Flekice masne peruti su krupnije, žućkaste su boje i slepljene uz kožu glave. Talože se u vidu naslaga i teže ispadaju iz kose. Ukoliko imate masnu perut prijaće vam piling glave!
Stanje peruti se popravlja češćim pranjem kose.
Pogoršava ukoliko je osoba pod stresom.
Za masnu perut birajte piling šampone na bazi salicilne kiseline. Oni pomažu uklanjanje naslaga masnih ljuspica sa kože glave.
Smatra se da čak polovina svetske populacije u nekom trenutku u životu ima perut u kosi.Često se javlja nakon puberteta, najčešće od ranih dvadesetih pa sve do srednjeg doba.Češća kod muškaraca nego kod žena. Podjednako pogađa pripadnike svih etničkih grupa.
Ovde želim da podelim sa vama iskustvo jedne Ivane koji je imala pregršt problema sa kosom. Ne samo da je imala puno peruti, već je kosa počela da joj se proređuje i opada. Rešila je to prirodnim putem. Njena kosa je sada bujna, jaka, savršeno čista i bez peruti na glavi! I vi možete isprobati njenu taktiku. Njeno iskustvo naći ćete na ovom linku; https://minutzamene.com/masna-i-slaba-kosa-puna-peruti-vise-nije-moj-problem/
Uzroci nastanka peruti u kosi
- Iritirana, masna koža glave.
- Retko ili površno pranje kose.
- Gljivica nalik kvascu po imenu malassezia koja se hrani sebumom na koži glave
- Suva koža.
- Preosetljivost na sredstva za negu kose (Kontaktni dermatitis)
- Druga kožna oboljenja kao što su psorijaza i ekcem.
U svetlu svega što smo uspeli da otkrijemo, evo najjednostavnijeg objašnjenja:
Gljivica malassezia je prisutna na koži svih nas. U normalnim uslovima ona ne prouzrokuje nikakcve probleme. Kada se steknu uslovi, malassazia se brzo prenamnoži na koži glave. Normalan ritam obnavljanja kože vlasišta biva izmenjen. Koža tada odbacuje mrtve ćelije brže nego što je normalno a mi to vidimo u vidu belih flekica na koži glave odakle ispadaju po odeći.
[infobox]Dermatolozi perut smatraju blažim oblikom seboroičnog dermatitisa.[/infobox]
Na žalost, oni od kojih očekujemo odgovor na ovo pitanje još uvek nisu u potpunosti sigurni o uzrocima pojave peruti. Ono što je definitivno dokazano da ovaj problem nije povezan sa lošom higijenom kose i kože glave.Telo konstantno odbacuje mrtve ćelije kože kako se na površini formiraju nove mlade ćelije. Kada je sve normalno, ovaj proces se odvija postepeno i mi ga ne vidimo. Kada se proces ubrza u vidu stvaranja prekomerne količine mrtvih ćelija koje koža odbacuje, može se javiti perut.
Još uvek nije poznato šta je okidač, šta kožu isprovocira da joj se metabolizam promeni samo na tom jednom mestu na telu. Međutim, nekoliko najverovatnijih uzroka nastanka peruti svakako možemo izdvojiti.
Evo nekih dodatnih uslova koji pogoduju razvoju gljivice izazivača peruti.
- Vlažnost
- Znojenje
- Masna koža
- Akne i njihov tretman oralnim antibioticima kao što su tetraciklini
- Oslabljen imuni sistem (na primer HIV), usled lekova ili nakon duže bolesti.
- Izloženost UV zračenju
Faktori rizika za nastanak peruti
Svako može dobiti perut, ali određeni faktori vas svrstavaju u rizičnu grupu.
Reč je o tome da nešto vezano za okolnosti u kojima živite, stanje organizma ili neko vaše ponašanje bude okidač koji pokrene lančanu reakciju.
Zašto baš vi a ne neko drugi. Jednostavno su se kockice pogrešno složile. Nešto od ovoga može biti ta pogrešna kockica.
- Godine. Perut se obično prvi put javlja u mladosti nakon puberteta, u ranim dvadesetim i nastavlja se kroz srednje godine. Ovo ne znači da i starije odrasle osobe ne mogu dobiti perut. Na žalost pojedince ovaj problem prati čitav život.
- Pol. Od peruti češće pate muškarci od žena. Stručnjaci misle da su muški polni hormoni odgovorni za ovo..
- Pojedine bolesti. Parkinsonova i druge bolesti koje napadaju nervni sistem po svoj prilici povećavaju rizik od periurti. Takođe i HIV i slab imuni sistem povećavaju rizik od pojave peruti.
- Hormoni. Pacijenti koi su podvrgnuti kortikosteroidnoj terapiji, nezdravo se hrane ili imaju povišene nivoe plasma kortizola .
- Geografsaka pripadnost. Ima veze sa gustinom prisustva malassezie na koži. Uobičajenija je u toplim i vlažnim tropskim i suptropskim klimama U našim krajevima se rast gljivice intenzivira za toplih i vlažnih letnih meseci kada je izloženost UV zračenju najveća.
Preparati za negu kose i perut
Ovaj faktor rizika za nastanak peruti izdvajam u zasebnu celinu, jer želim da mu posvetim posebnu pažnju.
Ponuda šampona i ostalih preparata za negu kose nikada nije bila veća. Istovremeno i baš zato nikada nije bilo teže izabrati baš onaj preparat koji vam odgovara. Neretko čujemo od poznanika i prijatelja da im se pojavila perut otkako su promenili šampon.
Konvencionalni šamponi, dakle oni koji se obično nalaze na policama drogerija i supermarketa su dobro upakovani i još bolje izreklamirani. Međutim unutra se vrlo često nalazi čitav niz hemikalija. Najozloglašeniji među njima su sulfati (Sodium Lauryl Sulfat), jeftini deterdženti koji su zaduženi za obilnu penu i uklanjanje nečistoće sa kose i kože glave. Oni šampon čine tako efikasnim jer uklone sve neželjeno, ali istovremeno isisavaju i proteine iz vlasi i svu masnoću i vlagu iz kože glave.
Kada ste uklonili svu prirodnu zaštitu-sebum, lojnim žlezdama je to signal da naprave novu količinu koju šalju na površinu kože da bude odlična hrana gljivici malassazia koja će vam prouzrokovati perut.
Ukoliko vam se ovo ne desi glava će vam biti suva i iritirana, češaćete se i opet napraviti flekice u vidu onoga što u narodu zovu suva perut.