Ne odgovara svima isti regenerator
Izabrati najbolji regenerator za kosu po nekad nije ni malo lak zadatak. Ipak, najbolji način je da odlučite na osnovu teksture svoje kose. Ako imate tanku kosu uzmite regenerator koji kosi dodaje volumen.Ako vam je kosa masna izaberite formulu sa manje ulja. Iako vam ne izgleda toliko važno, pravi izbor regeneratora može drastično promeniti izgled vaše kose.
Nikad ne nanosite regenerator na koren kose
Veoma je važno da izbegnete nanošenje regeneratora na koren kose. Počnite sa nanošenjem preparata od krajeva pa negde do sredine vaše dužine. Na ovaj način hidriraćete vlasi u delu u kom imje hidratacija najneophodnija. Evo i zašto: Kosa do samog korena i nekoliko centimetara dalje je mlada i još uvek nisu stigli da je oštete ni spoljašnji uticaji ni vaše neodgovorno ponašanje, bojenje, hemikalije, preparati.Vlas je zdrava i najbolje hidrirana. Što više idemo ka krajevima, kosa je u lošijem stanju i starija-potrebna joj je dodatna pomoć za dobar izgled.
Probajte regenerator pre šamponiranja
Može vam zvučati blesavo ali neki predlažu da nanesete regenerator na kosu pre nego što je operete šamponom. Ovo se posebno preporučuje kod jako duge kose. Dakle trebalo bi naneti regenerator na pokvašenu kosu normalno pustiti da odstoji pa isprati i onda šamponirati.
Zagovornici ovakvog redosleda radnji tvrde da će tokom pranja kosa upiti manje tečnosti i manje će biti podložnja štetama koje nastaju od deterdženata iz šampona. Osim toga kažu da regenerator posle pranja kosu može učiniti teškom i oduzeti joj na volumenu. Najbolji način da saznamo da li su u pravu je da isprobamo. Verujem da ako vam ne bude koristilo neće ni štetiti.
Ne morate kosu šamponirati da biste naneli regenerator
Svakodnevno šamponiranje kosu može isušiti i prouzrokovati cvetanje krajeva. To ipak ne znači da treba da preskačete i balzam za kosu. Hoću da kažem da možete naneti regenerator kao vid zaštite i na kosu koju niste taj dan oprali. Za ovu namenu su posebno zgodni neispirajući regeneratori u spreju. Ako je kosa suva, zamršena i neposlušna naprskajte je regeneratorom koji će je zaštititi i negovati tokom čitavog dana.
Naravno ovo nećete primeniti na prljavoj kosi!

Slobodno koristite isti regenerator dok se ne potroši
Zabluda je da se kosa vremenom navikne na regenerator. Umesto da bacite svoj omiljeni balzam, operite kosu jednom mesečno šamponom za dubinsko otklanjanje ostataka regeneratora i drugih preparata za negu i oblikovanje kose.
Sastojci koje treba izbegavati u regeneratorima
Ako do sada niste čitali deklaracije prilikom izbora preparata za kosu, vreme je da počnete. Čak i oni preparati na kojima piše da su potpuno prirodni nisu bezbedni . Zato treba da znate šta da izbegnete u svom regeneratoru. Pre svega ne kupujte ništa što sadrži sulfate (SLS I ASL), parfeme, polietilen glikol (PEG), natrijum hlorid, Diethanolamine (DEA) and Triethanolamine (TEA), formaldehid, alkohol,veštačke boje. Objašnjenje o svakom ponaosob imate u tekstu o štetnim sastojcima u kozmetici. Za početak, klonite se preparata na kojima vidite neku od ovih oznaka.
Koje sastojke bi trebalo da sadrži dobar regenerator?
U izboru regeneratora vodite, se pre svega, potrebama vaše kose i njenim tipom. Trebalo bi da vam hidratacija uvek bude prioritet, zato su proteini na listi sastojaka obavezni i ne smeju biti izostavljeni.
Umesto sastojaka sa crne liste birajte balzame koji sadrže prirodne sastojke kao što je arganovo ulje, maslinovo, ulje jojobe i slično. Vitamin B ,u njihovim formulama znan kao pantenol jača vašu kosu i koren i zadržava neophodnu vlagu. Limunska kiselina je takođe odličan sastojak u proizvodima za kosu.
Mnogi regeneratori u sebi kombinuju različite kategorije sastojaka da bi osigurali višestruka svojstva.Većina neispirajućih regeneratora sadrži dodatke za zaštitu od sunca. Oni koji su deklarisani za zaštitu bojene kose mogu takođe sadržsti silikone namenjene da kosi dodaju sjaj i dodatno je zaštite od toplote prilikom oblikovanja i sušenja. Prvo razmotrite šta vam je potrebno nakon toga proučite deklaraciju pa tek onda pazarite
Napravite sami svoj regenerator

Baš kao što kod kuće pravite maske i pakovanja za kosu isto možete napraviti i sopstveni regenerator. Pregršt sastojaka iz kuhinje kao što je banana, jogurt j, med, prirodna ulja i slično, mogu zameniti kupovni regenerator. U nastavku vam donosimo neke jednostavne recepte koje možete isprobati kod kuće.
- 2 supene kašike ulja susamovog semena, aloja gel, pola šolje surutke i kašika maslinovog ulja;
- 1 šolja jogurta, jedno jaje, sok od jednog limuna, 1/4 šolje kokosovog mleka;
- 1/2 šolje ši putera, cup 3 šolje jabukovog sirćeta i jedan avokado;
- 1 banana, 2 kašike meda i kašika maslinovog ili kokosovog ulja;
Bilo koju kombinaciju da izaberete, pomešajte sastojke, nanesite na vlažnu kosu posle pranja. Za razliku od kozmetičkih preparata, domaći regenerator možete bez posledica nanositi i na koren kose i vlasište. Da bi ste poboljšali efekat možete nakvasiti frotir toplom vodom i njime umotati kosu. Prirodni sastojci će dubinski delovati. Najzad kosu isperite toplom i na kraju hladnom vodom.
Ovde možete isprobati i finalno ispiranje pivom ili razblaženim jabukovim sirćetom. Pivo hrani kosu i deluje kao sredstvo za oblikovanje frizure. Ako vam je kosa kovrdžava bićete oduševljeni svojim loknama pošto na njih nanesete pivo i malo ih pogužvate. Ostavite da se kosa prirodno osuši.