Suva koža lica biće prošlost ako je negujete ovako!

Suva koža lica biće prošlost ako je negujete ovako!

Autor:

Da li je suva koža lica vaš svakodnevni problem i neprijatelj broj 1? Evo kako ona može opet biti baršunasta i meka uz par jednostavnih pravila za negu.

Suva koža lica je specifično stanje kože koje odlikuje osećaj zatezanja, suvoća, crvenilo, perutanje, sklonost iritaciji. Glavni krivac za ovo je nedostatak lipida u koži.

Lipidi su prirodne masnoće koje naše telo stvara, a u slučaju kože govorimo o sebumu. Kada ga ima previše, govorimo o masnoj koži. Kada ga nema dovoljno, govorimo o suvoj koži.

Kada pričamo o ovoj temi jako je bitno da razlikujemo suvu kožu ( koja je posledica manjka lipida) i dehidriranu kožu ( koja je posledidca manjka vode odnosno hidratacije)

Ovo je najčešći problem sa kojim se lepši pol susreće pogotovo u toplim letnjim danima. Sunce, pesak, slana voda su samo neki od faktora koji utiču na iritaciju suve kože lica. No, nekad nisu spoljašnji faktori krivi za to.

Zato, za početak, hajde da vidimo koji su uzroci suvoće lica

Suva koža lica  – uzroci

Možemo reći da uzroke suvoće kože delimo na spoljašnje i unutrašnje.

Spoljašnji bi bilo sve ono što svojim površinskim dejstvom na kožu utiče na njeno sušenje:

  • prekomerno izlaganje suncu
  • pogrešna nega lica, preagresivnim preparatima
  • pušenje
  • okruženje i vremenske prilike ( sunce, vetar, suv vazduh…)

Unutrašnji faktori su sve ono što kao uzrok dopire iz našeg organizma:

  • hormonske promene
  • starenje
  • genetika
  • posledice loše ishrane i nedovoljno unosa tečnosti
  • lekovi

Šta god da je uzrok, pravilna nega je bitna da bi se koža dovela u normalno stanje.

Simptomi koji odlikuju suvi tip kože lica

Postoji nekoliko tipova kože lica i jedan od njih je i suvi. Veoma je važno da znate koji je vaš tip, jer u skladu sa tim birate i negu lica.

Suvo lice odlikuju:

  • osećaj zatezanja
  • hrapavost
  • perutanje kože
  • sklonost borama
  • crvenilo
  • osetljivost i sklonost pucanju i iritacijama

perutanje suve kože lica

Nega suve kože lica

Najveći problem koji imaju osobe sa suvom kožom je iritacija usled suvoće kao i konstantni osećaj zategnute kože. Da biste rešili taj problem nije dovoljno da nanosite kreme. Potrebno je obratiti pažnju na to kako svakodnevno treba čistiti kožu lica, na to koliko vode pijete, u kakvom ste okruženju i još mnogo toga.

Pre svega, suva koža je osetljiva na sve i svašta i najbolje je da za njenu negu birate prirodne tretmane. Zahvaljujući jednom takvom tretmanu, Ana je uspela da se reši bora i sada ima  savšenu i zategnutu kožu.  Odušvljena je. Bukvalno je podmladila lica, a i vi možete probati njenu metodu. Uostalom, najbolje je da pročitate njeno iskustvo i vidite o čemu se radi. https://minutzamene.com/kako-sam-obrisala-bore-i-sve-znakove-starenja-sa-lica/

Nekoliko saveta kako negovati suvu kožu:

Nikada se ne umivajte vrućom vodom

Mlaka do umereno topla voda je najbolja za jutarnje umivanje. Takođe se preporučuje i za osvežavanje čitavog tela.

Vruća voda zaista ume da bude problem za suvu kožu lica ali i tela. Razlog tome je što ukloni sva prirodna ulja koja se nalaze na našoj koži. Ta prirodna ulja zapravo daju vlažnost koži i čine je glatkom i sjajnom.

