Jednostavni saveti za početak uključuju:
- Koristite prirodne kreme koje mogu za vrlo kratko vreme da reše problem bakterijskih akni. Neki od sastojaka koji se preporučuju u kremama su smola primorskog bora, šafranika, prirodni ekstakt na bazi bukovače i cveta livadskog ljulja.
- Održavajte kožu čistom, posebno ako vežbate puno. Nakon svakog treninga, odmah se istuširajte i umijte svoje lice.
- Ako ribate lice dvaput ili više puta dnevno, verovatno ćete pogoršati stanje skidanjem površinskog ulja koje održava kožu dovoljno mekom da se pore lako isprazne.
- Razmislite o rešenju bez recepta. Proizvodi koji sadrže benzoil peroksid su uobičajeni i mogu biti dobri za vas, smanjujući sebum i bakterije. Koristite proizvode koji nisu komedogeni. Upravo ne-komedogena šminka, losioni i sredstva za čišćenje formulisani tako da izbegavaju izazivanje bakterijskih akni tako da ne blokiraju folikul kada se primenjuju.
- Klindamicin gel koji će vam najčešće prepisati dermatolog na pregledu
- Ne otvarajte, ne cedite i ne čačkajte bubuljice. Ukoliko stisnete danas, ožiljak će se već pojaviti sutra.
Zašto nije dobro da sami cedite svoje bubuljice i akne? Oštećenje tkiva može biti trajno i možete pogoršati infekciju i upalu. Takođe možete širiti bakterije oko lica i uzrokovati dodatne bakterijske akne.
Saznajte sve o ceđenju akni!
Kada ste zabrinuti zbog akni, razgovarajte sa svojim dermatologom i potražite savet o vašoj koži i tretmanima koji su najbolji za vas.
Ali, postoje i oni saveti koji nisu za početnike i koje treba usvojiti kada dođe do ozbiljnijeg stanja, tačnije kada se koža potpuno podljuti i kada se bakterija razvije.
Najčešće se na licu javlja stafilokoka, koja ume da bude jako zahtevna za izlečenje. Kada ste zabrinuti zbog akni, razgovarajte sa svojim dermatologom i potražite savet o vašoj koži i tretmanima koji su najbolji za vas.
- Staphylococus areus akne su jako česte kod mladih ljudi, u periodu od 15-25 godina. Prenose se i šire dodirom i kapljično, i obično ih prenosi zdrava osoba. Tipična slika stafilokoke na licu jeste gnojna, upaljena infekcija lica, koja uglavnom i krvari, pa se često ne može lečiti od kuće, već u bolničkim uslovima. Za lečenje stafilokoke na licu propisana je ozbiljna antibiotska terapija, koju određuje dermatolog i koja mora da se ispoštuje do kraja.
- Streptococcus je bakterija koja takođe često napada ozleđenu i ranjivu kožu. Poznata je još i pod nazivom “bakterija koja jede meso”, zato što izaziva stanje nekrotišući fascitis, usled čega koža biva potpuno upaljena, crvena, pa čak i razorena. Dobija se u bolničkim uslovima, a može izazvati i sepsu, tako da je lečenje strogo pod kontrolom antibiotika i lekara.
Prirodno lečenje bakterijskih akni
Kada su kućni lekovi i tretmani u pitanju, mnogo je sastojaka koji mogu da vam koriste i pomognu u rešavanju bakterijskih akni. Obzirom da je mnogo načina, savet je da svakako pobate sa jednim lekom do dva, u isto vreme i da pratite rezltate. Ako nema promena, pređite na drugi.
Tako ćete na najbolji mogući način i sami odrediti koji vid prirodnog leka je najbolji za vas i uticati na bakterije koje stvaraju bubuljice.

Maslinovo ulje za bakterijske bubuljice
Maslinovo ulje ne samo da čini vašu hranu ukusnom već može i da olakša ožiljke od akni. Lagano umasirajte maslinovo ulje na kožu, što će kožu ponovo učiniti glatkom i smanjiti bakterijske akne. Maslinovo ulje prepuno je prirodnih antioksidanata, zbog čega se često koristi širom sveta za razne zdravstvene prednosti. U smislu čišćenja kože od tragova i ožiljaka, to je jedna od najboljih opcija za kućni lek, kada su bakterijske akne u pitanju.Evo kako se još koristi maslinovo ulje za lice.
Med protiv bakterijskih akni
Med je prirodni ovlaživač koji se često koristi u lečenju bakterijskih akni. Dovoljno je da uključite što više meda u svoju ishranu ili da nanosite medene maske na lice. Ovo su dva načina koja su sigurno efikasan tretman kod bakterijskih akni.
Voda
Voda je sigurno najbolja dostupna ne-topikalna, prirodna metoda za lečenje bubuljica. Važno je uvek da pijete što više vode, jer pomaže u ispiranju toksina iz vašeg tela i njegovoj revitalizaciji. Voda takođe pomaže u odbacivanju mrtvih ćelija kože i pomaže u stvaranju zdrave kože. Pijenje mlake vode ujutro posebno pomaže u ispiranju toksina.
Dovoljna dnevna količina bi bila do 8 čaša vode.
Sok od nane
Uvek možete naneti sok od nane na lice jer se smatra da je nana bogata hranjivim sastojcima, povezana sa smanjenjem simptoma akni. Sok od nane biće delotovoran za bakterije koje izazivaju akne.
Lišće jagode
Nakon što jedete jagode, ne bacajte lišće! Lišće može da pomogne u lečenju kod bakterijskih bubuljica na licu. Evo kako se koriste jagode protiv akni.
