Super recept za divlji kesten u rakiji za vene i kapilare

Super recept za divlji kesten u rakiji za vene i kapilare

Ako imate proširene vene, divlji kesten u rakiji je nešto što morate probati! Saznajte zašto je divlji kesten za vene i kapilare veoma cenjen prirodni lek.

Divlji kesten nije biljka koja je cenjena samo u narodnim lekovima, već ga i savremena medicina sve više priznaje, a sve je češći sastojak i brojnih kozmetičkih proizvoda. Pored toga što možete kupiti kreme sa ekstraktom divljeg kestena, odličan način da isprobate prednosti ovog čudesnog ploda jeste i recept za divlji kesten u rakiji koji ćemo podeliti sa vama, odnosno tinktura od divljeg kestena.

Za početak da vas upozorimo da nećete moći da isti dan isprobate prednosti ovog tretmana jer treba da odstoji neko vreme. Osim toga, divlji kesten u rakiji morate pripremiti na jesen, jer tada ima ovih plodova i tada su oni najbogatiji aktivnim sastojcima.

No, pre nego što vam damo recept, hajde prvo da vam razloge da ga pravite!

Divlji kesten za vene i kapilare – kako deluje?

Divlji kesten je poznat po svojoj sposobnosti da olakšava bolove u nogama, otečenost, težinu i sve one simptome proširenih vena koji mogu da vas muče. Premda ima različite načine upotrebe, mi ćemo se ovde zadržati samo na tome kako se koristi divlji kesten za vene i kapilare.

Smatra se da ovaj plod deluje protivupalno i da olakšava stanja kao što su hemeroidi (koji su takođe jedna vrsta proširenih vena) , pucanje kapilara na nogama, arteroskleroza, proširene vene.

Divlji kesten u rakiji koristi se kao spoljašnji tretman i pokazalo se da pomaže kod grčeva u nogama usled loše cirkulacije i smanjene elastičnosti vena. Međutim, onima koji se bave biljnom medicinom, dobro je poznato da ublažava i bolove u zglobovima izazvane reumom, napetost u mišićima i hroničnu otečenost nogu zbog zadržavanja vode u organizmu.

A otkrićemo vam i ovo!

Zbog toga što poboljšava cirkulaciju, odličan je i kao površinski tretman i prirodni lek protiv celulita. U ovom slučaju deluje tako što jača kapilare i sprečava da propuštaju višak tečnosti u okolna tkiva. Nadutost usled zadržavanje vode u nogama utiče na pojavu celulita i njegovu vidljivost. U kombinaciji sa nekim drugim sastojcima kao što je bršljan protiv celulita, divlji kesten može da učini čuda i nije neobično da bude sastojak nekih krema protiv celulita!

Ali vratimo dejstvu ove biljke na vene i kapilare.

Tinktura od divljeg kestena bogata je aktivnim sastojcima koji jačaju zidove kapilara, smanjujući tako njihovu propustljivost . To sprečava oticanje nogu i ali i pucanje kapilara na nogama i pojavu onih fleka koje liče na paukovu mrežu.

Fitoncidi prisutni u plodu divljeg kestena takođe stimulišu vensku cirkulaciju i ubrzavaju stvaranje supstanci koje sprečavaju formaciju krvnih ugrušaka, kao što je antitrombin 3.

Sve u svemu – prava stvar ako imate problem sa proširenim krvnim sudovima u bilo kom obliku. A najbolje od svega je što ovaj lek za vene možete jednosavno sami napraviti kod svoje kuće.

Divlji kesten u rakiji delotvoran je zbog sledećih aktivnih sastojaka koji se mogu naći u ovom jesenjem plodu, a kojih ima mnogo više u divljem nego u pitomom kestenu. Zato se upravo on i koristi u terapeutske i kozmetičke svrhe, dok onaj drugi koristimo za ishranu.

  • Escin je supstanca koja pripada grupi jedinjenja koja se zovu saponini. Njihova je uloga je da potpomažu prodiranje proteina i mikromolekula kroz ćelijske membrane, stimulišući tako cirkulaciju i jačajući zidove krvnih sudova. Escin se nalazi u pulpi i kori ploda divljeg kestena. Smatra se da ljudi koji imaju problem sa proširenim venama imaju povišen nivo određenih enzima koji slabe zidove kapilara, što dovodi do oticanja nogu. Escin blokira ove enzime i donosi brzo olakšanje. Upravo zbog toga je divlji kesten posebno cenjen i priznat u lečenju proširenih vena i kapilara.
  • Aeskulin i praksin  su oblici glukoze koji se nalaze u ljusci ploda divljeg kesetena i upavo oni su zaduženi za sprečavanje stvaranja ugrušaka u krvi i stvaranje antitrombina.
  • Sveže lišće divljeg kestena bogato je flavonoidima kao što su kvercetin, rutin, izokvercetin, astragalin. Oni deluju tako što jačaju kapilare i smanjuju njihovu poroznost. Kombinacija ovh jedinjenja je nešto što nazivamo „vitamin P“.