Nakon umivanja nikada nemojte brisati lice već samo blago utapkajte vlagu peškirom.

Redovno je čistite

Odstranjivanje nečistoća sa lica je jedan od preduslova da se rešite suvoće. Potrebno je da koža diše. Za svako umivanje u toku dana birajte lagane prirodne sapune koji ne sadrže antibakterijske sastojke.

Važno je da sapuni budu oslobođeni i od parfema i svih mirisa koji nisu prirodni.

Akcenat se daje na sapune i gelovi za umivanje koji sadrže ceramide. Oni vraćaju koži vlažnost i elastičnost a samim tim pomažu kod suve kože.

 

Zaštitite kožu od Sunca i hladnoće

Odavno je poznato da je Sunce jedan od glavnih uzroka zbog kojeg naša koža prevremeno stari. Duže izlaganje sunčevim zracima dovodi do pojave bora ali i hrapavosti kože usled isušivanja.To je takozvano fotostarenje lica.

Preporučuje se pre svakog izlaganja suncu losion sa zaštitnim faktorom 30.

U toku zime i hladnih dana, koristite hidratantne kreme sa zaštitnim faktorom 10 ili 15 kao i labela za usne.

Poštujte pravila hidratacije

Postoji puno proizvoda za hidrataciju i umirivanje suve kože. Najefikasniji su proizvodi koji u svom sastavu imaju hijaluron, shea maslac, glicerin, stearinsku kiselinu. Ovi preparati vraćaju koži elastičnost, zatežu je i preventivno utiču na bore.

Nakon svakog umivanja i čišćenja kože lica, utapkajte lice blago peškirom a zatim nanesite neki od proizvoda koji sadrže pomenute hidrante.

Evo više o tome kako hidrirati kožu.

Suva koža oko očiju

Suva koža oko očiju može biti uobičajen problem kako tokom zimskih tako i tokom letnjih perioda. Hladan vazduh isto kao i Sunce isušuju kožu i ako se ne povede računa o tome mogu se stvoriti ozbiljni problemi poput ekcema.

Koža oko očiju je mnogo tanja nego na drugim delovima tela i lica, pa je samim tim i sklonija borama jer prima mnogo manje vlažnosti.

Neki od uzroka suve i iritirane kože oko očiju mogu biti i :

  • Dermatološki problemi – previše izlaganja kože Suncu, atopijski dermatitis, perioralni dermatitis i drugi  su sve razlozi suvoće kože
  • Klimatski uslovi – izbegavati bilo kakve ekstremne promene temperature vazduha
  • Stres kože oko očiju – Previše šminke koja se ne skida pravilno dovodi do pojave bora i isušuje taj deo kože oko očiju
  • Kontakt sa hemikalijama – Previše agresivna sredstva za skidanje šminke, tonici za čišćenje lica nepovoljno utiču na predeo oko očiju.

Suva koža i nedostatak vitamina

Uglavnom se za suvu kožu lica vezuje nedostatak vitamina za kožu. Kao prvu pomoć za suvu, iritiranu kožu i sitne bore koje se pojavljuju koristite uvek prirodne preparate. Oni su oslobođeni svih hemikalija, parfema, alkohola i možete biti sigurni da neće doći do nikakve reakcije kojoj je suva koža lica sklona.

Osim prirodnih preparata, kvalitet kože možete pospešiti i balansiranom ishranom. Namirnice koje konzumirate trebaju biti bogate antioksidantima jer oni štite našu kožu i utiču preventivno na pojavu bora. Preporučuje se povećan unos vitamina C i E.

  • Vitamin C utiče na stvaranje kolagena, ublažava oštećenja na koži nastala UV zracima. Ovaj vitamin je topiv u vodi pa ga možete uneti u organizam kroz sokove, ali isto tako nalazi se u raznim kremama i serumima za lice  kao jedan od glavnih sastojaka. Serumi koji sadrže određenu količinu vitamina C preporučuju se za upotrebu osobama posle 25 godine.

