Shea maslac za kosu,lice i kožu

Shea maslac za kosu,lice i kožu

Autor:

Shea maslac je toliko dobar da ga možete koristiti za kosu, lice i zdravlje. Spremili smo za vas sve prednosti karite maslaca  za svakodnevnu upotrebu.

Shea maslac se dobija iz semenki plodova stabla shea (karite) i  bogat je vitaminima A, E i F. Ona pruža UV zaštitu (to je SPF ~ 6) i pruža koži esencijalne masne kiseline i hranljive stvari potrebne za proizvodnju kolagena. Shea maslac se godinama koristi u Africi i drugim zemljama kako bi se poboljšalo zdravlje kože i kosa.

Shea maslac upotreba

Hidratacija: koncentracija prirodnih vitamina i masnih kiselina u ši buteru čini ga neverovatno hranljivim i hidratatantnim za kožu. Često se koristi za suzbijanje suve kože i za zaštitu prirodnih ulja kože.

Smanjuje upalu: istraživanje iz 2010. godine pokazalo je da je zbog svojih svojstava shea maslac  ima protivupalno dejstvo. Jedno od sastojaka, lupeol , smanjuje upalu kože. Korisno je i za  ljude sa aknama.

Glatka koža: ši buter pomaže u prirodnoj proizvodnji kolagena kože i sadrži oleinske, stearinske, palmitinske i linolenske kiseline koji štite i hrane kožu kako bi se sprečilo sušenje. Sa dugoročnom upotrebom, omekšava i daje sjaj koži, kao i smanjuje bore.

Shea maslac je samo jedan u nizu prirodnih načina da se rešite bora. Međutim, za neki kompletniji tretman za podlmađivanje lica biće vam potrebna malo složenija formula. Aleksandra tvrdi da je pronašla tu čarobnu formulu i ispričala nam je kako je ona za kratko vreme uspela da se reši bora i podočnjaka. Oduševljena je kako joj izgleda lice i na njemu name više znakova starenja kože. Pročitajte njeno iskustvo. Nalazi se na ovom linku: https://minutzamene.com/kako-sam-se-resila-bora-podocnjaka-i-podmladila-lice-za-kratko-vreme/

Koja vrsta shea maslaca je najbolja?

Koristite samo sirov, nerafinisan shea maslac. Pitajte dermatologa pre upotrebe, posebno ako ste podložni alergijama.

Ulje bogato mastima koje se dobija iz karite stabla (poznato i kao stablo shea) je vaše rešenje za mnoge probleme kože, zdravlja i zdravlja kose.  

Nedavno je ovaj maslac stekao veliku popularnost u zapadnom svetu zbog svoje široke upotrebe u nekoliko kozmetičkih proizvoda, kao što su losioni, kozmetički proizvodi i šamponi.

Ako tražite dobar prirodni proizvod za lepotu vaše kože ili kose, onda ste ga upravo našli – shea maslac je divan izbor.

Karite stablo ima plodove, ali je unutrašnji deo plodova od najveće važnosti.

Glavne komponente shea maslaca uključuju oleinsku kiselinu, stearinsku kiselinu, linolensku kiselinu itd. Ona se brzo apsorbuje u kožu dok se topi na telesnoj temperaturi.

Njegova hidratantna i lekovita svojstva pokazuju korist za zdravlje kože. Ima protivupalno i antimikrobno svojstvo (do određene mere) koja se može koristiti za lečenje mnogih bolesti.

Shea maslac pokazuje nekoliko zdravstvenih prednosti i koristi se u raznim kozmetičkim i medicinskim formulama u kombinaciji sa drugim botaničkim sastojcima.

Zašto je shea maslac dobar?

Ši buter često se koristi u kremama, losionima i druge emulzije za kožu i kosu. Bogat je mastima, što ga čini sjajnim sredstvom za vlaženje kože.

Sadrži i vitamine A i E, koji daju koži optimalno zdravlje, već i štite od oštećenja sunčevog štetnog ultraljubičastog zračenja. Ove komponente daju shea maslacu blagi faktor zaštite od sunca (SPF). Vitamin E smiruje suvu kožu i poboljšava elastičnost kože, čineći ovaj maslac dobrim anti-age proizvodom .

Rafinisano protiv nerafinisanog shea maslaca

Shea maslac može biti rafinisan ili nerafinisan. Nerafinisan šea buter je najčistiji oblik shea maslaca, koji je najprostornanjeniji i najmanje obrađen. Budući da je ručno izvađen, može zadržati svoje vitamine, minerale i druga prirodna svojstva.