Šta je vitamin P? 

rakija sa divljim kestenom

Zapravo, uopšte nije vitamin već termin koji je dat grupi lekovitih supstanci, a koje ćete često naći pod nazivom flavonodi.Postoji dosta flavonoida i svaki ima drugačiju ulogu u telu ali su generalno zaslužni za bolju apsorpciju vitamina C  i za proizvodnju kolagena neophodnog za krvne sudove i mišićna tkiva.

Divlji kesten je široko rasprostranjena biljka koja uveliko raste i na našim prostorima. Nije istog sastava kao pitomi, koji može da se peče i jede, i jako je bitno da birate baš divlji. Plodovi su mu obliji, kora ima manje guste bodlje od onog kestene kojeg pečemo na jesen.

Kada birate plodove od kojih ćete praviti tinkturu od divljeg kestena za vene, gledajte da to bude neko drvo koje raste daleko od zagađenja, iako ćete ga koristiti samo za spoljnju upotrebu.

Plodovi se beru kada su zreli, obično je to u septembru, kada dobiju specifičnu braon boju.

A onda, kada ste to uradili, spremni ste da napravite tinkturu od divljeg kestena na sledeći način:

Divlji kesten u rakiji recept

Kod nas se tinktura od divljeg kestena za vene pravi sa rakijom, dok ćete recimo negde naći i recepte u koje ide vodka ili 45% alkohol.

Za ovu našu varijantu sa rakijom potrebno vam je:

  • 8 plodova divljeg kestena – osušenog
  • 1 litar jake domaće rakije

Kako osušiti divlji kesten?

Sušenje plodova divljeg kestena je jako bitna stvar koju morate znati. Najbolje je da ih osušite prirodno, jer pokušaj da to uradite u rerni može biti prilično skup, ali i neefikasan ukoliko preterate sa temperaturom i uništite sve ono korisno u njima. 

Najbolje je da ih sušite na krovu ili nekom drugom mestu gde mogu biti izloženi direktnoj sunčevoj svetlosti. Videćete kada se plod divljeg skupi i izgleda osušeno. E takav plod spreman je za upotrebu.

Plodove divljeg kestena isecite na četvrtine. Ako imate dobar blender , uradite to u njemu, sameljite na krupno.

Ovako isečene plodove kestena stavite u stakenu teglu i prelijete litrom rakije.

Divlji kesten u rakiji spreman je za upotrebu tek nakon 14 dana. Do tada treba da stoji na nekom toplom mestu, odnosno na sobnoj temperaturi i  izloženo suncu. Povremeno protresite teglu.

Nakon tog vremena,iscedite dobijenu tečnost koja i nije ništa drugo nego vaša domaća tinktura od divljeg kestena za vene!

Divlji kesten u rakiji – upotreba

Kako se koristi ova tinktura?

Za razliku od nekih koje se piju, ova se koristi isključivo za spoljašnju upotrebu.

Možete je naneti na malo vatice, i zatim utrljavati na obolela mesta odnosno tamo gde imate izražene vene. Na isti način se koristi i divlji kesten u rakiji za popucale kapilare na nogama.

Drugi način je da napravite oblogu za vene. Rastvorite tinkturu od divljeg kestena koju te napravili sa jednakon količinom vode i stavite ma gazu. Zatim gazom prekrijete upaljene vene i ostavite  da deluje 2 sata. Ovo je varijanta dobra onda kada problem zauzima veliku površinu na nogama.

Treći način da koristite divlji kesten u rakiji jeste da pomešate tinkturu sa malo maslinovog ulja i tako mažete na kožu .

Možete mazati spolja 2-3 puta dnevno i popucali kapilari, otečenost nogu i bolne vene poćeče da se povlače.

Ova tinktura od divljeg kestena odlična i je i ako vas bole zglobovi usled reume, za otečene i naduvene noge posle dugog stajanja, za sindrom nemirnih nogu, za brže nestajanje modrica.

