Vreme je da počnete da koristite ricinusovo ulje za lice

Vreme je da počnete da koristite ricinusovo ulje za lice

Jeste li već čuli koliko je delotvorno ricinusovo ulje za lice? Ako niste, vreme je da otkrijete kako vam ono može pomoći da imate kožu iz snova.

Priroda krije mnoga rešenja za probleme koje imamo sa zdravljem, kosom i kožom, samo ih treba znati iskoristiti. Jedno takvo čudesno rešenje iz prirode dolazi nam u vidu ricinusovog ulja.

Sad ćete možda pomisliti kako smo skrenuli s uma. Zar se ono ricinusovo ulje ne koristi kao laksativ? Istina je, to mu je poznatija, tradicionalna primena. Međutim, svet kozmetike i nege kože i kose je poludeo za ovim uljem.

Osim što je dobro za negu kože, ricinusovo ulje za lice može vam rešiti i neke medicinske probleme sa kožom, poput akni, bora i drugih nepravilnosti.

Ricinusovo ulje ima protivupalno i antibakterijsko dejstvo, pa se može koristiti kao prirodni melem kako bi se smirile upale, infekcije i iritacije na koži.

Jeste li razmislili ponovo?

Možda ipak ima nešto u tom ricinusovom ulju. Ispričaćemo vam kako se sve i za šta koristi.

Zahvalićete nam kasnije.

Ricinusovo ulje za lice je potpuno prirodno

Ukratko, ricinusovo ulje dobija se ceđenjem semena biljke ricinusa. Biljka se poreklom vezuje za Afriku, Južnu Ameriku i Indiju, međutim, danas je ima i na ovim prostorima.

Premda je prirodno i bezbedno, ovo ulje nije jestivo, pa ga možete koristiti samo za spoljašnju upotrebu.

Ricinusovo ulje se koristi već preko 4000 godina i premda mu je namena bila raznovrsna, njegova dejstva na probleme sa kožom lica naročito su isticana. Neki istoričari tvrde da ga je koristila i sama Kleopatra!

Samo ulje je gusto i prozirno je, mada mu nijansa blago vuče na žuto. Gotovo sve svoje odlike ricinusovo ulje duguje ricinoleičnoj kiselini, koja se ubraja u nezasićene omega-9 masne kiseline. Pored nje, ricinusovo ulje sadrži i mnoštvo drugih masnih kiselina.

Upravo zbog njih, ricinusovo ulje ima blagotvorno dejstvo na kožu lica, jer povećava apsorpciju kože i bori se protiv bakterija i mikroba. Pritom, ricinusovo ulje za lice pomaže i u slučaju sledećih stanja:

  • kod akni
  • kod psorijaze
  • kod dermatisisa
  • kod rana itd.

Danas se ricinusovo ulje  smatra relativno bezbednim, pa se često može pronaći kao sastojak sapuna, krema, ulja za masažu i drugih kozmetičkih preparata. Broj ljudi koji prijavljuju neke sporedne efekte kada su koristili ricinusovo ulje za lice je relativno mali, mada se neki mogu javiti, najčešće u vidu osipa.

Ukoliko vam ovo ulje ne prija, plašite se da vašem masnom licu ne treba još masnoće,  a baš želite da se rešite bora  na licu, onda probajte ono što je Aleksandra probala. Ona je imala bore oko očiju i usana, podočnjake i fleke od sunca na licu.  Međutim, uspela je potpuno prirodno da reši sve svoje probleme sa licem, bore i fleke su iščezle i sada joj je lice neverovatno čisto. Pročitajte njeno iskustvo. Nalazi se na ovom linku: https://minutzamene.com/kako-sam-obrisala-bore-i-sve-znakove-starenja-sa-lica/

Ricinusovo ulje za kožu

Ukoliko već niste, možda je sada pravo vreme da isprobate ricinusovo ulje za lice. Evo na koje vam sve načine može biti korisno.

ricinusovo ulje za lice upotreba

Za one koji nemaju većih problema sa kožom, ono može služiti kao dobro sredstvo nege. Ako uključite ricinusovo ulje u redovnu negu lica, koža će vam biti glatka, mekša i izgledaće mlađe jer joj sastojci iz ricinusovog ulja daju mladalačku punoću i volumen.

