Dubinsko pranje kose vam je itekako potrebno! Saznajte zašto!

Dubinsko pranje kose vam je itekako potrebno! Saznajte zašto!

Ukoliko želite ZAISTA čistu kosu, vreme je da saznate šta je to dubinsko pranje kose i kako se ono uopšte radi. Spremni? Čitajte pažljivo! 

Mnogo se priča o pravilnoj nezi kose i sastojcima koje treba obezbediti kako bi dlaka bila zdrava i jaka. Međutim, skoro pa sva priča zaustavlja se na maskama, balzamima i tretmanima za negu kose.

Šta smo to zaboravili?

Prvi i osnovni korak ‒ pravilno pranje kose.

Da bi kosa bila zdrava i jaka (o volumenu i da ne pričamo), ona najpre mora biti čista. Ipak, lakše reći nego uraditi. Često će se preparati za kosu zadržavati i lepiti za dlaku, pa ih nećete lako oprati redovnim šamponom.

Zbog toga postoje specijalni šamponi za dubinsko pranje kose koji će ukloniti sve ostatke. Samim tim, prirodna ulja koja naša koža glave proizvodi lakše dolaze do dlake, hrane je i štite na prirodan način.

Ukratko, zbogom beživotnoj, masnoj i slepljenoj kosi. Dubinsko pranje kose dolazi u spas.

Šta je dubinsko pranje kose?

Kad kažemo pranje kose, samo po sebi je jasno o čemu se radi. Dubinsko pranje kose, kao što mu i samo ime kaže, samo je temeljnija verzija redovnog pranja.

šampon za dubinsko pranje kose

Dubinsko pranje podrazumeva da se dlaci i koži glave pristupa temeljnije kako bi se uklonili ostaci preparata i farbi koje redovni šampon ne može da ukloni.

A takvih ostataka više je nego što biste mogli i da zamislite. Gotovo svi preparati koje koristimo za jačanje ili obnavljanje dlake veoma su teški i lepe se za dlaku više nego što bismo želeli.

Da ne pričamo o tome koliko farba i kana za kosu mogu da zatvore i oblože dlaku. Rezultat svega toga nije samo beživotna i masna kosa, već se mogu javiti i brojni problemi sa kožom glave, kakav je seboroični dermatitis.

Irena nam je ispričala kako je ona rešila problem sa kosom koja je bila beživotna, puna peruti i koja je počela da opada upravo zato jer ju je prezasitila kojekakvim preparatima za kosu. Rešila je da stane tome na put i posveti svojoj kosi posebnu brigu. Uspela je. Njena kosa je sada opet vitalna, blistava i sjajna. Pročitajte njeno iskustvo, nalazi se na ovom linku:https://minutzamene.com/kako-sam-oporavila-kosu/

Spas je šampon za dubinsko pranje kose

Za dubinsko pranje kose potreban vam je specijalan šampon. Ova vrsta šampona malo je jača od redovnih, pa nećete moći da ga koristite svakog dana.

Dubinsko pranje kose ionako nije nešto što bi trebalo da radite više od par puta mesečno kako biste izbegli da oštetite kosu i teme.

Ovakav šampon dubinski čisti kosu, skida ostatke preparata sa dlake i odvaja od temena sve ono što bi moglo da slepljuje dlake za njega, kao i jednu za druge.

Prvi na udaru su ostaci od silikona za kosu, ulja za kosu ili parfema i mirisa iz raznih preparata za negu kose. Pored njih, ovi šamponi otklanjaju i mineralne ostatke iz vode ukoliko je u vašem gradu voda tvrda.

Loša strana šampona za dubinsko pranje kose je ta što oni ne razlikuju loše ostatke preparata od prirodnih ulja i sebuma koji se nalazi na kosi i koži glave. Zbog toga što on jednostavno svojom snagom čisti sve što nađe na temenu, morate biti pažljivi.

Ukoliko ove šampone koristite previše, oni će vam isušiti kožu glave, i onda imate problem sa preterano suvom kosom.

Zbog toga je najbolje da odaberete šampon bez sulfata za dubinsko pranje kose.

On jeste dovoljno jak da ukloni sve ono što otežava kosu i ne da joj da funkcioniše normalno, ali je i dovoljno blag da ne ošteti kožu glave. Samim tim, smanjen je rizik da zbog njega nastanu problemi sa kožom glave ili da se kosa preterano isuši.

Dubinsko pranje kose postupak

Pre svega je bitno da dobro raščešljate kosu pre nego da je perete. Na taj način uklanjate kosu koja je počela da opada, i uklanjate zamršene dlake koje su takođe nešto što doprinosi da kosa deluje loše.

