Kako odabrati zaista najbolju farbu za kosu?

Kako odabrati zaista najbolju farbu za kosu?

Autor:

Kako da znate koje su najbolje farbe za kosu za vas? Saznajte sve o sastojcima farbi, koje bi trebalo da izbegavate i koje su prirodne farbe za kosu.

Sve žene vole prijatno opuštanje u frizerskom salonu, kada vas neko satima tretira kao princezu. Ali kada pokušavate da uštedite neki dinar, onda želite da odaberete i najbolju farbu za kosu. Želite da postignete isti efekat samostalno, bez pomoći frizera, zar ne?

Bez obzira da li želite da dobijete novu boju kestena ili promenite nijasnu tamno crvene boje, ili samo da dodate neki pramen u kosi, farbe za kosu koje birate moraju biti najbolje.

Svaka boja za kosu trebalo bi da bude dugotrajna, da ima sposobnost da potpuno prekrije sede – i, najbolje od svega, da kosa posle farbanja ostane sjajna i meka, kao i neoštećena.

Koje su to najbolje farbe za kosu?

Da li ste znali da žene menjaju svoje frizure oko 150 puta tokom života? Međutim, mnogo puta ste izvršili promenu, a da je i farbanje bilo neizostavni deo tog procesa.

Svetski trend u svetu, koji prate starije dame, je da se ne farbaju – dakle da budu sede. Tu modu prati Helen Mirren, Jamie Lee Curtis i Meryl Streep, ali to ne važi za sve, pogotovo za mlađu populaciju.

Ipak, oko 65% žena menja prirodnu boju kose, oko 7% više nego što je to bilo ranijih godina.

Imate li potrebu za novom bojom? Nema potrebe za radikalnim promenama kako bi se postigla savršena boja za vašu kosu. Crvene i zlatne nijanse u vašoj kosi čine veliku razliku i vidljivu promenu.

Nova boja kose, novi život. U svakom slučaju, izbori su beskrajni.

Nova boja kose može  učiniti da izgledate mlađe, seksipilnije i sofisticiranije, a može vam pružiti i sveži novi izgled.

Nažalost, nova boja kose takođe može biti i pogrešna . Nije ni čudo da mnoge žene ostaju verne celog života samo jednoj boji, jer se ne usuđuju da nešto promene.Vodite računa i o kvalitetu farbe i pazite da prečestim farbanjem ne uništite kosu kao što je to uradila Ivana. Međutim, ona je našla način kako da svoju koju kosu oporavi i sada je ipak sjajna, lepršava i zdrava. Njenu priču možete pročitati na ovom linku:https://minutzamene.com/masna-i-slaba-kosa-puna-peruti-vise-nije-moj-problem/

Šteta je što ne koriste mnoge dostupne izbore i palete boja. Mnoge lepe žene u Hollywoodu pokazuju vam put. Možete ih videti kako menjaju boju kose od zlatno plave do crvenkaste plave i srednje smeđe boje na sofisticirane načine.

Vreme je da se osmelite i krenete u izazov.

Kada ste donele odluku, trebalo bi da se vodite nekim od sledećih pravila pri odabiru farbe za kosu.

  • Da budu dugotrajne farbe, što znači da nakon velikog pranja, ne dolazi do ispiranja boje, da 100% pokrivaju vaše sede vlasi i da kosa bude svilenkasta nakon farbanja.
  • Da ne sadrže sastojke koji mogu oštetiti kosu, njihovom dugotrajnom upotrebom, već da kosa zadrži prirodan sjaj i volumen, nakon farbanja.

Tradicionalne boje za kosu pune su potencijalno štetnih hemikalija koje su kod visokih izloženosti povezane sa kožom i iritacijom respiratornog sistema

Nacionalni institut za rak (NCI) navodi da se u proizvodima za bojenje kose koriste više od 5000 različitih hemikalija, od kojih su neki zabeležene kao veoma štetne. Iako su proizvođači poboljšali proizvode za bojenje kako bi uklonili neke od opasnijih hemikalija koje su korišćene u 1970-im, većina ih još uvek sadrži stvari poput: kvaternijum-15 i fenilendiamin (PPD), koji nadražuje kožu.

Dosadašnja istraživanja nisu uspela u potpunosti da dokažu da li je farbanje štetno po vaše zdravlje, ukoliko to činite 6 do 10 puta godišnje.

Saznajte više o štetnim hemikalijama u kozmetici!

Uvek se potrudite da pročitate uputstvo o pravilnom korišćenju i nanošenju farbe na kosu, ovo je veoma važan korak. Samo adekvatnim razmerom farbe i hidrogena, dobićete nijansu, baš kao što je i na slici.