Masne kiseline iz ricinusovog ulja lako prodiru u dublje slojeve kože i vlaže je, i pomažu apsorpciju vode. Time se obezbeđuje neophodna hidratacija koži lica. Pošto ono sadrži dosta triglicerida, ricinusovo ulje  se preporučuje naročito osobama koje imaju suvu kožu lica.

Sve što vam je potrebno jeste da jednom dnevno, nakon što ste očistili kožu lica utrljate par kapi ricinusovog ulja u kožu laganim pokretima. Još bolje, umasirajte ga, koristeću neku tehinku masaže lica  kao što je Zogan masaža.

Ulje ricinusa se može koristiti i za čišćenje kože. Kako sadrži antibakterijska svojstva, ono može efikasno iščistiti pore i višak sebuma i bakterija u njima. Ovo se postiže zahvaljujući undecelinskoj kiselini koja služi za dezinfekciju.

Pokušajte da pred spavanje umasirate malo više ricinusovog ulja u lice, a potom sperete višak sapunom i vodom.

Uz pomoć ricinusovog ulja za lice možete i smanjiti nadutost (na primer u slučaju da imate podočnjake), pospešiti zdravlje svoje kože ili čak ujednačiti ten , jer ricinusovo ulje pospešuje regeneraciju kože.

Ukoliko vam je koža upaljena, ricinusovo ulje za lice je spas

U slučaju da koža prolazi kroz bilo kakvu upalu ili iritaciju, ricinusovo ulje za lice vam može pomoći da smirite reakciju.

Uzmite štapić za uši, ili namotajte malo vate na čačkalicu ili šibicu. Potpm vatu potopite u ricinusovo ulje, pa ga obilato nanesite na upaljeno područje kože.

Ostavite ricinusovo ulje da odstoji na koži oko sat vremena, pa ga zatim isperite. Koža se smiruje, isprobano.

Ricinusovo ulje protiv bora

Radovaće vas da čujete da ricinusovo ulje za lice može biti prirodan način da svojoj koži pružite svakodnevni face lifting.

Ukoliko želite da usporite starenje, koristite ga svakodnevno. Naročito ga nanosite na područja na kojima se najpre javljaju bore i znakovi starenja. Aktivne supstance u ricinusovom ulju podstiču proizvodnju kolagena i elastina u koži.

Ricinusovo ulje obezbeđuje koži lica mladalački izgled, a najbolje od svega je što ga možete koristiti i na osetljivim područjima, na primer oko očiju. Dakle, zbogom, bore oko očiju. Možda vas ovo neće potpuno spasiti starenja, ali će barem odložiti pojavu prvih finih bora.

Ovo čudesno ulje vam može pomoći i da ublažite bore oko usana, ali i bore na vratu i dekolteu. Zaista, ponekad se čini da nema na šta ricinusovo ulje ne deluje!

U korist koži ide i to što ricinusovo ulje sadrži mnoštvo antioksidanata koji se bore protiv slobodnih radikala i sprečavaju ih da oštete kožu lica. Koža koje se dočepaju slobodni radikali brže stari. Međutim, ricinusovo ulje im efikasno staje na put.

Ricinusovo ulje za bubuljice

Još jedan od najčešćih problema sa kožom su i razne vrste bubuljica. Bilo da se radi o upaljenim bubuljicama na licu ili potkožnim bubuljicama, ricinusovo ulje za lice vam može pomoći da ih se rešite.

Iako na prvi pogled nije naročito logično nanositi neko dodatno ulje na već ionako masnu kožu, u ovom slučaju, to bi mogao biti recept za ozdravljenje. Ricinusovo ulje nije kao druga ulja za lice i nema opasnosti da će dodatno začepiti pore.

