Kako ukloniti milije prirodnim putem

Kako ukloniti milije prirodnim putem

Možda imate milije na licu, a niste znali da se sitne bele tačkice na vašem licu tako zovu. Prepoznajte ih i naučite kako ukloniti milije prirodnim putem.

Svi mi želimo blistav i savšen ten bez mana, ali uvek ima nešto što tu potrebu i želju može da nam pokvari. Nekad su to bubuljice, a nekad i nešto što samo liči na njih. Takvi su komedoni, a tekve su po svom karakteru i milije na licu.

Kako izgledaju milije?

To su sitne bele tačkice, koje liče na gnojne bubuljice, a koje se uglavnom javljaju oko očiju i nosa. Međutim, ta razliku od onih bubuljica koje su bele od gnoja i koje su posledica bakterijske infekcije, milije to nisu. Takođe, za razliku od belih gnojnih bubuljica, njih ne možete iscediti.

Milije su bezbolne i bezopasne. U najvećem broju slučajeva su samo estetska pretnja. Kako nastanu, tako i nestanu- same od sebe. Samo, šta kada ne možete da čekate više?!

Možete probati sa biljnim tretmanima za bubuljice. Iako milije nisu baš to, nastaju gomilanjem sebuma pod kožom pa ono što pomaže da uklonite višak sebuma može biti od koristi i za milije. Odličan primer koliko biljni tretman može biti delotvoran na ovom polju jeste i iskustvo Sare Stanković, naše poznate Youtuberke i influenserke. Ona je bezbrižna što se lica tiče, jer ima savršeno čistu kožu. Ne slučajno! Saznajte šta njoj pomaže! Pročitajte njenu priču. Nalazi se na ovom linku: https://minutzamene.com/sara-stankovic-bubuljice/

A kako nastaju milije?

Hajde da vidimo i to!

Kako nastaju i koji su uzroci milija na licu

uklanjanje milija

Ukoliko ste se susretali sa milijama,onda ste primetili da mogu da se jave pojedinačno ili grupisane na jednom mestu: obično oko nosa, očiju, na kapcima, bradi, obrazima.

Uzrok nastanka milija na licu jesu mrtve ćelije zarobljene ispod kože i sebum. Nastaju i kada se keratin nakupi i ostane zarobljen pod kožom. Ono po čemu se razlikuju od bubuljica je što mogu biti tvrde na dodir, i nisu uzrokovane bakterijama. Boja milija na licu može biti bela ili svetlo žuta.

A kod koga se javljaju milije na licu?

Po ovom pitanju nema pravila.Svi mogu da imaju ovaj problem, čak i bebe. Štaviše 50% beba ih ima. Nije malo zar ne?

No, mi ovde govorimo o onima koje se javljaju na licu odraslih i o načinima kako ukloniti milije prirodnim putem.

Postoji nekoliko vrsta milija na licu

Neonatalne milije

Ovo su milie na licu koje se javljaju kod novorođenčadi. Nestaju same od sebe posle par nedelja.

Primarne milije na licu

Primarne milije javljaju se i kod dece i kod odraslih. Obično se pojavljuju na kapcima,obrazima i čelu i tada se često mogu pobrkati sa bubuljicama na čelu

Grupisane milije

Ove milije se zovu još i Milia en plaque. Ove milije su grupisane u širok pečat koji je oivičen kožom. Često ti pečati imaju jasno definisanu ivicu. Javljaju se kod, dece odraslih, ali posebno kod žena u srednjim godinama. Mogu se naći na kapcima, iza uha, na obrazima ili po bradi.Ponekad su povezane sa drugim stanjima kože,ali uglavnom su izolovani problem, nevezan za bilo šta drugo.

Višestruke eruptivne milije

Ovo je redak oblik milija na licu.Podrazumeva mnoštvo sitnih belih tačkica koje se javljaju na jednom mestu uporno, nekoliko nedelja ili čak i meseci.

