Imate strije? Evo kako da ih se rešite!

Imate strije? Evo kako da ih se rešite!

Kako ukloniti strije? Koliko god da se trudimo, čini se da su one nekako upornije od nas. E pa nisu! Objavite im rat! Po tom pitanju, donosimo vam sada savete zlata vredne. 

Strije se događaju svakome, jer bezbroj žena i neki muškarci imaju ovaj frustrirajući, ali učestali problem kože. Da, imaju ih čak i holivudske zvezde. Salma Hajek, Hale Beri, Demi Mur, pa čak i Anđelina Žoli, priznale su da imaju ove zastrašujuća linije na svojoj koži, a pop diva Dženifer Lopez čak je pokazala neobrađene fotografije sa nedavnog snimanja, na kojima se vidi da ima strije.

Ipak, ima i sasvim običnih žena koje su supele da ih se reše. Pročitajte kako je moja prijateljica Nevena uspela da eliminiše strije u trudnoći na jednostavan i bezbedan način. Njeno lično iskustvo je na linku: https://minutzamene.com/strije-sam-smanjila-kao-od-sale/

Šta su u stvari strije?

Strije se obično pojavljuju kao paralelne pruge ili linije na površini koži. Ove linije su uglavnom duge i tanke i razlikuju se po boji i teksturi od normalne kože.

uklanjanje strija

Strije ne dobija svako. Da li ćete da ih dobijete zavisi od tipa kože koji imate. Kolagen je protein u koži, koji čini kožu elastičnom i rastezljivom i veoma je važan preduslov za dobijanje ovih linija. Ako imate puno kolagena u koži, manje je verovatno da ćete ih dobiti.

Pre nego što se pojave strije, ugrožena koža postane tanka, spljoštena i roze boje i može se osećati svrab. Strije se onda pojavljuju kao crvene ili ljubičaste linije, ali mogu biti i ružičaste, crvenkasto-smeđe ili tamno smeđe boje, u zavisnosti od boje kože. Kada ih dodirnete prstima, možda ćete osetiti blage neravnine, ispupčenja ili udubljenja na koži, pre nego što konačno postane ravna. Ponekad mogu da svrbe ili čak bole.

Pročitajte ovde sve o crvenim strijama.

Kako linije postaju ravnije, počeće da menjaju boju u belu ili srebrno sivu i da nestaju. Strije obično blede i postaju manje uočljive tokom vremena, a to ponekad može da potraje godinama.

Pisali smo ovde i o belim strijama i njihovom uklanjanju.

Gde se one najčešće javljaju?

Strije se mogu da se pojave bilo gde na telu, ali su najčešće na stomaku, grudima, nadlakticama, butinama i zadnjici. Kod bodibildera se ponekad javljaju na ramenima, a kod dečaka tinejdžera i na leđima, u vidu horizontalnih pruga, nalik na merdevine.

Veći rizik za njihov razvoj i nastanak imaju: žene, osobe sa svetlom kožom, osobe koje imaju porodičnu istoriju strija, trudnice, mame koje su rodile krupne bebe ili blizance, osobe sa prekomernom telesnom težinom kao i osobe koje su naglo dobile ili izgubile težinu i osobe koje koriste kortikosteroidne lekove.

No, i za to ima rešenja.

Šta uzrokuje strije?

Strije nastaju usled smanjenja elastičnosti kože, uglavnom kao rezultat naglog istezanja kože. Srednji sloj kože (dermis) puca na određenim mestima, tj. dolazi do oštećenja vezivnog tkiva i pa se one javljaju kao neka vrsta ožiljaka, jer vezivno tkivo ne može tako brzo da se prilagodi naglom rastezanju kože.

Strije mogu da budu i rezultat povećanja kortizola u organizmu. Kortizol je hormon koji prirodno proizvode nadbubrežne žlezde. Međutim, previše ovog hormona može učiniti da koža izgubi svoju elastičnost.

One nastaju i zbog hormonskih promena u našoj koži, koje može da prati oscilacija naše težine. Naša koža se isteže, a pored toga, menja se i hormonska struktura našeg tela i naše kože. I genetske predispozicije mogu da utiču na gubitak elastičnosti kože; u suštini, ako su vaša majka, otac, ili bake i deke imali strije, verovatno će i kod vas da se razviju u nekom trenutku.