Prolazi kroz temeljni postupak filtriranja pomoću gline ili drugih metoda. To može malo promeniti boju, miris i teksturu maslaca.

Rafinisani shea maslac, s druge strane, je obrađeni. Osim procesa filtriranja, prolazi i kroz postupak dezodorizacije ili upotrebe hemikalija. Takođe se izbeljuje kako bi maslac bio belji.

Glavni nedostatak korišćenja rafinisane verzije shea maslaca je da sva prerada koja prolazi smanjuje njegovu  vrednost.

Prednosti shea maslaca za kožu

1. Vlaži suvu kožu

Shea maslac je izvrstan hidratant za lice i telo. Sadržaj masti je odgovoran za  vlaženje kože i dugo hidrira kožu. Dehidrirana i suva koža postaje gruba. Određena područja tela mogu da ispucaju usled suvoće. Shea maslac može hraniti kožu sa svojim sadržajem masti.

Može pomoći da omekša kožu na rukama i nogama i učiniti je mekšom. On prodire u kožu lako, bez začepljenja pora, što je veoma dobro za suvu kožu.

Koristite ši buter kako biste izlečili ispucale pete i grube mrlje na koži. Možete ga koristiti za jednostavno vlaženje kože tokom hladnijih meseci.

2. Koristi se za akne

Shea maslac je poznat po svojim lekovitim svojstvima, koji se mogu pripisati prisutnosti nekoliko masnih kiselina i biljnih sterola kao što su oleinske, palmitinske, stearinske i linolenske kiseline. Ove komponente topljive u ulju ne podležu saponifikaciji.

Sirov, nerafinisan shea maslac delotvoran je kod lečenja kožnih osipa, ožiljaka, strija, opekotina i uboda insekata i akni.

3. Smanjuje upalu kože

Upale kao što su dermatitis i rosacea mogu se ublažiti korišćenjem shea maslaca na zahvaćenom području.

Snažne opekotine, osip i ogrebotine koje mogu dovesti do oticanja takođe se mogu lečiti ovim maslacem.

4. Deluje protiv bora

Shea maslac smatra se jednim od najboljih agensa protiv starenja kože. Podstiče proizvodnju kolagena. Vitamini A i E koji se nalaze u ovom maslacu čine kožu gipkom i blistavom. Ako se redovno koristi, smanjuje bore i sprečava pojavu novih bora na licu.

Ovi vitamini, uz katehine, deluju antioksidativno protiv slobodnih radikala koji oštećuju kožu. Ti slobodni radikali često se nalaze u našem okruženju. Sunčevi zraci mogu povećati slobodne radikale na našoj koži, što može lako oštetiti ćelije kože .

5. Protiv svraba kože

Za svrab kože, i hidratantna i protivupalno svojstva shea maslaca pokazuju se korisnim. Suvoća može uzrokovati da koža počne da se ljušti, kao i svrab kože. Hidratantne masne kiseline shea maslaca mogu pružiti olakšanje dajući koži ulja koja su mu  potrebna.

Ako je svrab zbog stanja kože kao što je psorijaza, protivupalno delovanje shea maslaca jako dobro radi da ublaži ovo stanje.

6. Vraća elastičnost kože

Vitamin F u ovom maslacu je vitalni sastojak za održavanje elastičnosti kože. Šea buter poboljšava proizvodnju kolagena u koži. Njegova primena vraća prirodnu elastičnost kože i hidrira je . Obnovljena elastičnost osigurava smanjene bora.

7. Smanjuje iritaciju

Karite maslac vlaži i umiruje nadraženu kožu. Ukoliko se iritacija javlja usled brijanja, možete staviti maslac jedan dan pre brijanja. Time će postupak brijanja biti lakši i brži i neće ostaviti iza sebe nadraženu kožu.

8. Smanjuje strije

Ši buter često se koristi kao baza u mastima ili kremama protiv strija To je zato što može dramatično sprečiti i smanjiti strije formirane tokom trudnoće zbog povećanja težine i / ili mršavljenja.

Primena shea maslaca vratiće prirodnu elastičnost kože i poboljšati proizvodnju kolagena. Dnevna masaža pogođenog područja sa ovim maslacem  može pomoći kod strija .

9. Izvrsna nega za usne

Karite maslac se lako apsorbuje i daje dodatnu vlagu i hranljive stvari koje su usnama potrebne, pogotovo tokom hladne sezone.  Deluje kao savršeni balzam za usne i delotvoran je za tretiranje suvih i ispucalih usana. Kada se nanosi, stvara prepreku na usnama i zadržava vlagu u koži.

