Najlakše je upotrebiti zatvarač od flašice šampona, jer je otprilike to količina šampona koja je neophodna za jedno pranje. Sipate zatvarač šampona, pa pet zatvarača vode i dobijete rastvor kojim temeljno operete kosu. Nakon pranja, isperete mlakom vodom.
Šampon obavezno nanosite dva puta, jer taj drugi put deluje kao balzam, s obzirom da su svi konjski šamponi klasifikovani kao 2u1 preparati.
Sa upotrebom konjskog šampona treba početi čim primetite da su vam se vlasi proredile, a učestalost upotrebe treba da bude prilagođena vašem tipu kose. Nikako ni sa pranjem ne treba preterivati, da kosu dodatno ne isušite i napravite kontraefekat.
Ono što ovaj šampon izdvaja od drugih je, da ga mogu koristiti svi, žene, muškarci pa čak i deca.
Više vrsta konjskog šampona
Kao što smo malo iznad i spomenuli, postoji nekoliko vrsta konjskih šampona i svaki odgovara određenom tipu kose. Nije loše, da prilikom izbora pažljivo iščitate uputstvo kako bi odabrali baš onaj koji vama odgovara.
Žuta ambalaža šampona nam ukazuje da je on specijalno dizajniran za probleme sa seborejom i pojačanim perutanjem po kosi. Osim sa ovim problemima, uspešno se bori i sa pojačanim opadanjem kose i stimuliše njen ponovni rast. Prlikom upotrebe žutog šampona, tretirate i kožu glave i kosu i dobit je višestruka.
Šampon koji nosu nalepnicu svetlo zelene boje, namenjen je osobama sa masnom kosom, onima kojima se kosa masti u korenu, a krajevi su suvi, jer sadrži lanolin i keratin, pa je isušivanje kose svedeno na minimum.
Tamno zelena ambalaža godi osobama sa osetljivim vlasištem, onima koji ne mogu da podnesu bilo kakav preparat na svojoj glavi. Obogaćen je kolagenom, smolom breze i propolisom.
Plavi konjski šampon, osim što pospešuje rast i sprečava opadanje, sadrži eterična ulja u svom sastavu, koja onemogućavaju naelektrisanost kose i postižu fenomenalano, zavodljiv miris kose.
Roze ambalaža je namenjena osobama koje dosta hemijski tretiraju svoju kosu i usled mnogo farbanja su je isušili i oštetili. Namenjen je za farbanu i beživotnu kosu, kojoj redovna hidratacija jako nedostaje, da je ishrani u korenu i prema vrhovima.
Mane n tail konjski šampon
Mane n tail ispisuje čitavu kolekciju svojih preparata. Radi se o konjskom šamponu koji čuva boju i namenjen je osobama sa izuzetno suvom kosom i suvim krajevima. Prilično je guste teksture i veoma je mala količina potrebna kako bi zapenio u dovoljnoj količini.
Balzam je takođe namenjen za bolji volumen kose, a sprej za lakše raščešljavanje, on se ne ispira. Nijedan od pomenutih ne sadrže silikone, tako da su pouzdani za primenu.
Jako je važno napomenuti, da je svaka ambalaža navedenih konjskih šampona prevashodno namenjena sprečavanju opadanja i pospešivanju rasta kose, a da su ostale karakteristike sekundarnog tipa.
Sastav konjskog šampona
Svi sastojci konjskog šampona su potpuno prirodni. Na tržištu se danas sve češće pojavljuju kopije ovih šampona i njihov kvalitet dosta iskače od originalnog pakovanja, jer se ne koriste potpuno isti aktivni sastojci, već im se dodaju razni deterdženti i parfemi radi bogatijeg mirisa i boljeg delovanja.
Originalni konjski šampon koji se proizvodi u Rusiji, čak i nema lep miris, a glavni sastojci njegovi su:
- Natrium hlorid
- Natrium lauretsulfat
- Glicerioleat
- Gliceril stearat
- Okoglikozid glikol distearat
- Dietanolamid masne kiseline kokosovog ulja
- Konzervans.
Svaki od navedenih sastojaka sadžan je u svim vrstama konjskih šampona. Svaki je tip kose jako specifičan i pre nego se odlučite za bilo koju vrstu konjskog šampona, detaljno iščitajte njegov sadržaj kako ne biste pogrešile u odabiru.
