Da li je pasta za zube za bubuljice zaista efikasna kao što se priča?

Da li je pasta za zube za bubuljice zaista efikasna kao što se priča?

Konačno saznajte da li je pasta za zube za bubuljice dobra ili loša stvar i da li su priče o njenoj efikasnosti zasnovane na nekim dokazima ili su samo mit.

Pasta za zube za bubuljice je domaći lek za koji su skoro svi čuli. Neki su probali neki ne, ali hajde da vidimo šta se krije iza toga.

Bubuljice na licu nisu nimalo prijatna pojava i ne postoji prigodan trenutak kada mogu se pojave. Oni koji imaju stalan problem sa bubuljicama na licu, na njih su već i navikli (ako se ikako možete navići na tako nešto). Oni koji bubuljice imaju povremeno ili retko, mogu se krajnje neprijatno iznenaditi kada se ujutru probude sa ogromnom crvenom bubuljicom na licu, čelu ili nosu.

Pasta za zube za bubuljice je savet koji često procuri onda kada se na istu požalimo nekome. Često se ovim savetom razmeću tinejdžeri koji imaju problem sa pubertetskim bubuljicama.

Ali zašto?

I da li je logično da se koristi zubna pasta za negu lica?

Pa nije baš, ali verovatno je neko nekad imao bubuljice na bradi i oko usta i primetio prilikom pranja zuba da pasta za zube može imati neke prednosti i uticaj na njihovo smanjenje.

Pa sada saznajte i koje su te prednosti.

Pasta za zube za bubuljice i njene prednosti

Tvrdnje oko korisnosti ove jednostavne metode za uklanjanje bubuljica svode se na to da smanjuje crvenilo i isušuje bubuljice. Pa ipak, iako je ovo domaći lek za akne, nemojte se zavaravati da je prirodan i da je dobar. U pasti za zube ima sastojaka koji to nisu.

zubna pasta za bubuljice

Prirodno je ipak najbolje za lice i verovali vi ili ne – moguće je rešiti se bubuljica prirodnim putem. U tome mogu da pomognu razne maske protiv bubuljica, ali i drugi prirodni načini.

Jedan takav način pomogao je Nina da se reši bubuljica i masne kože lica i naš je savet da se informišete o tome. Zašto?  Za vrlo kratko vreme, ona je ponovo imala savršen ten bez ijedne mane i njene bubuljice su potpuno nestale – zauvek! Pročitajte njeno iskustvo. Naći ćete ga na ovom linku: https://minutzamene.com/nasla-sam-resenje-protiv-bubuljica-ovo-je-moj-kec-iz-rukava/

Ima neke istine u tome da pasta za zube za bubuljice ima efekta.

A evo i šta je to čini efikasnom.

Triklosan ubija bakterije

Triklosan je sastojak koji se može naći u mnogim kozmetičkim preparatima. On ima antibakterijska svojstva i u nekim studijama pokazalo se da je izuzetno efikasan u borbi protiv bakterija kao što su propionibacterium acnes  koje izazivaju različite vrste akni.

Pošto triklosan se može naći u pastama za zube, primena ovog preparata za bubuljice dobija više smisla.

Ovaj sastojak ima svoju prednost jer se sporije razgrađuje pa ima duže dejstvo na koži. Međutim, triklosan je jedan od sastojaka za koje se smatra da nisu baš pogodni za ljudsko zdravlje jer utiče na hormone i čini bakterije otpornim na antibiotike.

Drugim rečima, možda je dobar, ali treba još da se izuči njegov uticaj na čoveka.

Pasta za zube smanjuje upale

Jedan od problema koji prate bubuljice su crvenilo i oticanje i oni čine bubuljice još očiglednijim i upadljivijim.

Pasta za zube za bubuljice je dobra stvar jer – hladi! Znate da većina pasti za zube za odrasle ima onaj osvežavajući ukus peperminta. Mnoge zubne paste sadrže mentol koji deluje umirujuće na upaljenu kožu i smanjuje otečenost. To čini pastu za zube za bubuljice odličnom varijantom onda kada treba da se rešite akni na najbrži mogući način.

Kalcijum karbonat isušuje višak sebuma

Kalcijum karbonat u pastama za zube ima ulogu da očisti površinu zuba bez oštećenja gleđi. Kada su akne u pitanju i upotreba ovog sastojka na koži, pokazalo se da on pomaže da se sa određene regije ukloni višak sebuma i očiste pore. To pomaže koži da se vrati u normalu.

