Genetika
Postoje dokazi da genetska predispozicija igra glavnu ulogu kod problematične i aknozne kože. Ako oba roditelja imaju problematičo lice, onda postoji velika verovatnoća da će ona biti prisutna kod njihove dece. Takođe, deca odraslih sa aknama će verovatnije imati problem sa aknama u svojoj odrasloj dobi.
Dok su glavni uzroci akni hormonalne promene ili genetska predispozicija, postoje još neki faktori koji ove simptome pogoršavaju. Na primer:
- Ishrana bogata nekim ugljenim hidratima,
- Prekomerna konzumacija mleka i mlečnih proizvoda,
- Pušenje duvana,
- Teška ili komedogena kozmetika i šminke za koje je poznato da zapušavaju pore.
Dok uvek preporučujemo da potražite dermatologa, čak i sa blagim i ranim simptomima akni (kako biste izbegli pogoršanje), postoje i neka pravila koja vam mogu pomoći:
- Koristite mlaku vodu a ne toplu ili vruću tokom čišćenja lica,
- Koristite nekomedogene šminke i kozmetičke proizvode,
- Koristite zaštitu od sunca za masnu i problematičnu kožu,
- Nemojte cediti bubuljice da ne biste pogoršali stanje kože.
Važno je svakodnevno voditi računa o problematičnom licu kako biste smanjili simptome i izbegli komplikacije. Takođe je veoma važno nastaviti sa složenim pristupom za negu kože: svakodnevno čišćenje problematične kože kao i hidratacija kože.
Svakodnevnom brigom i prirodnom negom možete rešiti brojne kozmetičke probleme. Ksenija je tako uspela da svoje problematično lice dovede do savršenstva i izleči ga. Na njenom licu nema ni traga od bubuljica i mitisera koje je nekad imala! Otkrijte i vi u čemu je njena tajna tako što ćete pročitati njeno iskustvo koje se nalazi na ovom linku: https://minutzamene.com/kako-sam-se-resila-bubuljica-mitisera-masne-koze-lica/
Mitovi o problematičnoj i aknoznoj koži
Pored velikog broja činjenica o aknama, ima i onih pogrešnih informacija. Istina je, da previše čišćenja problematičnog lica i kože stvarno pogoršava celu situaciju. Takođe, iako je zdrava ishrana uvek bolje rešenje, nema dovoljno dokaza da masna hrana ili čak čokolada mogu pogoršati stanje problematične kože.
Problematična koža i akne
Problematično lice i koža, medicinski poznato kao Acne Vulgaris, je bolest kože koja uključuje lojne žlezde u folikulama kose. Nije potpuno jasno šta uzrokuje problematičnu kožu. Primarni uzrok je porast nivoa androgena tokom adolescencije. Povećanjem nivoa androgena, lojne žlezde ispod kože rastu. Ovako povećane lojne žlezde proizvode više masti. Prekomerni sebum može razbiti zidove ćelija u porama, uzrokujući rast bakterija nastanak problematične kože.
Akne nisu opasne, ali mogu ostaviti ožiljke na koži. Obično se pojavljuju na licu, leđima, vratu, grudima i ramenima. Tinejdžeri su skloniji aknama.
Lokalni tretmani i drugi lekovi mogu pomoći kod čišćenja pora i sprečavanju pojava novih bubuljica i mitisera.
Problematična koža lica u pubertetu

Hormonske promene u pubertetu mogu imati dramatičan uticaj na kožu – naročito na licu, ramenima, grudima i leđima. Povećana proizvodnja sebuma i oslabljeno otpuštanje korneocita mogu dovesti do pojave problematične kože. Akne se najčešće javljaju pubertetu, ali u nekim slučajevima (naročito kod žena), mogu i u starijoj dobi.
