Pravilna nega lica leti čuva mladalački izgled

Pravilna nega lica leti čuva mladalački izgled

Pravilna nega lica leti nije teška i zahtevna ali njeno odsustvo može izazvati prevremeno starenje, fleke na licu, bubuljice i niz drugih problema. Ovo su pravila za letnju negu lica:

Kada dođe leto svi pohrlimo napolje, jer leto je vreme za druženje sa prirodom, za plažu i opuštanje. Na odmoru, nakon posla ili vikendom, neštedimice se izlažemo suncu. Tražimo priliku da se rashladimo i u slanoj i u slatkoj vodi već kako kome zapadne. Tokom leta je potrebno da se opustite i rekreirate i bar za tren zaboravite na ubitačan tempo života.

Ipak,ne opuštajte se baš toliko da zaboravite na brigu o svom licu. Može vam se za tren učiniti da preplanuli i opušteni prosto blistate i da tu ne treba ništa dodati. Međutim, kada leto prođe na vašem licu bi mogli ostati tragovi kojih ćete se teško rešiti.

Leto je doba godine koje od vas zahteva posebnu brigu o nezi lica.

Pretpostavimo da ste osoba koja inače besprekorno brine o potrebama kože lica. Pitate se šta sad dodatno još treba na svu vašu negu?

Naši mali saveti služe da vas podsete na ono što već sigurno znate samo zaboravljate ili ne shvatate važnost dodatnog napora za blistavo lice tokom letnjih meseci.

Sve što sada učinite za svoju kožu lica vratiće vam se na jesen u vidu zdrave, jedre sveže kože koja blista.

Zaštita lica od sunca

Ukoliko ste kao ja, onda vam je sinonim za leto prženje na suncu i bronzani ten. Da je lepo jeste, da je skroz pogrešno-stručnjaci kažu da jeste.

90% uzročnika starenja kože odlazi na izlaganje UV zracima.

Nikada, ali baš nikada ne izlažite lice suncu ukoliko nije zaštićeno nekim preparatom sa SP faktorom.

Kada odete u dragstor, razgledate po polici, upoređujete proizvođače, cene i brojeve upisane pored oznake SPF. Pitate se da li je SPF 30 dovoljno dobar za vašu kožu, osobito za lice? Da li možda ipak da izaberete SPF 50? Da li da izaberete losion ili sprej i šta znači broad spectrum?

Ova pitanja nisu nepotrebna i nepoznavanje pravih odgovora može vas ubediti da ste svoje lice adekvatno zaštitili od sunca, a da to zapravo nije slučaj.

Sunce emituje dve vrste UV zračenja koja su štetna za našu kožu: UVA i UVB zraci.

UVB zraci su glavni krivci za opekotine koje nastaju ukoliko se preterano i bez zaštitie izložimo suncu.

Oznaks SPF (Sun Protection Faktor) ili zaštitni faktor, kako ga mi kratko zovemo, pokazuje koliko je jedan preparat kadar da nas efikasno zaštiti upravo protiv UVB zraka.

SPF 30 blokira 96.7%  UVB zraka, dok SPF 50 sprečava čak  98% štetnih zraka da se probiju do kože. Kao što vidite SPF 50 nije značajno delotvorniji od SPF 30. Sledi da je svaki izbor preparata za sunčanje sa 30 i većim faktorom bezbedna zaštita.

Kako UVA zraci izazivaju bore?

UVA zraci su zaslužni za bronzani ten ali i za prevremeno starenje lica i pojavu hiperpigmentacija na licu i telu poznatih kao sunčane i staračke pege.

Ovde pročitajte detaljno o staračkim pegama i kako da ih sprečite.

Dva proteina, elastin i kolagen su zaslužni za mladalački izgled naše kože.

Kao što samo ime kaže, elastin je odgovoran za elastičnost kože.

S druge strane, kolagen čuva čvrstinu kože. U telu, od svih proteina imamo najviše kolagena. To vam govori koliko je zapravo važan.

Matične ćelije su takođe važne za očuvanje mladosti kože.Ove posebne ćelije se razvijaju tj pretvaraju u druge kako bi zamenile one odumrle.Ukoliko matične ćelije ne funkcionišu pravilno, stanje kože se vremenom pogoršava.

UV zraci na nekoliko načina utiču na starenje kože.

Bez ambicije da zapamtite sve ove nazive enzima, dovoljno je da se UV zracima ne izlažete bez zaštite jer oni u slojevima kože razbijaju sve što vam čuva mladalački izgled.

Da li ste znali da SPF broj ne štiti od UVA zraka i preranog stvaranja bora?

