Ceđenje bubuljica na leđima ne razlikuje se mnogo od ceđenja bubuljica na bradi ili čelu. I ovde je higijena od ključnog značaja, pa možete savete o kojima smo prethodno govorili primeniti i ovde.
Dakle, lepo očistite kožu i ruke i koristite maramice umesto da dođete u direktan dodir sa bubuljicama. Ovde će vam gotovo zasigurno biti potrebno nešto čime ćete iscediti bubuljice, jer su sve šanse da nećete moći lepo da zahvatite područje oko bubuljice.
U ovom slučaju, možete, kao dermatolozi i kozmetičari, koristiti iglu kako biste probušili kožu na vrhu bubuljice. Međutim, obavezno je sterilišite plamenom i potom prebrišite alkoholom. Ukoliko je odlažete (na primer dok obrišete isceđeni sadržaj ili tako nešto), obavezno je da je sterilišete svaki put iznova pre korišćenja, jer se bakterije na iglama lako zadržavaju, pa na taj način samo proširujete infekciju.
Iako je teže oceniti, potrudite se da iscedite sve iz bubuljice, kako se ona ne bi obnovila. Ipak, nemojte ni preterivati, jer ne želite da proširite pore, pa da se posle tu iznova stvaraju nove bubuljice.
Osim toga, ukoliko preterate sa ceđenjem, rizikujete i da napravite ranu koja će kasnije ostaviti ožiljak ili fleku na leđima. Iz istog razloga bubuljice ne treba ni ljuštiti niti čačkati noktima (da ne kažemo kopati) u časovima dosade. Sve što iz toga možete dobiti su cistične akne, koje zahtevaju ozbiljnije lečenje.
Nakon što ste završili ceđenje bubuljica, operite leđa sapunom i vodom i nanesite antibakterijsku kremu. Ovo će sprečiti bubuljice da se kasnije vrate.
Kako da iscedite bubuljicu na leđima bez klasičnog ceđenja?

Postoji jedan trik koji je naročito zgodan za bubuljice na leđima, iako ga možete primeniti i na bubuljice na licu. Jednostavno, nekad nećete moći da dohvatite ili lepo zahvatite bubuljicu. U tom slučaju možete je isterati napolje toplim oblogama.
Ovaj metod ujedno otklanja rizik od stvaranja ožiljaka, pa je nešto što je svakako bolji način za stiskanje bubuljica. Međutim, mana mu je što veoma dugo traje, pa se morate naoružati strpljenjem.
Elem, kako se radi? Jednostavno uzmete neki manji peškir ili krpu i natopite je vrućom vodom. Koliko ćete toplotu podneti zavisi isključivo od vas i toga koliko toplote možete da istrpite. Naravno, to ne znači da treba da uzmete vrelu vodu, pa da prebacite granicu bola. Ali, što je toplija obloga, to bolje.
Ovakvu oblogu stavite na bubuljicu i pridržite negde između 5 i 10 minuta. Ukoliko se obloga u međuvremenu ohladi, „podgrejte je‟ tj. ponovo je natopite vrućom vodom. Ovaj proces treba da ponavljate na svakih sat-dva, sve dok bubuljica sama ne pukne.
Proces je mučan i dosadan, ali radi. Ponekad se može ubrzati tako što masirate područje preko krpe, ali laganim pokretima.
Toplota i para koju obloga proizvodi (jer tople obloge imaju efekat sličan parenju) će, da tako kažemo, isterati gnoj na površinu, omekšati kožu i naterati bubuljicu da se sama isprazni. Dešava se i to da ponekad bubuljica ne pukne, nego se sebum razbije pod toplotom, pa se koža sama izravna, a bubuljica nestane.
Ipak, ukoliko ništa od ovoga ne deluje na opisan način, to znači da je vašem tipu bubuljica neophodno lečenje, pa se treba obratiti svom dermatologu.
Ceđenje mitisera
Jednako često, ako ne i češće nego bubuljice, ljudi cede mitisere. Da budemo iskreni, ne zna se šta je od ovo dvoje veća pošast i šta nam više smeta. Međutim, kada govorimo o tome koliko je opasno nepravilno cediti mitisere, situacija je možda i ozbiljnija nego kada je ceđenje bubuljica u pitanju.