Najveći problemi kod tinejdžera su akne, bubuljice, mitiseri i masna koža. Borba protiv ovih pojava počinje sa efikasnom rutinom za negu kože, a ne mora biti komplikovana. U većini slučajeva, potrebno je samo četiri proizvoda:
Problematična koža lica u 30-tim
Genetika, način života i životna sredina utiču na fazu kada epidermis i dermis postanu tanji, a oko 25 godina starosti mogu se pojaviti prvi znaci starenja, obično u vidu finih linija. Kada koža postane tanja, njena barijera i prirodna zaštita od UV zraka se postepeno smanjuje. Takođe, količina kolagena i elastičnost počinju da opaduju na oko 1 % godišnje.
- Barijerska funkcija kože postaje sve slabija,
- Metabolički procesi ćelija počinju da se usporavaju,
- Povećava se gubitak vode u koži,
- Elastičnost kože je smanjena.
Kao što je već pomenuto u tekstu, problem sa bubuljicama i nastanka akni se pojavljuje ne samo u pubertetu, već i kod starijih a uzrok nastanka je uglavnom – povećana proizvodnja sebuma i proliferacija bakterija koje uzrokuju akne. Početni starter je uglavnom hormonska neravnoteža – trudnoća, menopauza, hormonske promene tokom menstrualnog ciklusa, prekid hormonske kontracepcije. Ključnu ulogu imaju genetika i stres.
Akne u odraslom dobu, na sreću, nisu tako burne kao u mladosti. Dok se kod tinejdžera javljaju uglavnom u gornjoj polovini lica – na čelu, obrazima, kasnije se pojavljuju posebno na grudima i vratu. Pogoršanje stanja se javlja tokom stresnih perioda i pre menstruacije.
Nakon 30-tih, koža se regeneriše sporije i zato nikad nemojte cediti bubuljice. Redovno profesionalno čišćenje lica kod kozmetičara donosi značajno poboljšanje stanja, posebno kod lakših oblika akni.
Kako se brinuti za problematičnu kožu koja već zahteva negu protiv bora?
Kvalitetne kreme protiv bora neće uticati na stanje akni. Ove kreme mogu čak mogu pomoći kod problematičnog lica. Sadrže voćne kiseline, derivate vitamina A i slične supstance.
Koji su najsavremeniji tretmani za problematično lice?
Terapija je zasnovana na kombinaciji lokalnih procedura (primena krema, rastvora) sa profesionalnim čišćenjem kože sve do laserskih tretmana i drugih izvora svetlosti. Važnu ulogu igra upotreba odgovarajuće kozmetike.
Problematična koža na leđima
Leđa, ramena i dekolte su česta mesta gde se pojavljuju bubuljice i akne i gde je koža problematična. Dobra vest je da se bubuljice na leđima mogu lečiti i na ovakvim mestima, ali ono što će vam trebati je strpljenje i nekoliko kozmetičkih proizvoda.
Naravno, najbolji način da se oslobodite teškog oblika problematčne kože je da posetite dermatologa. Vaš lekar će vas ispitati i odrediti tretman. Ponekad će pomoći hormonske masti, a ponekad antibiotici. Međutim, ako se sami borite protiv problematične kože na leđima, sledeći saveti vam mogu pomoći.
Oni koji se bore sa problematičnom kožom, najčešće traže dobar piling koji pomaže ukloniti iz kože mrtve ćelije. Piling možete pronaći u svakoj drogeriji, a onaj sa jačim efikasnijim sastojcima u apoteci. Naravno, uvek možete napraviti piling na jednostavan način kod kuće.
Međutim, ako su leđa prekrivrena upaljenim bubuljicama, ne preporučuje se piling. Probajte sušeni sapun sa uljem čajevca ili sumporni sapun karakterističnog mirisa. Jednom ili dva puta nedeljno dobro je nanositi masku na očišćenu kožu, na primer masku sa cinkom ili na bazi blata.
U borbi protiv problematiče kože na leđima takođe pomaže i lekovito bilje.
Dokazano je da podbel (Tussilago farfara), timijan, žalfija i kamilica deluju anti-inflamatorno. Ovakvo delovanje imaju još i ulje od čajevca kao i odvar od petrovca (Agrimonia eupatoria). Sušeno lekovito bilje zalijte vrelom vodom i ostavite da se ohladi. Uveče koristite ovaj odvar za čišćenje problematičnih područja sa gazom.