Kako da krema za izbeljivanje lica radi za vas!

Kako da krema za izbeljivanje lica radi za vas!

Čemu to služi krema za izbeljivanje lica, kako deluje i kako je koristiti na pravilan način? Može li ukloniti fleke sa lica? Istražili smo detaljno ovaj slučaj umesto vas.

Kada neko spomene izbeljivanje kože lica, malo ko neće na to odreagovati iznenađeno, pa i zaprepašćeno. U doba kada se žene lome da pocrne i da preplanuo ten i održavaju, istina je da je malo čudno da se neko pita kako izbeliti kožu.

Međutim, ima ljudi kojima je ovako nešto veoma potrebno i to iz osnovanih razloga.

Pre nekoliko decenija, izbeljivanje kože lica bio je fenomen među Afroamerikankama koje su pokušavale da dostignu belački ideal lepote. Danas to, međutim, nije slučaj.

Najčešće, kao razlozi za izbeljivanje kože lica navode se problemi sa hiperpigmentacijom, odnosno flekama i pegicama na licu. Priznaćete ‒ sasvim opravdano.

Zbog toga smo za vas istražili sve što se ima znati o izbeljivanju kože, kao i koja je krema za izbeljivanje lica najbolja za tako nešto, ali i kako da kožu izbelite kod kuće.

Počnimo sa iskustvom naše čitateljke Aleksandre koja je sa nama podelila svoje iskustvo. Ona je na prirodan način uspela da se reši znakova starenja lica i posvetli podočnjaka i tamne mrlje na licu. Oduševljena je jer je to uradila i brzo i lako. A kako? Pa, pročitajte njenu priču i saznajte. Nalazi se na ovom linku: https://minutzamene.com/kako-sam-se-resila-bora-podocnjaka-i-podmladila-lice-za-kratko-vreme/

Izbeljivanje kože lica je sasvim prihvatljiv tretman

U suštini, izbeljivanje kože svodi se na to da se pigmentacija kože promeni iz tamnije u svetliju. I pre nego što pomislite na osobe sa tamnom bojom kože koje pokušavaju da dobiju svetliji ten, da vam kažemo da se ovaj tretman danas koristi više kao sistem lečenja hiperpigmentacije.

izbeljivanje lica

U hiperpigmentaciju spada bilo kakva promena boje kože, kao što su fleke od sunca, fleke od ožiljaka, staračke pege, melazma, pegice itd.

Radi se, dakle, o tamnijim pečatima na koži koji, naročito kada se nalaze na licu, mogu debelo da naruše vaše samopouzdanje. Najčešće, ovakve fleke na licu znače i da je koža pretprela nekakav negativan uticaj.

Bilo da se radi o uticaju sunčevih UV zraka, kozmetičkih preparata ili zagađene sredine, koža neretko reaguje tako što joj se ten pogoršava. Hiperpigmentacija može se javiti i zbog lošeg načina života, nezdrave ishrane i iscrpljenosti.

Izbeljivanje kože lica zato može biti efikasan način da što pre oporavite svoju kožu i povratite ten bez nepravilnosti.

Pre nego da počnete sa izbeljivanjem…

Ovaj tretman može da bude koristan i dosta efikasan način za izbeljivanje fleka na licu, recimo. Međutim, nije da ne postoje i određeni rizici.

U prilog tome govore podaci o zabrani agresivnog izbeljivanja lica koja je zakonski sprovedena u pojedinim zemljama poput Indije i Nigerije. Naravno, daleko od toga da možemo porediti izbeljivanje kompletne kože sa izbeljivanjem hiperpigmentovanih tačaka na koži.

No, nije na odmet da znamo čega treba da se čuvamo da bismo znali kako izbeliti kožu na pravilan način.

Za početak, preterano izbeljivanje kože može pojačati rizik od kancera. I ne radi se samo o raku kože. Ukoliko preparati sadrže previše hidrohinona, žive i arsenika, mogu se javiti razni oblici raka jetre i pluća.

Štaviše, živa može dovesti i do oštećenja mozga, a o tome što ubrzava starenje kože i da ne govorimo, koliko bezazleno deluje u poređenju da ozbiljnijim komplikacijama.