Osobe koje imaju osetljivu kožu pa samim tim i mogućnost na alergije izazvane sunčevim zracima, kreme i serume  sa C vitaminom trebaju koristiti u zimsko doba. Za pušače i osobe koje nisu osetljive na vitamin C dozvoljeno je njegovo korišćenje tokom cele godine.

  • Vitamin E poznat i kao tokoferol, štiti ćelije od prevremenog starenja i oštećenja. Namirnice bogate ovim vitaminom : orašasti plodovi (bademi, lešnici, kikiriki), biljna ulja (suncokretovo ulje), pšenične klice, zeleno lisnato povrće poput španaća i brokule.Ovaj se vitamin najčešće koristi za suvu i dehidriranu kožu. Prirodan je ovlaživač koji vraća koži balans i poseduje neverovatna antiupalna svojstva.
  • Poznato je da se vitamin D koristi i kod tretiranja površinskih rana ali i za uklanjanje ožiljaka. Pokazao se i veoma uspešnim kod tretiranja strija.Suva koža je inače sklona stvaranju strija jer nije elastična. Potrebno je da budete uporni i dosledni i da narednih mesec i po dana smesu ta dva sastojka nanosite na željeno mesto. Pomešate ta dva sastojka,  umasirate na određeno mesto, ostavite da se upija oko 30 minuta a zatim isperete mlakom vodom.Ovaj lekoviti vitamin možete dodavati u vaše losione za lice i telo. Redovnim korišćenjem koža će vam biti vlažnija i sjajnija a pomoće vam i kod uklanjanja tamnih mrlja sa ruku, lica ili nekih drugih delova tela.

Takođe pomaže kod lečenja ekcema i psorijaze, i utiče na stvaranje kolagena a samim tim i na prevenciju prevremenih bora oko očiju.

  • Vitamin A je veoma značajan za izgled kože i zato je često sastojak krema u nekom obliku ( retinol, retinoidi ili beta karoten) . No, sa njim treba pažljivo. On utiče na produkciju sebuma i prepisuju ga često za rešenje problema masne kože i bubuljica. Višak može dovesti do toga da je koža suvlja nego što treba da bude.
  • Cink – nije vitamin , ali je mineral značajan za kožu. Bitan je faktor u sintezi proteina,  ćelijskoj podeli i značajan za pravilno regenerisanje kože. Smanjuje crvenilo, iritaciju i perutanje.

Važno je napomenuti i da je količina vode koju svakodnevno unosite u organizam važna za kvalitet kože. Posebno je bitna za osobe sa suvom kožom lica jer je dodatno hidrira. Sam tonus kože i njena elastičnost zavise od količine vode koje se nalazi u potkožnom tkivu. Zbog toga se preporučuju dnevni unosi od 2l vode.

Najbolja krema za suvu kožu lica

Osim vitamina C i E, krema za suvu kožu lica treba da sadrži  mnoge druge sastojke koji će pomoći osobama sa ovim tipom kože.  Tu na primer mogu da se nađu razna eterična ulja, esencije mnogih lekovitih biljaka, buteri, razne biljke iz prirode za koje možda nikad ne biste ni rekli da su toliko lekovite.

nega suve kože lica

Evo šta sve može da se nađe od lekovitih sastojaka u jednoj kremi za suvu kožu lica:

  • Hijaluronprirodna supstanca koja se nalazi u vezivnom tkivu kože. Na prirodan način koriguje bore a kožu lica zateže i čini je čvrstom i elastičnom.
  • Urea – često preporučivana za suvu kožu zbog svog dejstva na hidrataciju kože
  • ceramidi – obnavljaju lipidni sloj kože što je suvom licu veoma bitno

Što se konkretnih predloga tiče, proverite pre kupovine koje su najbolje kreme za suvu kožu.