Nedostaci ovog šampona – da li je sve velika zabluda?

Možda niste dovoljno obratili pažnju na pasus iznad gde je naveden sastav ovog šampona i sve se čini kao da je idealan. Međutim, ako pažljivo iščitamo sastojke koje sadrži u sebi, primetićemo da konjski šampon poseduje u svom sastavu i neke aktivne supstance koje nisu potpuno prirodnog porekla.
Konkretno, misli se na Natrijum Lauretsulfat koji je najkorišćeniji deterdžent za sve moguće hemijski pakovane šampone. Analizu ovog šampona, dao je profesor Zoran Vujičić, inače profesor na Hemijskom fakultetu u Beogradu, koji je primetio da nisu svi sastojci potpuno prirodni, te da se šampon ne sme reklamirati na taj način. On je takođe rekao, da svaki preparat koji se razblažuje u ovolikoj razmeri, ne može svoje aktivno dejstvo da ispolji na pravi način i da je sve to jedna zabluda. Mnogo zdravija varijanta je šampon bez sulfata.
Nama, naravno ostaje da, pre nego se odlučimo za kupovinu ovog šampona, u celosti sagledamo šta možemo dobiti i vredi li ulagati novac i vreme u ovakvu investiciju. Možda je pravo vreme da se zapitamo da li je ovaj šampon hit ili marketinški trik?
Dugoročno gledano, najviše nege svojoj kosi priuštićete ako je negujete prirodno. Pročitajte zato više o prirodnoj nezi kose.
Cena konjskog šampona i gde ga kupiti?
Konjski šampon, bilo koje vrste, može se naći u svim bolje opremljenim apotekama i drogerijama. Kao što i sami možete da zaključite, s obzirom da je namenjen i životinjama, možete ga potražiti i u veterinarskim radnjama. Mnogi kažu, da je na takvim mestima cena i znatno niža, te da vredi pogledati.
Kada je na nekom akcijskom sniženju, cena šamponu je oko 1600 dinara. Inače, kada govorimo o redovnoj ceni, kreće se od 2000 do 2500 dinara.
Isti ovakav šampon, namenjen životinjama u veterinarskoj apoteci, možete pronaći po ceni i do 600 dinara. Važno je da napomenemo, da su apsolutno svi aktivni sastojci konjskog šampona isti u oba pakovanja, i oni koji su namenjeni ljudima i oni koji su namenjeni životinjama.
Jedina razlika je, ta što su proizvođači u šamponu za ljude ubacili dodatne biljne ekstrakte koji služe da pospeše miris i da utiču na dodatno delovanje koje je prilagođenu određenom tipu ljudske kose.
Iskustva sa konjskim šamponom

Iskustva širom sveta daju nam jednu lepu povratnu informaciju. Zaista, mnogi kažu da ga vredi isprobati, pogotovo osobe koje imaju problem sa pojačanim opadanjem i usporenim rastom kose. Kažu da je na tom polju veoma delotvoran i da mu se efekat jako brzo vidi.
Uostalom, hajde da pogledamo šta kažu oni koji su ga isprobali.
Nevena, 30 godina
“Nikada javno nisam govorila ni o jednom preparatu koji sam koristila. Mnogi su bili dobri, mnogi i nisu, ali sada jednostavno hoću da kažem i da znaju i ostali da je konjski šampon za rast kose stvarno dobar preparat. Posle određenog vremena sam shvatila da nije potpuno prirodan, pa sam se malo i razočarala, ali na kraju mi je bilo bitno da sam kosu oporavila i da sam imala nekakv rezultat, te sam potisnula tu činjenicu.
Hoću da napomenem da je konjski šampon dobar za probleme opadanja kose, i da podstiče rast nove, ali da ga ne valja koristiti jako dugo. Pokušajte i vi, pogledajte da li će vam kroz mesec dana rešiti aktuelne probleme sa kosom, ako ne dobijete željene rezultate, prestanite sa upotrebom i potražite neki lagani prorodni preparat koji vam svakako ne može naškoditi. “
Verujemo da ste svi već i gomilu preparata isprobali u nadi da ćete naleteti na onaj pravi koji će vam rešiti probleme sa kosom. Budite strpljivi i ne očekujte magiju preko noći. Možda je baš sada došlo vreme da vaša kosa poprimi izgled grive! Uz konjski šampon ili na neki drugi način… vi birate!