Frekvencija ultrazvučnih talasa se menja u zavisnosti od toga šta tretmanom želi da se postigne.
Tako se, na primer, talasi sa višom frekvencijom koriste da podstaknu regeneraciju ćelija, obnavljanje tonusa mišića lica, te da se utiče na bolju limfnu drenažu lica.
Premda se ovaj tretman prvenstveno koristi za čišćenje lica, može se primeniti i na kožu vrata, ruku, grudi, stomaka, ali i nogu i zadnjice.
Ovo je svakako dobra stvar kada imate problem sa bubuljicama. Međutim, ne treba sada zanemariti svakodnevnu potrebu čišćenja lica i uklanjanja sebuma jer je to najbolji način da do potrebe za ovim komplikovanijim tretmanima i ne dođe.
A da li vam tu treba nešto posebno?
*Ako imate kožu sklonu bubuljicama, a treba vam proveren savet, obratite pažnju na Ksenijinu priču. Ona je imala problematičnu kožu punu bubuljica i mitisera. Uspela je da potpuno oporavi svoju kožu pirodnim putem. Njene bubuljice su nestale, a koža joj se ne masti kao pre. Šta joj je pomoglo, saznaćete ako pročitate njeno iskuustvo koje se nalazi na ovom linku:https://minutzamene.com/kako-sam-se-resila-bubuljica-mitisera-masne-koze-lica/
Kako se radi ultrazvučno čišćenje lica?
Tretman ultrazvučnog čišćenja lica obavlja se posebnim aparatom koji emituje zvučne talase koje ljudsko uho ne može da čuje. Ovakve vibracije dubinski prodiru u kožu i takoreći izvlače prljavštinu, višak nagomilanih mrtvih ćelija kože i sebuma na površinu.
U kozmetičkim krugovima ovaj tretman još zovu i čišćenje lica ultrazvučnom spatulom, jer aparat kojim se ovaj tretman obavlja ima male lopatice, odnosno spatule koje odašilju zvučne signale.
Što se samih zvučnih signala tiče, frekvencije za ultrazvučno čišćenje lica variraju između 3 i 5 mHz. Frekvencija od 3 mHz koristi se za kožu lica generalno, dok je za najosetljivija područja (na primer oko očiju) rezervisana frekvencija od 5 mHz.
- Prvi korak tretmana jeste da opusti kožu i mišiće lica. Kako bi se pore otvorile, taj korak je neophodan. Ovaj početni deo više se vodi kao masaža, mada je cilj i da se mrtve ćelije kože odlepe od kože.
- Drugi korak je praktično ultrazvučni piling lica jer mašina uklanja mrtve ćelije kože, kao i prljavštinu koja se skupila u porama. Najčešće će kozmetičari koristiti posebne gelove na koje se prljavština praktično prilepi, mada je moguće (neki kažu da je i bolje) koristiti i vodu. Tako vi u suštini ispirate pore, samo na mnogo dubljem nivou.
- Konačno, treći korak je nanošenje seruma koji sadrži vitamine i druge nutrijente čiji je cilj da nahrane kožu. No, to ne znači da će vam kozmetičari samo utljati serum u lice. Naprotiv, ultrazvučni aparat se koristi i po nanošenju seruma, kako bi se omogućilo dubinsko upijanje koje redovnim nanošenjem krema i seruma nije moguće.
Frekvencije se postepeno smanjuju, tako da na kraju dobijete još jednu masažu koja treba da potpomogne proizvodnju kolagena u koži i da učini da koža deluje podmlađeno i blistavo.
Ultrazvučno čišćenje lica kod kuće
Ukoliko imate ovakav aparat, ovaj tretman možete obaviti i kod kuće. Naravno, ovi aparati nisu jeftini i predstavljaju ozbiljnije ulaganje, ali vam se mogu isplatiti.
Ultrazvučno čišćenje lica kod kuće možete odraditi lako ako pratite korake koje smo upravo opisali. Međutim, imamo za vas par saveta kako da tretman odradite što bolje.
- Prvo, opredelite se da gelove zamenite vodom. Mokrim peškirom ili krpom nanesite toplu vodu na lice, tako da koža bude tek vlažna, ne i mokra. Potom uključite aparat na jedan od programa nižeg intenziteta.
- Masirajte kožu pokretima nagore i lagano pređite čitavo lice. Ne zadržavajte spatule na jednom mestu duže od par sekundi, jer tako možete oštetiti kožu.
- Potom prstima nanesite hranljivi serum na lice, pa ponovite masažu, ovoga puta koristeći program koji emituje više frekvencije. Takođe, sada se aparatom krećite u suprotvnom smeru po koži lica.
Ultrazvučna spatula za lice

Ukoliko razmišljate o kupovini aparata za ultrazvučno čišćenje lica, treba da znate da postoji više vrsta ovog proizvoda. Premda su programi i frekvencije koje oni koriste mahom isti, razlike postoje u vrsti spatula koje aparat ima.
Generalno, na tržištu postoje tri vrste aparata za ultrazvučno čišćenje lica i to:
- aparati sa oscilirajućim spatulama
- aparati sa rotirajućim spatulama i
- aparati bez spatula.
Aparati sa oscilirajućim spatulama najčešće se mogu naći u prodaji i rade na baterije (kao i većina ostalih aparata). Oni imaju pokretne i nepokretne spatule koje su duge oko 10 milimetara.
Kako im ime kaže, one osciliraju, tj. kreću se napred-nazad brzinom od više od 300 pokreta u sekundi. Stručnjaci kažu da je jedino pravo ultrazvučno čišćenje ono koje se radi oscilirajućim spatulama.
Aparati sa rotirajućim spatulama su, u suštini, gotovo potpuno isti kao i aparati sa oscilirajućim spatulama. Spatule su iste dužine i materijala, ali se rotiraju, umesto da se kreću napred-nazad.
Oni su na tržištu ujedno i jeftiniji od ostalih aparata, ali se još uvek polemiše o tome da li su im efekti jednako dobri.
Konačno, aparati bez spatula najređi su na tržištu. Oni umesto spatula imaju silikonske niti ili pločice koje emituju ultrazvučne talase. Generalno, najsličniji su aparatima sa oscilirajućim spatulama, mada efektni nisu potpuno jednaki.
Šta za kožu znači ultrazvučni tretman lica?
Dobro, sada znamo korake ultrazvučnog tretmana iz svoje perspektive. Ali, šta to znači za našu kožu? Kroz šta to tačno prolazi koža koja je ultrazvučno čišćena?
Kada ultrazvučni talasi uđu u kožu, oni se ne zaustavljaju u epidermu. Naprotiv, njih će upiti i mišići lica i kosti lobanje, a čitava reakcija tela na ove talase dovešće do toga da iz tkiva počne da se emituje toplota.
Drugim rečima, tkivo, a samim tim i koža, se zagreva čime se otvaraju pore, povećava dotok kiseonika do ćelija kože lica i lakše uklanja prljavština iz pora.