Dalje, ukoliko preparati za izbeljivanje kože sadrže steroide, može doći do raznih infekcija, pa koža može odreagovati pojavom bubuljica, slabljenjem i istanjivanjem, a telo može imati problema sa zaceljivanjem rana.

Takođe, previše ovih sastojaka može i pogoršati stanje sa hiperpigmentacijom i dovesti do diskoloracije, a mogu se javiti i alergijske reakcije.

Najsigurniji način jeste da nađete prirodnu kremu koja izbeljuje lice.

Kako da se zaštitite od komplikacija?

Prvo i osnovno pravilo je: čitajte etiketu!

Ne možemo dovoljno da naglasimo koliko je važno da pomno proučite sastav preparata koji kupujete za izbeljivanje kože lica. Klonite se štetnih sastojaka i izaberite pravu kremu.

Dobra krema za izbeljivanje lica može da radi u vašu korist, ali je bitno da njen sastav bude odgovarajući.

Takođe, dok je tretman izbeljivanja kože u toku, moraćete da pojačate negu i zaštitu kože. Ovo se pre svega odnosi na vas ako provodite dosta vremena na suncu.

Što se nege tiče, bitno je da koža bude stalno čista i da redovno pružite svojoj koži eksfolijaciju. To je neophodno kako biste uklonili višak mrtvih ćelija kože koje nastaju smanjivanjem hiperpigmentovanih područja.

Ako se pitate kako izbeliti lice, ne preskačite maske i pilinge, jer ma koliko krema za izbeljivanje lica bila dobra, i njoj je potrebna pomoć u vidu redovne nege kože.

Takođe, još je bitnije da tokom izbeljivanja kože koristite odgovarajuću hidratantnu kremu kako biste sprečili da koža postane preterano suva. Obezbedite svojoj koži dovoljno vlage i hranljivih sastojaka na dnevnoj bazi.

U ove svrhe dobro će vam doći i prirodno kokosovo ulje, jer je neverovatno hranljivo, a koži pruža i dovoljno hidratacije, naročito ako ga nanesete odmah nakon tuširanja.

Konačno, krema za izbeljivanje lica ide ruku pod ruku sa kremom sa zaštitnim faktorom. Nikako se ne izlažite suncu nezaštićeni jer će preosetljiva koža odreagovati loše na UV zrake, pa postoji opasnost da pogoršate situaciju sa hiperpigmentacijom.

Prilagodite kremu svom tipu kože

Krema za izbeljivanje kože treba pre svega da se prilagodi vašem tipu kože. Vrlo je jednostavno ‒ neće svi tipovi kože reagovati jednako na sve preparate, pa je bitno da proverite koja je krema za izbeljivanje lica najbolja baš za vašu kožu.

Efekat kreme za izbeljivanje kože će zavisiti ponajviše od toga koliko prirodnih ulja sadrži vaša koža i koliko je prirodno hidrirana.

Najlakše je, po običaju, onima koji imaju normalan tip kože, jer imaju širi izbor preparata i krema. Za suvu kožu lica, bitno je da izaberete kreme za izbeljivanje koje ne sadrže sastojke zbog kojih bi koža postala još suvlja.

Istom logikom, za masnu kožu lica, treba izbegavati kreme koje sadrže previše ulja ili hidratantnih sastojaka jer time samo preopterećuju kožu.

Najbolja krema za izbeljivanje lica: top lista

Najpopularniji način da se izborite sa flekama na licu ii telu jeste dobra krema za izbeljivanje kože. Istina je da možete potražiti i neki kozmetički tretman, kao što je hemijski piling, ali uzmite u obzir da je krema možda bezbedniji i manje agresivan način da rešite svoj problem sa hiperpigmentacijom.

Kada je izbeljivanje fleka na licu u pitanju, ne postoji jedna univerzalna krema (ili par njih) koja će raditi za apsolutno svaku od nas. Zato mi ovde nećemo rangirati kreme od najbolje do najgore (ni obratno).

