Sprečite opadanje kose u menopauzi. Reagujte na vreme!

Sprečite opadanje kose u menopauzi. Reagujte na vreme!

Autor:

Saznajte odmah zbog čega se javlja opadanje kose u menopauzi i na koje načine to možete da sprečite. Nemojte očajavati, ima rešenja i za kosu koja opada kada počne klimaks.

Opadanje kose u menopauzi je još jedna stvar koja izluđuje mnoge žene. Kao da nisu dovoljne sve te nus pojave prekida menstrualnog ciklusa, nego i opadanje kose dolazi kao obavezni dodatak kojim moramo da stanemo na put.Ako ste se i vi suočili sa njim, ne brinite, niste jedini. Kao i za mnoge probleme i nedostatke, postoji i rešenje za opadanje kose o kojem ćemo danas pričati.

Menopauzu ne možemo nikako da sprečimo. Ona dolazi, pre ili kasnije. Sa njom moramo dobro da se upoznamo i da naviknemo na promene koje će se dešavati.

Sem opadanja kose, žene brinu i o valunzima, o neprekidnoj promeni raspoloženja, o lošim snovima i nesanicama. Težak je to period, ali kada se suočimo sa preteranim gubitkom kose, stvari postaju sve gore i žene su očajne zbog toga.

Uzrok opadanja kose u klimaksu

Kosa opada zato što su hormoni u neravnoteži.

Telo trpi razne promene, a jedna od njih može da bude gubitak kose, ali ni ne mora. Neko zaista ima sreće da ne doživi tu neprijatnost. Proređivanje kose ne treba da vas uplaši, već treba da vas motiviše da se pobrinete za tu stavku i da joj stanete na put.

Kada uđemo u klimaks, naše telo smanjuje proizvodnju hormona – estrogena i progesterona. Zbog njih, naša kosa počinje da se menja. Sigurno ste primetili kako žene u poznijim godinama skraćuju kosu i trude se da je što manje fazoniraju i stiliziruju. To je zbog toga jer kosa gubi na kvalitetu. Ona postaje znatno tanja, mnogo sporije raste i sporije se obnavlja.

Slična stvar se dešava i u drugom stanju. Kada telo ima puno estrogena, kosa je lepa, jaka i ne opada. Posle porođaja, estrogen se smanjuje, a kosa počne da opada, postaje tanja i ređa. Kao i u menopauzi, i opadanje kose nakon porođaja se može ublažiti.

Kako hormoni prave čitavu zbrku u organizmu, dolazi i do povećanja androgena, koji uzrokuju opadanje kose i kod muškaraca i kod žena. Zapravo, najčešći uzročnik opadanja kose kod oba pola je androgena alopecija.

Kosa može da počne da opada, i moguće je da ćete na nekim delovima tela dobiti nove dlake, a nekim će se razrediti. Možda vam se neće svideti ako na licu vidite po koju novu dlaku, ali znajte da to sve dolazi zbog disbalansa hormona.

Gubitak kose kod žena  utiče na samopouzdanje, čini da se žene osećaju loše što ih ljudi čudno gledaju kada uoče da im je kosa na vrhu istanjena. Zato je važno da što pre nešto preduzmete, kako biste se vi osećali bolje, lepše i sigurnije u sebe.

Šta?

To vam može preporučiti naša poznata pevačica Zorana Pavić koja je prošla  kroz loš period baš zbog gubitka kose i peruti. Dugo je odlagala da se uhvati sa tim u koštac, dok nije shvatila je da joj je hitno potrebno rešenje. Njena kosa je toliko bila proređena da nije mogla više da sakrije problem. Ona je pronašla sasvim jednostavno rešenje o kome uvek rado priča, jer je vratila samopouzdanje i ponovo blista. Kosa joj je opet gusta i brzo raste. Saznajte o čemu je reč i pročitajte njeno iskustvo, na sledećem linku: https://minutzamene.com/zorana-pavic-ovaj-sampon-mi-je-spasio-kosu/

Kako se manifestuje opadanje kose u menopauzi?

Gubitak kose u klimaksu manifestuje se na više načina. Kosa može da opada sa strane, može može da opada sa korenom. Može da se lokalizuje na vrhu glave, kao alopecija na temenu.

opadanje kose u klimaksu

Žene mnogo ređe ćelave nego muškarci, ali je istina da u menopauzi, one mogu da izgube baš dosta kose koja na oko, izgleda zdravo.

Osim same menopauze i hormona, na gubljenje kose kod žena, dodatno mogu da utiču i pojačan stres, lekovi koji se piju, kao i medicinska stanja koja uzrokuju opadanje kose. Mnogim ženama je u ovom trenutku potrebna i pomoć psihoterapeuta, jer se njihovo telo menja i dolazi do velikih promena u raspoloženju.