Mnoge žene ih dobijaju za vreme trudnoće. Pošto se koža isteže kako se prostor za bebu širi, ovo kontinuirano razvlačenje i istezanje može uzrokovati strije.

Strije se pojavljuju i kada se brzo dobija ili izgubi na težini. Tinejdžeri ih recimo mogu primetiti nakon iznenadnog i naglog rasta.

Takođe, kortikosteroidne kreme, losioni i pilule mogu uzrokovati strije, zbog smanjenje sposobnost da se koža isteže.

Zdravstveni uslovi kao što su Marfanov sindrom i Cushingov sindrom, kao i dugotrajna upotreba kortikosteroida, mogu dodatno povećati šanse za pojavu strija.

Svest o ovim faktorima omogućava bolje razumevanje kako preventivne mere i tretmani mogu biti prilagođeni individualnim potrebama, pružajući temelj za celovit pristup u borbi protiv strija.

Kako ukloniti ove uporne linije?

Hajde da objasnimo neke prirodne načina za uklanjanje strija.

Lakše je uticati na njih kada su nove, u crvenoj ili ljubičastoj fazi. Strije često nisu uočljive i obično blede tokom vremena. Ako ne želite da čekate, ali ni da potrošite mnogo novca, postoje prirodni načini i tretmani koji mogu poboljšati vaš izgled. Međutim, treba znati da nijedan tretman ne može učiniti da one nestanu u potpunosti.

Prirodni načini za smanjenje strija

Ukoliko imate strije, verovatno se osećate neprijatno i neugodno u svom telu, posebno leti na plaži ili bazenu. Srećom, postoji nekoliko prirodnih načina i lako dostupnih i jeftinih proizvoda, koji će pomoći da se njihova pojava smanji.

Jaja su bogat izvor proteina. Za strije, koristite samo belance, koje sadrži amino kiseline i proteine. Umutite belanca od dva jaja lagano viljuškom. Očistite pogođene površine kože s vodom i zatim nanesite debeli sloj belanca četkom za šminkanje. Pustite da se belance potpuno osuši, a zatim isperite područje hladnom vodom. Zatim na kožu namažite maslinovo ulje, kako bi bila hidrirana. Ponavljajte proces svakodnevno, najmanje dve sedmice i primetićete pozitivne rezultate.

Ricinusovo ulje, koje se koristi u lečenju brojnih problema kože kao što su bore, staračke pege, mladeži, tamne mrlje i bubuljice, mogu se koristiti i protiv strija. Nanesite deblji sloj ricinusovog ulja na strije i nežno masirajte područje kružnim pokretima, 5 do 10 minuta. Zatim umotajte područje pamučnom tkaninom i grejete ga najmanje pola sata, koristeći flašu tople vode ili jastuče za grejanje. Ponavljajte ovaj proces dnevno ili nekoliko puta nedeljno i za najmanje mesec dana primetićete pozitivne rezultate.

Još jedan jednostavan način da se smanji vidljivost strija je korišćenje soka od limuna za strije. Sok od limuna je prirodna kiselina koja pomaže lečenje i smanjenje strija, akni i drugih ožiljaka. Utrljajte sveži limunov sok lagano na strije koristeći kružne pokrete. Pustite da koža upije sok od limuna i sačekajte najmanje 10 minuta pre nego što kožu isperete toplom vodom.Možete i da pomešate jednaku količinu soka od limuna i krastavca i nanesete mešavinu na strije.

Sok od krompira sadrži vitamine i minerale koji podstiču rast i obnavljanje ćelija kože. Koristite ga tako što ćete najpre iseći krompir srednje veličine na debele kriške. Uzmite jedan komad krompira i njime lagano, nekoliko minuta masirajte područje sa strijama, tako da skrob iz krompira pokrije zahvaćeno područje. Pustite da se sok krompira osuši i nakon nekoliko minuta isperite mlakom vodom.

Aloja vera je takođe efikasna u lečenju mnogih problema kože. Njena lekovita i umirujuća svojstva mogu se koristiti i kao rešenje za strije. Postoji nekoliko načina da se primjenjuje. Možete direktno da utrljate aloe vera gel na područje kože zahvaćeno strijama i pustiti ga da deluje 15 minuta, a zatim isperite kožu mlakom vodom. Druga opcija je da se napravi mešavina od jedne četvrtine šoljice aloe vera gela, 10 ampula E vitamina i pet ampula vitamina A (ulja). Utrljavajte ovu mešavinu u kožu dok je u potpunosti ne upije. Ponavljajte ove procese svakodnevno.

