Kod žena se najčešće javlja nakon menopauze. Pogađa oko 50% žena iznad 65 godina.
Za razliku od muškaraca kod žena je teško sa sigurnošću utvrditi ulogu muških polnih hormona u razvoju androgene alopecije.
Kod žena sa jasnim znacima androgene alopecije meri se nivo hormona kako bi se odredio uzrok ovog vida opadanja kose.
Kako se dijagnostikuje androgena alopecija?
Dijagnoza se obično postavlja na osnovu načina na koji opada kosa i porodične istorije. Prilikom ispitivanja, koža glave izgleda sasvim normalno. Po nekad se rade i analize krvi.
Androgena alopecija kod muškaraca
Smatra se da opadanje kose usled androgene alopecije pogađa 50 miliona muškaraca. Podaci se odnose na Ameriku.
Više od 50% muškaraca preko 50 godina pate od izvesnog stepena opadanja kose.
Koliko traje androgena alopecija?
Rekli smo već da obično nastaje u kasnijem životnom dobu i može trajati od nekoliko godina do nekoliko decenija. Androgena alopecija je progresivno oboljenje. Ona polako izjeda kosu sve dotle dok muškarac ne oćelavi a žena ne dobije teme prekriveno paučinastom retkom kosom.
Međutim, progresija androgene alopecije je veoma spora i kod muškaraca i kod žena. Obuhvata raspon od nekoliko godina do nekoliko decenija. Ukoliko se pojavi u mlađem dobu može se predvideti brži napredak androgene alopecije.
Tretman androgene alopecije
Androgena alopecija se može usporiti i bitno odložiti pojava prvih znakova ćelavosti kod muškaraca odnosno drastično proređivanje kose kod žena.
Koža glave se tretira 2% ili 5% procentnim Minoxidil rastvorom.
Minidoksil se prvobitno prepisivao kao lek za povišen krvni pritisak ali je kod pacijenata koji su ga uzimali primećen ponovni rast kose na mestima gde je opala.
Nakon toga su ispitivanja pokazala da Minoxidil primenjen direktno na kožu glave izaziva rast nove kose.
Ovaj lek može da dovede do dugoročnog pobojšanja. Međutim, ne reaguju svi jednako na njega. Naime, nekima je efikasan a kod drugih nema efekta.
Moguće je da vam ne prija jer se kod nekih javljaju sporedni efekti u vidu iritacije kože glave i alergija.
Finasterid tablete su samo za muškarce. One redukuju nivo dihidrotestosterona koji može biti uzročnik androgene alopecije.
Nakon konstantne upotrebe u trajanju od 3-6 meseci, obično su vidljivi znaci poboljšanja.
Propratna neželjena dejstva su smanjen libido i erektilna disfunkcija.
Međutim, gospoda moraju znati da će svi pozitivni efekti na rast kose nestati nakon 6-12 meseci.
Kod žena, lekovi kao što je spironolakton ciproteron acetatflutamid mogu da blokiraju dejstvo DHT hormona što može dovesti do izvesnog popravljanja stanja.Međutim, ovi lekovi se moraju izbegavati u trudnoći i tokom dojenja. Efekti traju onoliko dugo koliko i se lek uzima.
Androgena alopecija je najčešći vid opadanja kose kod oba pola.
Prevencija androgene alopecije?
Ukoliko ne možemo izlečiti hajde da vidimo kako možemo sprečiti.
Rekli bismo da možemo mnogo postići.
Protiv genetike se ne može baš do kraja ali ni svaka genetska predispozicija se ne mora uvek razviti ukoliko joj ne obezbedimo povoljne uslove. Hoćemo da kažemo da je naš zadatak pravilna briga pre svega o zdravlju celokupnog organizma. Jak organizam kome ne manjka nutritijenata, koji puca od zdravlja čuva i dobro zdravlje folikula dlake dajući im snage da se izbore sa lošom genetikom.
Uz to u zdravom organizmu i hormoni su bolje izbalansirani te je manja bojazan da vam androgeni naprave dar- mar na glavi.
Čak i ako dođe do pojave androgene alopecije ona neće biti drastična, biće veoma spora i tek će vas u kasnim godinama lišiti zadovoljstva lepe kose.
Pravilna nega kose je druga bitna stvar kojom se borimo protiv nastanka androgene alopecije.
Pametnim izborom možete učiniti zaista mnogo za vašu kosu.
Iz mirišljavih boca šampona, regeneratora i drugih preparata za negu kose vrebaju razne opasne hemikalije. One postepeno slabe koren kose i čine ga sklonijim da oboli od androgene alopecije.