U nedostatku kreme, pomoći će i ovo…

Ulja za suvu kožu lica

Kako ovom tipu kože nedostaje masnoća, ulja su način da se ona nadoknade.

Ovo su najbolja:

  • Ulje jojobepuno je vitamina E i antioksidanata koji sprečavaju starenje kože. Posebno je dobro za pojavu bora jer hidrira kožu.
  • Bademovo ulje – Redovnim korišćenjem preventivno deluje na pojavu akni ali i revitalizuje ćelije kože.
  • Ulje lavande– Uspostavlja prirodan balans ulja na licu pa samim tim sprečava pojavu akni I bubuljica
  • Ulje koštica grožđa – Zbog snažnih i aktivnih antioksidanata ovo ulje ima sposobnost neutralizovanja slobodnih radikala koji su zasluženi za starenje kože
  • Ulje kamilice – Poseduje antiseptička i antimikrobna svojstva i štiti kožu od bakterijskih i gljivičnih infekcija
  • Ulje ruzmarina – Poboljšava cirkulaciju i ojačava kapilare u koži. Koristi se i za lečenje akni na licu i telu, ekcema, dermatitisa i drugih kožnih oboljenja.
  • Med – prirodni ovlaživač lica, koji zahvaljujući antioksidantima koje poseduje pokazao se kao odličan saveznik u borbi protiv prvih znakova starenja.
  • Maslinovo ulje– Osim brojnih vitamina i minerala koji se nalaze u maslinovom ulju i koji hrane kožu, on predstavlja odličan izbor kod nege suve kože.

Maska za lice za suvu kožu

Lojne žlezde u našoj koži svojim svakodnevnim radom izdvajaju uljanu masu koja se naziva sebum. Kako starimo naša koža poseduje sve manje sebuma a to može dovesti do suve kože i kose. S obzirom da je sebum sličnog sastava kao jojobino ulje, prednost se kod izbora kozmetike daje onim produktima koji sadrže pa čak i najmanje količine tog ulja.

Ovo lekovito ulje zapravo održava ujednačen nivo ulja na našoj koži. I to ga čini savršenim tretmanom protiv bubuljica, akni,ekcema. Osim na lice, ulje možete nanositi i na ruke, vrat, predeo oko očiju gde su se stvorile bore.

Već smo napomenuli da je za negu kože lica najsigurnije koristiti prirodne proizvode. To važi i za suvu kožu jer je ona posebno osetljiva.

Evo nekih prirodnih preparata koji su puni vitamina i minerala koje možete koristiti :

Sok od krastavcaNatopite pamučni pufer sokom od krastavca i ostavite na očima oko 5 minuta. Nakon toga isperite oči mlakom vodom i nanesite hidratantno sredstvo. Poznato je da je krastavac pun minerala koji će blagotvorno delovati na suvu i umornu kožu lica.

Med – Namirnica koja je bogata vitaminima i koju možete koristiti u skoro svim maskama za lice. Nanesite ga ako želite i svakodnevno na područje koje je najviše pogođeno suvoćom, ostavite nekoliko minuta a zatim isperite. Med je odličan hidratant i koži daje prirodnu vlažnost.

Maslinovo uljeNekoliko kapi ovog dragocenog ulja možete naneti na određeni deo lica, utrljati i ostaviti preko noći. Ulje masline je poznato kao sredstvo protiv bora, koje uspešno pegla sitne crtice na licu.

Vrećice čaja – Filter vrećice zelenog čaja pokvasite u mlakoj vodi pa nanesite na oči. Ne samo da ćete olakšati suvoću i zatezanje kože, već sprečava nastanak bora oko očiju. Zeleni čaj pored brojnih zbog lekovitih sposobnosti koje poseduje, povećava regeneraciju ćelija.

Ružina vodicaPrirodna ružina vodica nanosi se lokalno na područje oko očiju. Poznata je kao odličan hidrant koji ublažava bore ali isto tako smanjuje naduvene podočnjake.