Ulje semenki šipka
Ulje šipka smanjiće bakterijske akne. Ovo ulje je snažno sredstvo protiv starenja, koje smanjuje bore i podmlađuje kožu, tako da vam može pomoći i kod prvih bora na licu. Ulje šipka je važan sastojak u kozmetičkim proizvodima i obično se koristi za lečenje bubuljica, oštećenja od sunca i prerano starenje. Masirajte kožu sa ovim uljem dva puta dnevno za najbolje rezultate.
Ulje lavande
Primena ulja od lavande na bakterijske akne može revitalizirati kožu jer ima mnogo regenerativnih svojstava.
Ovde ćete naći spisak ostalih ulja koja su dobra za bubuljice!
Piskavica
Poznato da se koristi u lečenju akni i da odlične rezultate. Kuvajte semenke piskavice u vodi i ostavite ih da se ohlade pre nanošenja na bubuljice. Primena maske za lice iz paste lišća piskavice takođe je veoma efikasna.
Vitamin E
Ovaj esencijalni vitamin pomaže kod bakterijskih akni, jer je prirodni antioksidans koji eliminiše slobodne radikale povezane sa kožnim bolestima.
Led
Primena leda na lice pomaže da se zategnu pore i smanji izlučivanje sebuma koji uzrokuje akne. Led deluje i kao prirodno adstrigentno sredstvo za zatezanje pore oko tragova i ožiljaka, čineći ožiljke manje očiglednim, smanjujući veličinu pora na koje su uticale akne.
Glina
Ova blagotvorna supstanca obično se koristi za čišćenje masne kože, čišćenje kože i smanjivanje ožiljaka zbog akni. Posebno je dorbra zelena glina. Maska za lice pripremljena od mešavine gline i ružine vode može se primeniti za brze i efikasne rezultate kod bakterijskih akni.
Komadići paradajza
Smatra se da je trljanje kriški paradajza efikasno kod smanjenja bakterijskih akni, kao i ožiljaka nastalih od bubuljica. To je delimično posledica vitamina A i karotenoida u paradajzu, koji ne samo da doprinose njihovoj crvenoj boji, već su i antioksidativni sastojci koji mogu zaceliti oštećena tkiva i utiicati na zdrav rast ćelija.
Sok od krastavaca protiv bakterijskih akni
Sok od krastavaca je idealan toner za kožu, za koji se kaže da pomaže i može da poboljša teksturu kože. Krastavci smanjuju upalu, umiruju kožu i leče sve bubuljice, kao i ožiljke uzrokovane aknama.
Sandalovina
Nanesite mešavinu sandalovine u ružinu vodu i ostavite je na licu preko noći, a zatim je isperite sledećeg jutra. Ponavljajte ovaj postupak dok ne dođe do značajnog poboljšanja izgleda bubuljica.
Korisnost sandalovine u nezi kože je vrlo dobro poznata. To je jedan od tradicionalnih, esencijalnih elemenata šminke za žene u Indiji već dugi niz godina. Čak i danas postoji nekoliko brandova koji pripremaju sapune koji koriste drvo sandalovinekao jedan od ključnih sastojaka.
Ulje čajevca za bakterijske bubuljice

Ulje čajevca je jedan od najpopularnijih domaćih lekova za lečenje problema bakterijskih akni. Ovo razređeno ulje primenjuje se na mesta koja su pogođena aknama. Postoji čvrsto uverenje da se ovo ulje sastoji od Terpinen-4-ol, koji eliminiše bakterijsku aktivnost i ubija bakterije. Neutralizuje najbolje bakterije Propionibacterium i druge opasne bakterije, koje se zadržavaju na vašoj koži i mogu se brzo razviti u akne.
Belance
Nanesite belance od jaja na ožiljke pomoću tufera od vate i ostavite ih preko noći da biste dobili najbolji učinak. Jaja sadrže veliku količinu proteina, a primenjujući ih direktno na vašu kožu, poznato je da ubrzavaju proces ozdravljenja. Proteini su građevni blokovi ćelijskog tkiva i mišića, tako da je primenjeno belance direktno na kožu povećalo brzinu oporavka ožiljaka od akni, kao i samih bakterijskih akni.
Biljke u borbi protiv bakterijskih akni
Biljke kao što su kurkuma, aloe vera i žalfija mnogi smatraju efikasnm u lečenju bakterisjki akni. Kurkuma se hiljadama godina koristi u Aziji kao proizvod za lepotu. Nanošenje kurkume na kožu je veoma efikasan način za rešavanje problema bubuljica.
Žalfija i aloe vera su dobro poznata lekovita sredstva, koja vam mogu pomoći kod bubuljica na licu. Natopite žalfiju u vruću vodu, ostavite je da se ohladi, a zatim je nanesite na kožu. Aloe vera može se naneti direktnno na kožu, na sva zahvaćena mesta gde se nalaze bakterijske akne.
Jabukovo sirće
Odličan za mnoge stvar, tako je i kod bubuljica jabukovo sirće ima učinak dobar. Sirće je snažno adstrigentno sredstvo, a ukoliko ga budete redovno koristili, primetićete vremenom kako vam se povlače bubuljice sa lica.
Za lepši i čistiji izgled vaše kože, trudite se da održavate redovnu ličnu higijenu, to je na prvom mestu. Ukoliko se i pojave bakterijske akne na licu, kao što vidite i sami, mnogo je načina da ih se rešite.
Pridržavajte se pravila, da li ćete se odlučiti za prirodnu kremu ili želite sami da pripremite maske, probajte. Videćete i sami vremenom, koja vrsta lečenja vama najviše odgovara.