Sad se vi sigurno pitate zašto kad su bubuljice veće, upaljenije, još gnoje i bole kao da vam neko zabija eksere u kožu svaki put kad ih dodirnete. Pa, upravo zato što tako olako shvatamo mitisere.
Oni jesu mali i izgleda vam kao da ovi čepovi od sebuma nemaju neke ozbiljne posledice po kožu, ali to nije tako. Za početak, mitiseri se često razviju u bubuljice, pa sve i da ih ne iscedite, oni vam mogu napraviti problem.
Još je gore ukoliko krenete da ih cedite, pa to uradite pogrešno. Kada samo izvučete čep, vi ostavljate otvorene pore, a takva okolina je kao poručena za bakterije od kojih ne samo da će nastati bubuljica, nego može doći i do veće infekcije.
Mitisere, tj. zatvorene komedone, i treba cediti, kako biste sprečili da se razviju u bubuljicu. Ruku na srce, treba ih cediti i iz estetskih razloga ‒ jednostavno ne izgledaju dobro na koži. Međutim, važno je cediti ih pravilno.
Sad ćemo zvučati kao pokvarena ploča, ali higijena, higijena i još higijene. Nije moguće dovoljno naglasiti koliko je važno da i koža oko mitisera i na prstima bude čista pre nego li i pomislite da počnete sa ceđenjem. Jednostavno, bolje sprečiti infekciju, nego je posle lečiti.
Zbog toga što su mitiseri manji i teže ih je zahvatiti prstima (a da pritom ne isečete kožu noktima), i ovde će vam biti potreban neki kućni instrument. Pribadača, zihernadla ili bilo šta što je sličnog oblika može vam poslužiti da izvučete ove čepove. Ipak, prethodno ih obavezno dezinfikujte.
Dezinfikujte i kožu nakon što završite sa ceđenjem, a potom tretirajte problematično mesto kremom protiv bubuljica, najbolje onom koja je na bazi salicilne ili glikolne kiseline. Pritom, možete sebi napraviti neki prirodni melem, na primer na bazi aloja vere kako biste umirili kožu nakon što izbučete ove čepove.
Evo detaljnog uputstva za ceđenje mitisera kod kuće.
Ceđenje akni kod kozmetičara
Ukoliko nećete da vas boli glava od silnih mogućih infekcija i komplikacija, uvek se možete obratiti profesionalcima, kako za ceđenje mitisera, tako i za stiskanje bubuljica. Na ovaj način znate da će tretman biti odrađen na higijenski ispravan način i da će šteta biti gotovo nepostojeća.
Saloni obično imaju i aparate za ove tretmane, pa ćete biti pošteđeni gledanja onoga što iz bubuljica i mitisera izlazi (ovo je naročito dobro za one gadljive među nama).
Za ovakav tretman biće neophodno da izdvojite minimum 1000-1500 dinara, a u zavisnosti od toga koliko je vaš slučaj ozbiljan i koliko dugo tretman treba da traje, cena će dostići i par hiljada. Optimalna cena za ozbiljniji tretman od sat vremena dostiže i 6000 dinara.

Čuvajte se infekcija!
Najbitnije u svemu ovome jeste da zaštitite kožu nakon što se samo ceđenje bubuljica desilo. Čak i onda kada ispratite sve savete i pažljivo iscedite ono što ima da se cedi, ukoliko koža dođe u kontakt sa bakterijama, to vam može napraviti probleme.
Ovo se naročito odnosi na lice na kojem se nalazi mnoštvo osetljivih krvnih sudova koji, ukoliko pretrpe određene povrede ili se inficiraju, mogu imate ozbiljne posledice po zdravlje.
Zato obratite pažnju na to šta stavljate na kožu nakon što iscedite bubuljicu. Posebno kada je u pitanju šminka, čuvajte se infekcija jer ona može iritirati i zdravu kožu ukoliko sadrži štetne supstance, a kamoli kožu koja se leči od bubuljica.
Potrudite se da nađete prirodnu kozmetiku koja ne samo što ne iritira kožu, već može sadržati supstance koje je hrane, pa tako imate dvostruku dobit.