Pazite! Zimska nega kose mora biti pojačana!

Pazite! Zimska nega kose mora biti pojačana!

Ako ste se nekada zapitale kako treba da izgleda nega kose zimi, na pravom ste mestu da dobijete odgovore. Zimska nega kose jeste specifična, a evo po čemu.

Lepa i negovana kosa je ono što krasi svaku ženu. Jako je bitan faktor u momentu samopouzdanja, jer daje završni look i zato se uvek trudimo da ona izgleda dobro. Koliko joj pažnje i nege pružamo, vidi se jasno po tome kako ona izgleda u datom momentu.

Postoji i onaj specifični period kada joj treba pojačana nega, i obično biva svake godine u isto vreme. Promena godišnjih doba je idealni period da ona pokaže svoje slabosti i da krene da “popušta”. Obično dolazi do sezonskog opadanja kose, slabljenja i pucanja vlasi, kidanja, isušivanja i neprijatnog mršenja.

Vetar, kiša i sneg neprijatno utiču na našu kosu, zato je potrebno malo više pažnje obratiti na nju u tom periodu, ne bi li se sačuvao dobar kvalitet i izgled nje same.

Nega kose zimi mora biti pojačana, a hajde da pogledamo kako ona tačno treba da izgleda. Na šta treba najviše obratiti pažnju?

Da li nega kose zimi treba da bude posebna?

Odgovor je, da!

Kosu tokom zime morate više negovati, tačnije morati više voditi računa o njoj.

nega kose zimi

S obzirom da hladno vreme utiče na nju tako što je isušuje i slabi samu vlas, neophodno je obezbediti joj dovoljno vlage u tom periodu. Kosa tada gubi sjaj, postaje suva i slaba, gubi volumen i lepršavost.

Kosa u zimskom periodu dobija izgled suve i dehidrirane kose, koja je beživotna i potpuno neprivlačna. Kako biste to izbegli, držite se nekih pravila koji će vam kosu spasiti i ostaće zdrava čak i tokom hladnih dana.

Osim što morate pojačati negu, trebalo bi je i fizički zaštiti od vremenskih neprilika. Vaše navike se moraju promeniti, kako bi vam kosa tokom zimskog perioda ostala lepa.

Pre nego što počnemo sa savetima, važno je da vam napomenemo da nega kose mora biti konstantna, prilagođena tipu i problemu koji ona ima. Kada to lepo definišete, lakše će biti da pravilnu negu i sprovedete u delo, a samim tim i uživate u postignutim rezultatima.

Dragana je pronašla nešto što za svoju kosu koristi i leti i zimi. Ona je uspela da oporavi svoji kosu nakon duge i jake zime, bez šišanja i skraćivanja. Pogledajte šta joj je pomoglo u tome. Njeno iskustvo je na ovom linku: https://minutzamene.com/perut-i-opadanje-kose-su-proslost/

Jako je teško da kosa zimi ostane lepa, jer svašta utiče na to da ona izgubi svoj kavalitet.

Šta sve utiče na kosu tokom zime?

Kao i naša koža, kosa zna da bude jako osetljiva na različite vremenske neprilike. Uglavnom na takve promene najpre odreaguje slabiji tip kose koji je i inače zahtevniji za održavanje u odnosu na jaču vlas punijeg kvaliteta. Ponekad je dovoljno samo da izostavite jednu stavku u odnosu na sve što ste do sada koristile za negu i kvalitet kose će automatski da opadne. Da ne govorimo o tome ako je kosa dugo i često izložena nekim tretmanima na koje nije navikla i koji joj ne prijaju, promena na gore će odmah doći do izražaja.

 

 

I ne samo da zimska nega kose mora biti pojačana, nego i naše navike moraju biti drugačije, odgovornije i doslednije periodu u kom se nalazimo.

Na kosu utiče dosta faktora.

Niske temperature

Onaj prvi i najvažniji jesu niske temperature, koje doprinose pucanju vlasi i njihovom isušivanju. Dlaka dobija izgled okrzale i beživotne kose, kojoj hitno treba pojačana nega, ako ne i šišanje oštećenih krajeva.

Grejanje

Drugi faktor na spisku jeste centralno grejanje, tj. tople prostorije koje iz kose pojačano izvlače vlagu u zimskim danima. Isto tako, dlaka ne trpi velike temperaturne oscilacije, toplo-hladno, pa se često dešava da upravo to bude okidač za njen loš izgled i kvalitet.

Nošenje kape i šalova od sintetičkog materijala

Ovi su faktori koji kosi nikako ne prijaju i stvaraju elektricitet između pramenova.