Soda bikarbona

Soda bikarbona čest je sastojak pasti za zube, a može biti odlična za borbu protiv akni. Ona deluje tako što kontroliše proizvodnju sebuma, dovodi pH vrednost kože u normalu i odličan je piling za lice – čisti kožu i uklanja mrtve ćelije.

Pročitajte detaljno o upotrebi sode bikarbone za lice.

Hidrogen peroksid

Još jedan sastojak na koji možete naići u zubnima pastama ,a koji može biti od koristi za vašu kožu. Opšte je poznato da manji procenat hidrogen peroksida deluje kao antispetik i da je odličan za čišćenje i dezinfekciju kože.Ovde smo pisali o hidrogenu za bubuljice

Postoje li neka posebna po pravila po kojima se zubna pasta koristi za akne?

Postoje!

A postoji i nekoliko različitih načina na koje se pasta za zube može primeniti u ove svrhe.

Kako se koristi pasta za zube protiv bubuljica?

Prvo i osnovno pravilo jeste da dobro očistite lice od prljavština i uklonite šminku.

Nakon toga izaberite pravu pastu za zube.

Verovali ili ne, nije svaka pasta za zube dobra za bubuljice!

Pa kako izabrati i koju koristiti?

  • izaberite belu pastu za zube, bez zelenih, plavih, crvenih ili bio kakvih drugih linija. Ovi obojeni delovi mogu da sadrže sastojke koji baš i nisu dobri za vašu kožu i koji mogu da izazovu iritacije.
  • izbegavajte paste koje izbeljuju zube jer mogu izazvati fleke na koži, a posebno kod osoba koje imaju tamniji ten.
  •  gel paste nisu dobre i birajte one neprovidne. Ove paste imaju drugačiju formulaciju i nemaju aktivne sastojke koji bi pomogli u isušivanju i uklanjanju bubuljice.

A pošto smo to objasnili, evo kako se koristi pasta za zube za bubuljice!

Soda bikarbona i pasta za zube

Ova kombinacija smanjuje upale i crvenila i čini bubuljice manje upadljivim. Ukoliko pasta koji imate kod kuće ne sadrži sodu bikarbonu, onda je dodajte. U suprotnom, i ne morate.

Šta treba da uradite?

U kašičicu sode bikarbone dodajte malo paste za zube i promešajte. Nanesite na bubuljice i ostavite da se osuši. Najbolje je da ovo stoji na licu preko noći pa odradite ovo pred spavanje. Ukoliko to nije izvodljiva opcija, ostavite ovaj tretman da stoji najmanje pola sata pre nego što ga isperete hladnom vodom. Nakon toga stavite na lice svoju uobičajenu hidratantnu kremu.

Pasta za zube protiv mitisera

Za ovaj tretman potrebno vam je malo soli i pasta. Ovaj tretman deluje tako što održava pH vrednost kože u normali, ali ne samo to. Ovo je odličan piling za lice koji dubinski čisti pore, uklanja višak sebuma i može da efikasno ukloni mitisere sa vašeg lica i spreči njihov nastanak.

Radite ovo nekoliko dana svaki dan, dok  ne vidite rezultate. Onda prekinite.

Potrebno je da pomešate malo paste za zube i prstohvat soli i od toga napravite ujednačenu smesu koju ćete naneti da područje zahvaćeno mitiserima. Masirajte kružnim pokretima jedno 5 minuta.

Dakle, ne stavljate na celo lice, nego samo na problematične delove.

Nakon 5 minuta isperite.

Limun i pasta za zube na lice

Limun za lice može biti mač sa dve oštrice.

Ukoliko bubuljice nisu otvorene i niste probali da ih uklonite ceđenjem , može biti dobar jer deluje kao adstrigent, sužava pore i isušuje bubuljice.

U suprotnom slučaju, limun može da izazove i peckanje na licu pa nije najbolja opcija. Ako vas peče, isperite i probajte nešto drugo.

Dakle, šta vam je potrebno?

1 kašičica svežeg limunovog soka i malo paste za zube. Pomešate i ostavite da deluje preko noći. Ujutru isperite i nanesite hidratantnu kremu.

Zubna pasta i led

Ako trebate instant olakšanje za otečenu bubuljicu, onda je ovo kombinacija koja vam treba. Potrebno je da nekoliko kockica leda zamaotate u krpu i preko nanesete zubnu pastu. Sve to prislonite na upaljeno mesto i vrlo brzo otok i crvenilo treba da se povuku.

Pomaže li pasta za zube za potkožne bubuljice?

Postoje tvrdnje da fluor iz pasti za zube pomaže da se bubuljice sasuše. Ipak, istina je da pasta za zube za potkožne bubuljice baš i nije preterano efikasna. Umesto da to pokušavate, pročitajte kako da pravilno uklonite potkožne akne

Zašto ipak ne treba koristiti zubnu pastu za akne?

