Informišite se kod svog lekara o tome koja bi vam kiselina pomogla u borbi sa tipom bubuljica koji vas muči. Popularne su glikolna kiselina, kao i salicilna kiselina. Pojedini preparati sadrže i sumpor, mada je neizvesno kolika je tačno njegova uloga u lečenju akni.
U pojedinim slučajevima mogu vam pomoći i kortikosteroidi, premda oni samo smiruju iritaciju i upalu, ili pak retinol gel (ne, nije samo za bore) tako što će smanjiti otoke i crvenilo.
Konačno, najbolje bi bilo da istražite i prirodna rešenja za bubuljice, kako biste u što manjoj meri oštetili svoju kožu, a uspeli da se izborite sa ovim kožnim problemom. Bilje i preparati na bazi bilja često mogu biti delotvorniji nego što mislite.
Kako deluje doksiciklin na akne?
U slučaju da bolujete od akni podvrste vulgaris koje mahom zauzimaju velike površine kože (bubuljice se javljaju na leđima, prsima i rukama pored onih na licu i vratu), vrlo je verovatno da će vam lekar prepisati najbolji antibiotik za akne za oralnu upotrebu.
Najpopularniji među njima je upravo doksiciklin. On spada u tetracikline pored cimeciklina i minociklina, na primer. Ipak, doksiciklin se za akne koristi samo kod odraslih, i ni u kom slučaju kod dece mlađe od 10 godina.
Doksiciklin se za akne koristi kako bi smanjio prisustvo bakterija na koži i kako bi umirio upalu kože.
Iako antibiotik za lice koji se pije deluje brže od onog koji se maže na kožu, za zapaženije rezultate čeka se od 6 do 12 nedelja. Istovremeno, antibiotike ne smete piti previše dugo, pa nemojte nikako piti terapiju duže nego što vam je lekar prepisao.
Istraživanja su pokazala da doksiciklin za akne najbolje deluje u kombinaciji sa retinoidima i benzoil peroksidom, tačnije sa preparatima koji sadrže ove dve supstance. Dok pijete prepisane antibiotike, mažite gelove ili kreme za bubuljice koji sadrže jedan od ova dva sastojka i trebalo bi da ubrzate dejstvo antibiotika za lice na kožu i akne.
Dovicin za akne
Dovicin je lek koji je u suštini najčešća opcija doksiciklina u prodaji. Najčešće se prodaje u formi tableta ili kapsula i deluje na smanjenje bakterija koje uzrokuju bubuljice. Tačnije, dovicin usporava njihov rast i razmnožavanje.
Time što usporava razvoj bakterija, dovicin zapravo pomaže vašem telu da se izbori sa bubuljicama i bakterijama snagom svog imuniteta.
Neophodno je da ne prekidate terapiju na svoju ruku i da ispijete kompletnu prepisanu dozu dovicina kako bi on delovao na akne.
Ipak, čuvajte se njegovih sporednih efekata i ukoliko primetite bilo kakve promene, pod hitno se obratite lekaru. Između ostalog, sporedni efekti ovog leka su:
- dijareja
- krv u stolici
- alergijska reakcija
- bol i grčevi u stomaku
- bol u grudima
- smanjeno mokrenje
- koža koja se ljušti
- neobične masnice i krvarenja itd.
Dovicin za akne može poništiti dejstvo kontraceptivnih pilula, uticati na rezultate nekih laboratorijskih analiza i učiniti da lakše izgorite na suncu. Upotreba dovicina nikako se ne preporučuje trudnicama, dojiljama, deci mlađoj od 8 godina i hroničnim bolesnicima.
Eritromicin za akne
![Aknolin_mzm_[360x300]px_55anim](https://minutzamene.com/wp-content/uploads/2017/06/Aknolin_mzm_360x300px_55anim.gif)
Još jedan popularan kao najbolji antibiotik za akne u upotrebi je eritromicin. Ovaj lek često se koristi za bakterijske infekcije generalno, a s obzirom na to da se ubraja u blaže antibiotike, mogu ga koristiti i deca i trudnice.