Iskustva sa divljim kestenom u rakiji

Verovatno vas zanima da li i koliko ovakav narodni lek ima dejstva. Iskustva sa divljim kestenom u rakiji su veoma dobra i prepozata kao korisna. Zato je obvaj recept toliko popularan i prenosi se, što usmeno što pismeno. Redovnom upotrebom ublažava vidljivost sitnih kapilara, smanjuje upalu vena i otečenost.

Sa druge strane, kao i uvek, ovakve metode imaju i mane. Ako imate otvorene rane na nogama, onda rakija može delovati prilično agresivno i tinktura od divljeg kestena nije najbolja opcija kojoj se možete okrenuti. Srećom, postoje i drugi načini kako da upotrebite aktivna svojstva divljeg kestena kao što su kreme za vene.

Još neki načini da upotrebite divlji kesten za vene i kapilare

divlji kesten u rakiji za vene

Pored rakije i kestena za vene, za one malo upornije, daćemo i recept kako da sami napravite melem od ovog ploda. Za one malo manje uporne, definitivno je preporuka da nabave neku prirodnu kremu za vene koja sadrži divlji kesten odnosno njegov ekstrakt u svom sastavu.

Da biste napravili melem za vene od divljeg kestena potrebno vam je:

  • plodovi divljeg kestena
  • maslinovo ulje

Od pribora vam je potrebna kuhinjska vaga i jedan termometar i naravno posude za kuvanje i sipanje.

Postupak pripreme je sledeći:

Sameljite plodove divljeg kestena najsitnije što možete. U tome vam može pomoći neki dobar blender koji može da iseceka orašaste plodove ili ona ručna mašina za mlevenje oraha. U svakom slučaju, poenta je dobijete sitan prah.

Nakon toga na scenu stupa vaga za merenje. Izmerite koliko grama praha divljeg kestena imate. Na tu količinu dodajete 5 puta više mililitara maslinovog ulja. Drugim rečima, ukoliko imate 100g divljeg kestena, treba vam 500 ml maslinovog ulja.

Pomešajte sastojke u jednoj posudi.

Sada sledi kuvanje na pari.

Ukoliko nemate posudu sa duplim dnom za kuvanje na pari, poslužite se onim trikom da u jednu šerpu sipate vodu, a u drugu ono što kuvate (u našem slučaju kesten i ulje) . Stavite da se kuva na neku srednju temperaturu. Ova masa ne bi trebalo da ključa i idealno je da se zagreje na temperaturu 40-50 stepeni celzijusovih – zato se i ne kuva direktno, nego na pari. To ćete morati da izmerite termometrom.

Ovo je bitno jer niža temperatura neće izvući esenciju iz ovog miksa, dok viša temperatura može uništiti terapeutska svojstva nekih jedinjenja. To tako treba da se kuva na ovoj temperaturi (dakle da smesa bude 40-50 stepeni) oko 2 sata.

Nakon tog vremena, ostavite da se ohladi ali ne sasvim, već da možete da bezbedno rukujete kuvanom smesom. Lakše je kad je toplija. Procedite kroz gazu u jednu posudu i iscedite gazu  dobro kako biste istisnuli sve iz nje. Prespite u staklne teglice, zatvorite poklopcem kada se ohladi.

Ovakav melem od divljeg kestena za vene nanosite 2 puta dnevno tamo gde imate proširene vene ili popucale kapilare koji su vidljivi.

Dobro je da u ovo dodate i neka esencijalna biljna ulja koja su odlična za cirkualciju. U suštini, možete ih dodati i u rakiju sa kestenom pre nanošenja pa tako povećati efikasnost ovog tretmana.

Ulja koja možete upotrebiti su:

  • ulje lavande. Ono je dobro ukoliko imate rane na koži usled proširenih vena
  • ulje mente i eukaliptusa koji smanjuju bolove izazavane venama i doneose olakšanje i osveženje teškim nogama
  • ulje ruzmarina koje potpomaže dobru cirkulaciju i smanjuje bolove u nogama
  • ulje čempresa koje pomaže skupljanju krvnih sudova ali i ublažavanju grčeva koji su često pratilac proširenih vena

Rakija i divlji kesten su lakša metoda od ovog melema utoliko što nema kuvanja. Ipak  mnogo uslova treba da se poklopi i mnogo se čeka da biste konačno mogli da koristite ono što ste napravili. Zato, kada pravite, pravite slobodno veće količine.

Mi vam svakako savetujemo da za borbu sa venama ne čekate plodove divljeg kestena već da se sa problemom pozabavite odmah dok se ne zakomplikuje.

Nabavite neku prirodnu kremu za vene, a kada dođe vreme za kestene iskoristite njihove plodove i zašto da ne – isprobajte divlji kesten u rakiji za vene!