Međutim, napravili smo izbor za vas, pa vi pronađite svoju omiljenu.

Neostrata

Neostrata sadrži izbor gelova i krema za izbeljivanje kože.

Konkretno u ovom slučaju, najbolji izbor su gelovi, a ova linija vam nudi dva: jedan nemasni sa hidrohinonom i jedan hidratantni nemasni sa kojik kiselinom.

U istoj liniji postoji i krema za kontrolu pigmenta koja je dobra da predupredite hiperpigmentaciju dok je još u ranim fazama, te da istu sprečite.

Neborela

Neborela je krema koja jednako deluje na smanjenje bora, podočnjaka i fleka na licu, a koja se naručuje samo na internetu, na sajtu: https://neborela.com/

Ova krema bazira se na sastojcima koji višestruko koriste koži da ostane mlada, lepa i zategnuta. Konkretno za fleke na licu, sastojci ove kreme koji vam pomažu su: hijaluronska kiselina, aktivirane amino kiseline i vitamin E da koža ostane zategnuta i puna kolagena i ekstrakt sladića i ekstrakt biljke rabarbare za izbeljivanje kože.

Svi oni redom smanjuju efekte hiperpigmentacije tako što redovnom upotrebom posvetljuju fleke na licu.

Prednost ove kreme je ta što ujedno i hidrira kožu, pa sprečava nepotrebno isušivanje kože, a podstiče i proizvodnju kolagena, bez kojeg nema blistavog tena.

Farmasi krema za izbeljivanje lica

Farmasi takođe u ponudi ima više proizvoda za izbeljivanje kože i to kremu za izbeljivanje lica i sapun za izbeljivanje lica.

Ova krema ublažava posledice različitih vrsta diskoloracije, poput fleka od sunca, trudničkih pega, ali i drugih nepravilnosti na koži lica. Redovnom upotrebom Farmasi krema za izbeljivanje kože ujednačava ten.

Prvi efekti vidljivi su već za mesec dana, a kremu nije potrebno nanositi u prevelikoj količini jer jer prilično koncentrovana.

Krema za izbeljivanje lica Balea

Dobru kremu za izbeljivanje lica nudi i Balea. Prednost ove kreme je što je blaga, pa može odgovarati svim tipovima kože.

Ova krema ujedno ima i hidratantno dejstvo, a sadrži i vitamin E koji hrani kožu lica. Pored njega, tu je i vitamin C koji štiti kožu od slobodnih radikala.

U ovoj kremi nalazi se još i pantenol koji dodatno štiti kožu i podstiče njenu regeneraciju.

Balea deluje na sve promene boja na koži, a prvi efekti su vidljivi nakon 8 nedelja.

Krema za izbeljivanje lica: cena

Cene krema za izbeljivanje kože lica zavisiće od proizvođača, ali i od aktivnih sastojaka koji pomažu vašoj koži da ostane hidrirana i zdrava.

Jeftinije varijante mogu se naći i po ceni od nekoliko stotina dinara, mada te kreme mahom dolaze u manjim pakovanjima, dok najskuplje varijante dostižu i cenu od oko 4000 dinara. Neka okvirna cena koju možete očekivati za dobru kremu protiv izbeljivanja kože kreće se između 1700 i 2000 dinara.

S obzirom na to koliki su rizici pri izbeljivanju kože i koliko je važno da krema sadrži probrane i prirodne sastojke, nemojte da ovo bude deo kozmetike na kojem ćete štedeti, jer vas posledice mogu koštati znatno više.  

Prirodno izbeljivanje lica: kućne radinosti

Ukoliko želite da pokušate sa izbeljivanjem lica kod kuće, to možete učiniti i uz pomoć nekih prirodnih sastojaka iz svoje kuhinje. Najčešće se preporučuju maske za izbeljivanje lica, mada postoje recepti i za domaće kreme.

kako izbeliti lice

Pre nego što se bacimo na recepte za ove prirodne maske, par reči upozorenja.

Ovo je poduhvat u koji se upuštate na sopstveni rizik. Nevolja sa pravljenjem sopstvene kozmetike je ta što nikad ne možete biti sto posto sigurni kako će vaša koža odreagovati na sve sastojke, a naročito na njihovu kombinaciju.