U proseku, oko pedesete godine, žene se suočavaju sa kosom koja nije lepa kao nekada. Prvo,  rad lojnih žlezda usporava i suva kosa je ono što se javlja umesto masne.  Dlaka se tanji, opada sve više, nema volumena. To su sve simptomi starenja kose. 

Kada menopauzu pomešamo sa genetskom predispozicijom, sa stresom, i samim starenjem, dobijamo frizuru koja nam se nikako neće dopasti. Bilo da ona opada sa strane, ili počinje da se proređuje sa vrha, evidentno je da klimaks utiče na njeno loše stanje.

Kako sprečiti opadanje kose u menopauzi?

Opadanje kose može da se spreči i najbolje bi bilo da o tome mislite na vreme, pre nego što se desi. Ako je kosa već počela da opada, onda morate da se pobrinete da to ne ode predaleko.

Promenite ishranu

Ono što je najvažnije u ovom periodu jeste da ne zaboravite na pravilnu ishranu i na fizičku aktivnost. Ishrana je itekako povezana sa kosom, i prijaće vam namirnice koje su zdrave i kvalitetne. Loša ishrana se lako odrazi na kvalitet kose, pa je dobro da jedete što više povrća voća.

Preporučuje se i da prestanete da pušite i svedete na minimum gazirana pića i alkohol. Dovoljan unos vode je bitan, pa gledajte da pijete bar 8 čaša vode dnevno.

Fitoestrogeni su izuzetno značajni za zdravlje žena u menopauzi, jer doprinose hormonskoj ravnoteži. Njih možete naći u soji, lanu, trešnjama, krompiru, šargarepi.

Pročitajte i koja je hrana najbolja za kosu i njen rast.

sprečiti opadanje kose u menopauzi

Vežbajte

Takođe, bilo bi dobro da budete fizički aktivni, kako biste ostali u dobroj formi i kako biste smanjili stres. Možda će vam prijati joga ili meditacija, možda vožnja bicikla ili duže šetnje. Šta god da je u pitanju, vaše telo i vaša kosa će vam biti zahvalni. Od stresa kosa opada i mimo klimaksa.

Fizička aktivnost utiče na bolju cirkulaciju, bolju prokrvljenost. Kada je cirkulacija dobra, folikule lakše dobijaju hranu koja im je potrebna da bi bile jače i da bi rasla zdrava kosa.

Izbalansirajte hormone

I naravno, treba da proverite svoje hormone. Balansu će doprineti i ishrana i vežba i zdrave navike. Ipak, nekad to nije dosta. U konsultaciji sa lekarom, možete doći i do nove terapije koja će poboljšati balans hormona i učiniti da kosa manje opada.

Šampon protiv opadanja kose u menopauzi

Treba da obratite pažnju i koji šampon koristite. Najbolje bi bilo da počnete sa upotrebom šampona za rast kose koji u sebe ne sadrže bilo kakve hemikalije, parabene, ili sulfate. Šamponi su vrlo važni kada pričamo o nezi kose i ako tu grešite, možete i da pogoršate stanje na glavi. Pojedini šamponi jednostavno ne moraju da vam odgovaraju i mogu da budu krivac zbog kog kosa opada sve više i više.

Izaberite pažljivo šampon, posebno ako kosu perete svakog dana.

Prirodni šamponi protiv opadanja kose koji su kvalitetni odgovaraju svakom tipu kose i namenjeni su da nahrane teme i da učine da kosa raste brže, da dobije na volumenu i da dlaka bude sjajnija i kvalitetnija.

Bilo bi dobro da bar jednom nedeljno koristite i maske za kosu koje će je dubinski nahraniti i hidrirati. Maska za rast kose iz kućne radinosti će povratiti život kose iz korena, ali je potrebno da budete strpljivi i da je redovno nanosite. Možda rezultati neće doći preko noći, ali je zasigurno da priroda nikad ne greši i da možete da očekujete da će se kosa oporaviti posle određenog vremena.

Takođe, sada je možda vreme da insvestirate u neki losion protiv opadanja kose ili u ampule za kosu. Ovo može biti super dopuna nezi, ali šampon je ovde ipak glavni, jer on je ono osnovno čime negujete kosu uvek.

Kada su u pitanj tretmani koji mogu da vam pomognu da se folikuli opet probude, mezoterapija kose i ubrizgavanje vitaminskih koktela pokazali su se kao dobro rešenje.

Pogledajte koji su još preparati za rast kose neočekivano dobri.

Prirodni lekovi protiv opadanja kose u klimaksu

Kada govorimo o prirodnim lekovima za rast kose u menopauzi, govorimo o čudotvornim sastojcima iz prirode koji omogućavaju da naša kosa prestane da opada.

