Koliko traje procedura upotrebe hijaluronskih filera na licu?
Kad ste sve ovo uspešno obavili sam tretman trajaće oko pola sata (maksimalno sat vremena, u zavisnosti od toga u kom su stadijumu vaše bore).
Iako tretmani dermalnim filerima generalno ne bole, neki hijaluronski fileri mogu sadržati anestetike. Isto tako, neki doktori mogu insistirati na lokalnoj anesteziji kako bi opustili mišiće lica i smanjili rizik od sporednjih efekata.
Doktor koristi veoma tanku iglu kako bi ubrizgao hijaluronski filer tačno ispod bore koja se tretira. Koliko će filera biti potrebno za tretman opet će zavisiti od same bore i njene izraženosti. Veće udubljenje znači više filera za lice ‒ logično, zar ne?
Nakon što ubrizga hijaluronski filer, doktor može izmasirati tretirano područje kako bi se koža i filer za lice ispod nje izravnali. Iako ovaj korak nije nužan, kažu da se tako postiže prirodniji izgled nakon tretmana, a smanjuje se i mogućnost nastanka grudvica ispod kože.
Kada je tretman završen, pacijent je slobodan i može se vratiti svojim dnevnim aktivnostima bez problema.
Ubrizgavanje hijaluronskih filera u lice pixel kanilom
U poslednje vreme su oštre igle kojima se injektiraju hijaluronski fileri zamenjene pixel kanilama ili mikrokanilama. One su slične iglama, ali su fleksibilne, nisu oštre i otvor se ne nalazi na nalazi baš na samom vrhu nego je malo udaljen od njega.
Prednosti ugradnje hijaluroskih filera pixel kanilom:
- tretman je manje bolan
- manje je modrica, otečenosti i eventualnih nuspojava i trauma
Mane mikrokanile kao metode:
Tretman može biti manje precizan i dosta je teže upravljati filerom, pošto rupica nije na vrhu. U lošim rukama može doprineti da rezultati ne budu tako sjajni, mada su manje bolni.
Hijaluronski fileri i njihove nuspojave
Kao i sve druge invazivne metode za nulepšavanje, ni hijaluronski fileri nisu savršeni. Iako stručnjaci stalno usavršavaju ove dermalne filere i iako se smatra da je sa njima rizik manji u odnosu na druge filere za lice, to ne znači da rizika uopšte nema.
Pre svega, premda su šanse male, vaša kože može imati alergijsku reakciju na hijaluronske filere, tj. na druge supstance koji se u njima javljaju. Čak i onda kada se ne radi o klasičnoj alergiji, koža može pokazati crvenilo, otok ili osetljivost na mestu na kome je filer.
Ovi simptomi spadaju u trenutne reakcije i javljaju se u satima nakon samog tretmana. Međutim, kako su se brzo javili, ovi simptomi se najčešće sami brzo i povlače.
Više problema eventualno bi mogli da vam naprave svrab i bol koji su još dva simptoma koji se mogu javiti nakon tretmana. Ne dajte da vas uplaši ukoliko se ovi simptomi zadrže i do nedelju dana nakon tretmana. No, ukoliko su simptomi intenzivni, obavezno se vratite na kliniku.
Češće od alergijskih reakcija, mogu se javiti infekcije. Kako je strano telo uneseno u kožu iglom, tu se otvara prostor za potencijalne infekcije kože. Mada tehnički nemate ranu koja bi se mogla inficirati, bakterije, viruse i gljivice ovo neće zaustaviti.
Zbog toga je bitno da lice koje sprovodi tretman bude upoznato sa istorijom kožnih bolesti kod pacijenta, kao i sa skorijim zubarskim intervencijama. Šminku takođe zaobiđite u širokom luku i pre i posle tretmana. Lice mora biti potpuno čisto, makar po nekoliko sati pre i posle tretmana.
Ozbiljniji sporedni efekti
Ma koliko prethodne nuspojave zvučale loše, sve se one daju sanirati lako i relativno brzo. Otoci spalsnu, crvenilo se smiri, a i infekcije je danas moguće lako izlečiti. Međutim, šta ćemo kada tretman pođe po zlu?
Najčešća nuspojava koju hijaluronski fileri mogu da izazovu jeste pojavljivanje grudvica ili kvrga pod kožom. Ponekad, ove grudvice su sitne i nestaju nakon nekog vremena, premda je period oporavka duži, jer se ovaj simptom javlja nedeljama, pa i mesecima nakon tretmana.
Nažalost, ponekad vam kvržice i ostaju.
Pored toga, hijaluronski fileri (u zavisnosti od proizvođača) mogu izazvati i pucanje tkiva kože koje se manifestuje kroz ožiljke na koži lica koji vam potom ostaju i ne povlače se nakon tretmana.
Takođe, kao i kod mezoterapije i mikrodermoabrazije, vrlo je moguća pojava modrica i promena u pigmentaciji. Ukoliko koža promeni nijansu u neki plavičastu boju, tretman filerima za lice izazvao je takozvani Tindalov efekat.
Modrice i promena u pigmentaciji mogu se zadržati na koži i mesecima nakon tretmana. Naravno, postoji način da rešite i ove probleme, ali to će od vas zahtevati da se podvrgnete nekim drugim tretmanima, i da za iste izdvojite dodatan novac.
U ekstremnim slučajevima, hijaluronski fileri mogu oštetiti ćelije kože lica, nakon čega one odumiru. Može se javiti i paraliza nerava na licu, ali i slepilo.
Među stručnjecima postoji osnovana sumnja da više rizika za sve ove ozbiljnije nuspojave ima kada se koriste hijaluronski fileri koji duže traju.
Kome je namenjen tretman hijaluronskim filerima?

Pošto je hijaluronska kiselina prirodni sastojak koji se sreće u ljudskom organizmu, ne postoji starosna granica kada se smeju koristiti hijaluronski fileri.
Generalno, pošto je ova metoda invezivna, možda za njom nema potrebe dok bore ne postanu prilično izražene i počnu da vam smetaju. Kozmetičari često preporučuju da se sa tretmanom počne čim se jave prve bore, ali o ovome ipak treba bolje razmisliti.
Većina pacijenata koji se podvrgavaju ovom tretmanu su žene koje imaju između 30 i 65 godina. No, kada ćete se vi odlučiti za ovaj tretman zavisiće isključivo od vas, vaše genetike i životnog stila. Neke žene dobijaju prve bore tek u kasnim tridesetim ili u četrdesetima, dok neke zbog fotostarenja mogu imati ove probleme i ranije.
Koliko traje oporavak nakon tretmana hijaluronskim filerima?
Sigurno se već pitate koliko traje oporavak posle hijaluronskih filera.
U većini slučajeva, period posle tretmana pacijenti i ne doživljavaju kao oporavak, jer nema vidljivih posledica. Tretman je poprilično lak i u najvećem broju slučajeva ljudi imaju utisak da su se samo malo osvežili.
Istina, u poređenju sa drugim metodama (od kojih su najekstremnije plastične operacije), tretman hijaluronskim filerima mu i dođe kao brzinsko osveženje. Nema zavoja, nema ulazne rane i rezova, anestezija nije obavezna, a nećete biti primorani ni na kakvu restrikciju (bilo u ishrani ili aktivnostima).
Kakvi su rezultati i koliko traju efekti hijaluronskih filera na licu
No, ne očekujte rezultate istog momenta. Premda vam može delovati da odmah nakon tretmana vidite kako su vaše bore popunjene i kako je problem rešen, prava korist od hijaluronskih filera dolazi kasnije.