Kako da se rešite bubuljica od šminke?

Kako da se rešite bubuljica od šminke?

Autor:

Mislite da nije moguće da se pojave bubuljice od šminke? Da vidimo da li ste u pravu ili ipak ne i šta možete učiniti po tom pitanju.

Dakle, ako se još uvek pitate i nepoverljivi ste da li se mogu javiti bubuljice od šminke – odgovor je „DA„.

45% žena u nedavnom istraživanju imalo je dermatoze (kožne bolesti) povezane sa kozmetikom koju su koristili.

Dermatolozi akne koje su uzrokovane šminkom zovu acne cosmetica. Ono što je karakteristično za bubuljice od šminke, jeste što se mesecima formiraju i kao takve mogu biti tvrdoglav i uporan problem za lečenje.

Neke stvari koje možete učiniti kako biste izbegli bubuljice od šminke su: što manje šminke da koristite, koristite proizvode koji su nekomedogeni (ne začepljuju pore) i veoma važno pravilno nanošenje i uklanjanje šminke.

Bubuljice od šminke, obično će se pojaviti na bradi i obrazima, a manje na čelu. One se pojavljuje kao male, bele izbočine, koje su vidljivije kada se koža rasteže.

Nekada se mogu pojaviti i mogu biti crvene boje. Bubuljice od šminke imaju tendenciju da budu uporne i  tvrdoglave, pa ponekad mogu da traju godinama. Razlog za to upravo je, jer osoba koja koristi šminku ulazi u začarani krug pokrivanja bubuljica šminkom, što dovodi do daljeg i još većeg izbijanja.

Bubuljice od šminke mogu da se formiraju mesecima, što može dovesti do konfuzije, jer se čini da izbijanje dolazi niotkuda, dok je zapravo kozmetika polako uzrokovala nastanak akni vremenom.I šta možete raditi sa njima? Što češće izlazite bez šminke. Prilikom nanošenja šminke, koristite je štedljivo što više možete. Odaberite čiste, vodene, ne-komedogene proizvode.

Da vidimo koji su najbolji saveti za sprečavanje pojave bubuljica od šminke i kako ćete ih izlečiti kada se pojave?

Kako sprečiti pojavu bubuljica od šminke?

Većina tinejdžerki i odraslih žena koje pate od akni, razvijaju svojevrsni odnos koji cini tanku liniju izmedju ljubavi i mržnje sa svojom šminkom.

Kao što smo i uvodu spomenuli, ukoliko se pojave bubuljice od šminke, vi se nalazite u začaranom krugu, jer želite da ih pokrijete šminkom kako se ne bi videle. Da li koristite korektor za lice ili puder, svejedno je – obzirom da je izbijanje neminovno.

NIna je takođe imala veliki problem sa bubuljicama, ali je uspela da nađe najbolje rešenje koje preporučuje svim devojkama i ženama. O čemu se radi, pročitajte na linku: https://minutzamene.com/nasla-sam-resenje-protiv-bubuljica-ovo-je-moj-kec-iz-rukava/

Izdvojili smo za vas nekoliko saveta pomoći kojih ćete sprečiti pojavu bubuljica od šminke.

Nikad ne spavajte sa šminkom

Svako veče pre spavanja potrebno je da temeljno, ali blago, bez grubih poteza, uklonite sve tragove šminke sa lica i vrata. To smanjuje mogućnost da će šminka začepiti pore, a takođe uklanjate svu prljavštinu i višak ulja koja se nakupljaju na koži tokom celog dana.
Nema potrebe za grubim trljanjem po koži. Kada birate sredstvo za skidanje šminke, birajte nežno sredstvo za čišćenje ili meku rukavicu.

Nakon čišćenja, ne zaboravite da nanesete tretman protiv akni koji koristite. U najboljem slučaju, za vas izbor bi trebalo da bude krema za bubuljice, koja će nežno prijati vašem licu. Ukoliko izaberete prirodnu kremu, bez ijednog veštačkog sastojka, onda budite sigurni da će vaš problem brzo i da nestane.

Odaberite šminku na kojoj stoji „noncomedogenic“

Nekomedogen oznaku treba da ima svaki proizvod koji koristite na licu kada imate bubuljice – to znači da taj prozvod ne sadrži sastojke za koje se zna da zacepljuje pore. I smanjenje broja zacepljenih pora je dobar početak za lečenja akni.

Bez obzira na marku, pokušajte da birate finu ili laganu varijantu za koju znate da je ne-komedogena i bez mirisa. Veliki, drogerijski brendovi koji su napravljeni za mlađu kožu, više sklonu aknama, imaju tendenciju da budu sigurniji izbor od poznatih svetskih brendova.

Umesto tečne odaberite šminku na bazi praha

Iako tečni makeup daje bolju pokrivenost, mnoga šminka je na  bazi ulja. Definitivno nešto što nije dobro staviti na vašu kožu, koja je sklona aknama.

Umesto toga, razmislite o kupovini šminke na bazi praha, kao što je puder u prahu. Pogotovo ukoliko imate masnu kožu, onda koristite i poseban puder za masnu kožuViše prijaju koži, lakši su i imaju dodatnu korist od upijanja viška ulja.