Većina žena se još uvek nije usudila na korak farbanja kose kod kuće, jer smatra da je izuzetno teško, i gotovo nemoguće. Određeni proizvođači farbi za kosu, potrudili su se da kreiraju vrlo jednostavne i lake za upotrebu boje za kosu. Pakovanje je ono što ih čini posebnim. Tube su kreirane tako da vam nije potrebna četka za farbanje, već jednostavnim istiskanjem sadržaja iz tube, nanosite direktno na vašu kosu. Ništa lakše, zar ne?

Takođe, bitan je odnos cene i kvaliteta, a to ćete najbolje znati kada pročitate recenzije.

Pre nanošenja svake farbe na kosu, preporučuje se da probate farbu na nadlakticu, kako bi uradili test na alergiju. Takođe, farbanje kose se ne preporučuje, ukoliko imate neki otok i crvenilo na glavi.

boje za kosu

Prirodne boje za kosu

Kada se odlučite za farbanje kose, većina žena se pridržava i verna je prirodnim tonovima i nijansama.  Postoje farbe, čije nijanse u potpunosti mogu odgovarati prirodnom tonu vaše kose, bilo da je reč o plavoj, kesten ili tamnijoj nijasni.

Većina farbi za kosu donosi čiste, svetle modne nijanse i trajne boje prirodnih tonova, živopisne boje koje u potunosti prekrivaju sede vlasi.

Ono što je važno, kada birate prirodni ton jeste da birate farbe koje 1oo% pokrivaju sede. One obično sadrže mešavinu organskih sastojaka, uključujući prirodni ekstrakt semena suncokreta i ulja  jojobe,  aktiviraju boju kako bi se ojačala kosa za zdrav rast.

 

Farbe koje daju kosi volumen i visoki sjaj , najčešće su dostupne u obliku  kreme. Ove boje za kosu prekrivaju sede preko dve aplikacije i dodaju suptilne tonove za prirodne nijanse. Sadrže prirodne pigmente dobijene od organskih sastojaka, uključujući  nanu, jabukovo sirće i žalfiju.

Prirodne boje za kosu veoma su delotvorne za sam tretman kose, kao i minimalno oštećenja. Različiti tonovi mogu se mešati po meri, a boja polako bledi vraćajući prirodnu boju kose.

Kako god i čime god da se farbate, sigurno želite da vam boja za kosu ostane dugo postojana i nepromenjena. Međutim, usled pogrešne nege, ona se ispira više i onda se češće i farbate. Jasno vam je da time samo više oštećujete kosu?

Zato birajte mudro svoj šampon. Najbolje je da bude na biljnoj bazi i bez sulfata, jer oni doprinose da se boja brže skida i suviše su agresivni. A ako još mogu da doprinesu da kosa prestane da opada i počne da raste – uboli ste premiju. Imamo dobru vest – izbor šampona za kosu nije lutrija i premije su dostupne svima, pa i vama. Odličan šampon koji ima sve što je potrebno za zdravu negu kose je Vlasilan koji izgleda ovako.

kosla posle vlasilan šampona

Iskustva sa Vlasilan šamponom su sjajna. I vaše može biti takvo, zato ga nabavite što pre. Nema ga po apotekama. Naručuje se samo online i možete lako do njega klikom na ovo dugme:

A da bi kosa i ostala zdrava, nije na odmet da znate sledeće…

Kako napraviti prirodne farbe za kosu

Možete upotrebiti puno prirodnih sastojaka, od kojih se neki mogu naći u vašoj kuhinji, da stvorite novu boju kose, u zavisnosti od toga  koju boju želite i koliko vremena želite potrošiti tokom farbanja.

Imajte na umu da prirodne farbe za kosu nisu iste kao i hemijski proizvodi u boji. One obično ne traju dugo, nećete moći potpuno promeniti svoju prirodnu boju, a boja može biti malo drugačija nego što ste zamislili.  

Može se desiti da će tretman trajati dugo, dok dobijete boju koju tražite, ali u međuvremenu ćete zapravo raditi nešto dobro za vašu kosu.

Ako niste sigurni da ste dovoljno hrabri da isprobate prirodne boje na celoj kosi, možete odseći mali pramen kose i prvo testirati malu količinu prirodne boje.

Evo nekih predloga:

Kafa kao farba za kosu

Kafa ima odličan efekat ako želite da postanete tamnije, pokrijete sede dlake ili dodate volumen kosi. Jednostavno skuvajte jaku kafu i pustite da se ohladi, a zatim pomešajte jednu šoljicu sa nekoliko šoljica balzama.