Za to vam  treba nešto drugo!Helena nam je ispričala njeno lično iskustvo i kako je sačuvala mladolikost lica i kože pre svega. Njena tajna je nešto sasvim prirodno, a sami pročitajte o čemu se radi na ovom linku: https://minutzamene.com/ovako-sam-se-ja-resila-bora-i-podocnjaka-lako-je/

Za leto bi trebalo da dodate svojoj rutini hidrirajuću kremu za sa zaštitnim spektrom širokog spektra (broad spectrum) koja će vas štititi od UVA i UVB zraka.Dakle preparat koji izaberete za zaštitu kože od sunca mora na deklaraciji da ima oznaku SPF 15,30,50 broad spectrum.

Ovo ne znači da treba da se odreknete sunčanja. Ovo samo znači da pametno birate sredstvo za zaštitu lica od UV zraka. Idealno bi bilo ukoliko vaša dnevna krema sadrži zaštitni faktor širokog spektra. Ukoliko ne, upotrebite neki namenski preparat za sunčanje.

Ukoliko vam je onaj za telo pretežak, potražite specijalizovani za lice sa dobrom zaštitnom funkcijom.

Svakoga jutra čujete upozorenje da se sklonite sa sunca u najtoplijem delu dana. Ne zanemarujte ga. UV indeks je najveći između 11:00 i 17:00. To vreme iskoristite da ugodite sebi na neki drugi način.

Kada ste u nedoumici ponovo se namažite

Nije dovoljno naneti zaštitnu kremu ili meko samo jednom na lice i misliti da je nega lica leti završena time. Posle nekog vremena, nivo zaštite drastično pada. Nanesite zaštitu na lice više puta dnevno. Naročito je važno da zaštitu ponovite nakon izlaska iz mora, bazena ili tuširanja.

Evo kako još treba da izgeda nega lica leti. Nije sve u kremama!

Šešir štiti lice od sunca

zaštita lica od sunca

Prava dama nikada svoje lice ne izlaže direktnom uticaju sunca. Šešir sa širokim obodom će stvoriti nežnu senku koja će dodatno štititi nežnu kožu lica. Uz to, vašoj pojavi će dati notu romantičnog šarma. U zavisnosti od toga da li ste krenuli na posao, u šetnju ili na plažu, izaberite šešir u skaladu sa prilikom.

Lice treba štititi od usnca tokom cele godine čak i po oblačnom vremenu.

Tokom leta sunce je mnogo jače. Nezaštićena koža lica će doživeti oštećenja koja ćete kasnije teško ili nikako popraviti.

Vitamin C štiti kožu od sunca

Vitamin C održava zdravlje kolagena u telu koji je potporno vezivo kože. Kolagen čuva zdravlje i čvrstinu kože.

Kako biste koži lica pružili dodatnu zaštitu tokom leta konzumirajte hranu bogatu C vitaminom. Pomorandža. Limun, amla, grejp neka budu stalni sastojci vaših hladnih napitaka. Od povrća paradajz, paprika i zeleno povrće su bogati izvori C vitamina.

Ne zaboravite piling tokom leta

Mrtve ćelije kože koje se talože na površini lica čine da koža izgleda grubo, umorno i neujednačeno. Lice koje je u ovakvom stanju neće ujednačeno potamneti usled izlaganja suncu. Rizikujete da vam ten bude šaren.

Pilingom se otpušavaju pore, uklanja višak masnoće koji je čest pratilac lica tokom letnjih vrućina.

Redovnim pilingom se smanjuje mogućnost pojave mitisera i akni. Nakon pilinga koža izgleda podmlađeno i blistavo.

Za piling koristite domaće sastojke kao što su kafa, jogurt, soda bikarbona već prema svom tipu kože. Po pitanju vrste pilinga ne morate menjati navike u odnosu na ostatak godine.

Prirodna letnja nega lica

Ne verujte komercijalnim proizvodima. Leti imate svega svežeg u izobilju, voće i povrće je prepuno aktivnih materija koje koži daju dovoljno snage da se svojim zdravljem izbori sa fotooštećenjima, vrućinom, slanom vodom i svim ostalim pojavama koje vas očekuju u letnjem periodu.

Hemikalije iz komercijalnih proizvoda će vremenom oštetiti kožu lica i učiniti ga slabim na spoljašnje uticaje.

Ovo su štetni sastojci u kozmetici kojih se morate kloniti!

U kuhinji se nalaze brojnie namirnice koje možete upotrebiti za umirivanje i jačanje kože lica ali i kao terapiju nakon izlaganja suncu. Paradajz i limun su dva odlična letnja saveznika vašeg lica. Ovde možete naučiti kako se prave najbolje domaće maske za lice koje hidriraju.