 Stilizovanje kose

Zimi se dosta više koriste aparati za stilizovanje kose, poput fena za kosu, prese za ispravljanje, figaro aparata i upravo to je velika greška. Upravo to je ono što se nikako ne preporučuje kada negujete kosu zimi. Treba je nahraniti i tokom pranja ili sa tim krenuti čim izađete iz tuš kabine.

Kako treba da izgleda zimska nega kose?

Slede konkretni saveti kako da sačuvate kosu lepom kada krenu hladni dani. Ne zaboravite da tada, čak i najzdravija kosa ne odoleva vremenskim neprilikama.

  • Nemojte kosu prati svakoga dana! Čestim pranjem kose, uklanjamo prirodna ulja sa dlake i kože glave, što prouzrokuje suvoću temena, pojavu peruti, svrab, i sve to naročito zimi, kada se luči manje sebuma zbog niskih temperatura. Takođe, gledajte da tokom pranja kose zimi voda ne bude previše topla, da ne biste dodatno iritirali kožu glave. Ugodite da vam temeprature vode bude dovoljno topla i prijatna, tako da u njoj uživate i vaše telo i vaša kosa.
  • Izbacite upotrebu aparata za kosu (fen za kosu, presu, figaro)! Toplota koju ovi aparati u sebi sadrže, jako nepovoljno utiče na zdravlje kose, tako što je suši i izvlači svu vlagu iz nje. Potrudite se da makar smanjite upotrebu, ako ne možete skroz da isključite iz upotrebe, kada želite da baš stilizujete kosu za neku svečanu priliku
  • Šišajte kosu redovno! Ne zaboravite da redovno uklanjate ispucale krajeve, jer ćete time smanjiti mogućnost mršenja kose i pucanja vlasi. Skraćivanjem kose održavate je zdravom, a i podstičete kosu da iznova raste. 8 nedelja je idealan period da kosu makar na krajevima skratite.
  • Pojačajte hidrataciju vlasi! Trudite se na kosu nanosite hranljive serume ili prirodna ulja koja će dlaku obložiti celom dužinom i zaštiti je od zimskih mrazeva i suvomrazica. Ono što može biti idealno za ovu priliku jeste maslinovo ulje, kokosovo i ulje avokada. Možete to uvrstiti kao nešto što ćete raditi pre svakog izlaska napolje. Prehranjujte kosu maskama i obavezno koristite balzam na kraju pranja. Maske možete praviti i sami u svojoj kući. Na primer, kao odlična se pokazala maska od jajeta.

Dva jajeta izlupate dobro viljuškom, unutra dodate jednu kašiku meda i nekoliko kapi ceđenog limuna. Dobro masku utrljajte, naročito na krajeve, a nakon sat vrmena isperite kosu mlakom vodom. Osetićete da je kosa  jača i meknija.

  • Štitite kosu kapama i šalovima! Fizička zaštita kose važna je podjednako kao i sve drugo što za nju radite. Ipak, budite oprezni prilikom odabira materijala, jer sintetika može biti vrlo iritantna za kožu glave, i pojačava elektricitet kose. Materijali vunice takođe. Idealno bi bilo kada biste pronašli kapu sa svilenom postavom koja je prirodnog materijala i vrlo prijatna za nošenje.
  • Trudite se da kosu farbate ređe! Farbana kosa je i inače, kada nisu specifični uslovi napolju, jako zahtevna za održavanje. U ovakvim prilikama, naročito. Ako baš ne možete da odložite farbanje za kasnije, tokom zimskih dana koristite farbe bez amonijaka, sa prirodnim uljima, kako bi što manje štete naneli kosi. Farbanoj kosi su neophodni lipidi, pa se trudite uz to da nabavljate preparate koji ih imaju u svom sastavu.

Preparati za zimsku negu kose

Pre nego što se upustite u avanturu negovanja i stilizovanja kose zimi, najpre je potrebno da odredite vaš tip kose, ako to do sada već niste učinile. Od toga najviše i zavisi izbor preparata koji ćete primeniti, jer se ne koriste iste stvari za različite tipove. Nekima će biti potrebno više vlage, nekima je problem sjaj, drugima volumen, opadanje, suvoća.

nega kose nakon zime

Ono što je univerzalno za sve tipove, jeste higijena kose. Dakle, zimska nega kose bi trebalo da se sastoji od preparata koji hrane kosu već od prvog koraka nege, što je svakako održavanje kose čistom.

Jako je važno da se već od pranja kosi obezbede svi sastojci koji će je ojačati i dubinski nahraniti.Takav efekat postiže se šamponima i regeneratorima koji su bazirani na prirodnoj osnovi.