Nanesite na čistu kosu i ostavite da stoji oko sat vremena. Ako koristite jabukovo sirće za ispiranje, to će pomoći da boja traje duže. Možda ćete morati ponavljati postupak nekoliko puta da biste videli vidljive rezultate.

Kana

Kana nije nov način farbanja kose. Konkretno, kana se koristi kao boja za kosu preko 6.000 godina.

Kana  je potpuno prirodna i nežno boji kosu dok istovremeno jača kosu i povlači nečistoće iz folikula dlake. Ako imate hronično suvu kožu i perut, kana će vam pomoći da vratite kožu u ravnotežu.Obavezno pročitajte uputstvo pre korišćenja  kane i kupite samo boju od vrhunskog proizvođača.

Farbanje kose čajem

Crni čaj pomaže odlično, jer pokriva sede dlake. Čaj od kamilice je dobar za plavuše. Rooibos (crveni čaj) se preporučuje za osobe sa crvenom kosom.Što duže držite čaj na kosi i češće ga koristite, to će vam biti i bolji rezultati.

Ključ uspeha kod korišćenja čaja na vašoj kosi je da aplikacija bude vrlo koncentrisana.Koristite 3-5 čajnih kašika sa dve šoljice vode.  Ako je vaš cilj da pokrijete sedu kosu, pomešajte sa žalfijom – to će vam pomoći pri otvaranju folikula dlake.

Ostavite smesu na kosi najmanje sat vremena. Čak možete staviti i kapu za tuširanje i ostaviti celu noć.

Možete pomešati  kurkumu i kamilicu sa dve šoljice ključale vode. Neka smesa odstoji dvadeset minuta. Nanesite na kosu i ostavite na kosi oko dvadeset minuta. Isperite i ponovite ako želite.

Šargarepa za novu boju kose

Ako želite dodati prirodno crvene tonove na kosu, koristite šargarepu ili sok od repe. Možete ih koristiti posebno ili u kombinaciji.  Sok od šargarepe daje nežniju crvenkastu  boju.Dodajte jednu šoljicu soka na kosu i pomešajte sa kokosovim uljem. Nanesite ulje i sok na kosu i pustite da stoji barem sat vremena.

Budite oprezni jer ti sokovi mogu obojiti vašu kožu i odeću.

Ljuske od oraha

Korišćenje ljuski od oraha kao prirodne farbe za kosu će vam dati bogatu tamno smeđu boju. Kuvajte ljuske trideset minuta, ohladite, a zatim nanesite na kosu.Neka ova  prirodna farba na kosi  stoji barem sat vremena. Isprati na kraju toplom vodom.

Limun za farbanje kose

Isprobajte sveže isceđen sok od limuna na vašoj kosi. Ostavite nekoliko sati. Ako sedite na suncu, primetićete da kosa više svetli,tj. dobija svetliji ton. Plavuše mogu dobiti još lepše svetle nijanse, mešanjem sa kamilicom.Sok od limuna deluje polako, stoga očekujete ponavljanje  nekoliko puta pre nego što vidite rezultate.

Uvek ispirajte svoju boju sa jabukovim sirćetom kako bi boja trajala duže. Pokušajte ispirati rastvorom od sirćeta i vode ili pomešajte jednu kašiku jabukovog sirćeta sa  šoljicom vode u bocu za prskanje i nanesite nakon farbanja kose. Nemojte isprati.

Zašto koristiti farbe bez amonijaka?

Žene su oduvek želele dugu, bujnu kosu, kao simbol ženske mladosti i lepote. Koristite boju za kosu kako biste bolje odgovarali vašem stilu, ili da prikrijete sede. Šta god da je razlog, kod odabira farbi za kosu preporučuju se one bez amonijaka.

+Amonijak ima nadražujući efekat za kožu, oči i respiratorni sistem, a može uzrokovati astmu i probleme sa disanjem.

 

Međutim, to je mnogo manje toksično od PPD-a, jer je njegova  ocena  3 od 10 za toksičnost u bazi podataka o sigurnosti kozmetike. Ipak, mnogi proizvođači prestaju da koriste ovaj oštar sastojak, što ugrožava integritet kose.

Osim amonijaka, trebalo bi da izbegavate sledeće sastojke:

  • Najčešći i opasniji od tih hemikalija su verovatno PPD (p-fenilenediamin), koji je povezan sa karcinomom , poremećajima pluća, bubrega i nervnog sistema i teškim alergijskim reakcijama.

