Trihoskop je uređaj koji liči na jednu vrstu sonde. Njome se polako prelazi po koži glave. To se radi tako što se kosa razdvaja na uske pramenove da bi trihoskop pristupio koži. Ovo je zapravo jedan savremeni mikroskop koji šalje sliku na monitor.
Triholog koji vas leči vidi uvećanu kožu glave i sve promene na njoj. Zapravo promene koje na koži glave mogu biti brojne počev od peruti preko seboreje, gljivica i slično. Golim okom se često takva promena ne vidi ili se ne vidi dobro. Tek nakon trihoskopskog pregleda postaviće vam dijagnozu i odrediti terapiju.
Ponekad je dovoljan samo dobar savet, a svi se svode na pravilnu negu kose i izbor odgovarajućih preparata.
Kada nam je potreban triholog?
Ukoliko imate neki od sledećih simptoma valjalo vi da vas pogleda triholog kako bi postavio pravu dijagnozu i odredio način tretmana odnosno lečenja:
- Prekomerno opadanje kose.
- Pucanje kose.
- Kosa vam opada na pečate.
- Prekomerna maljavost lica kod žena.
- Opadanje obrva i trepavica
- Tanjenje kose
- Perut.
Triholozi kažu: ovo je 9 najčešćih grešaka koje štete kosi

Najlakše vam je da ostavite po strani svoje navike u vezi sa održavanjem kose. Tad se nemojte pitati zašto vam je kosa suva, iskrzana, zašto prekomerno opada ili beživotno visi.
Kada je reč o svakodnevnom održavanju kose u vidu pranja, sušenja i stilizovanja, ali i o pokrivanju sedih, farbanju i sličnim hemijskim tretmanima, neke greške napravimo nesvesni ili iz neznanja a zdravlju kose ni malo ne prijaju.
Evo u čemu, sudeći po trihologiji, najčešće grešimo:
Koristimo pogrešnu četku
Kutikule kose pomažu u održavanju kose jakom i elastičnom i štite unutrašnji korteks od gubitka vlage i oštećenja. Međutim, za razliku od ćelija kože, ćelije kose se ne obnavljaju nakon što pređu nivo vlasišta, tako da jednom kad nestane kutikula, nema je više što znači da je važno minimizirati svakodnevno trošenje i habanje.Jedan od najčešćih uzroka oštećenja kutikula su četke za kosu od veprove dlake. One mogu odvojiti dijelove kutikule kose, ozbiljno oslabiti pramenove i povećati poroznost. Umesto toga, odaberite četku za kosu sa plastičnim, zaobljenim zupcima. Takođe možete da upotrebite sprej za raščešljavanje koji će vam pomoći da izgladite kutikulu pre četkanja. Kad se kutikula podigne, pramenovi se često toliko umrse da ih je nemoguće razmrsiti a da ne oštetite kosu.
Evo saveta kako odmrsiti kosu!
Nepravilno se češljamo
Češljanje? Ništa lakše, a da li baš?
Pogrešan postupak odmršavanja i češljanja kose je uzrok ozbiljnih oštećenja u vidu pucanja i proređivanja kose od sredine dužine pa sve do krajeva.
Ukoliko je kosa zamršena, počnite postupak od krajeva, veoma nežno polako se penjući ka korenu kose. Počnete li od korena još više ćete zamrsiti pramenove a tada su oštećenja neminovna.
Nezi kose posvećujemo nedovoljno pažnje
Kosa vas ne boli i ne zateže ukoliko joj niste posvetili dovoljno pažnje, ukoliko je prečesto maltretirate vrelinom, hemikalijama i zapostavljate njenu hidrataciju. Ona samo ne bude lepa i to vam je dovoljan znak da ste je, na neki način zapostavili.
Koliko pažnje zaista posvećujete nezi kose? Da li je perete prvi šamponom koji vam dospe pod ruku ili birate prirodni šampon bez sulfata?