Kao što postoje prednosti, tako postoje i mane ovog metoda uklanjanja bubuljica.

pasta za zube protiv bubuljica

Zbog toga se ne savetuje da se koristi redovno, i nikako više od 4 puta nedeljno.

Naime, već smo rekli da zubna pasta i njeni sastojci pomažu da se akne isuše. Samim tim, znači da su ovi sastojci prilično iritantni i da mogu da isuše kožu lica. Iako ćete negde naći savete za čišćenje lica pastom za zube – mi vam ovom prilikom želimo skrenuti pažnju da to ne radite. Koža usled toga može postati crvena i iziritirana.

Nikako se ne preporučuje ako imate osetljivu i suvu kožu lica.

Međutim, ima i jedna druga, a mnogo bitnija stvar, koja ne ide u prilog upotrebe paste za zube za bubuljice.

Ona može da zaleči posledice, ali ne i uzroke.Ukoliko imate stalan problem sa bubuljicama, pasta za zube vam je potpuno beskorisna stvar!

Ono što vam treba jeste tretman koji prirodno dovodi proizvodnju sebuma u normalu i dezinfikuje kožu lica, bez da je agresivno isušuje.

Pasta će možda isušiti akne, ali će se one opet vratiti. U redu je ako vam je iznenada izašla bubuljica i inače niste skloni njima.

U suprotnom:

Ostavite pastu za zube neka čisti zube, a vi nabavite pravu stvar za svoje bubuljice i mitisere.

Koja je alternativa?

Prvenstveno je najbolje da povedete računa da do bubuljica ne dođe. Zato ,učinite sve što je u vašoj moći.

Ako akne već i nastanu, okrenite se isprobanim metodama za lečenje akni koje zasigurno deluju:

Benzoil peroksid je odličan površinski tretman za bubuljice koji uništava bakterije, razlaže sebum i sprečava nastanak bubuljica. Međutim, kao i pasta za zube za bubuljice, može biti prilično agresivan za kožu. Prirodni tretmani protiv bubuljica mogu biti podjednako efikasni, a mnogi manje iritantni. Isprobajte šta je najbolje za vas.

Koristite proizvode na bazi salicilne kiseline za lice. Ona smanjuje upale i deluje kao eksfolijant, čisteći površinski sloj kože od mrtvh ćelija koje su  vrlo čest uzročnik nastanka bubuljica. Ovi proizvodi dostupni su u raznim varijantama (gelovi, kreme, losioni) i u različitim jačinama .

Cinkova pasta je dobra za isušivanje bubuljica. Kreme protiv herpesa, kreme za bebe protiv pelenskog ojeda često sadrže cink, pa ako imate neku – isprobajte njih.

Ulje čajevca se pokazalo kao odličan tretman za akne. Vrlo je efikasan antiseptik i može pomoći u brzom smanjivanju bubuljica i upala mnogo bolje nego jedna pasta za zube. Ipak, prednost paste je što je imamo svi. Ulje čajevca nije nam baš uvek svima pri ruci.

Aspirin za lice može biti dobra alternativa koju možete probati. On je u stvari acetisalicilna kiselina, prilično slična salicilnoj kiselini koju smo već pomenuli. Izgnječite 2 aspirina u prah i pomešajte sa  malo vode pa nanesite na bubuljice. Odlično je za smanjenje crvenila od bubuljica, kao i onda ako imate bolne bubuljice.

Dakle, da zaključimo:

Pasta za zube je samo u hitnim slučajevima dobra za bubuljice i opcija za povremenu upotrebu. Redovna upotreba protiv akni može da odevede do iritacija kože i pečata na koži, a može da dovede i do kontraefekata. Ako se redovno koristi pasta za čišćenje lica, može da dođe do isušivanja kože, a to sa svoje strane može da izazove preteranu aktivnost lojnih žlezda.

Rezultat? Još više bubuljica na licu.

Da biste se rešili bubuljica, morate se izboriti sa bakterijama pre nego što naprave problem. Zato je bolje da nabavite dobar losion za čišćenje lica i radite na preventivi. Pasta za zube za bubuljice vam tada neće biti ni potrebna.

Pasta za zube nije formulisana da bude stavljana na lice. Njeni sastojci nisu predviđeni da drže pod kontrolom bakterije koje izazivaju akne. Može pomoći, ali definitivno ima i boljih varijanti!

A vi? Jeste li isprobali pastu za zube u ovoj ulozi? Da li je delovala ili ne?