Traumatske milije ili sekundarne milije na licu

Ove milie nastaju usled neke povrede kože koja može biti opekotina, alergijska rekacija,neki tretmani kože kao što dermoabrazija ili preterana izloženost suncu.

Milije prouzrokovane lekovima

Neki lekovi, između ostalog sterodine kreme, mogu uzrokovati nastanak milija oko očiju i na koži.

Kada je uklanjanje milija u pitanju, dobra vest je da one gotovo uvek nestaju same od sebe. Loša vest je da za to obično treba dosta vremena.

Zato je razumljivo da želite da nestanu što pre.

Koje taktike primeniti za uklanjanje milija?

Ceđenje ne dolazi u obzir jer ćete napraviti upalu i ožiljke bez potrebe, a da pri tom ne uradite ništa konkretno. Ipak, postoje stvari koje možete uraditi, a koje mogu da ubrzaju proces uklanjanja milia.

Hoćemo li prirodno?

Naravno!

Evo informacija koje vam trebaju!

Kako ukloniti milije prirodnim putem

Iako milije liče na bubuljice, onaj faktor upale i bakterija je taj koji ih razlikuje od njih. Ipak,sebum i mrtve ćelije kože su tu. Iako će vam za bubuljice težih oblika trebati antibiotik, u ovom slučaju on vam neće biti neophodan. Dakle, izuzev natibiotika kao što su benzoil peroksid i klindamicin za bubuljice, ostali tretmani protiv akni mogu vam biti  od koristi za uklanjanje milija na licu.

Dobra opcija da sprečite nastanak milija je redovna higijena lica dobrim losionom za lice i gel protiv bubuljica na prirodnoj bazi.

Osim ovoga, možete isprobati i sledeće načine kako ukloniti milije prirodnim putem.

Med za lice

Maske od meda za lice su višestruko korisne jer imaju antioksidantna i svojstva i pomažu koži da održi vlažnost. Da bi delovao protiv milija, med je najbolje upotrebiti kao piling za lice. Iskombinujte ga sa kašikom ovsene kaše i nanesite na lice.

Prvo ostavite da deluje malo i da radi kao maska za lice, a zatim njime uraditi blagi piling lica. Radite to 2 do 3 puta nedeljno dok ne vidite poboljšanja.

Pomorandžina kora

Koristite pečenu koru pomorandže da se rešite milija prirodnim putem. Evo načina. Koru pomorandže ispecite dok ne postane tamno braon boje i suva. Nako toga lako ćete je samleti u puder.U taj puder dodajte sok od limuna kako biste mu dodali vitamin C koji je iz kore ispario pečenjem. Vitamin C je odličan za lice i kožu. Tako dobijenu pastu nanesite na lice i ostavite da deluje 15 -20 minuta kao maska. Nakon toga isperite kružnim pokretima radeći blagi piling.

Radite to 2- 3 puta nedeljno, dok ne primetite poboljšanje.

Ricinusovo ulje za lice

Ako niste probali ricinusovo ulje za lice, evo jednog u nizu dobrih razloga  da ga isprobate. Može biti idealan način kako ukloniti milije prirodnim putem.Ricinusovo ulje pomaže u dovođenju proizvodnje sebuma u kontrolu i time drži pod kontrolom brojne kožne probleme, uključujuči i milije.

Kako ga upotrebiti?

Jednostano nanesite ricinusovo ulje na mesto gde imate milie i ostavite da ga koža upije. Radite ovo svaki dan!

Ulje čajevca

Ulje čajevca ima odlična antibakterijska svojstva i koristi se za tretman bubuljica. Međutim, pokazalo se da uspešno može da se korsiti i za uklanjanje milija i njihovo isušivanje. Da biste ga upotrebili, treba da dobro očistite lice, a zatim da područje na kojem imate milije namažete ovim uljem.

Ne mažete celo lice ili deo lica, nego umočite štapić za uši u ulje čajevca i nanesite samo na pojedinačne bele tačkice. Izbegavajte ako su milije preblizu oku.