Ako stvarno volite tečnu šminku, onda se pobrinite da se dobro uklapa u vaš tip kože. Trebalo bi da bude bez ulja i kao što smo prethodno naglasili nekomedogena.

Čistite svoje četke za šminkanje

Perite redovno sve četke koje koristite za šminkanje, četku za puder, rumenilo i sve četkice za senku, sa antimikrobnim sapunom najmanje jednom nedeljno. Za brzu dezinfekciju, dobro poprskajte sve četke sa izopropilnim alkoholom i obrišite višak alkohola i šminku čistim peškirom.

Sve četke za šminkanje koje koristite idealno su mesto za skupljanje bakterija, tako da ukoliko ne vodite računa i ne perete ih redovno, vaše lice može da se upali zbog prljavih četki.

Postoje i jednokratni aplikatori, koji mogu da budu alternativa, pogotovo ako ste zauzeti i teško nalazite vreme za čišćenje vaše četke.

Pokušajte da promenite marku

Ako ste primetili da vam se stanje sa bubuljicama na licu pogoršava samo nakon nekoliko dana korišćenja nove šminke, možda je reč upravo o samoj marki proizvoda. Određene formulacije šminke, čak i one koje su označene kao noncomedogenic, mogu da uzrokuju izbijanje bubuljica kod osoba sa osetljivijom kožom.

Ako vam se čini da je to slučaj, isprobajte drugu marku. Možda će vašoj koži prijati više  od prethodne.

Što manje šminke

Neka vaše lice bude bez šminke barem nekoliko puta nedeljno. Dopustite koži da diše i da se sama leči.

Ako se ne osećate prijatno ceo dan bez šminke, onda očistite lice čim stignete kući. To će vašoj koži pružiti barem nekoliko sati da bude potpuno čista .

Šminka sama po sebi obično ne uzrokuje puno upalnih akni, tako da samo održavanje vaše kože gelom neće biti dovoljno da očisti vašu kožu. Dodatni saveti koji će vam pomoći za negu lica:

  • Čistite nežno i redovno lice –  možete da koristite pouzdano sredstvo za čišćenje lica, ili još bolje, tonik za lice i masku za lice na kraju čišćenja lica.
  • Piling lica – uklonite gornji sloj mrtvih ćelija na licu tako što ćete ga očistiti blagim sredstvom.
  • Izbegavajte izlaganje suncu dugo vremena, jer ultraljubičasti zraci mogu još više da oštete kožu u kombinaciji sa jakom šminkom.
  • Promenite ishranu – konzumiranje puno lisnatog povrća, bobica, zdravih masti i hranu bogatu vlaknima i izbegavanje šećera, glutena i pšenice, pržene i prerađenu hranu.
  • Pronađite načine kako da smanjite stres i redovno vežbajte.

Ukoliko ne koristite kreme protiv bubuljica, krajne je vreme da počnete. To će vam pomoći da držite bubuljice pod kontrolom, a većinu ih možete koristiti zajedno sa svojom šminkom.

Pre svega, pokušajte da se ne obeshrabrite kada se bubuljice od šminke pojave na licu. Pronalaženje onoga što deluje na vašu kožu najbolje, često može biti dugotrajan proces, ali sa strpljenjem i vremenom, vaša koža može se izlečiti u potpunosti. Svakako, možete povratiti samopouzdanje sa svojom šminkom ili bez nje.

bubuljice od šminke lečenje

Prirodni tretmani za bubuljice od šminke

Postoji nekoliko prirodnih tretmana koje možete pripremiti i koristiti kao način lečenja bubuljica od šminke. Da vidimo koji su najbolji od svih:

Sok od limuna

Sok od limuna poznat je po svojim antibakterijskim i adstrigentnim svojstvima, posebno zbog bogatstva vitamina C koji je dobar kod svih tipova kože, što ga čini veoma efikasnim tretmanom protiv bubuljica na bradi i licu.

Ne samo da brzo pomaže kod isušivanju bubuljica, već vam može pomoći i kod pilinga. Očekujte rezultate več za nekoliko dana. Jednostavno umočite čistu vatu u najmanje 2 kašike soka i nanesite na sva mesta gde su se pojavile bubuljice. Ostavite sok da stoji jedan sat ili čak tokom noći.

Ujutru kada se probudite umijte se mlakom vodom. Takođe možete pomešati čajnu kašiku cimetovog praha sa sokom. Ponovite to dva puta dnevno tokom nekoliko dana. Vaše bubuljice od šminke lagano će se povući.

Pasta za zube

Jednostavno nanesite malu količinu paste za zube direktno na bubuljice, ne razmazujte po delu lica gde nema akni.

Ostavite pastu najmanje 2 sata ili, ako želite, tokom cele noći. Takođe možete da koristite pastu za zube i ujutru, ukoliko imate dovoljno vremena kod kuće (ukoliko ne idete na posao) da pasta stoji na licu.

Ovaj tretman za bubuljice od šminke koristite jednom do dva puta dnevno tokom jedne ili dve nedelje. Ukoliko osetite ozbiljno peckanje i svrab ili se javi irtiacija, koristite neki drugi vid lečenja bubuljica od šminke.