Upravo naprotiv, ulje ricinusa za lice može vam pomoći da očistite pore od bakterija i mikroba. Štaviše, ono se na koži ponaša kao štit, te odbija sve spoljašnje mikrobe i sprečava rast bakterija koje mogu pogoršati stanje sa aknama.

Ovo ulje smanjuje i upale, pa tako može otkloniti crvenilo na licu koje izazivaju akne.

A ukoliko vam ovo nije dovoljno, ricinusovo ulje za lice jednako je efikasno i protiv mitisera. Kako se i oni, tehnički, ubrajaju u akne, ricinusovo ulje sprečava njihov nastanak, pa tako i nastanak bubuljica.

Ovo ulje nije komedogeno, pa je potpuno bezbedno koristiti ga i preventivno.

Pokušajte sledeće: pre nego što pođete na spavanje, očistite temeljno lice običnim sapunom (čak vam neće biti potrebni ni proizvodi koji ciljano deluju na bubuljice nakon nekog vremena). Koristite toplu vodu, kako bi se pore što bolje otvorile.

Umasirajte nekoliko kapi ricinusovog ulja u kožu lica. Za masažu koristite vrhove prstiju. Laganim, kružnim pokretima masirajte lice dok koža ne upije ulje.

Neka ricinusovo ulje ostane na licu preko noći. Na taj način, ono pospešuje regeneraciju ćelija kože lica, a dubinski deluje i na akne i njihov uzrok.

Ujutru operite lice, ali ovog puta hladnom vodom. Budite strpljivi i pre nego što se osvrnete, videćete prve rezultate.

Ricinusovo ulje za fleke i promene u pigmentaciji

Ukoliko niste na vreme saznali za ricinusovo ulje za lice, pa ste bubuljice lečili na druge načine, moguće je da su vam na licu ostali ožiljci od akni.

Generalno, na licu se mogu pojaviti različiti ožiljci (neki čak i od spoljašnjih povreda), ali i fleke i pečati. Može doći i do diskoloracije, odnosno promena u pigmentu, iz različitih razloga.

Zahvaljujući svojim sastojcima, a pre svega masnim kiselinama, ovo ulje prodire u dublje slojeve kože gde podstiče rast novog tkiva, dok staro i oštećeno tkivo gura ka površinskom sloju kože. Sličan proces se odvija i sa flekama.

Na ovaj način, ožiljci i fleke blede. Ipak, ne očekujte da izblede preko noći. Pošto se radi o ozbiljnijim problemima koji su ostavili dublji trag na koži, trebaće malo više vremena da se koža konsoliduje.

Ključ uspeha je da budete uporni i da ricinusovo ulje za lice koristite redovno. Nanosite ga na ranu ili ožiljak i do dva puta dnevno.

Takođe, ukoliko patite od promena u pigmentaciji kože lica, ricinusovo ulje vam može pomoći. Omega-3 masne kiseline iz ricinusovog ulja imaju sposobnost da smanje pigmentaciju, dok istovremeno podstiču kožu lica da se sama obnavlja iznutra.

Ten se ujednačava, a promene se, malo po malo, brišu sa vašeg lica.

Ricinusovo ulje za sunčanje

U poslednje vreme, stručnjaci koji pokušavaju da tradicionalnu kozmetiku potpuno zamene alternativnom i prirodnom kozmetikom, ističu značaj ricinusovog ulja za kožu kada je sunčanje u pitanju.

ricinusovo ulje za lice iskustva

Mada se često pominje da ricinusovo ulje pomaže koži da brže potamni, to je samo zabluda. Ricinusovo ulje po svojoj prirodi ima zaštitni faktor (i to otprilike 6), pa mu je uloga pre da zaštiti kožu od sunca nego li da ga privuče.

