Zašto?
Ceđenje bubuljice nije uvek nepoželjna opcija i sasvim je normalno da želite da gnojne bubuljice što pre iščeznu sa lica. Ali da biste to uradili, treba da obezbedite odgovarajuće higijenske uslove.
- koža mora da bude čista
- ruke moraju da budu čiste.
A tek onda možete da se bacite na posao. Pre toga, pročitajte detaljan vodič kroz ceđenje bubuljica i šta smete a šta ne smete raditi!
Pravilna nega lica u pubertetu podrazumeva pre svega sledeće mere:
Regulišite pojavu bubuljica na čelu
Ukoliko vam se najviše pojavljuju bubuljice na čelu u pubertetu, povedite računa o svojoj kosi. Ona nije jedini uzrok problema. Čelo je inače deo one problematične T zone lica koja se najviše masti. Ako još tome dodate šiške i masnu kosu, u problemu ste. Kosa mora da bude čista, a idelano je da šiške sklonite sa lica.
Perite lice dva puta dnevno
Ovo je jednostavna rutina, ali u pubertetu često zanemarena. Ukoliko i nije, sledeća greška koja se pravi je u izboru sredstva za čišćenje lica. Pošto je lice masno, biraju se agresivna sredstva koja isušuju lice i pere se lice običnim sapunom. To isušuje kožu. I mada vam se čini da je u pravo to ono što vam treba kada imate masno lice, to uverenje je potpuno pogrešno.
Preterano isušivanje kože daje signal lojnim žlezdama da počnu da luče sebum, a onda, za uzvrat, koža postaje još masnija.
Šta vam onda treba i kako očistiti lice u pubertetu?
Voda i dobar losion za lice mogu da budu sasvim dosta. Voda treba da bude mlaka, nikako previše topla. Losion za lice je najbolji ako ima neke aktivne sastojke koji se efikasno bore protiv bubuljica i normalizuju proizvodnju sebuma, što je i najvažnije.
Znači, ne treba da isušuuju kožu, nego da je ostave čistom a hidriranom.
Odličan način za čišćenje pora jeste i parenje lica pa je preporuka da se ovakav tretman radi makar jednom nedeljno. Takođe, neki čajevi protiv bubuljica mogu biti dobri za čišćenje lica.
Regulišite problem bubuljica na leđima
Pubertetske bubuljice nisu ograničene samo na lice, već se mogu pojaviti i na leđima i rukama. Ovako se češće manifestuju bubuljice u pubertetu kod dečaka.
A kako ih se rešiti?
Higijena pre svega! Redovno tuširanje, a posebno posle treninga ili fizičke aktivnosti je nešto bez čega lečenje bubuljica na leđima u pubertetu neće moći da prođe.
A onda, na čistu kožu, nanesite neki tretman za bubuljice koji vam odgovara.
Izbegavajte masnu kozmetiku
Pubertet je vreme kada izgled postaje neverovatno bitan. I baš zbog toga, ovo postaje i vreme kada se poseže za prvim kozmetičkim sredstvima. U startu treba naučiti koja je kozmetika dobra za koji tip kože i izbegvati onu na bazi mineralnih ulja koja je komedogena i koja začepljuje pore.
![Aknolin_mzm_[360x300]px_55anim](https://minutzamene.com/wp-content/uploads/2017/06/Aknolin_mzm_360x300px_55anim.gif)
Kada posetiti dermatologa?
Ako ne uspevate sami da se rešite bubuljica i ako one postaju sve veći problem, posetite dermatologa. On može prepisati neki jači tretman kao što su antibiotici protiv akni, retinoidi – kako za oralnu, tako za topikalnu primenu.
Lečenje bubuljica u pubertetu zahteva dosta strpljenja i nema magičnih rešenja koja problem rešavaju preko noći. Zato je jako bitno redovno koristiti tretman protiv akni. To mora da bude navika i rutina.
Posledice pubertetskih bubuljica
Jako je važno na vreme trertirati tinejdžerske akne, čak iako one deluju kao nešto normalno i uobičajeno. Istina je, to jeste tako, ali ne znači da treba ostaviti da se problem pogorša.
Zašto?