Nega lica leti ne isključuje oči i usne

Ukoliko niste od onih kojima su dobre naočare za sunce nezaobilazni modni detalj, kada dođe leto uvek ih morate imati sa sobom. Oči i usne su najosetljivije i najizloženije opasnom uticaju UV zračenja. Plus, bez naočara se mrštite dok gledate ne bi li se prirodno zaštitili od velike količine svetlosti. Eto vam sigurnog načina da dobijete bore oko očiju i između obrva.

Usne su najosetljiviji deo lica iz dva razloga. Koža usana je najtanja na celom telu i ne sadrži lojne žlezde. To znači da će bar pet puta teže podneti letnje uslove na otvorenom. Usne tokom leta moraju konstantno biti pokrivene kvalitetnim prirodnim balzamom

Nakon povratka kući, obavezno ispljuskajte celo lice hladnom vodom.

Nega lica leti kroz ishranu

Vaša ishrana takođe spada u letnju negu lica.

Stara je istina da se koža neguje spolja i iznutra. Leti je treba počastiti dodatnom količinom vitamina i minerala.

Pojedine namirnice hlade organizam. Uvek jedite sezonsko voće i povrće, pijte sveže ceđene sokove od povrća, jedite dosta krastavaca, dinje, lubenice….

Letnji način ishrane nadoknađuje vitamine, minerale i neophodnu količinu vode  koji se gube pojačanim znojenjem na letnjim temperaturama.

Lagani letnji obroci koji se brzo vare a opet su bogati svim neophodnim nutritijentima oslobađaju organizam stresa dugotrajnog varenja teške hrane. To će dati polet i dodatnu energiju organizmu.

Ne zaboravite na vodu, čak i ako pijete dovoljne količine vode, povećajte količinu tokom leta. Dobro hidrirana koža lica je otpornija na oštećenja.

Higijena lica tokom leta

Iako vam se čini da leti gotovo i ne izlazite iz vode, higijena je važan deo priče o pravilnoj letnjoj nezi.

nega lica leti

Bez obzira da li se tokom leta probijate kroz gradsku gužvu, ili vreme provodite na plaži i u prirodi vaše lice će otpustiti dosta znoja koji će se pomešati sa prljavštinom, sredstvima za negu i zaštitu od sunca, šminkom ukoliko je koristite. Na visokim tempoeraturama mikrobi u takvim uslovima prosto bujaju. Sav ovaj sadržaj bi vam mogao gadno zapušiti pore od čega se lice ospe bubuljicama.

Ne dajte da vas zavara činjenica da se ne šminkate na letovanju. Večernje čišćenje lica mora biti jednako temeljno kao i kada se šminkate.

Bilo da ste iz kuće izašli sa poslovnom ili torbom za plažu, uvek sa sobom ponesite nekoliko pamučnih tufera i bočicu ružine vodice.

Ružina vodica je najstariji i najbolji prirodni tonik za lice.

Više puta tokom dana nakvasite tufer ružinom vodicom i pređite njime po celom licu i usnama.

Videćete po boji tufera da nije bilo uzaludno. Na tuferu će se zadržati svi ostaci hlora, slane vode, prašine i krema za sunčanje. Nakon toga ponovite SPF i melem za usne.

Da se letnje uživanje ne bi pretvorilo u borbu sa aknama i drugim nepravilnostima kože, ružina vodica, tečni kiseonik ili neki drugi tonik će tokom dnevne vrućine ukloniti višak masnoće, osvežiti i dodatno hidrirati lice.

Uvrstite prirodne maske u letnju negu lica

Ma koliko da vam prija boravak na suncu, na kraju dana koža lica će biti izmučena čak i kada to ne osećate.

Pomozite joj da se oporavi nekom prirodnom maskom.

Trebaće vam nešto što hladi, regeneriše i hidrira. Kombinacije su brojne i zavise od onoga šta imate u frižideru i vašeg tipa kože. Jogurt, krastavac, paradajz će baš prijati licu koje je bilo izloženo suncu.

Znamo po nešto o tome i želimo da podelimo sa vama koje su najbolje prirodne maske za lice.

Najzad, kada ispoštujete sve naše savete ostaje još jedan tajni sastojak pravilne letnje nege lica. Osmeh i optimizam.

Sunce, ma koliko bilo omraženo u svim anti-age pričama, pospešuje izlučivanje hormona sreće-serotonina.

Boravak na suncu je neophodan i ne preskačite ga.Treba vam samo pravilna nega lica leti.

Odenite se osmehom i dobrim raspoloženjem, to najbolje čuva mladalački izgled lica.