Evo nekih uobičajenih i ne tako čestih razloga zašto se javlja gubitak kose.
Fizički stres – bilo koja vrsta fizičke traume, saobračajna nesreća ili teška bolest, čak i grip, mogu uzrokovati privremeni gubitak kose. To može izazvati vrstu gubitka kose pod nazivom telogen effluvium. Kosa ima programirani životni ciklus: fazu rasta, fazu odmora i fazu opadanja. Kada imate stvarno stresan događaj, možete šokirati ciklus kose, (gurati) više kose u fazu opadanja.
Trudnoća – je jedan od primera tipa fizičkog stresa koji može uzrokovati gubitak kose (to i hormoni). Gubitak kose povezan sa trudnoćom obično se vidi nakon što je beba rođena, a ne tokom trudnoće.
Previše vitamina A – preterivanje dodataka ili lekova koji sadrže vitamin A mogu uticati na gubitak kose.
Nedostatak proteina – ako ne dobijete dovoljno proteina u vašoj ishrani, vaše telo može da reaguje i opadanjem kose. To se može dogoditi oko dva do tri meseca nakon smanjenja unosa proteina.
Nasledni faktor – ako u vašoj porodici postoji istorija u kojoj su žene imale problem gubitka kose u određenim godinama, možda ćete i vi biti skloniji tome.
Ženski hormoni – baš kao što promene hormona tokom trudnoće mogu uzrokovati gubitak kose, tako se isto može desiti i kod tableta za kontracepciju. To takođe može uzrokovati telogeni effluvium, a veće šanse mogu biti ako je u porodici neko imao isti problem. Promena hormonalne ravnoteže koja se javlja u menopauzi takođe može imati isti rezultat.

Emocionalni stres – manje je verovatno da će uzrokovati gubitak kose nego fizički stres, ali i to se može dogoditi, na primer, u slučaju razvoda, smrti voljene osobe ili brige o starijem roditelju. Češće, ipak, emocionalni stres zapravo neće u potpunosti uticati na gubitak kose.
Anemija – gotovo jedna od 10 žena u starosti od 20 do 49 godina pati od anemije zbog nedostatka gvožđa (najčešći tip anemije), što direktno utiče na gubitak kose.
Nedostatak vitamina B – nizak nivo vitamina B je čest razlog gubitka kose.
Dramatični gubitak težine – izgubljeni gubitak težine je oblik fizičke traume što može dovesti do opadanja kose. To bi se moglo dogoditi čak i ako je gubitak težine uopšteno dobar za vas. Gubitak kose uz primetan gubitak težine može biti znak poremećaja ishrane kao što je anoreksija ili bulimija.
Sindrom policističnih jajnika – je neravnoteža kod muških i ženskih polnih hormona. Višak androgena može dovesti do cista na jajniku, povećanja težine, povećanog rizika od dijabetesa, promena u menstrualnom ciklusu, neplodnosti, kao i opadanje kose.
Antidepresivi, razređivači krvi i dr.lekovi – određene kategorije lekova mogu uticati na gubitak kose. Češće među njima su lekovi za krvni pritisak poznati kao beta-blokatori. Drugi lekovi koji mogu uzrokovati gubitak kose uključuju lekove za lečenje reumatskih stanja i nekih kožnih stanja, litijum (za bipolarni poremećaj), nesteroidni protivupalni lekovi (NSAID) uključujući ibuprofen i moguće antidepresive.
Tretmani kose – snažni tretmani kose tokom godina mogu uzrokovati opadanje kose kod žena. Primeri ekstremnih stilova uključuju uske pletenice, isprepletenu kosu ili konjski rep, kao i hemijske tretmane za peglanje/ispravljanje vaše kose, tretmane sa toplim uljem ili bilo kakve hemikalije ili visoke temperature. Budući da ovi tretmani direktno utiču na koren kose, vaša kosa možda neće rasti.
Starenje – nije neuobičajeno videti gubitak kose kod žena dok ulaze u svoje 50-te i 60-te godine.
Sada kada ste u potpunosti upoznati sa prednostima losiona protiv opadanja kose, kao i faktorima koji utiču na njen gubitak, pravo je vreme da se opredelite za ovaj tretman i pružite svojoj kosi zdrav izgled.