Aloja vera

Aloja je čudesna biljka za kožu koja ima umirujuća i antiupalna svojstva. Koža jednostavno voli ovu biljku i njen gel i nećete pogrešiti ako milie na licu , oko očiju ili usana tretirate njome.

Kako?

Najbolje je da iscedite svež gel aloje vere i namažete na milije na licu. Ostavite preko noći, a ujutru isperite. Radite ovo dva puta dnevno i vrlo brzo videćete rezultate.

Dobro je da pojačate dejstvo aloje vere zelenim čajem. Za to je potrebno da pomešate jednake količine aloje vera gela i zelenog čaja. Ovo držiite samo 15 minuta na milijama , a onda isperete.

Maska od cimeta

Cimet ima antiupalna svojstva, dobar je za kožu, pa možete i njega isprobati kao način kako ukloniti  milije prirodnim putem.

Potrebno je pola kašike mlevenog cimeta, jedna kašika sode bikarbone i limunovog soka. Sve pomešajte da napravite pastu. Ako je pregusto, dodajte malo vode. Stavite na lice kao masku i ostavite da se osuši. Nakon toga isperite mlakom vodom. Radite ovo dva puta nedeljeno. Koža će postati mekša, a milie će polako posustajati.

Maska od belanca, meda i jogurta

Za ovu masku za uklanjanje milija tvrdi se da je bogata retinolnom koji se inače najčešće prepisuje za tretman milija oko očiju i na licu. Potrebno je da pomešate 1 kašičicu bademovog ulja, jedno belance,1 kašiku jogurta i 1 kašiku meda. To dobro sjeditnite pa naneste na lice u tankom sloju. Isperite posle pola sata.

Soda bikarbona za uklanjanje milija na licu

Ukoliko vam nedostaje drugih sastojaka, ovo verovatno svi imate kod kuće. Soda bikrbona je odlična za lice i ako imate milije, odličan je piling. Pomoći će vam da otčepite zapušene pore i uklonite mrtve ćelije.Takođe. pomaže da se izabalansira pH vrednost kože.

Kako upotrebiti sodu bikarbonu protiv milija?

Kao i kada se inače koristi za lice.

Iskomnbinujte sodu bikarbonu sa toliko vode da možete da napravite pastu. Umasirajte dobijenu pastu kružnim pokretima u lice. Ostavite da se osuši par minuta i onda isperite mlakom vodom. Radite ovaj piling 2-3 puta nedeljno. Koža će vam biti mekana, čista, blistava i milije se sigurno neće pojavljivati.

Napomena: Ovo nije opcija za ljude sa suvom kožom lica, jer može preterano da isuši kožu.  

Limun za lice

Limun možete kombinovati u nekim maskama koje su dobar način kako se rešiti milija, ali može i sam po sebi da posluži svrsi. Limunska kiselina u ovom sastojku savšeno čisti pore, isušuje višak sebuma i uklanja mrtve ćelije kože sa lica.

Kako se koristiti limun za lice protiv milija?

Potrebno je da iscedite sok od jednog limuna i dodate malo soli u to. Ovaj rastvor nanesite na kožu zahvaćenu miliama. Ostavite da deluje 20 minuta pa onda isperite mlakom vodom. Ponavljajte ovo 2 puta nedeljeno.

Limun primenjen na ovaj način  izaziva osetljivost na sunce pa nemojte da se izlažete direktnim sunčevim zracima. Ako imate osetljivu kožu, ovaj tretman može da vas peče , pa ga u tom slučaju preskočite i izaberite neki blaži.

Maska od želatina

Evo maske koja je jedna od najboljih kada je tretiranje milija na licu u pitanju. Maska od želatina savršeno čisti pore i sprečava nastanak milija. Potrebno je da jedno belance iskombinujete sa kašikom želatina, limunovim sokom i medom. Promešajte pa nanesite na lice ili samo na zahvaćeni deo lica. Ostavite da se osuši pa onda lagano oljuštite masku sa lica.