Jedan od najboljih prirodnih lekova da se rešite strija je beli šećer, kada ga koristite za piling kože. Pomešajte kašiku šećera sa malo bademovog ulja za strije i nekoliko kapi limunovog soka. Dobro sjedinite i nanesite smesu na strije i druge delove kože. Lagano trljajte kožu ovim preparatom nekoliko minuta, svakog dan pre tuširanja i za mesec dana videćete da ove uporne linije postaju svetlije.

Lišće lucerke sadrži osam esencijalnih aminokiselina koje su dobre za sveukupno zdravlje kože. Ono je takođe bogato proteinima i vitaminima E i K, koji pomažu u nezi kožu.Pomešajte usitnjene listove lucerke sa nekoliko kapi ulja kamilice dok se ne napravi glatka pasta. Masirajte pastom zahvaćeno područje dva do tri puta dnevno. Ponavljajte tretman svakodnevno, nekoliko nedelja i primetićete veliko poboljšanje.

Kakao maslac je takođe vrlo koristan u lečenju strija, odličan je prirodni ovlaživač, pomaže u nezi kože i smanjuje pojavu strija. Najjednostavnije je da nanosite kakao buter preko zahvaćenog područja najmanje dva puta dnevno, nekoliko meseci.  Druga opcija je da napravite mešavinu od pola šoljice kakao maslaca, jedne kašike ulja pšeničnih klice, dve kašičice narendanog pčelinjeg voska i po jedne kašičice ulja koštica kajsija i vitamina E. Zagrejte ovaj preparat dok se vosak ne otopi, a zatim ga preručite u teglicu, zatvorite i držite u frižideru. Nanosite ga na područje sa strijama dva do tri puta dnevno. Ova mešavina će učiniti da vaša koža bude hidrirana i glatka.

Maslinovo ulje je odlično za ishranu ali sadrži i mnogo hranjivih materija i antioksidanata koji pomažu u poboljšanju kod različitih problema kože, uključujući i strije. Blago zagrejte ekstra devičansko maslinovo ulje i njime masitajte strijama zahvaćeno područje kože. To će poboljšati cirkulaciju krvi i smanjiti strije u velikoj meri. Ostavite ga zatim pola sata, da bi koža apsorbovala vitamine A, D i E prisutne u ulju. Takođe možete da pomešate maslinovo ulje sa sirćetom i vodom i koristite ga kao noćnu kremu, koja će da hidrira kožu.

Pored ovih proizvoda, konzumiranje vode i hidriranje organizma pomaže u zaštiti kože od mnogih problema, pospešuje detoksikaciju i pomaže da koža bude gipka i vraća joj elastičnost. Pokušajte da popijete jednu do dve čaše vode nekoliko puta tokom dana. Stručnjaci kažu da 8 do 10 čaša vode dnevno predstavljaju najbolji način da telo bude hidrirano.

Budite strpljivi!Na žalost, ne možete se osloboditi od strija potpuno, ali će vremenom postepeno da blede. Masiranje  ulja i drugih proizvoda i piling kože neće učiniti da one nestanu. Međutim, njihovo korišćenje će učiniti vašu kožu mekšom i zdravijom. Tokom meseci i godina linije će postati slične vašoj boji kože. Pokušajte i budete strpljivi.

Uklanjanje strija terapijama

Ukoliko ipak smatrate da je vaš problem sa ovim upornim linijama na telu ozbiljan i veoma ste zabrinuti zbog izgleda kože ili ako imate strije koje prekrivaju velike površine vašeg tela, možete da posetite svog lekara i zatražite tretmane za njihovo lečenje. Postoji nekoliko opcija za lečenje strija. Međutim, nema mnogo medicinskih dokaza koji pokazuju da su ovi tretmani uspešni.

