Ukoliko se vaše stanje sa aknama do tada nije drastično popravilo, benzoil peroksid gel nije dobar za vas.
Ima li neželjenih efekata?
Nažalost ima, i uopšte nisu retki. Vrlo su česti slučajevi da problem sa aknama nakon upotrebe benzoil peroksida postane još gori. Takođe, može se javiti crvenilo, koža može da peče, a vremenom i da počne da se ljušti.Ipak, to ne bi trebalo da vas spreči da nastavite sa tretmanom, osim ako te nuspojave nisu zaista strašne.
Treba da znate da benzoil peroksid jeste jak lek za akne i osećaj peckanja može da vam probudi nadu da ćete se rešiti problema preko noći. Činjenica je ipak da to nije tako.
Do prvih konkretnih rezultata biće potrebno da prođe 4-6 nedelja kontinuirane upotrebe!
Dakle, budite uporni!
Svakako, ima i situacija koje ne treba uporno forsirati i koje ukazuju da benzoil peroksid nije za vas.
Kada treba da prestanete sa primenom ovog tretmana za akne i posetite lekara? Koji simptomi su zabrinjavajući?
- osip i svrab
- oticanje
- crvenilo i plikovi
Ukoliko primetite da vam ovaj tip tretmana ne odgovara, ne očajavajte. Ima još opcija koje možete probati, a sledeća koju dermatolozi često preporučuju je salicilna kiselina.
Naš je savet da se raspitate o prirodnim tretmanima protiv akni. Mnoštvo je prirodnih sastojaka koji mogu doprineti da vaše bubuljice nestanu, kao što je na primer aloja vera, ulje čajevca ili proizvodi na bazi ovog ulja.
![Aknolin_mzm_[360x300]px_55anim](https://minutzamene.com/wp-content/uploads/2017/06/Aknolin_mzm_360x300px_55anim.gif)
Kako da znate da li je za vas Benzoil peroksid ili salicilna kiselina?
To zavisi od veličine problema koji imate. Za jače, izraženije i upornije akne bolji je benzoil peroksid, jer se bori protiv bakterija. Ipak, izaziva iritacije i nije za osetljivo lice niti za osobe koje imaju ekcem, rozaceu ili slične kožne probleme.
Salicilna kiselina delije kao eksfolijent. Uklanja površinski sloj kože i rastapa prljavštinu nakupljenu u porama, te deluje protiv upala. U neku ruku deluje kao aspirin za kožu (lek koji je svojevrtsan oblik salicilne kiseline – acetisalicilna kiselina) Za razliku od benzoil peroksida, deluje umirujuće na kožu. Mana ovakvog izbora je što je takav tretman manje efikasan za ekstremne potkožne akne. Ne deluje protiv bakterija i bolji je kao preventiva.
Gde nabaviti benzoil peroskid i koja je cena?
Neki od preparata sa ovim aktivnim sastojkom su gelovi sa nazivima Duac, Antropar, Benzaknen, Akneroxid, a cene benzoil peroksida ovako upakovanog u gel se kreću od 350-800 dinara . Mogu se nabaviti u skoro svima apotekama.
Iako je u neku ruku antibiotik, moguće je kupiti benzoil peroksid bez recepta. Ipak, naš je savet da to ipak ne radite na svoju ruku već da se posavetujete sa svojim dermatologom. Prilikom kupovine obavezno povedite računa o procentu aktivne supstance u gelu, kremi ili losionu koji nabavljate.
Iskutsva sa benzoil peroksidom
Iskustava su pokazala da primena ovog tretmana za akne jeste delotvorna. Ipak, ima dosta nedostataka, a pored gore pomenutih iritacija, on čini vašu kožu osetljivijom na sunce, baš kao i primena AHA kiselina za lice . Gledajte da tokom korišćenja izbegavate izlaganje direktnim sunčevim zracima, ali i solarijum.