Iako vam samo ricinusovo ulje neće biti dovoljno za bezbedno sunčanje (da biste se sačuvali sunčevih UV zraka koji štete koži, trebaće vam SP faktor od minimum 20-30), ono može biti od pomoći kada sa sunčanjem preterate.

Kako smo već rekli da ricinusovo ulje smanjuje upale, ono vam može biti zgodno rešenje za opekotine od sunca. Bilo leti ili zimi, često naše lice zna da bude previše izloženo suncu i da dobije blaže ili jače opekotine.

Ricinusovo ulje  možete koristiti da ublažite bol od opekotina, naročito na osetljivim delovima lica. Takođe, ono može i sanirati posledice opekotina od sunca, kakvo je na primer perutanje i ljuštenje kože nakon što opekotina zaraste.

Ricinusovo ulje za lice i iskustva

Premda korišćenje bilo kog prirodnog ulja nije baš viša matematika, nije loše da čujete iskustva ljudi koji su već koristili ricinusovo ulje za lice. Na taj način, znaćete šta najbolje deluje, ako ništa drugo.

Prvo što se pokazalo u praksi jeste da je bolje ne koristiti ricinusovo ulje u svojoj prirodnoj formi. Nanesete li ricinusovo ulje na lice u prirodnoj formi, koži će trebati više vremena da ga upije.

Zbog toga je bolje razrediti ovo ulje, kažu iskustva. Time ne oduzimate ništa od njegovih lekovitih svojstva, a pomažete svojoj koži da ga lakše upije.

To ne znači, naravno, da mu treba dodati vodu ili nešto drugo. Radije izaberite neko drugo, laganije ulje koje će biti takozvano ulje-nosilac, tj. pomoći će koži da ga lakše veže i upije ga.

Najčešće vam ovo mogu obaviti farmaceuti, ali lako možete razrediti ovo ulje i sami i to tako što ćete ga pomešati sa maslinovim uljem, na primer, ili pak uljem kikirikija. Stručnjaci preporučuju da dva ulja pomešate u razmeri pola-pola.

Ukoliko niste ljubitelj ova dva ulja, možete izabrati i neko drugo ulje. Zbog svoje teksture, ali i lekovitih svojstva, stručnjaci često preporučuju da ricinusovo ulje za lice pomešate sa:

  • kokosovim uljem
  • bademovim uljem ili
  • sa ši puterom (što je sjajna kombinacija za hidrataciju kože).

Iako vam ricinusovo ulje za lice neće smetati kad god da ga nanesete, iskustva kažu da je bolje nanositi ga noću. Jednostavno, kako niste u pokretu, nećete se znojiti niti izlaziti napolje, pa ricinusovo ulje neće doći u dodir sa drugim supstancama.

Isto tako, pošto znamo da se koža noću regeneriše, ricinusovo ulje za lice imaće bolji efekat ako deluje na kožu baš onda kad se ona ionako obnavlja. No, ukoliko ne želite da spavate sa ricinusovim uljem na licu, možete ga naneti pre spavanja, ostaviti na licu nekoliko minuta, pa obrisati višak toplom krpom za lice.

Sporedni efekti ricinusovog ulja za lice

Da ne bude da je sve idealno, treba reći i to da ricinusovo ulje može imate neke sporedne efekte kada se nanosi na kožu lica.

Generalno, ovo ulje se smatra bezbednim, međutim, moguće je da koža odreaguje na njega agresivno. Dešava se i da su ljudi alergični na ricinusovo ulje, pa se reakcija najčešće manifestuje kroz osipe, otoke, svrab i crvenilo.

Osim alergijske reakcije, zabeleženo je i neželjeno dejstvo na kožu kod ljudi koji boluju od dermatitisa. Zbog toga je neophodno konsultovati se sa lekarom pre nego što počnete da ga koristite na licu, naročito ukoliko imate istoriju ovih bolesti.

Takođe, vodite računa da vam ricinusovo ulje ne uđe u oči, jer se mogu javiti neželjene reakcije.