Oni imaju takav efekat na kosu da je vrlo brzo vraćaju u život, dajući joj sjaj i volumen. Potpuno su blagi, jer ne sadrže štetne sastojke koji bi kosi mogli da naškode, stimulišu cirkulaciju krvi u temenu i samim tim čine kosu jačom i otpornijom. S obzirom da govorimo o potpuno prirodnim šamponima, biljna sredstva uklanjaju nečistoće i masnoću, bez ikakvih negativnih uticaja na kosu i kožu glave.

Drugi must have preparat je sigurno i regenerator za kosu, bez koga se zimska nega kose ne može ni zamisliti. On je neophodni sastojak u nezi, jer omogućava lakše raščešljavanje i stilizovanje kose. Odličan je sastojak koji hrani ispucale krajeve i treba se potruditi da nađete upravo onaj najkorisniji za svoju vlas. Da je potpuno prirodan, blag i da nema veštačkih bojai mirisa koji samo naizgled u prvom trenutku nahrane kosu, a potom je jako isuše i oštećuju.

Najbolji način da zaštitite kosu, bez obzira koji tip kose imate, jeste da joj u zimskim danima onogućite dobru hidrataciju.

Preparate za hidrataciju možete koristiti pre ili posle pranja, mada je češća upotreba posle, naročito ako koristite pakovanja i maske, ili serume i sprejeve koji se ne ispiraju. Hidratantna pakovanja je najbolje koristiti u kombinaciji sa proteinskim, jer kosi tada obezbeđujete vlažnost, a proteini sprečavaju gubitak keratina i elastina na potpuno prirodan način.

Čak iako imate masni tip kose, trudite se da joj što češće obezbedite ishranu na ovaj način. Ona je zaista manje zahtevna od suvog tipa, koji u svemu zahteva jaču i snažniju negu.

Nega suve kose zimi

Suva kosa tokom zime stalno šalje utisak da joj treba vlaga i hidratacija. Ona je gruba, tvrda i hrapava na dodir. Stalno je čupava i umršena, a priotom i pojačano opada.

Ovakvoj kosi treba zaštita, konstantna nega i blagi preparati, jer je ona ionako već dosta oslabljena usled temperaturnih šokova koji na nju utičnu kobno. Dešava se često da se ovakva kosa dosta proredi tokom zime, pa em što je tanka, okrzana i suva, ona je i dosta retka, pa deluje strašno.

Suvu kosu perite jednom nedeljno, prirodnim šamponom bez sulfata i parabena.

Masku za suvu kosu nanosite pre savkog pranja, a nakon pranja obavezno hranljivo ulje. Sušite je prirodnim putem, nikako uz pomoć fena ili četke za sušenje. Koristite regenerator nakon svakog pranja.

Kosi trebaju vitamini. Pojačajte ishranu vitaminima u zimskom periodu, kako bismo joj pružili dobru potporu iznutra. Možete joj nanositi i vitamine direktno na vlas, tako što ćete joj omogućiti dodatnu negu pre svakog izlaska napolje. Skrivajte je ispod kape, šala i jakne, da ne bude direktno izložena hladnom vremenu.

Nega kose posle zime

Kosu treba negovati konstantno tokom cele godine.

Zdrava kosa ne traži više od dobrog šampona i regeneratora.

Dovoljno je pronaći dobar i kvalitetan šampon koji će strukturu kose održati takvom da bude lepa i sjajna.

 

vlasilan testimonilal baner

 

Nastaviti da vodite računa o načinu feniranja.  Izbegavati jake fenove, jer ako nemate brzinu i rutinu feniranja, kosa ne može da podnese visoku temperaturu.

Trudite se što manje da tretirate kosu, prehranjujte je i dalje i spolja i iznutra i ona će zaista biti negovana i lepa.

Da li kosa sporije raste tokom zimskog perioda?

Ne samo da sporije raste, nego i pojačano opada u zimskim mesecima.

Zimi nema dovoljno energije i svežeg vazduha koji joj pomaže da bude nahranjena i ispunjena neophodnim kiseonikom. Konstantno je prigušena kapama, iscrpljena i dehidrirana toplim mestima, a sve to na nju utiče jako loše.

Ishrana je u ovim mesecima prilično jednolična i neizbalansirana, pa se taj nedostatak svežih vitamina odrazi i na kvalitet kože, kose, a bogami i stanje celokupnog organizma. Trudite se zaista da makar suplementima nadoknadite taj nedostatak, izbegavajte vezivanje kose, puštajte je što duže da bude slobodna i učinite sve što je u vašoj moći da taj težak zimski period prođe što bezbrižnije.

Na kraju, jedan bonus savet:

Tokom zimskih dana, izbegavajte upotrebu gelova i sprejeva na bazi alkohola, jer oni dodatno mogu uticati na gubitak vlage i sjaja.

Budite odgovorni prema svojoj kosi i uživajte u rezultatima koje će vam ona ubrzo vratiti.