Naš savet je da detaljno istražite kakvu bi reakciju mogao da izazove svaki sastojak. Ili da jednostavno tu brigu prepustite stručnjacima, pa izaberete neku dobru kremu.

Koji to sastojci izbeljuju kožu?

Evo koji sastojci rade za vas i koji će vam pomoći da izbelite kožu.

Na prvom mestu, tu je limun. Limunov sok je prvi prirodni izbeljivač za kožu. Znate onu foru da stavljate limun na kosu kas želite da posvetli? E, pa isti efekat ima i na kožu i hiperpigmentaciju.

Još su za izbeljivanje kože dobri i:

Maska od paradajza, jogurta i ovsene kaše

Paradajz sadrži likopen i mnoštvo antioksidanata koji pomažu izbeljivanje kože. Osim toga, on neguje kožu i daje joj elastičnost. Ovsena kaša uklanja mrtve ćelije kože i podstiče ukupno zdravlje kože.

Za masku vam je potrebno:

  • 1 paradajz
  • 1 kašičica jogurta
  • 1 kašičica ovsenih pahuljica.

Iscedite oko kašičicu-dve soka od paradajza i pomešajte sa ostalim sastojcima dok ne dobijete jednaku smesu.

Nanesite na lice i ostavite da deluje 20 minuta. Pri ispiranju (toplom vodom) dobro istrljajte kožu kako biste odradili piling kože lica.

Ovu masku možete koristiti 2-3 puta nedeljno ukoliko imate normalnu ili kombinovanu kožu.

Maska od mleka, limunovog soka i meda

Još jedna maska puna antioksidanata, naročito vitamina C iz limuna tu je da vam pomogne da uklonite fleke sa lica. On konkretno utiče na proizvodnju melanina, pa može biti i efikasna kontrola pigmentacije uopšte.

Potrebno je:

  • 1 kašika mleka
  • 1 kašičica meda
  • 1 kašika limunovog soka.

Uzmešajte sve sastojke dobro i nanesite na lice, nakon što ste ga temeljno očistili. Ostavite masku da deluje oko 20 minuta.

Nakon toga isperite lice toplom vodom. Masku možete koristiti svake druge večeri pred spavanje.

Maska je pogodna za sve tipove kože.

Maska od bundeve, mleka i meda

Osim redovnih antioksidanata, ova maska sadrži i voćne kiseline koje su dobre za eksfolijaciju kože. Bundeva sadrži i beta-karotene koji su uvek dobar saveznik kad imate posla sa sunčevim zracima, ali i vitamine A i C.

Potrebno je:

  • 2 kašičice pasirane bundeve
  • ½ kašičice meda
  • ½ kašičice mleka.

Nasecite bundevu i prokuvajte je. Nakon što smekša, ubacite je u blender i ispasirajte. Dodajte još i mleko i med i napravite homogenu smesu.

Nakon nanošenja, ostavite masku da deluje 20-ak minuta. Potom isperite toplom vodom.

Maska se koristi pred spavanje i to 2 ili 3 puta nedeljno.

Pogoduje svim tipovima kože, ali ako ste alergični na mlečne proizvode, zamenite mleko ružinom vodom ili sokom od aloje vere.

Maska od pirinča (ili pirinčanog brašna) i mleka

Pirinač se u istočnjačkoj tradiciji vekovima koristi za zdraviju, mekšu i svetliju kožu lica. On funkcioniše kao prirodna zaštita od sunčevih UV zraka, a dokazano deluje i protiv bora na licu i znaka starenja uopšte.

Potrebno vam je:

  • ½ šolje pirinča
  • 3-4 kašike mleka.

Istucajte pirinač dok ne dobijete finu praškastu smesu. Dodajte mleko i umešajte dok ne dobijete jednaku pastu. Nanesite na kožu lica i ostavite da deluje između 20 minuta i pola sata.

Dobro isperite masku toplom vodom. Masku možete nanositi 2-3 puta nedeljno, a pogodna je za sve tipove kože.