***Postoje takođe prirodne, ali manje agresivne metode, koje deluju podjednako dobro, a nekima i bolje. Moja prijteljica Ksenija isprobala je Aknolin tretman – gel i losion za lice na prirodnoj bazi. Uspela je da reši svoje probleme sa aknama bez ikakvih neprijatnosti. Pričala nam je o svojoj borbi i svom iskustvu i kako je došla do rešenja. Tu njenu priču pročitajte na ovom linku: https://minutzamene.com/kako-sam-se-resila-bubuljica-mitisera-masne-koze-lica/
Vrste AHA kiselina
AHA kiseline se, kao što smo rekli, nalaze u hrani. Postoji više vrsta ovih kiselina.
Evo koje su:
Glikolna kiselina
Glikolna kiselina za lice koristi se za tretman bubuljica i tretman bora, Od svih AHA kiselina ima najmanje molekule pa joj je i primena najrasprostranjenija u kozmetici jer lakše prodire kroz pore. Prirodno se nalazi u šećeru, a naravno, čovek je našao način da je stvori i sintetički.
Mlečna kiselina
Ovaj tip AHA kiseline, kao što i sami možete pretpotsaviti, dobija se iz mlečnih proizvoda, ali i iz fermentisanog voća i povrća. Pored toga što je ima u hrani, mlečna kiselina deo i je i naših mišića i često se baš višak ove kiseline smatra zaduženim za bolove u mišićima posle napornog treninga. No, vratimo se spoljašnjoj upotrebi. U te svrhe, mlečna kiselina koristi se kod osoba sa osetljivom kožom na druge AHA kiseline.
Vinska kiselina
Vinska kiselina je tip voćne kiseline i uglavnom se može naći u nezrelom grožđu – voću od kojeg se inače i dobija vino. Deluje kao antioksidant. Njena upotreba spolja još uvek nije tako dobro ispitana kao upotreba mlečne ili glikolne kiseline pa je ovde samo navodimo kao deo niza.
Limunska kislina
Ova voćna kiselina može se naći u limunu. Ali ne samo u njemu, nego u svom citrusnom voću – pomorandžama, mandarinama i slično. Osnovna kaakteristika joj je da deluje kao antioksidant i štititi od slobodnih radikala. Možda je i najzaslužnija za posvetljivanje ožiljaka i tamnih fleka na licu.
Malična kiselina
Malična kiselina naziva se još i jabučna kiselina,jer je najviše ima u ovom voću. Osim tu,može se naći i u trešnjama, kajsijama, bananama, lubenici, kiviju, breskvama, pomorandži, kruškama, jagodama. Jabukovo sirće je takođe bogato ovom kiselinom. Zato se ponekad baš ono koristi za eksfolijaciju lica. Takođe, baš zbog prisustva voćnih kiselina nije loše da isprobate jagode protiv akni.

Mandelična kiselina
Ova AHA kiselina dobija se iz gorkog badema i najpoznatija je po svojim antibakterisjkim svojstvima. Zato je dobra u tretmanu akni, ali nije loša ni kao sredstvo protiv bora.
Alfa hidroksi kiseline – upotreba na koži
Jasno je sada kakva je svrha svih onih prirodnih maski za lice protiv bubuljica, kao i onih protiv bora. Ako vam je nekada zvučalo besmisleno staviti kivi ili jabuku na lice, sada možda imate drugačiju predstavu o tome.
Naravno, pored tih maski iz domaće radinosti,postoje i kreme, gelovi, losioni sa AHA kiselinama koji najčešće svoju primenu nalaze u tretmanu sledeća tri problema na licu:
- Protiv bora – ovde su najpouzdaniji proizvodi koji sadrže mlečnu kiselinu i glikolnu kiselinu u koncentraciji do 8%. Ovi proizvodi koriste se dva puta dnevno.
- Protiv ožiljaka od akni. – Ovde se koristi glikolna kiselina, ali u obliku hemijskog pilinga, dakle u jačoj koncentraciji od 10%. Ovakvi tretmani rade se u kozmetičkim salonama i kiselina može biti u koncentraciji od 20% pa do 70%. Ponavljaju se na svake dve nedelje. Osobma kojima ova metoda ne prija, preporučuje se upotreba losiona koji imaju 15% glikolne kiseline jednom dnevno. Ipak, pošto primena AHA kiselina na licu može imati različite posledice, najbolje je da se o primeni posavetujete sa deramtologom.
- Za promene u pigentaciji kože tzv. melazma. U ovom slučaju koristi 10% glikolne kiseline u nekom proizvodu kremi ili losionu u trajanju od 2 nedelje, dok se kasnije radi hemijski piling 3 meseca sa glikolnom kiselnom u koncentraciji od 50%
Treba imati na umu da AHA kiseline za lice nisu najbolji izbor za osetljivu kožu. Osim toga, važno je naglasiti da je koža je nakon upotrebe osetljiva na sunce pa se ne smeju koristiti bez dobre zaštite od sunce koja sledi tretmanu. Kreme obično sadrže ovu zaštitu ili uputstvo u kojem je naglašeno da treba naneti kremu sa visokim zaštitnim faktorom.