Predlažemo vam da probate i neke od maski za suvu kožu lica koje je vrlo lako napraviti kod kuće.

Ulje jojobe i med maska za suvo lice

Ova maska je vrlo jednostavna za pripremu i potrebno vam je svega nekoliko minuta i par sastojaka.

Potrebni sastojci :

  •        8 jagoda
  •        Sok od limuna
  •        Med
  •        Ulje jojobe

Jagode dobro operite pod mlazom mlake vode. Ukoliko se nađu neke neke flekice ili nečistoće odstranite ih. Moraju biti potpuno čiste.

Iscedite limun da dobijete sok. Pri tome pazite da nijedna koštica ne upadne u posudu.

Med za sve vrste maski uvek koristite organski. Najsigurnije je da ga kupujete kod lokalnog pčelara.

Pri kupovini jojobinog ulja obratite pažnju da je organsko jer samo takvo sadrži maksimalno hranljive materije.

Uzmite staklenu posudu i pomešajte sastojke u kompaktnu masu. Nanesite ravnomerno na lice i ostavite da se osuši. Biće sasvim dovoljno da masku držite 15 – 20 minuta, nakon čega ćete je isprati mlakom vodom. Lice nemojte brisati peškirom već samo lagano utapkajte da skinete ostatak vode.

Aloe vera i jojobino ulje maska za suvo lice

Gel aloe vere je poznato umirujuće sredstvo koje pomaže kod alergijskih osipa na koži. Problemi poput ekcema, psorijaze, svraba, suvoće kože uspešno se otklanjaju ovim gelom.

Sastojci koji su neophodni da biste napravili ovu masku :

  •        3 kašike gela od aloe vere
  •        1 kašika ulja jojobe
  •        2 kapi bilo kojeg eteričnog ulja ( preporuka je da koristite lavandu, ruzmarin, kamilicu… )

Izmešajte sastojke dok se ne sjedine pa nanesite na lice. Ostavite oko 20 minuta da koža upije sve hranljive namirnice iz maske a zatim operite lice mlakom vodom. Nakon toga utapkajte lice peškirom.

Redovnim korišćenjem  maski za suvu kožu koje sadrže sve neophodne vitamine , dovešćete proizvodnju  sebuma  u ravnotežu, a samim tim rešićete problem suve kože lica. Imajte na umu da se problem sa kožom ne rešava preko noći i da je potrebno određeno vreme da biste popravili nje tonus i opšte stanje vaše kože.

Suva koža sklona bubuljicama je posebna priča

Ako ste mislili da su osobe sa ovim tipom kože blagoslovene time da nemaju akne – varate se . I ovaj tip kože lice može biti sklon bubuljicama. Razlog za to je često perutanje i mrtve ćelije kože koje upadnu u pore i začepe ih. Problem je što klasični pristupi lečenju bubuljica ovde ne pomažu, jer većina njih je namenjena masnoj koži i isušuje lice. Naš je predlog da nađete preparat na prirodnoj bazi koji dovodi sebum u ravnotežu, a ne isušuje lice i koji smanjuje upale izazvane bubuljicama.

O ovom tipu kože i problematici pročitajte ovde: Suva koža sklona bubuljicama? Ima rešenja!

Osetljiva suva koža lica

Za kraj da pomenemo i ovu varijantu. Suvo lice je problematično jer mu je zaštitna barijera slaba. Nije retkost da ovakva koža bude i osetljiva. U ovom slučaju,ona posebno reaguje na spoljašnje faktore. U ovom slučaju ključno je raditi na imunitetu kože i izgradnji zaštitne barijere.

Postoji samo jedan način da suva koža lica postane vaša prošlost i u vašim je rukama – nega!

Birajte preparate namenjene svom tipu kože. S razlogom su napravljeni. Videćete kako upornost i kontinuiran napor daju rezultate.