Jabukovo sirće

Poznato je da je jabukovo sirće uopšteno dobro za mnoge stvari i probleme koji se tiču lepote – zato ne čudi što ga možete koristiti i kod bubuljica.

Jabukovo sirće sadrži antibiotska i adstrigentna svojstva koja se mogu boriti protiv bakterija, virusa i drugih patogena koji uzrokuju bubuljice od šminke.

Jednostavno pomešajte u posudi jabukovo sirće naspram 3 dela vode; dodajte još vode ako imate osetljivu kožu. Očistite dobro lice od sve šminke sa vašeg lica i nanesite vatom na bubuljice i ostavite sirće najmanje 5 minuta da stoji pre pranja lica. Na kraju stavite hidratantnu kremu. Ovaj tretman možete da primenjujete dva puta dnevno dok se bubuljice od šminke ne povuku.

Eterično ulje čajevca

Ulje čajevca, takođe je poznato po svojim antibakterijskim, antiseptičkim i protivupalnim svojstvima, zato i jeste efikasno za lečenje bubuljica od šminke.

Da biste iskoristili eterično ulje, jednostavno na čisti pamučni štapić kanite nekoliko kapi ili čak na vrh prsta i nežno ga nanesite na svoje bubuljice. Čak i uz malu količinu, eterično ulje može da dezinfikuje pore, očisti lojne žlezde i da izleči te sitne bele bubuljice os šminke.

Takođe možete napraviti miks od drugih eteričnih ulja, kao što je osim ulja, med, zatim dodajte eterično ulje lavande i ulje čajevca. Osim  za lečenje akni i bubuljica, ovaj miks je dobar i za smanjivanje ožiljaka od akni.

Soda bikarbona

Soda bikarbona takođe ima dobar učinak na bubuljice. Da biste je maksimalno iskoristili, jednostavno dodajte vodu kako biste napravili kompaktnu pastu (dobar predlog – možete koristiti sok od limuna) i naneti je na lice. Ostavite da se osuši pre ispiranja.

Važan podsetnik: sa soda bikarbonom treba da budete oprezni. Ukoliko je držite predugo na licu, može da uzrokuje suvoću, pa čak i iritaciju. Soda bikarbona može biti izuzetno teška za osetljivu kožu lica. Ovaj postupak možete ponoviti dva puta dnevno.

Beli luk

Ne samo da je beli luk dobar kao hrana, on je vrlo efikasan i kod bubuljica. Samo isecite tanke kriške svežeg belog luka. Utrljajte ga direktno na bubuljicu i ostavite najmanje 5 minuta pre pranja lica. Ovaj tretman sa belim lukom možete da primenjujete i nekoliko puta na dan sve dok se bubuljice od šminke u potpunosti ne povuku.

bubuljice od šminke iskustva

Maske za lice kao tretman za bubuljice od šminke

Maske za lice takođe vam mogu pomoći u vašoj borbi protiv bubuljica od šminke.

Maska od meda i cimeta

Antioksidansi kao što su omega-6 masne kiseline i vitamin B3, veoma uspešno leče bubuljica. Iako se ove hranljivi sastojci ne nalaze u medu i cimetu, obe superhrane su i dalje bogate drugim antioksidansima koji se mogu boriti protiv bakterija i lečiti upale, smanjujući rizik za bubuljice i akne u procesu.

Da bi maska za lice za lečenje bubuljica od šminke bila uspešna pomešajte 3 kašike meda i kašiku pravog cimeta, i držite u mikrotalsnoj pola minuta. Kada se ohladi, nanesite masku na lice i pustite da maska stoji otprilike 10 minuta pre ispiranja.

Maska od papaje

Još jedan sjajan tretman za bubuljice od šminke jeste papaja – čudo voće koje pruža likopen, antioksidans koji je potreban da bi se koža zaštitila od oštećenja koje uzrokuju slobodni radikali. Takođe ima vitamin A i enzime kao što su anti-gljivični, antibakterijski i antivirusni papain i kimopapain koji mogu smanjiti upalu, čineći vašu kožu mekom i glatkom.

Zbog toga nije čudo što je papaja čest sastojak u većini proizvoda i tretmana protiv akni. Da biste koristili ovo voće zvano čudo, jednostavno zdrobite papaju da izvučete svoj sok ili formirajte masku sa konzistencijom sličnom losionu. Nanesite ga direktno na zahvaćeno područje i ostavite najmanje 15 minuta do pola sata pre pranja. Lice operite mlakom vodom.

Kukuruzni skrob

Kukuruzni skrob je odlična opcija za crvene i sitne bubuljice po licu. Kao prvo, nežno je, a u isto vreme maže smanjiti ulje koje začepljuje pore uklanjanjem i upijanjem viška na licu. Osim što pomaže pri čišćenju akni, ona takođe smiruje sklonu kožu.

Jednostavno je pomešajte sa vodom kako biste napravili masku i nanesite je na zahvaćeno područje. Ostavite  da se maska osuši koliko god želite pre ispiranja.