U svakom slučaju, vodite evidenciju o tome:
- koji šampon ste koristili
- kako ste reagovali na njega
Ukoliko na primer onaj sa cink pirotininom nije dao rezulate, potražite onaj sa katranom ili nekim drugim aktivnim sastojkom, a najbolje je da odmah pređete na potpuno prirodne varijante koje imaju neke svoje aktivne sastojke.
Prirodni šamponi protiv peruti i njihovi aktivni sastojci

Najbolji šampon protiv peruti je onaj čiji sastojci deluju u istom pravcu i kod kojih je zaista vođeno računa da prijaju koži glave i regenerišu je. Takvi prirodni šamponi ne baziraju svoje dejstvo samo na jednom aktivnom sastojku koja možda učini magiju, a možda i omane. U ovom slučaju svi sastojci su blagotovorni i efikasni i nemaju štetne posledice.
Šta potražiti u prirodnim šamponima protiv peruti?
Pre svega, iako piše da su prirodni, uverite se da nemaju sulfate, parabene i silikone, a više o njima i o tome kako ih prepoznati naći ćete u ovom tekstu o šamponima bez sulfata.
Kada je perut u pitanju, potražite sledeće aktivne sastojke:
Alantoin (allantoin) – ovo je aktivni sastojak koji se dobija iz biljke gavez i koristi se u mnogim proizvodima za negu kože. Pored tog što uklanja perut i sitne ljuspice kože, on pomaže regeneraciju kože i njeno zarastanje , poboljšava cirkulaciju i čini kožu glatkom. Bolja cirkuacija kože glave utiče povoljno i na brzi rast kose. Alantoin poboljšava sposobnost kože da upija aktvne sastojke.
Piroktone olamin (piroctone olamine) deluje protiv gljivica , smanjuje proizvodnju sebuma na koži glave i samim tim deluje na eliminisanje peruti. Uglavnom se koristi u prirodnim šamponima protiv peruti i kao sastojak umesto cink pirtiona.
Sredstvima protiv peruti često se zamera da čine kosu lomljivom, krtom i da znaju biti agresivni, pa se kao dodatak preporučuju regeneratori, koji dobro hidriraju kosu i kožu glave i tako umanjuju njihovo štetno dejstvo ili upotreba nekih prirodnih ulja za kosu koja ne remete proizvodnju sebuma na glavi kao što je ulje makadamije.
Najbolji šamponi protiv peruti su blagi i prirodni, ne iritiraju i imaju već u sebi prirodne agense koji neguju kosu glave i smanjuju iritacije. Posle njih, ne treba vam dodatna nega koja hidirira.
Neki od njih su:
Ulje lavande – ovo je prirodan, biljni sastojak koji se odlično bori protiv bakterija gljivica na koži. Pored toga deluje umirujuće i smanjuje iritacije na koži odnosno sprečava njihov nastanak.
Kamilica – deluje blago i umirijuće na kožu glave. Umanjuje svrab i odlična je za regeneraciju epitela oštećenog usled korišćenja jakih šampona i kozmetičkih sredstava.
Ulje pšeničnih klica smanjuje iritabilnst šampona i jedno je od najboljih ulja za negu kože. Regeneriše ćelije kože i bogato je vitaminima E, A, beta karotenom i vitaminom D, ali i mineralima kao što su cink, sumpor, gvožđe. Posebno je dobro za osetljivu kožu sklonu ekcemima, pa time i za uklanjanje peruti. Ovo ulje čini da koža glave postane negovana i glatka.
Hamamelis regeneriše ćelije kože glave i ubrzava zarastanje, sprečava upalne procese na koži.
Ulje shea drveta reguliše produkciju sebuma, pruža zaštitu od sunčevih zraka i čini kožu mekanom i nežnom.
Ulje čajevca još jedno je od prirodnih ulja koji deluju kao antimikotici i antibiotici i uništavaju mikroorganizme za koje se smatra da su uzročnici peruti.
Mi vam preporučujemo da isprobate šampon koji ima skoro sva gore navedena svojstva i prirodne sastojke i nema sulfate, parabene i silikone – Vlasilan šampon brenda Ovotaris
Medicinski šampon protiv peruti
Medicinski šamponi protiv peruti i maju malo jaču cenu od onih koje možete kupiti u svakoj radnji. Njihova su dejstva testirana i pravljeni su isključivo da se bave lečenjem peruti. Nećete ih pronaći u svakoj prodavnici, ali ih možete pronaći u apotekama i bolje snabdevenim drogerijama i online. Mana im je što imaju sulfate i nisu uvek sasvim prirodni.
Saznajte više o medicinskim šamponima.
Koji su najbolji medicinski šamponi protiv peruti?
Evo nekih:
Fitoval šampon protiv peruti
Ovaj šampon postoji u dve varijante – za intenzivniju negu (ovaj šampon je koncentrovaniji) i za učestaliju negu ( sa manjom koncentracijom aktivnih sastojaka). Potrebno je da počnete sa jačom varijantom, ali ne duže od 4 nedelje kako ne bi bilo nekih kontraindikacija. Kasnije se nastavlja sa blažom formulom. Aktivni sastojak: cink pirition i ekstrakt bele vrbe.
Mycoseb šampon protiv peruti
Ovo je medicinski šampon portov peruti koji treba koristiti jako obazrivo i najbolje uz savet lekara. Aktivni sastojak je ketokonazol. Koristi se redovno – kao lek, i ne preproručuje se da se koristi prečesto. U poletku se koristi intenzivnije -2-3 puta nedeljno, i tako 4 nedelje. A onda smanjite upotrebu na jednom nedeljeno. Mycoseb šampon ostavite da deluje nekoliko minuta pre ispriranja.
Kèlual DS Ducray šampon protiv peruti
Ovaj medicinski šampon namenjen je težim oblicima peruti i seboreje koje prati crvenilo i svrab glave. Potrebno je da se koristi isti redovno – dakle kao lek- 2 puta nedeljno i to u trajanju od 6 nedelja. Aktivni sastojci ovog šampona su: ciklopiroksolamin 1.5 % , keluamid 1.5 %, cink-pirition 1%,
Kako se koriste šamponi protiv peruti?

Dakle, da biste se rešili peruti, važno je da izaberete pravi šampon i prave aktivne sastojke, koji nisu međusobno kontradiktorni, ali isto tako je važno da imate na umu da se nećete rešiti sve peruti odjednom.