deluje na upaljenje krajnike. Ponovite 2-3 puta tokom dana, kada god osetite bol u grlu koji vas tišti. Onako uzgred, ovo vam je i odlična kombinacija za mršavljenje.

Grgoljite hidrogen peroksid

Ispriranje grla hidrogen peroksidom može pomoći da se zaleče gnojni čepovi na krajnicima.

Koristite samo 3% hidrogen a i njega možete razrediti sa vodom.

Pomešajte u čaši pa ispirajte grlo sa tom mešavinom ili mućkajte je po ustima, pa ispljunite.

Isprobajte propolis

Propolis kapi razredite u malo vode. To takođe deluje antibakteriski pa može biti od koristi kada imate gnojnu anginu. Možete takođe i sipati nakoliko kapi propolisa na kocku šećera i dugo sisati, a dobre su i pastile za grlo sa propolisom koje možete naći u apoteci.

Iscedite sok od đumbira

Đumbir kao lek za gnojnu anginu isprobajte na sledeći način: Izrendajte svež rizom đumbira i iscedite sok od njega. Treba vam jedna kašika ovog soka. Znamo da je gnjavaža i toliko nacediti, ali vredi probati. To pomešate sa dve kašike mlake vode i kašikom meda. Ispirajte grlo sa dobijenm rastvorom.

Poradite na svojim životnim navikama

To je najčešće najbolji prirodni lek za gnojnu anginu odnosno upalu krajnika.

  • Ostavite cigarete jer  dodatno izazivaju iritacije i nikotinski dim nimalo ne pomaže zaceljivanju grla i  upale krajnika. Naprotiv!
  •  Klonite se nezdrave hrane, rafinisanih masnoća, vešatčkih začina i aditiva jer iritiraju grlo
  • Vodite više računa o higijeni

Ništa bez vitamina!

Možete probati da dodate vitamine dobre za imunitet, ali se ipak prvo posavetujte sa lekarom. Za lečenje gnojne angine i brže zarastanje korsni su se pokazali vitamini C i E, ali i minerali kao što su selen i cink. To će ubrzati zarastanje rana koje su se pojavile na krajnicima.

Kako se prenosi gnojna angina?

upala krajnika

Pitate se da li je upala krajnika zarazna i kako se dobija?

Jeste itekako, a posebno među malom decom i u kolektivima. Možete je pokupiti tako što delite isti pribor za jelo ili piće sa zaraženom osobom, ali je ipak važno znati da se prenosi i kapljičnim putem. Zato, ukoliko znate da je neka osoba bolesna, nemojte biti u njenom prisustvu dok ne ozdravi.

Da biste sprečili prenošenje angine koju vi imate drugima, pridržavajte se sledećeg:

  • ostanite kod kuće dok ne ozdravite
  • trudite se da kijate ili kašljete u maramicu ili barem prekrijte usta rukama
  • operite ruke nakon kijanja i kašljanja.

Trajanje gnojne angine

Trajanje upale krajnika traje koliko i njeno lečenje – dakle oko 10-ak dana. Ipak, to u mnogome zavisi od toga koliko se i kako pridržavate saveta za lečenje. Ukoliko preskačete doze antibiotika ili prekinete terapiju čim osetite poboljšanje i ne koristite je do kraja, može da potraje i duže i postane sve teže izlečiti je. Zašto?

Bakterije niste potpuno uništili i one se ponovo vraćaju . Samo sad postoji jedna mala caka. Vremenom, one postanu otporne na antibiotik kojim ste ih delimično lečili.

A imamo i dobru vest za vas. Iako je upala krajnika česta bolest, mnogo je češća kod dece nego kod odraslih.  Kako starimo, tako imunološka uloga krajnika slabi, pa i oni postaju manje osteljivi na upale i bakterije.

Drugim rečima, gnojna angina se vremenom jednostavno preparste. To ne znači da je ne možete da dobiti uopšte,ali su neke studije pokazale da je posle 35 godine znatno ređa njena pojava. 

Ukoliko je kod vas drugačija situacija, obavezno poradite na jačanju svog imuniteta i dobro i temeljno ispratite uputsva lekara.

I zapamtite:

  • Prirodni lekovi će olakšati simptome gnojne angine, ali nisu lek
  • Antibiotici su obavezni ako se pokazalo da imate bakterijsku upalu grla
  • A sirupi za imunitet i jačanje otpornosti organizma najboji su način  preventive i dobar metod da se rešite gnojne angine zauvek!