Prednosti shea maslaca za kosu

Shea maslac može vratiti izgubljenu vlagu kosi. Shea maslac ima nizak SPF koji je dovoljan da zaštiti kosu od oštećenja sunca uzrokovanih zbog izlaganja ultraljubičastom zračenju.  

shea-maslac

To je posebno korisno za farbanu kosu. Takođe štiti kosu od soli i hlora kada se nanosi pre plivanja.

Evo jednostavnog načina da koristite shea maslac za negu kose: uzmite kašiku nerafinisanog shea maslaca i istopite na šporetu 30-60 sekundi.Nakon što se maslac malo ohladi, dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja lavande. Ovaj korak nije obavezan. Nanesite maslac na teme glave i celom dužinom kose. Ostavite  pola sata, a zatim isperite kosu blagim šamponom.

2. Sprečava gubitak kose

Masne kiseline karite maslaca su dobre za vašu kosu. Takođe pruža mnoge bitne hranljive materije  koje poboljšavaju zdravlje kože i dlake. To će zauzvrat učiniti vaš folikul jakim i smanjiti opadanje kose i gubitak kose

3. Za suvu kožu glave i svrab

Shea maslac je delotvoran kod smirivanja svraba ili peruti. Poseduje anti-upalne osobine i bogatu masnoću koja se apsorbuje u kožu bez ostavljanja masnog ostatka ili začepljenja pora.  

4. Ispucali krajevi

Karite maslac deluje hidratantno, regeneriše kosu i teme glave,  jača kosu i smanjuje ispucale krajeve. Takođe, obzirom da je bogat vitaminima A i E, pomaže kod suve kose .

5. Prirodni regenerator

Prisutnost vitamina A i E čini shea maslac dobrim izborom za vlaženje vaše kose od korena do krajeva. Vrlo je delotvorno za kosu, ne ostavljajući kosu masnom ili prljavom.

6. Hidrira kosu

Ši buter je izvrstan za omekšavanje i revitaliziranje krhke kose.  Masiranje kose sa velikim količinama shea maslaca može vam dati meku, svilenkastu kosu. Ova korist shea maslaca primenjuje se za suvu i lomljivu kosu. Šea buter treba naneti dva puta nedeljno za rast kose. To će poboljšati teksturu kose.

Prednosti shea maslaca za zdravlje

1. Ublažava bol u mišićima

Tradicionalno, karite maslac je korišćen u Africi za ublažavanje bolova u mišićima. Iako ne postoje konkretni dokazi za to, povratne informacije od ljudi koji su koristili shea maslac za masažu pokazali su da su primetili smanjenje oticanja, kao i bol .

2. Reumatizam

Reumatizam često prouzrokuje bol u zglobovima, upalu i ukočenost. Bol može biti prisutan u mišićima ili vlaknastom tkivu. Koristi se kao mast na delovima tela zahvaćenom reumatizmom kako bi se olakšalo oticanje i bol.

Njegova protivupalna svojstva ovde su od ključne važnosti jer je reumatizam u osnovi upalna bolest .

3. Artritis

Hronični zajednički poremećaj koji se često povezuje sa povećanjem gojaznosti, artritis može biti veoma bolan za ljude koji pate od njega. Bol je gotovo konstantan i ometa osnovni pokret i kvalitet života bolesnika sa artritisom.

Njegova upotreba kod bolesnika sa artritisom pokazala je izvrsne rezultate kod ublažavanja bolova.

4. Upala sinusa

Sledeći put kada dobijete upalu sinusa, sve što treba da uradite, je da primenite shea maslac u vašem nosu pomoću prsta.  Karite maslac može smanjiti ovu upalu i očistiti nos.

5. Smanjuje holesterol

Kao što smo ranije spomenuli, ši buter se koristi u Africi za pripremu hrane. Prednost dodavanja shea maslaca u vašu ishranu je njegova sposobnost snižavanja holesterola u krvi.

Ovaj maslac je bogat stearinskom kiselinom, tipom zasićene masne kiseline koja je pokazala da smanjuje nivo lipoproteina i holesterola u plazmi.

6. Pomaže kod lečenja proliva

Proliv je simptom mnogih bolesti i može se pojaviti sam po sebi. Može se lečiti širokim rasponom lekova i biljnih preparata. Danas se sve više dodaje shea maslac u proizvode za ishranu  za lečenje proliva.

To se zasniva na tradicionalnoj upotrebi šea butera zbog svojih anti-dijarejskih svojstava .