Kada je kosa očešljana, možete početi da je perete šamponom za dubinsko pranje kose.

Nemojte kosu prati na brzaka, već posvetite neko vreme temenu. Bitno je da šampon za dubinsko pranje kose pristupi svim delovima kose i njenom korenu.

Takođe, ukoliko duže masirate kožu glave, vi poboljšavate cirkulaciju što će poboljšati njen rast ali i prenos hranljivih nutrijenata do folikule dlake.

Ukoliko vam je prvi put da koristite šampon za dubinsko pranje kose, možda ćete želeti da pripremite i detoks masku koja treba da odstoji na temenu kako bi pokupila višak sebuma i masnoće koji opterećuju koren dlake i otežavaju rast kose.

Posle svake maske, operite kosu još jednom istim ovim šamponom. U tom slučaju nemojte ponavljati ovaj tretman više od jednom mesečno.

Kao i šampon za dubinsko pranje kose, i ove detoks maske možete kupiti ili napraviti sami.

U ovom ili onom slučaju, bitno je da sve na kraju dobro isperete vodom. Možete staviti malo balzama za kosu, ali samo na vrhove, nikako iznad polovine dlake.

Na kraju, isperite kosu hladnom vodom kako biste zatvorili dlaku.

Zašto je dubinski tretman kose prava stvar za vas?

Možda ste se zapitali kako da znate da vam je potreban dubinski tretman za kosu ili zašto je baš ono prava stvar za vas. Reći ćemo vam jedno ‒ ako želite bujnu kosu koja se ne masti tako lako i ne lepi se, onda je sada vreme da pronađete sebi najbolji šampon za dubinsko pranje kose.

Za početak, to je jedini način da zaista isperete sve zaostatke raznoraznih preparata koji neguju vašu kosu, ali istovremeno i opterećuju vašu dlaku na duže staze.

U te svrhe treba vam šampon koji pere, a nema te materije koje opterećuju, već ima negujuće sastojke od kojih kosa raste i prestaje da opada. Najbolji na listi takvih proizvoda je Vlasilan šampon. Mnoge poznate ličnosti se kunu u njegovo dejstvo. Zorana Pavić je jedna od njih.

Zorana Pavić i Vlasilan šampon za kosu

Ovi šamponi su osmišljeni ne samo da peru, nego da u isto vreme neguju i hrane kosu. Zato je kosa nakon njih mekana, svilenkasta i zdrava. Vremenom postaje jača i gušća – oni izvlače maksimum iz vaše kose. Možete se uveriti u to. Nabavite ih. Nema ih po radnjama, kupuju se samo online. Lako ćete do njih klikom na ovo dugme:

A ukoliko spadate u onu grupu ljudi koja često koristi šampone za suvo pranje kose (jer da se ne lažemo, ko još ima snage da pere dugu kosu svaki drugi dan), dubinsko pranje kose biće vam gotovo neophodno.

Takozvani suvi šamponi lako se gomilaju i zatvaraju folikulu, pa na kraju kosa bude još masnija. Štaviše, ukoliko imate problematičnu kosu i morate da koristite više različitih proizvoda za negu i stilizovanje, od ostataka koji se gomilaju na kosi nećete moći da pobegnete.

Srećom, jedno dubinsko pranje kose u mesec dana može da reši ovaj problem.

Ne samo to, ovakvo temeljno pranje kose može da bude i odlična priprema kose za predstojeće farbanje. Kada sa kose uklonite zaostatke raznog porekla, farba ima više šanse da se primi. Tako će vaša kosa poprimiti pravu nijansu koju ste i kupili, a pritom će i duže trajati jer se neće vezati za dlaku preko sloja preparata, već direktno.

Bitno je samo da dubinski tretman kose odradite nekoliko dana pred farbanje, kako bi koža glave imala dovoljno vremena da obezbedi dlaci prirodna ulja koja će je zaštititi da je farba ne isuši preterano.

Na sličan način kao i za farbanje, dubinsko pranje kose obezbediće i uspešniji tretman kose određenim hranljivim maskama. Kada dlaka nije opterećena nagomilanim starim proizvodima, lakše joj je da upije hranljive sastojke koji će joj pomoći da izgleda zdravije.

Konačno, ukoliko imate plavu kosu, dubinsko pranje kose će vam pomoći da vam kosa ne postane previše žućkasta, da ne kažemo skoro bakarna. Kosa se prirodno preliva u tu nijansu onda kada se na njoj skuplja previše minerala iz vode, dima i čestica iz zagađenog vazduha i, naravno, preparata za kosu.