Kao antibiotik za bubuljice, eritromicin se javlja u dve varijante: u formi gelova zs spoljnu upotrebu i u formi tableta za oralnu upotrebu.
Ipak, pošto je blaži, eritromicin možda i nije najbolji antibiotik za lice jer će se bubuljice lako navići na njega. Kada razvijete rezistenciju na njega, praktično poništavate njegovo dejstvo. Zbog toga vam on neće mnogo pomoći sa težim oblicima akni, ali će za blaže raditi sasvim dobro.
Problem sa generalno svim antibioticima za akne, naročito izražen kod eritromicina, je taj da oni ne tretiraju uzrok bubuljica već njihove simptome. Dakle, eritromicin će umiriti upalu, smanjiti crveilo i otoke, ali će se bubuljice vratiti kad prestanete da ga pijete.
To je zbog toga što bakterije nisu jedini i glavni razlog zbog kojeg nastaju bubuljice. Samim tim, to što ćete napasti bakterije ne rešava konkretno vaš problem sa bubuljicama.
Zbog toga je bitno da koristite antibiotike u kombinaciji sa nekim preparatima za bubuljice (kreme, gelovi) koji će istovremeno tretirati druge aspekte ovog problema. Takođe. potrebno je da idete na redovne kontrole kod lekara i da redovno modifikujete terapiju antibioticima (minimum na svaka 3 meseca) kako biste izbegli da stvorite otpornost na njihovo dejstvo.
Klindamicin za akne
Sad da sprovedemo anketu među čitaocima, kladimo se da bi velika većina rekla da je nekada koristila klindamicin. Ovaj najbolji antibiotik za akne veoma je popularan jer se smatra da je jedan od najdelotvornijih u lečenju bubuljica.
Kao i eritromicin, i on se može naći u više različitih varijanti, ali su kod nas najpopularniji klindamicin gel i losion sa klindamicinom.
Iako se klindamicin može lako nabaviti i bez recepta, bitno je da vam terapiju klindamicinom odredi dermatolog, pre svega da biste znači koliko vam je jak rastvor ili gel potreban. Mahom se koriste preparati sa 1 ili 2 procenata klindamicina u sebi redom za blaže, odnosno teže oblike akni.
Klindamicin za akne deluje pre svega na upale ali je dobar i za veliki broj bakterija jer ih zaustavlja od gomilanja na koži.
I gel i losion sa klindamicinom nanose se na kožu jednom dnevno, poželjno na suvu, očićenu kožu kako bi se smanjio rizik od iritacije. Nakon nanošenja preparat se ne ispira, ali je bitno da se klonite direktnih sunčevih zraka.
Moguće je da ćete za prve rezultate morati da sačekate izvestan period, ali nemojte prekidati terapiju na svoju ruku kako ne biste izazvali više štete nego koristi.
Antibiotik za bubuljice i sporedni efekti
Treba reći da, iako vam mogu biti od pomoći, antibiotici donose sa sobom poduži spisak sporednih efekata kojima možete biti izloženi u slučaju da ih ne koristite onako kako bi trebalo. Neki od ovih sporednih efekata nestaju nakon nekog vremena pošto prestanete da koristite antibiotike, dok vam neki ostaju za života.
Od ovih koji nestaju nakon nekog vremena, najčešće su glavobolje, ukočenost u vratu i povremeno mućenje vida. Ipak, iako brzo nestaju to ne znači da treba da ih ignorišete, već da smesta prekinete da pijete lekove i obratite se lekaru.
Nestaće i dijareja, mučnine i bolovi u stomaku, ali vam oni mogu napraviti malo više problema od prethodnih. Još se mogu javiti i bolovi u zglobovima i oticanje istih, ponestajanje daha, a u ređim slučajevima i groznica, čirevi na koži i malaksalost.