7. Pomoć kod rana

Rane i posekotine mogu se brzo izlečeti redovnom primenom shea maslaca. Jednostavno se apsorbuje u dublje slojeve kože, gde snabdeva sve esencijalne masti i hranljive stvari dok povećava funkciju popravka ćelija povećanjem mikrocirkulacije.

8. Dermatitis, psorijaza i ekcem

Stanja kao što su dermatitis, psorijaza i ekcem uzrokuju da koža postane suva ili da svrbi. Smatra se izvrsnim hidratantnim sredstvom za ekcem, psorijazu i dermatitis zbog njegovog uticaja. Antiupalna svojstva ovog maslaca mogu se koristiti za smanjenje otoka i svraba .

9. UV zaštita

Karite maslac deluje kao prirodna krema za sunčanje osiguravajući zaštitu od ultraljubičastog zračenja sunca, iako nivo zaštite koja se nudi može biti varijabilna. SPF se kreće od 6-10 u zavisnosti od vrste maslaca.

Nije preporučljivo koristiti samo shea maslac kao zaštitu od sunca jer se smatra da je SPF niska kako bi se osigurala velika zaštita od štetnih zraka. Shea maslac najbolje da se koristi nakon izlaganja suncu, kako bi ublažio kožu i obradio oksidacijsku štetu uzrokovanu suncem. 

Shea butter krema za lice

Napravite sami kremu za lice sa shea buterom.

shea-maslac

Evo recepta!

Pomešajte aloe vera gel i ružinu vodu u malu posudu i pomešajte. Zatim dodajte vodu. Stavite da se kuva na tihoj vatri.

U drugu posudu stavite maslinovo ulje, shea maslac i pčelinji vosak i lagano zagrejte sastojke, sve dok se pčelinji vosak ne rastopi.

Sklonite smesu sa šporeta. Dodajte vitamin E i tečni lecitin, i dobro promešajte.

Dodajte smesu aloe vere i vode na smesu maslinovog ulja i shea maslaca. Mešajte oko pet minuta. Po želji dodajte eterično ulje i ponovo pomešajte.

Sipajte kremu u staklenu posudu. Stavite na hladno, suvo mesto bez  sunčeve svetlosti. Krema će trajati do šest meseci kada se pravilno čuva. Šta vam je potrebno:

  • 1 kašičica aloe vera gela
  • 1 kašičica ružine vodica
  • 3 kašičica maslinovog ulja
  • 1 kašičica shea maslac
  • 2 kašičice voska
  • 800 IU vitamina E ulje
  • 1/4 kašičica lecitin
  • 3 kapi eteričnog ulja

Masirajte lice kremom pomoću kružnih pokreta. Počnite masiranjem na vratu i masirajte prema gore. Izbegavajte osetljiva područja oko očiju. Za najbolje rezultate koristite jednom ili dva puta dnevno tek nakon umivanja i čišćenja lica.

Shea maslac gde kupiti i saveti pri kupovini

Pobrinite se da je maslac kupljen kod pouzdanog proizvođača. Možete ga kupiti putem online kupovine ili u bolje snabdevenim radnjama.

Kupite sirovu ili nerafinisanu verziju shea maslaca.

Proverite miris šea butera. Trebalo bi da bude pomalo zemljan. Bilo kakav hemijski miris ukazuje na to da nije nerafinisana verzija.Ako je moguće, probajte malu količinu shea maslaca na ruku.

Što se tiče boje, to se dosta razlikuje kada se radi o nerafinisanoj verziji. Proverite da li je maslac koji nameravate da kupite svetlije boje, jer to ukazuje na to da je prolazio kroz proces dorade izbeljivanja.

Nuspojave mogu nastati usled lokalne primene ili gutanja ši butera, kao što su : osip, mučnina,slabost, vrtoglavica, glavobolja, bol u stomaku.

Ako osetite bilo koji od gore navedenih simptoma, odmah prestanite da koristite shea maslac i posavetujte se sa lekarom.

Alergija na shea maslac nije tako uobičajena, ali bolje je biti siguran. Ako nikada pre niste koristili karite maslac, najbolje je da napravite mali test na gornjoj podlaktici.

Shea butter cena

Postoji razni broj pakovanja i veličina. Najpraktičnija pakovanja su od 250gr, koja koštaju 2.300,00rsd.

Kako čuvati shea maslac?

Najbolji način za čuvanje 100% prirodnog shea maslaca je da ga čuvate na hladnom mestu. Držite ga dalje od sunca.

Vrlo često, vitamin E se dodaje shea maslacu kako bi se povećao rok trajanja. U proseku, shea maslac ima rok trajanja od dve godine. Ako osetite kiselasti miris, možda je vreme da ga bacite.