 

Dubinsko pranje kose u salonima

Kako postoji sve više raznoraznih proizvoda za kosu kojirade ovo ili ono, jasno je da se javila potreba za dubinskimpranjem kose. U skladu sa postojećim potrebama, sve više salona nudi dubinsko pranje kose kao uslugu.

Prilikom tretmana koriste se specijalni šamponikoji dubisnki peru kose,a nakon toga pristupa se eventualno maskama, feniranju, sušenju i drugo.

Dubinsko pranje kose kod kuće

Ako ne verujete naročito šamponima za dubinsko pranje kose koji postoje na tržištu (mada postoje i oni koji su dobri za vas, poput pomenutih šampona bez sulfata), moguće je da svojoj kosi priuštite temeljno čišćenje i kod svoje kuće.

Za to će vam biti potrebni jednostavni, a veoma popularni sastojci koje zasigurno imate u kuhinji.

Dubinsko pranje kose jabukovim sirćetom

Ovo malo kuhinjsko čudo nije magični štapić samo za akne, kožu lica i mršavljenje, već pomaže i da odradite prirodno dubinsko pranje kose.

U njemu ima sirćetne kiseline koja efikasno razlaže sve nagomilane supstance na vašoj kosi, a pritom i uništava potencijalne bakterije i normalizuje pH nivo vaše kože glave. Iskustva kažu i da je kosa sjajnija, mekanija i da joj boja postaje izraženija nakon pranja jabukovim sirćetom.

Zbog svoje jačine, savetuje se da jabukovo sirće razblažite vodom i to u razmeri 1:4. Tako možete na 2 šolje vode razmutiti ¼ šolje jabukovog sirćeta.

Ako nemate vremena da temeljno ispirate kosu ovim rastvorom, razmutite 1 kašiku jabukovog sirćeta u 1 šolji vode, sipajte rastvor u bočicu sa sprejom i naprskajte kosu. Naravno, i dalje ćete morati da isperete sirće iz kose kako ne biste izgoreli kožu glave, ali barem ste malo ubrzali proces.

Dubinsko pranje kose sodom bikarbonom

Još jedan efikasan način za kućno dubinsko pranje kose prirodnim sastojcima jeste da koristite sodu bikarbonu. Kako ona lako upija masnoće i sebum, može vam poslužiti i kao suvi šampon, ali pogledajmo i kako može da se upotrebi za dubinsko pranje kose.

Sodu bikarbonu možete pomešati ili sa vodom ili sa svojim redovnim šamponom kako biste napravili sopstveni šampon za dubinsko pranje kose. Potom ga umasirate u teme kružnim pokretima i isperite koren kose dobro, da ne ostane ništa.

Za naročito masnu kosu, možete ovome dodati i par kapi limunovog soka, ali onda nemojte koristiti ovu mešavinu češće od jednom u 4-6 nedelja.

Ukoliko, pak, smesi dodate malo nekog esencijalnog ulja, dobili ste i dobru masku za dubinsko pranje kose koja će ujedno hidrirati kožu glave i nahraniti dlaku. Ipak, ovo vam se ne preporučuje ako imate izrazito masnu kosu.

Najjednostavnije je da ipak razmutite pola šolje sode bikarbone u 3 šolje vruće vode i isperete kosu ovim rastvorom. Umasirajte ga dobro u teme, pa temeljno isperite običnom vodom.

Ruzmarin ili majčina dušica za dubinski tretman kose

Verovatno najbolje biljke za prirodni šampon za dubinsko pranje kose jesu ruzmarin i majčina dušica. Osim što će temeljno očistiti vašu kosu, i ruzmarin i majčina dušica će nahraniti dlaku i čak podstaći brži rast kose. Tri muve jednim udarcem!

Na kraju krajeva, možete ih kombinovati ili od svake napraviti poseban šampon za dubinsko pranje kose.

Otprilike 4-5 kašika sunog lišća ovih biljaka treba preliti sa oko 300 ml destilovane vode. Sve ovo treba da proključa zajedno i to nekih 10-15 minuta na umerenoj vatri. Ovu tečnost potom procedite i njome možete ispirati kosu.

Štaviše, ako ovome dodate još jednu šolju vode, dobićete tečnost kojom možete isprati kosu posle pranja svakog dana kako bi vam kosa bila jaka i sjajna.