Ponavljate 2 puta nedeljno.

Karanfilić

Za karanfilčić  se smatra da rastvara keratin nakupljen u milijima i to ga čini idelanim prirodnim lekom protiv nijih. Potrebno je da ih sameljete u prah i pomešate sa malo vode, da napravite pastu. Nanesite na milie na licu i ostavite da se osuši sasvim.Nakon toga isperite.

Savet: Iako su ovi tretmani prirodni, jako je važno da budete obazrivi kada tretirate milije oko očiju. One koje se jave na samim kapcima, ostavite da nestanu same od sebe ili se obraite za savet dermatologu.

Još neki korisni saveti za uklanjanje milija

milije uzrok

  • Nemojte pokušavati da ih cedite niti da ih iščačkate na bilo koji način. Znamo da mogu da iritiraju, ali ovakvi pokušaju mogu da izazovu krvarenje, ožiljke, upale.
  • Čistite lice redovno. Da biste sprelčili nakupljanje mrtvih ćelija pod kožom, zajedno sa sebumom i keratinom , potrebno je redovno i temeljno čistiti lice. Prosto je – savršeno čisti lice jednostavno traži da ga čistite. Treba da izaberete sredstvo za čišćenje lica koje odgovara vašem tipu kože. To može biti dobar sapun za lice, ali i losion za lice protiv bubuljica moće da učini čuda.Ako ste skloni pojavi milija, proizvodi za čišćenje lica uglavnom bi trebalo da sadrže materije koje rastavaraju sebum, kao što su salicilna kiselina, voćne kiseline i slično.
  • Parenje lica može pomoći da omekšate kožu, raširite pore, omekšate nakupine pod kožom koje predstavljaju milije i tako pomognete u njhovom uklanjanju.
  • Piling lica dva do tri puta nedeljno je taktika koju treba da usvojite ukoliko vam se milije na licu često javljaju. Blagi piling lica pomoći će da se rešite mrtvih ćelija kože i sprečite da se one nakupe pod njom.U težim slučajevima, kada ste isprobali više nalina kako ukloniti milije prirodnim putem bez nekog uspeha, obratite se stručnom licu. Tada vam može biti preporučen i hemijski piling.

Budite pažljivi je previše jak piling može uzrokovati oštećenja na koži pa time i još više pogopršati problem sa milijama na licu (traumatske milije)

  • Retinodi mogu pomoći u lečenju milija. To su kreme koje sadrže vitamin A.Kad koristite ove kreme, klonite se sunca jer izazivaju osetljivost na sunce.
  • Čuvajte kožu od sunca. Nanesite neku zaštitnu kremu, posebno ako napolju provodite dosta vremena
  • Izbegavajte masne kreme i šminku koji su napravljeni na bazi mineralnog ulja. Tražite nekomedogene proizvode.

Kada posetiti dermatologa?

Ukoliko niste napšli odgovarajući način kako ukloniti milije prirodnim putem koji deluje na vaše lice, a one ne nestaju same posle par meseci, javite se dermatologu.

On može upotrebiti iglu za uklanjanje milija ili neke druge metode koje ne možete sami uraditi kod kuće. Kada je tretman iglom u pitanju, obično se koža prvo očisti i dezinfikuje, a onda se sterilnom iglom uradi sitan rez na koži koja prekriva miliju. Zatim se kroz taj rez izbaci sadržaj milije napolje.

Osim toga, terapije koje se mogu upotrebiti su krioterapija, laserka terapija i hemijski piling.Milije ispod očiju teže nestaju same od sebe i više im vremena treba pa se uglavnom za njih tražu konsultacija sa dermatologom.

I budite strpljivi!

Uz pravilnu higijenu lica, vaše lice će biti čisto. Ako se potrudite, nestaće i bubuljice i ono što samo liči na njih, kao što su milije!