Laserska terapija strija ne može u potpunosti da ih ukloni, ali može da pomogne da budu manje vidljive i da vremenom nestanu. Za ovu namenu koristi se nekoliko različitih tipova laserske terapije. One su uglavnom bezbolne i koristite se u ranoj fazi, dok su strije još crvene ili ljubičaste. Najveća mana laserskih terapija je što su skupe, a verovatno će trebati nekoliko tretmana da se dobiju vidljivi rezultati. Tačan broj zavisiti od boje i tipa kože.

Informišite se ovde o uklanjanju strija laserom!

Mikrodermoabrazija koristi fino abrazivno sredstvo za uklanjanje gornjeg sloja kože, podstičući rast nove, zdravije kože.

Osim toga, tretmani poput hemijskih pilinga, mezoterapije i PRP (plazma bogata trombocitima) terapije takođe nude obećavajuće rezultate.

Estetska hirurgija za rešavanje ovog problema je skupa i retko se preporučuje. Ako imate strije na stomaku i veliku količinu opuštene kože, lekar vam može preporučiti operaciju poznatu kao abdomenoplastija ili zatezanje stomaka. Ovim postupkom uklanjanja se višak masnoće i kože iz vašeg trbuha i koža ispod pupka se oslobađa od strija. Međutim, ovaj zahvat nosi brojne rizike i može uzrokovati značajne ožiljke na koži, pa ćete tako strije samo zameniti drugim ožiljcima. Slično je i sa strijama na grudima i operacijom smanjenja grudi.

Proizvođači  krema, gelova i losiona često tvrde da njihovi kozmetički proizvodi prirodni i da mogu ukloniti strije. Ovi proizvodi su u osnovi hidratantne kreme za kožu i dostupni su u apotekama, supermarketima i prodavnicama kozmetike. Verovatno ste čuli za Šaljićev melem za strije.Preporučuje se da se primenjuju kada su strije još uvek crvene ili ljubičaste. Postoje i gelovi protiv strija koji vam mogu pomoći da postepeno uklonite strije. Njihovo redovno nanošenje dovodi do toga da strije postepeno blede i na taj način budu manje vidljive. 

Probajte i da sami napravite melem za strije.

Prevencija strija

Strije su vrlo česta pojava i njihova pojava ne može uvek biti sprečena, kao ni potpuno izlečena. Međutim, postoje načini da se smanji rizik od razvoja strija.

kako ukloniti strije

Najbolja prevencija je zdrav život i održavanje normalne telesne težine. Dobijanje na težini brzo u kratkom vremenskom periodu je jedan od najčešćih uzroka za njihovo dobijanje. Dijeta koja se primenjuje za mršavljenje takođe može da izazove strije. Zato, izbegavajući brzo debljanje i gubitak težine može pomoći u sprečavanju pojave ovih linija.

Ako je potrebno da izgubite težinu, treba to da učinite polako, zdravom i uravnoteženom ishranom bogatom vitaminima i mineralima (naročito vitaminom E i C, kao i mineralima cink i silicijum, koji će pomoći će da vaša koža bude zdrava) i redovnim vežbanjem koje poboljšava cirkulaciju i tonus kože. Ne bi trebalo da izgubite više od 0,5 kg nedeljno.

Zdrav način života uključuje održavanje adekvatne hidratacije, kako unutrašnje tako i spoljašnje, pijenjem dovoljno vode i redovnom upotrebom hidratantnih krema ili ulja bogatih vitaminima E i C, koji pomažu u održavanju elastičnosti kože.

Strije koje se javljaju tokom trudnoće, obično su uzrokovane hormonalnim promenama, koje utiču na vašu kožu. Tokom trudnoće normalno je da žena dobije na težini u relativno kratkom vremenskom periodu. Međutim, težinu treba održavati na normalnom nivou i jesti raznovrsnu zdravu hranu svakog dana, kako biste uneli sve hranjive materije neophodne za vas i vašu bebu. Na taj način, ove uporne linije biće ređe i ne tako vidljive, a vi ćete uspeti da vaše telo ponovo vratite u formu.

U borbi protiv strija, ključno je razumeti da uspeh leži u kombinovanju preventivnih mera, kućnih lekova i, po potrebi, profesionalnih tretmana. Naša koža je ogledalo našeg zdravlja i životnih navika, stoga pravilna nega, uravnotežena ishrana i adekvatna hidratacija igraju vitalnu ulogu u očuvanju njene elastičnosti i snage.