Bentonit glina

Još jedan popularan način da odradite dubinsko pranje kose kod kuće, a da ne kupujete šampone jeste da nabavite bentonit glinu. Ova glina za kosu vezuje za sebe ulja, prljavštinu i mrtve ćelije kože, pa će temeljno očistiti vašu kosu a da pritom ne ošteti kožu glave.

Napravite svoj šampon tako što ćete pomešati malo bentonit gline, malo jabukovog sirćeta i malo vode. Umesto vode možete koristiti i neki biljni čaj, tečni aloja vera gel ili već nešto po izboru.

Bitno je samo da napravite koliko-toliko tečnu smesu i da ne stavite previše sirćeta.

Smesu nanesite na koren i dlaku i ostavite da odstoji nekih 5 minuta. Iako se tehnički koristi kao maska, ovaj prirodni šampon osigurava vam dubinsko pranje kose. Nakon 5 minuta temeljno isperite. Ukoliko želite da isperete miris gline i sirćeta, možete nakon ovakvog pranja kosu oprati i nekim blagim šamponom bez sulfata.

Morska so

Još jedan način da dubinski očistite svoju kožu glave jeste da koristite morsku so. Međutim, za razliku od prethodnih recepata, za ovaj će vam trebati i redovan šampon za dubinsko pranje kose.

Ideja je da samo poboljšate učinak šampona za dubinsko pranje kose koji ste kupili. Ovaj recept dobar je za one koji imaju naročito masnu kosu, pa je povremeno i najboljem šamponu potrebna dodatna pomoć.

Pomešajte morsku so i šampon u razmeri 2 prema 1. Dobro utrljajte u kožu glave dok ne dobijete gustu penu i potrudite se da prođete sve delove glave i punu dužinu dlake. Potom isperite šampon hladnom vodom.

Pošto je ovo poprilično jaka mešavina, nemojte je koristiti više od jednom mesečno.

Ovim ujedno radite i piling kose.

Dubinsko pranje kose medom

 

dubinski tretman kose

Skoro da nema za šta med nije dobar, a radovaće vas da čujete da i kosa može da ima koristi od ovog čudesnog sastojka. Dubinsko pranje kose nikad nije bilo slađe (bukvalno).

Pomešajte 1 kašiku meda i 3 kašike destilovane vode. Ukoliko želite, možete dodati i neko esencijalno ulje koje hrani dlaku, na primer ricinusovo.

I očas posle eto vama šampona za dubinsko pranje kose! Nakon što ste dobro umešali ovu smesu i nakvasili kosu, dobro je utrljajte u kožu glave. Pritom se fokusirajte više na koren kose, pa onda pređite i na dlaku.

Kada završite, isperite kosu hladnom ili mlakom vodom. Ukoliko i dalje imate osećaj da vam je teme lepljivo, možete isprati kosu i svojim redovnim blagim šamponom.

Za razliku od mnogih drugih prirodnih sastojaka, med je blag i njegovo korišćenje nije vam ograničeno, pa ovaj šampon možete koristiti kad god osetite da vam je potrebno da dubinski operete svoju kosu.

Kokosovo mleko za dubinsko pranje kose

Konačno, i kokosovo mleko vam može pomoći da dubinsko operete kosu. Potrebno je da samo pomešate ¼ šolje kokosovog mleka, ⅓ kastilj sapuna, 2 kapsule ulja vitamina E i 15-20 kapi esencijalnog ulja po izboru.

Dobro izmešajte sve sastojke dok ne dobijete homogeni šampon. Pošto ćete od ove smese imati dovoljno šampona za više pranja, možete ga čuvati kao što čuvate i bilo koji redovni šampon, u plastičnoj bočici.

Koristite ovaj šampon koliko god često želite kako biste temeljno oprali kosu.

Ne samo da dubinski čisti kosu, ovaj šampon je blag i pun antioksidanata i proteina koji jačaju kosu. Već za par nedelja, videćete koliko će vam kosa biti bujnija i čistija. A tek da vidite kako miriše. Kao bajka.

Dubinsko pakovanje kose

A kad već dubinski peremo, onda i dubinski da nahranimo kosu koja je otvorena za hranljive materije.

Jedno dubinsko pakovanje za kosu izgleda ovako:

Potrebno vam je:

Ovakva maska ima dosta hranljivih sastojaka koji će vašoj kosi vratiti vitalnost i sjaj. Sve ovo pomešajte, stavite da deluje pod kapom za tuširanje bar pola sata, pa isperite.

I eto, za tili čas, vaša kosa biće preporođena! Samo izaberite način!