Gotovo je nemoguće formulisati boju za kosu bez PPD-ova; glavna stvar o kojoj bi trebalo da vodite računa je koncentracija hemikalije.Negde se pominje da je to  5-6%, dok za marke koje tvrde da su prirodne, često može biti manje od 1%, a  ta razlika znači puno: to je razlika između, recimo , pušenje cigareta i biti pored neko ko puši.  

  • Rezorcinol – ova hemikalija u farbi za kosu  je okarakterisana kao  štetna, nadražujuća za oči i kožu i opasna za okolinu. Takođe može poremetiti hormonsku funkciju i dovesti do hipotireoze.
  • Persulfate – natrijum, kalijum i amonijum sulfat prisutni su u bojama za kosu i izbeljivačima i koriste se u koncentracijama do 60%. Međutim, pokazalo se da koncentracije od samo 17,5% nadražuju kožu, a persulfati su takođe otrovi kada se dim udahne, uzrokujući astmu i oštećenja pluća. Međutim, istraživanja su zaključila je da su sigurna za povremenu upotrebu, pod uslovom da se koža dobro ispere.
  • Vodonik peroksid – se koristi kod izbeljivača kose.To je korozivno sredstvo i zabranjeno je za kozmetičke upotrebe u Japanu i ograničeno u Kanadi. Ispitivanja su pokazala toksično dejstvo na nervni sistem, respiratorni i probavni sistem pri niskim dozama.
  • Olovo acetat – je prisutan kod nekih proizvoda za bojenje kose koji služe za postepeno potamljenje, i još je jedna potencijalno otrovna hemikalija. Olovo ima poznata štetna dejstva  na mozak i nervni sistem.
  • 4-Amino bifenil – ovaj sastojak povezan je sa razvojem raka.

Znajući da su potrošači postali veoma oprezni kod kupovine farbi za kosu i opasnosti od hemikalija, neki proizvođači koriste termin „prirodno“, a da to farbe nisu. Nemojte se prevariti.

Da, neke sadrže bambus i nemaju amonijak, ali sadrže visok nivo vodonik peroksida i hemijskog mirisa i parabena.

Na vama je da odlučite hoćete li koristiti trajne boje ili ne, ali imajte na umu: trudnicama se savetuje da ne farbaju svoju kosu. U izveštaju Nacionalnog instituta za rak 1994. godine navodi se kako tamne boje koje se koriste tokom dugog vremenskog perioda povećavaju rizik od raka kao što su non-hodgkins limfom i multipli mijelom.

Morate biti svesni da će sve trajne boje imati neke hemikalije; odabir onih koji imaju najmanje hemijski štetnih sastojaka je stvar slučajnosti ili se obavezno vodite pri kupovini da čitate sastojke.

farbe za kosu

Najbolje farbe za plavu kosu

Iako je plava kosa vrlo moderna, ne odgovara svima – oni koji su vrlo preplanuli ili tamnoputi, obično bi trebalo da odustanu od plave kose, jer ne idu uz tamniji ten, jer je očigledno da boja nije prirodno vaša.

Plava kosa obično izgleda najbolje na svetlijem licu, ali pravila su napravljena da se krše i ako uživate u eksperimentiranju sa drugim zabavnim bojama kao što su ružičaste i plave, možda ćete dodati i neki pramen.

Većina žena je mišljenja da je plava kosa teža za održavanje, kao i da je teže postići ovu boju od ostalih boja, jer uključuje toniranje i izbeljivanje vaše kose nekoliko puta kako bi dobili željenu nijansu.

Možda ćete morati koristiti tonirani šampon koji će vam pomoći u smanjenju žutila kose, a  toner će vam pomoći dobiti čistu belu boju. Ispiranje hladnom vodom i sirćetom pomoći će i moraćete upotrebiti mnoštvo sredstava za održavanje kose u vrhunskom stanju.

Kod farbi za plavu kosu, preporučuje se da probate na pramenu kose, slobodno isecite malo, kako bi videli da li ta boja zaista ide uz vas i vaš ten.

Kod kupovine boja za kosu za plavu kosu, preporučuju se i toneri, koji će na najbolji način postići efekat plave boje baš kakvu želite.

Farbe za kosu cena

Postoji veliki broj farbi za kosu na našem tržištu. Kada pričamo o ceni, baš iz tog razloga, veliki je raspon. Farbe možete kupiti u drogerijama, specijalizovanim radnjama, kao i parfimerijama, a ima ih i u svakoj bolje snabdevenoj prodavnici.

Najniža cena farbi za kosu, u čijem pakovanju dobijate i hidrogen je oko 250,00rsd, dok cene poznatih svetskih proizvođača, mogu biti i veće od 1000,00rsd.