Kopriva

Kopriva je od davnina odgovorna za lepu i zdravu kosu, pa je mnoge žene koriste i tokom klimaksa, kako bi sprečile opadanje kose. Listovi koprive su bogati mineralima i vitaminima, poput sicilijuma, gvožđa.

Kopriva može da spreči testosteron (androgen) da se pretvori u dihidrotestosteron koji direktno utiče na slabost kose i čini da ona opada i prestaje da raste.

Ona će uticati da folikuli rade svoj posao i da kos počne polako da se regeneriše prirodnim putem. Bilo bi dobro da pijete čaj od koprive i da koristite tinkturu od koprive za masiranje temena. Takođe, možete da isprobate i šampon od koprive.

Ulja za zdraviju kosu u klimaksu

Osim koprive, možete i da isprobate ulja za rast kose koja se direktno masiraju u vlasište.  Među njih spadaju ricinusovo ulje, kokosovo ulje, čičkovo ulje, maslinovo ulje. Ono što treba da uradite sa uljima jeste da ih dobro umasirate na čisto teme, i da ih ostavite oko pola sata, da dobro upiju. Od velike pomoći će vam biti kapa za tuširanje koja će učini da ulja ne isparavaju. Desetak minuta masirajte teme, ostavite da upije, a onda isperite šamponom za rast kose i već ste na pola puta da oporavite kosu!

 Maske za kosu

Maska za kosu od kvasca je pravo čudo i ona može da vam sredi probleme koji se javljaju sa kosom u menopauzi. Lako se pravi, potrebno je da med rastvorite u toplom mleku, i da tome dodate kvasac. Ostavite dvadesetak minuta da naraste, a onda dodajte jedno žumance. Sve to izmešajte i dobićete masku za rast kose koja će vas oduševiti. Stavite masku na vlažnu, čistu kosu, a onda je zamotajte u kapu za tuširanje, ili stavite kesu, pa peškir. Nek odstoji što duže, oko sat vremena, a onda je dobro isperite.

Potrebno je tri meseca kako biste videli značajnu razliku.

Vitamini protiv opadanja kose u menopauzi

Nikako ne smemo da zaboravimo koliko su vitamini bitni za lepu, dugu i sjajnu kosu.

  • Vitamin A je vitamin koji može da spreči opadanje kose, ali sa njim ne smete da preterujete, jer njegova prekomerna upotreba, uzrokuje opadanje kose. Možete ga unositi kroz ishranu, tako je najbezbednije. Ima ga u tamnom voću, u spanaću, kajsijama, šargarepi.
  • Vitamin D je zadužen za rast kose, i on radi na tome da folikule ponovo budu aktivne i da kosa raste brže. Njega možete naći u ribi, u žitaricama, pečurkama. Kada se sunčamo, time omogućavamo da vitamin D direkto dođe u naše telo, ali sa sunčanjem budite pažljivi, jer mnogo sunčanja može da štetno deluje na našu kosu.
  • Vitamin E za kosu je takođe zadužen za ubrzan rast , a njega ima u orašastim plodovima, u soji, pasulju. Vitamin E možete da pronađete u mnogim proizvodima za negu kose, ali nije na odmet i da ga unosite kroz ishranu.
  • I naravno, vitamin B je tu da naša kosa bude jaka i sjajna i da raste brže. Možda bi vam prijali suplementi koji sadrže sve ove vitamine, a o ozbiljnijim terapijama je najbolje da se posavetujete sa svojim lekarom.

Hoće li kosa opala u menopauzi ponovo porasti?

Zrele godine sa sobom donose mnogo iskustva i lepih stvari, ali donose i menopauzu koja nije tako zabavna, ali kroz nju, svi moramo da prođemo.

Kosa koja počne da opada u menopauzi, može da poraste ponovo, ali je važno da što pre reagujete i da počnete sa upotrebom dobrih šampona, da počnete da se hranite zdravije i da počnete da budete aktivniji.

Kako sakriti problem?

Kad kosa opadne, za početak nam treba da sakrijemo problem koji je nastajao, jer nijedno rešenje koje smo pronašli ne može da deluje preko noći. Najbolje bi bilo da isprobate frizure za tanku kosu.

Ako je problem baš očigledan, možete da nosite šešire ili marame.

Fiberi za kosu mogu da budu dobro rešenje za žene kojima je kosa mnogo opala u menopauzi, ali i tretman microblading kose.

Znajte da uvek ima vremena da se stvari isprave i da možete da povratite kosu koja je opala.

Menopauza ume da pred nas postavi izazove kao što je opadanje kose,. Srećom, donosi i zrelost u odlukama, a priroda uvek ima način da nam pomogne.